Poniedziałek, 30 Listopad, Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza -

Reklama


Reklama

Wystawa z okazji setnej rocznicy plebiscytu


Przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wielbarku stanęły tablice poświęcone mazurskim działaczom w walce o polskość ziemi szczycieńskiej. Okazją była przypadająca w tym roku setna rocznica plebiscytu, który odbył się 11 lipca 1920 roku na Warmii, Mazurach i Powiślu.Inicjatorowi wystawy, Stowarzyszeniu Nasza Szczycieńska Ziemia zależało na tym, aby przypomnieć mieszkańcom terenów, na których odbył się plebiscyt, o polskich działaczach, o których powoli pamięć zamiera. Na tablicach upamiętniających te wydarzenia można odnaleźć nazwiska osób, które mieszkały lub przybyły na teren obecnej gminy Wielbark jak: Michał Becker czy Michał Gajkowski.


Reklama

 

Reklama

- Bardzo zależało mi na pokazaniu postaci z tamtego okresu, o których historia mało lub w ogóle nie mówi. A byli to prawdziwi bohaterowie, którzy nosili ojczyznę w sercu, mieszkając na terenie wroga, ponieważ byli przywiązani do swojej ziemi. Mam tu na myśli np. aptekarza z Wielbarka Michała Beckera, którego działalność była powiązana z moim pradziadkiem ze strony mamy, Michałem Gajkowskim – mówi prezes stowarzyszenia Paweł Krassowski. - Ogromnym wsparciem i pomocą przy realizacji projektu był Witold Olbryś, mieszkaniec naszego powiatu, nauczyciel historii, który znany jest z popularyzacji dziejów regionu. Dzięki jego wiedzy, udało się pokazać historię kilku postaci, którzy walczyli o polskość, ryzykując własne drowie i życie.

 

Warto dodać, że wystawa, która została pokazana w bardzo estetyczny i prosty sposób, przekazuje historię jednego z najważniejszych wydarzeń
w historii tych ziem. Zwiedzający mogli dowiedzieć się o wielu ciekawych wydarzeniach, jakie miały miejsce na tych terenach, a przede wszystkim dowiedzieć się o ludziach, którzy tutaj żyli, mieszkali i walczyli o polskość, co się z nimi stało, jak traktowano wszelkie przejawy polskości.

 

Projekt otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski z Warszawy z programu „Patriotyzm Jutra”.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Ze swojego nie daje. Chojny bo cudze. Jak słyszę że ktoś komuś coś daje, to od razu zastanawiam się komu zabiera. Lepszej zmiany maseczki też nie obowiązują. Są tylko dla pospólstwa.

  Mieszkaniec


  2020-11-30 06:28:08
 • Ciężarówka blokuje część drogi do Dźwierzut
  Duży może więcej. Jadą jak wariaty, i jest efekt...

  Land


  2020-11-29 20:24:34
 • Nowa kia sportage trafiła do drogówki (zdjęcia)
  Służyć pisowi i bronić księży pedofili oraz przemarszów faszystów Taka to rola dzisiejszej policji. Ten kraj za chwilę cofnie się do średniowiecza za sprawą kościoła.

  Vlad Palownik


  2020-11-29 08:23:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Czytając to co opowiada pan burmistrz dochodzi się do wniosku, że wszystkie rzeczy które obiecywał w swoim programie można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza - te które są realizowane mimo że nie miał na nie ma żadnego wpływu. Czyli m.in. obwodnica (pomysł PiS i rządu), wymiana śmieciuchów (działania rządu i Unii), remonty dróg (pieniądze rządowe i od urzędu marszałkowskiego). Kategoria druga - wszystkie te punkty które Mańkowski powinien realizować bo leżą w jego kompetencjach i obiecał w swoim programie \"są opracowywane\", \"dyskutowane\", \"przygotowywane\", \"planujemy\". No i trzecia kategoria to absoluty hit: obiecał mimo że wiedział że nic z tym nie zrobi i teraz tłumaczy się że nie leży to w kompetencjach burmistrza. Mańkowski sam przyznał że wszystko co jest realizowane to nie zależy od niego, a to na co ma wpływ jest w fazie przygotowań i nie wiadomo kiedy się skończy planowanie i zacznie realizacja, bo o to redaktor niestety nie dopytał.

  Wnikliwy


  2020-11-29 00:28:34
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Pan burmistrz zdaje się obiecał w kampanii przedwyborczej parkingi. Plac Juranda nadal jest zastawiony pojazdami przede wszystkim pracowników urzędu, parking przy cmentarzu komunalnym straszy dziurami. Wstyd, dużo mniejsze miejscowości poradziły sobie z parkingami i infrastrukturą przy cmentarzach, a u nas jak rodem z PRL-u.

  Mieszkanka


  2020-11-28 20:45:53
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Krzysztof powienneś zacząć od początku czyli od pierwszej sesji rady i ustaleniu sobie poborów na najwyższym poziomie w Polsce, dzięki twoim poplecznikom z PSL u

  Janusz


  2020-11-28 19:41:17
 • Uczciwość godna pochwały
  Dajcie spokoj dla Pana wojta niech dotrwa do konca. W lipowcu ludzie mowia ze to jego ostatnia kadencja.

  Kwiaciarz


  2020-11-28 16:12:55
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  Tak, tak. Masz rację. Najczęściej winni wypadkom są piesi. Zwłaszcza ci poruszający się po chodnikach. A już ci, którzy chcą przejść przez jezdnię - to po prostu sami się proszą o nieszczęście.

  Do Zebry


  2020-11-28 15:39:19
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  W każdym wypadku są dwie racje- poszkodowanych i sprawcy. Dlatego jest potrzeba przeprowadzenia rzetelnego dochodzenia. A może opiekunka dzieci wcale nie jest bez winy?

  Zebra


  2020-11-28 13:52:44
 • Koronawirus będzie bardziej „tajny”?
  Każdy przypadek koronawirusa powinień być hospitalizowanym , niema czegoś takiego że on odpuści sam lub organizm zwalczy sam go. Ten wirus działa jak choroba popromienna rozkłada się w czasie bez leczenia i rehabilitacji wyniszcza organizm prowadząc do śmierci.

  X


  2020-11-28 09:04:08