Reklama


Reklama

Z mocy uchwały zajmą się dębem


Pomnik przyrody - dąb szypułkowy - rosnący w lesie w okolicach Borków Wielbarkich będzie „leczony”. Aby można było przystąpić do prac pielęgnacyjny potrzebna była jednak uchwała rady miejskiej w Wielbarku.- Każdy pomnik przyrody chroniony jest prawem, a każde prace, które jego dotyczą muszą być poprzedzone badaniami i odpowiednią uchwałą rady gminy – tłumaczy Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka. - Prace są szczegółowo opisane w protokołach, które otrzymaliśmy. Dotyczą między innymi usunięcia suchych konarów, grzybów, czy nadłamań. Prace mają wykonać specjaliści, tak aby pomnik przyrody nie stracił swoich walorów. Mają zakończyć się do 20 lutego 2021 roku.


Reklama

 

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

 

W zasięgu Nadleśnictwa Wielbark znajduje się 10 pojedynczych drzew pomnikowych oraz 11 pomników grupowych.

Reklama

 

 

Fot. Zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu

 Komentarze do artykułu

Mieszkaniec

Może warto zająć się dębem pomnikiem przyrody który stał na prywatnej działce przed Stachami i żekomo wichura go przewróciła a na jego miejscu powstaje farma fotowoltaiczna ? Kto za to odpowie ?

Napisz

Reklama


Komentarze