Wtorek, 14 Lipiec, Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego -

Reklama


Reklama

Wydali słownik gwary mazurskiej


W ubiegłym tygodniu wydana została nowa publikacja: „Słownik mowy mazurskiej”. To wspólne przedsięwzięcie dwóch lokalnych stowarzyszeń: Związku Mazurskiego oraz Wszystko dla Szczytna. Głownymi inicjatorami tego wydawnictwa są Robert Arbatowski i Rafał Wilczek.- Pomysł zrodził się kilka lat temu – mówi Robert Arbatowski, szef Związku Mazurskiego, lokalny pasjonat lokalnej historii i nasz redakcyjny kolega. - Praca nad gromadzeniem mazurskiego słownictwa trwała trzy, może nawet cztery lata. Nie było to łatwe, bo gwara mazurska nie jest jednolita, niektóre słowa inaczej były pisane i wymawiane w Ostródzie, inaczej w Piszu, a jeszcze inaczej w Szczytnie. Praca nad zbiorem wymagała więc także pewnego ujednolicenia tych niuansów.

 

Słownikowe zbiory mazurskiego słownictwa powstawały już wcześniej, dotychczas jednak żadne z istniejących opracować nie było tak obszerne. Inicjator wydania podkreśla zasługi samorządu powiatowego i miejscowych działaczy.

 

- Wydanie słownika było możliwe dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia Wszystko dla Szczytna, któremu przewodzi Rafał Wilczek – wyjaśnia Robert Arbatowski. - Przygotowany przez tę organizację projekt został pozytywnie oceniony, dzięki czemu środki na przygotowanie i wydrukowanie słownika uzyskaliśmy z budżetu starostwa powiatowego, w ramach konkursu na działania zlecanie organizacjom pozarządowym. Za wsparcie finansowe dziękuję też Karolowi Spychałowi z firmy WPZ Lemany.


Reklama

 

Pomysł słownika wyszedł od Roberta Arbatowskiego, który od kilku lat zasypuje mnie pomysłami związanym i z Mazurami - mówi Rafał Wilczek, koordynator wydania i współautor publikacji. - W końcu udało się uzyskać dofinansowanie i zrealizować jeden z pomysłów, ale na pewno nie ostatni. Myślę że w przyszłości będzie więcej projektów związanych z mazurskością naszych terenów. Na razie jednak nie chcę zdradzać szczegółów.

 

Słownik został wydany w nakładzie 1500 egzemplarzy. Będzie kolportowany bezpłatnie. Trafi do bibliotek, szkół i osób zainteresowanych, które będą uczestniczyć w planowanych spotkaniach, promujących wydawnictwo.

 

- Książka już cieszy się sporym zainteresowaniem – twierdzi Robert. - Od osób nie tylko z naszego powiatu, ale z całych Mazur, a nawet z odleglejszych miejsc otrzymuję liczne zapytania czy i gdzie można będzie ją otrzymać. To zainteresowanie sprawia, że rozważamy ewentualny dodruk.

Reklama

 

 Komentarze do artykułu

Janusz Kujawiński - januszjhk@interia.pl

Chciałbym kupić Słownik Mowy Mazurskiej ! Jak to zrobić.

Śmieszek

Ja też bym chętnie się zapoznał z tym słownikiem, ale nie będąc zaproszony na jego prezentację w muzeum - nie wiem, w jakim trybie mam zgłosić swoje zainteresowanie, bo w spotkaniach promocyjnych uczestniczyć nie mogę.

Robert Arbatowski

Pani lub też Panie \"lik\". Oczywiście, że takie konsultacje były przeprowadzone i w tym celu proponuję zapoznać się z lekturą \"Słownika mowy mazurskiej\", gdzie w przedmowie piszę, iż obecnie jest rozróżnialnych 5 dialektów. Jest to dość duży obszar, co sprawia, że trudno byłoby dotrzeć do tych wszystkich, którzy znają i pamiętają etnolekt mazurski.

lik

Ciekawe czy treść słownika była uzgadniana/konsultowana z jeszcze żyjącymi Mazurami władającymi tym językiem od urodzenia? Mamy takich w Szczytnie i okolicach.

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Do osoby \"ja. A czy ten krzyż kogokolwiek ogranicza w działaniu. Proszę się organizować i co leży na sercu, realizować. Osoby, dla których jest ważny krzyż, pięknie się zorganizowały. Przykład, że można coś zrobić dla siebie i innych, jest dany. Tylko kopiować - jak to zrobić. Wszystko co nas boli, poprawiajmy a nie tylko narzekamy. Jeśli te schody nad jeziorem, dla tutejszej społeczności, są takie ważne, to bez trudu w ciągu 2 tyg., zgromadzi się 100 tys. I będą schody. \"Dla każdego coś miłego\".

  Szczęściara.


  2020-07-14 09:37:49
 • Groźnie na drogach powiatu
  Oj Przyjacielu sławny się robisz

  Damian


  2020-07-14 09:10:26
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Jestem pod ogromnym wrażeniem, tego czego dokonano. Ale jestem ździwiona, dlaczego Jezus ma przebite dłonie a nie nadgarstki. Całun Turyński, moim zdaniem jest autentyczny, jest dowodem, że Jezus z całą pewnością miał przebite nadgarstki a nie dłonie. A ponadto i nauka dowiódła, że dłonie by nie utrzymywały ciężaru ciała, by uległy rozerwaniu.

  Szczęściara.


  2020-07-14 08:25:41
 • Groźnie na drogach powiatu
  Wydaje mi się, ze nasze kary za łamanie przepisów, jazdę na kacu lub wręcz pijanych itp.sa tak małe, ze nie oddziałują .Konfiskata przedmiotu ,,zbrodni,,i duży mandat i nie od widzimisię policjanta ,ale wedle rozporządzenia troszkę by uporzadkowalo.

  Mazurka


  2020-07-14 06:06:23
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Obrzydliwe. Czemu kościół się wszędzie panoszy. Dla mnie jako obywatela jest to po prostu łamanie moich konstytucyjnych praw, ok, niech sobie wierzą, ale w domu, a nie się z tym obnoszą jak z nie wiem czym. Mogliby za te 70 tysięcy wyremontować schody nad jeziorem na przykład. Po co komu nowy krzyz :)

  ja


  2020-07-13 22:02:57
 • Zamkowe ruiny w połowie mniej tajemnicze (zdjęcia)
  Jestem szczególnie zainteresowany latryną. Czy będzie wyeksponowana i wzbogacona o instalację multimedialną ?

  Olo


  2020-07-13 17:23:36
 • Groźnie na drogach powiatu
  Chciałabym odnieść się do fragmentu, gdzie piszecie o wypadku 16-letniej rowerzystki. A konkretnie fragment \"najprawdopodobniej zajechała jej nagle drogę\". Jak można tak pisać nie znając wersji poszkodowanej? Szkoda, że nie napiszecie np. że nie było żadnych śladów hamowania. Zamiast tego czytam, że \"nie zdążyła wyhamować\". To ma być dziennikarstwo??! Dno i metr mułu. Ale spokojnie, prawda zawsze wyjdzie na jaw. Będziecie mieli okazję sprostować te bzdury.

  Zniesmaczona


  2020-07-13 13:50:15
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Ja z innej beczki, czy jechał ktoś ostatnio dookoła Dużego Domowego? Chodnik od strony Kamionka/Szczycionka jeszcze rok i będzie całkowicie zarośnięty, zero ławek, śmietników. Służby chyba śpią.

  Grażyna


  2020-07-13 13:22:22
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Poproszę o aktualizację stronki. Obserwuję ja od początku. Bardzo fajne źródło informacji

  Patryk


  2020-07-13 10:53:21
 • Afanasjew wygrała konkurs na dyrektora szkoły sportowej
  wicie rozumicie

  uczen


  2020-07-13 08:38:13