Wtorek, 28 Wrzesień
Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Wydali słownik gwary mazurskiej


W ubiegłym tygodniu wydana została nowa publikacja: „Słownik mowy mazurskiej”. To wspólne przedsięwzięcie dwóch lokalnych stowarzyszeń: Związku Mazurskiego oraz Wszystko dla Szczytna. Głownymi inicjatorami tego wydawnictwa są Robert Arbatowski i Rafał Wilczek.- Pomysł zrodził się kilka lat temu – mówi Robert Arbatowski, szef Związku Mazurskiego, lokalny pasjonat lokalnej historii i nasz redakcyjny kolega. - Praca nad gromadzeniem mazurskiego słownictwa trwała trzy, może nawet cztery lata. Nie było to łatwe, bo gwara mazurska nie jest jednolita, niektóre słowa inaczej były pisane i wymawiane w Ostródzie, inaczej w Piszu, a jeszcze inaczej w Szczytnie. Praca nad zbiorem wymagała więc także pewnego ujednolicenia tych niuansów.

 

Słownikowe zbiory mazurskiego słownictwa powstawały już wcześniej, dotychczas jednak żadne z istniejących opracować nie było tak obszerne. Inicjator wydania podkreśla zasługi samorządu powiatowego i miejscowych działaczy.

 

- Wydanie słownika było możliwe dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia Wszystko dla Szczytna, któremu przewodzi Rafał Wilczek – wyjaśnia Robert Arbatowski. - Przygotowany przez tę organizację projekt został pozytywnie oceniony, dzięki czemu środki na przygotowanie i wydrukowanie słownika uzyskaliśmy z budżetu starostwa powiatowego, w ramach konkursu na działania zlecanie organizacjom pozarządowym. Za wsparcie finansowe dziękuję też Karolowi Spychałowi z firmy WPZ Lemany.


Reklama

 

Pomysł słownika wyszedł od Roberta Arbatowskiego, który od kilku lat zasypuje mnie pomysłami związanym i z Mazurami - mówi Rafał Wilczek, koordynator wydania i współautor publikacji. - W końcu udało się uzyskać dofinansowanie i zrealizować jeden z pomysłów, ale na pewno nie ostatni. Myślę że w przyszłości będzie więcej projektów związanych z mazurskością naszych terenów. Na razie jednak nie chcę zdradzać szczegółów.

 

Słownik został wydany w nakładzie 1500 egzemplarzy. Będzie kolportowany bezpłatnie. Trafi do bibliotek, szkół i osób zainteresowanych, które będą uczestniczyć w planowanych spotkaniach, promujących wydawnictwo.

 

- Książka już cieszy się sporym zainteresowaniem – twierdzi Robert. - Od osób nie tylko z naszego powiatu, ale z całych Mazur, a nawet z odleglejszych miejsc otrzymuję liczne zapytania czy i gdzie można będzie ją otrzymać. To zainteresowanie sprawia, że rozważamy ewentualny dodruk.

Reklama

 

 Komentarze do artykułu

Tadeusz Pacer

Proszę o informację gdzie kupić „Słownik mowy mazurskiej”. Jestem nim bardzo zainteresowany. Proszę o odpowiedź.

Janusz Kujawiński - januszjhk@interia.pl

Chciałbym kupić Słownik Mowy Mazurskiej ! Jak to zrobić.

Śmieszek

Ja też bym chętnie się zapoznał z tym słownikiem, ale nie będąc zaproszony na jego prezentację w muzeum - nie wiem, w jakim trybie mam zgłosić swoje zainteresowanie, bo w spotkaniach promocyjnych uczestniczyć nie mogę.

Robert Arbatowski

Pani lub też Panie \"lik\". Oczywiście, że takie konsultacje były przeprowadzone i w tym celu proponuję zapoznać się z lekturą \"Słownika mowy mazurskiej\", gdzie w przedmowie piszę, iż obecnie jest rozróżnialnych 5 dialektów. Jest to dość duży obszar, co sprawia, że trudno byłoby dotrzeć do tych wszystkich, którzy znają i pamiętają etnolekt mazurski.

lik

Ciekawe czy treść słownika była uzgadniana/konsultowana z jeszcze żyjącymi Mazurami władającymi tym językiem od urodzenia? Mamy takich w Szczytnie i okolicach.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Facet odleciał. Aby tylko zaistnieć. Może coś mądrego wymyślić dla żyjących, Panie Radny. Rzeczywiście skład Rady tej kadencji mamy wyjątkowo dobrany. Jeden wart drugiego- same asy.

  dr


  2021-09-27 12:59:02
 • Mural Klenczona z opóźnieniem
  W Szczytnie to świecka tradycja- jeszcze nigdy nie zrobiono nic na czas, zgodnie z planem.

  dr


  2021-09-27 12:54:55
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Dlaczego w takich sprawach wypowiadają się faceci , a to dotyczy dramatu kobiet . W latach końca 80 tych jechałem z Olsztyna pociągiem ze starszą wówczas kobietą . Ona mi powiedziała ( głośno było na temat aborcji) \" co oni politycy będą się zajmować moją dupą to moja sprawa , niech się zajmą , aby ludziom było lepiej żyć .

  Zdzysk


  2021-09-27 09:53:29
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Ręka rękę myje....

  Tomasz


  2021-09-27 07:07:51
 • Pomnik Dziecka Utraconego stanie w Szczytnie?
  Może i byłbym za tą inicjatywą, gdyby nie to, ze firmuje ją Paweł Wicha-Krassowski. Takie tematy powinny być podejmowane przez środowiska - osoby, których te sprawy bezpośrednio dotyczą. A tak - staje się to zwykłą hucpą polityczną, bez krzty szacunku dla prawdziwych dramatów ludzkich. Zdaje się, że jakieś wybory będą szybciej, niż zakłada to kalendarz.

  Krajan


  2021-09-26 20:50:14
 • Zazdrosny anonim na starostę
  mol , i z tym się z Tobą zgadzam.

  Coś tu nie tak .


  2021-09-26 19:51:22
 • Nartom wodnym „zaszkodził” muł
  zaszkodził muł... w głowach samorządowców

  Kolega Krzyśka


  2021-09-26 18:06:35
 • Konkurs Eko Pocztówka z wakacji, do wygrania rower
  W sierpniu też miał być konkurs z butelek plastykowych na ścieżce rowerowej Szczytno-Biskupiec , i guzik z pętelką wyszedł z tego.

  Jaja sobie robicie .


  2021-09-26 08:48:05
 • Dlaczego podkładki tarasowe są ważne? 
  Żona od zawsze chciała ładny drewniany taras, a że ja się nie znam na jego budowie, to zleciłem to firmie Parkietlux. Nie wiem czy stosowali podkładki, ale na pewno zrobili wszystko dobrze, bo po 4 latach nic się z tarasem nie dzieje.

  Marek


  2021-09-26 02:42:34
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w ruiny :-)

  raczej


  2021-09-25 22:49:38