Wtorek, 30 Listopad
Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka -

Reklama


Reklama

Z peselu – dzieci, z zachowania - bohaterscy dorośli


Niby tylko 13 lat, a w sercu ogromna wrażliwość, empatia i wielka odpowiedzialność, której czasami brakuje dorosłym. Kuba, Konrad i Marcel, koledzy z jednej szkoły, ujęli pijaną kobietę, która kierowała samochodem. Wcześniej brutalnie potraktowała psa. Być może dzięki ich postawie udało się uniknąć tragedii. Z chłopców dumni są ich rodzice, a komendant policji stawia ich za wzór do naśladowania. Dyrektorka szkoły, w której się uczą, już zapowiada, że za tę postawę zostaną nagrodzeni.Trzej nastolatkowie ze Szczytna wykazali się odwagą, reagując na bezmyślne zachowanie kobiety, która podjechała pod sklep i wyrzuciła ze swojego pojazdu czworonoga. Oprócz tego sprawiała wrażenie nietrzeźwej. Nastolatkowie o wszystkim powiadomili oficera dyżurnego szczycieńskiej komendy. 47-latka z promilem w organizmie została zatrzymana, a zwierzę trafiło pod opiekę wolontariuszy ze schroniska „Cztery Łapy” w Szczytnie.

Sygnał do policji

 

Do incydentu doszło we wtorek, 13 kwietnia, tuż przed godziną 18:00. - Oficer dyżurny otrzymał telefoniczne zgłoszenie od 13-letniego Kuby, który powiedział, że pod jeden ze sklepów na ul. Warszawskiej podjechała autem kobieta, która wyrzuciła z pojazdu psa. Z relacji 13-latka wynikało również, że kierująca może znajdować się pod działaniem alkoholu – mówi sierżant Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji.

Na miejscu interwencji funkcjonariusze zastali trzech chłopców w wieku 13 lat, którzy powiedzieli policjantom, że zauważyli kierującą, która jadąc od strony ul. M. Skłodowskiej-Curie w kierunku ul. Warszawskiej, zatrzymała się przy jednym ze sklepów, otworzyła drzwi samochodu i wyrzuciła z niego psa.

- Chłopcy od razu zareagowali i zwrócili jej uwagę – mówi policjantka. - Oburzona kobieta wysiadła z samochodu i weszła do pobliskiego marketu, pozostawiając czworonoga przy samochodzie. Jej zachowanie od razu wzbudziło podejrzenie w młodzieńcach. Wydawało im się, że kierująca jest nietrzeźwa, gdyż nie mogła utrzymać równowagi i była bardzo opryskliwa.

Policjanci we wskazanym sklepie zastali kierującą mercedesa. Okazało się, że to 47-letnia mieszkanka Olsztyna. Kobieta została poddana badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik jednoznacznie wskazał, że miała ona blisko promil alkoholu w organizmie. 47-latka przyznała się do tego kierowała autem w stanie nietrzeźwości. Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy i osadzili w policyjnej celi.


Reklama

 

Dumni rodzice...

 

Dumy z chłopców nie kryją ich rodzice.

 

- Byłam zaskoczona, że zachował się tak idealnie, wręcz wzorcowo – mówi z uśmiechem Milena Żak, mama Marcela. - Doskonale wie, że w takich sytuacjach należy zawsze reagować. Często mówimy o tym w domu. Przyznam, że na początku syn zażartował sobie ze mnie. Próbował wmówić mi, że miał kontakt z policją i że otrzymał mandat. Ale potem podekscytowany opowiedział nam o całym zajściu. Byliśmy naprawdę w szoku.

 

W podobnym tonie wypowiada się mama Konrada Marzena Dąbkowska. - Najlepszy przykład to rodzice, więc mam nadzieję, że ta postawa z tego właśnie wynika – śmieje się. - Jesteśmy bardzo dumni z Konrada, że zachował się tak odpowiedzialnie. Często pomagamy w schronisku wyprowadzać bezdomne psy, więc wiem, że Konrad jest bardzo wyczulany na złe traktowanie zwierząt. To bardzo dobry chłopak, do którego mam ogromne zaufania. Jeśli mówi, że coś zrobi, to tak tak jest. Ufam mu bardzo. I jestem przeszczęśliwa z jego wtorkowego zachowania. Odebrałam już mnóstwo telefonów z gratulacjami, to taki fajny „kopniak” na przyszłość, że warto reagować, że warto pomagać.

 

Dumy nie kryje też Katarzyna Kozłowska. To jej syn - Kuba - zadzwonił do oficera dyżurnego szczycieńskiej policji. - Dla nas, rodziców, to normalna postawa, tak byliśmy wychowani i tak wychowujemy syna – mówi pani Katarzyna. - W mojej ocenie, każdy tak powinien zareagować, ale zdaję sobie sprawę, że w rzeczywistości to rzadkie, że nie każdy ma tyle odwagi, co mój syn. Jestem z niego bardzo dumna. Kuba to odpowiedzialny, młody człowiek, który zawsze reaguje na krzywdę innych ludzi, czy zwierząt. Bardzo cieszę się z tego, co to zrobił. Pokazał, że dzieci i młodzież mogą być bardziej odpowiedzialni niż niejeden dorosły.

Reklama

 

...dumna szkoła...

 

Zadowolenia ze swoich uczniów nie kryje też Grażyna Wrona-Janowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Szczytnie. - Cieszę się, że mimo tak młodego wieku mieli odwagę tak zareagować, że pomogli policji zatrzymać pijanego kierowcę – mówi pani Grażyna. - Nie ukrywajmy niejeden dorosły nie zrobiłby tego, bo nie miałby takiej społecznej odwagi. Na pewno ta postawa naszych uczniów nie przejdzie w szkole niezauważona. Będzie na pewno jakaś nagroda – dodaje z uśmiechem pani dyrektor.

 

...i policyjne honory

 

W środę postawę chłopców nagrodził też inspektor Radosław Drach, Komenda Powiatowy Policji w Szczytnie. Wręczył nastolatkom drobne upominki. Spotkał się też z nimi i ich rodzicami.

- Takie zachowanie nie może przejść niezauważone – mówi. - Gratuluję rodzicom, ale i samym chłopcom niezwykle odpowiedzialnej postawy. Zatrzymując nietrzeźwego kierowcę być może przyczynili się do uratowania komuś życia. Ta pani mogła być bowiem potencjalną sprawczynią tragicznego wypadku drogowego. Bardzo dziękuję za tę pomoc. I raz jeszcze gratuluję im i ich rodzicom.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze