Wtorek, 23 Lipiec, Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

„Wybrańcy” narażają się Temidzie


Walka wyborcza skończona, ale jej finisz był bardzo ostry. Kandydaci stawali się też mniej ostrożni. Na potknięcia czyhali przeciwnicy i... „wysoka sprawiedliwość”. Ta bowiem – czy chce czy nie – w kampanię jest wplątana zawiadomieniami o nieprawidłowościach wyborczych. - W tej chwili toczy się jedno postępowanie o prawdopodobne popełnienie przestępstwa i kilka o wykroczenia wyborcze – mówi prokurator rejonowy Artur Choroszewski.Kodeks wyborczy zawiera w sobie kilkanaście artykułów mówiących o tym, czego i komu w trakcie trwania kampanii wyborczej robić nie wolno. Są to tzw. przepisy karne, a każdy z wymienionych czynów jest co najmniej wykroczeniem, a niektóre nawet przestępstwem. I na tym polu także walka wyborcza się toczy. Wątpliwe zachowania kandydatów czy ich promocja zgłaszane są komisarzowi wyborczemu, a ten składa stosowne zawiadomienia właściwym prokuraturom.

 

- Zawiadomienia dotyczące zdarzeń mogących być wykroczeniami, przekazujemy do prowadzenia miejscowej policji – tłumaczy Choroszewski. - Dotyczą różnych spraw. Na przykład zamieszczenia reklamy wyborczej na stronie internetowej szkoły. W gestii prokuratury są natomiast postępowania w sprawach, których znamiona wskazują na przestępstwo. I jedną taką sprawą się zajmujemy.

 

Rowerowy konkurs pod lupą

 

Art. 501 kodeksu wyborczego stanowi: Kto, w związku z wyborami, prowadząc agitację wyborczą […] organizuje [...] konkursy, w których wygranymi są nagrody pieniężne lub przedmioty o wartości wyższej niż wartość przedmiotów zwyczajowo używanych w celach reklamowych lub promocyjnych podlega grzywnie od 5.000 do 50.000 złotych.

Na taką karę może być narażony jeden z komitetów wyborczych, a dokładnie „Nasza Gmina – Nasz Dom”, kreujący na wójta gminy Świętajno Janusza Pabicha. Komitet ów ogłosił bowiem konkurs, wyłącznie dla tych, którzy będą uczestniczyć w spotkaniach wyborczych. Nagrodą główną zaś jest rower, „na oko” wart minimum 1000 zł. A to już nie jest reklamowy gadżet typu kubek, długopis czy cukierek.


 

I stąd udział prokuratury w tym „elemencie” kampanii wyborczej. - W przypadku wykroczeń i przestępstw spenalizowanych w kodeksie wyborczym postępowanie jest takie samo, jak przy każdym innym czynie. Rozstrzygnięcia sądowe, jeśli do nich dojdzie, na pewno zapadną już po wyborach samorządowych. Nie da się obecnie przewidzieć, czy i jakie one będą. Jeśli jednak sąd uzna winę jakiejś konkretnej osoby, która w międzyczasie uzyska wyborczy mandat, to po takim wyroku go straci.

 

Damy jak wygramy

 

Komitetowi Pabicha też się nie spieszy, przynajmniej z rozstrzygnięciem ogłoszonego konkursu. Zwycięzca zostanie bowiem wyłoniony dopiero... 30 dni po ogłoszeniu wyników wyborów. Rowerem wyborczym będzie mogła sobie pojeździć osoba, która najcelniej trafi w całościowe koszty, jakie gmina poniosła w związku z zatrudnieniem asystenta (przypomnijmy: Krzysztofa Kolczyńskiego, w latach 2014-2017). Z konkursowego regulaminu wynika zatem, że przez pierwsze 30 dni od potencjalnej wygranej Pabich będzie liczył, ile Kołakowska wydała na Kolczyńskiego. Jeśli się nie doliczy (z braku właściwych dokumentów) – wówczas o wygranej zadecyduje ślepy los.

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze