Środa, 29 Styczeń, Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Wydali słownik gwary mazurskiej


W ubiegłym tygodniu wydana została nowa publikacja: „Słownik mowy mazurskiej”. To wspólne przedsięwzięcie dwóch lokalnych stowarzyszeń: Związku Mazurskiego oraz Wszystko dla Szczytna. Głownymi inicjatorami tego wydawnictwa są Robert Arbatowski i Rafał Wilczek.- Pomysł zrodził się kilka lat temu – mówi Robert Arbatowski, szef Związku Mazurskiego, lokalny pasjonat lokalnej historii i nasz redakcyjny kolega. - Praca nad gromadzeniem mazurskiego słownictwa trwała trzy, może nawet cztery lata. Nie było to łatwe, bo gwara mazurska nie jest jednolita, niektóre słowa inaczej były pisane i wymawiane w Ostródzie, inaczej w Piszu, a jeszcze inaczej w Szczytnie. Praca nad zbiorem wymagała więc także pewnego ujednolicenia tych niuansów.

 

Słownikowe zbiory mazurskiego słownictwa powstawały już wcześniej, dotychczas jednak żadne z istniejących opracować nie było tak obszerne. Inicjator wydania podkreśla zasługi samorządu powiatowego i miejscowych działaczy.

 

- Wydanie słownika było możliwe dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia Wszystko dla Szczytna, któremu przewodzi Rafał Wilczek – wyjaśnia Robert Arbatowski. - Przygotowany przez tę organizację projekt został pozytywnie oceniony, dzięki czemu środki na przygotowanie i wydrukowanie słownika uzyskaliśmy z budżetu starostwa powiatowego, w ramach konkursu na działania zlecanie organizacjom pozarządowym. Za wsparcie finansowe dziękuję też Karolowi Spychałowi z firmy WPZ Lemany.


Reklama

 

Pomysł słownika wyszedł od Roberta Arbatowskiego, który od kilku lat zasypuje mnie pomysłami związanym i z Mazurami - mówi Rafał Wilczek, koordynator wydania i współautor publikacji. - W końcu udało się uzyskać dofinansowanie i zrealizować jeden z pomysłów, ale na pewno nie ostatni. Myślę że w przyszłości będzie więcej projektów związanych z mazurskością naszych terenów. Na razie jednak nie chcę zdradzać szczegółów.

 

Słownik został wydany w nakładzie 1500 egzemplarzy. Będzie kolportowany bezpłatnie. Trafi do bibliotek, szkół i osób zainteresowanych, które będą uczestniczyć w planowanych spotkaniach, promujących wydawnictwo.

 

- Książka już cieszy się sporym zainteresowaniem – twierdzi Robert. - Od osób nie tylko z naszego powiatu, ale z całych Mazur, a nawet z odleglejszych miejsc otrzymuję liczne zapytania czy i gdzie można będzie ją otrzymać. To zainteresowanie sprawia, że rozważamy ewentualny dodruk.

Reklama

 

 Komentarze do artykułu

Śmieszek

Ja też bym chętnie się zapoznał z tym słownikiem, ale nie będąc zaproszony na jego prezentację w muzeum - nie wiem, w jakim trybie mam zgłosić swoje zainteresowanie, bo w spotkaniach promocyjnych uczestniczyć nie mogę.

Robert Arbatowski

Pani lub też Panie \"lik\". Oczywiście, że takie konsultacje były przeprowadzone i w tym celu proponuję zapoznać się z lekturą \"Słownika mowy mazurskiej\", gdzie w przedmowie piszę, iż obecnie jest rozróżnialnych 5 dialektów. Jest to dość duży obszar, co sprawia, że trudno byłoby dotrzeć do tych wszystkich, którzy znają i pamiętają etnolekt mazurski.

lik

Ciekawe czy treść słownika była uzgadniana/konsultowana z jeszcze żyjącymi Mazurami władającymi tym językiem od urodzenia? Mamy takich w Szczytnie i okolicach.

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Piątek, 2019-05-03 10:35:26

TALENTY MAZURSKIEJ KRAINY

 • Środa, 2018-07-11 14:26:02

Plener malarski w Chacie Mazurskiej

 • Niedziela, 2017-12-31 15:37:30

Warsztaty gwary kurpiowskiej w Rozogach

Reklama


Komentarze

 • Wycinka lip na cmentarzu budzi emocje
  Drzewa wyciąć szkoły zamknąć i zwolenników obsadzać na etaty, bo przecież już wiadomo kto będzie prowadził klub seniora ????
  Autor: Luka
  2020-01-29 08:47:11
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  no społeczeństwo będzie cierpieć przez prywatne negatywne nastawienie wójt do dyrektor... bo drugiej takiej ogarniętej kobiety w gminie nie ma.
  Autor: he
  2020-01-28 23:27:45
 • Kraksa pod Wielbarkiem, ranny 29-letni kierowca (zdjęcia)
  I jeszcze zakażmy jazdy samochodami, to całkiem wyeliminujemy wypadki na drogach.
  Autor: Mirek
  2020-01-28 21:41:21
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Obiektywny, a nie pomyślałeś, że może nie ze strchu o swoją opinię ale dlatego , że chciała jej się pozbyć i robiła wszystko aby się zwolniła bo ma kogoś na to miejsce, kim będzie mogła manipulować i wykorzystywać do swoich gierek . Nie pierwsza która się z tej gminy zwolniła.
  Autor: Obiektywna
  2020-01-28 19:20:09
 • Trafienie „drogówki” w Gromie
  Tam chyba niejeden bez uprawnień jeździ u was , jechałem za ciągnikiem rolniczym wiózł obornik w łyżce ani się obejrzał skręcił w lewo od razu , mimo że ja już wcześniej sygnalizowałem kierunkowskazem wyprzedzanie go.
  Autor: Ilona
  2020-01-28 16:13:59
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  nie wiem czy gmina świętajno utrzyma wysoki poziom imprez kulturalnych po zwolnieniu p. Małgorzaty... może być kiepsko.
  Autor: gość
  2020-01-28 13:23:33
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Druga praca bez wygranego konkursu..... Jak ta Pani to robi a raczej ciekawe czym... Bo raczej nie spojrzeniem.... Hahaha
  Autor: Rychu
  2020-01-28 12:20:14
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Gmina Świętajno uwolnił się od zgnilizny i smrodu... Szkoda tylko, że w Szczytnie będzie teraz śmierdziało. Współczuję tylko współpracownikom Pani Walas
  Autor: Radosny
  2020-01-28 12:17:22
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  To jest właśnie polskie piekiełko. Nie znam pani Walas, ale życzę powodzenia.
  Autor: X-Men
  2020-01-28 11:24:14
 • Kraksa pod Wielbarkiem, ranny 29-letni kierowca (zdjęcia)
  Zakaz dla rowerzystów poruszania sie drogami krajowymi tak jak jest na autostradach i na eskach. Ciągle przez z nich są wypadki potem szukaj wiatru w polu.
  Autor: Albert
  2020-01-28 10:13:13

Reklama