Poniedziałek, 25 Październik
Imieniny: Arety, Marty, Marcina -

Reklama


Reklama

Wybieramy obywatelski projekt


Zakończyło się głosowanie nad projektami zgłoszonymi do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Czas na podjęcie decyzji mieszkańcy Szczytna mięli do końca sierpnia. Do wyboru były: tężnia solankowa, ławeczki ze słonecznym prądem oraz rowerowe miasteczko z boiskami do gier zespołowych przy Szkole Podstawowej nr 3. Oficjalne wyniki poznamy do 17 września.Solone zdrowie

 

Tężnię solankową chciałby widzieć w Szczytnie Paweł Salamucha. - Spotykam się, głównie na internetowych forach, z taką właśnie propozycją – mówi. - Wielu moich znajomych, którzy wracają z wizyt w innych miejscach kraju, opowiada o takich tężniach i bardzo je chwali. Dlatego uznałem, że podobna w Szczytnie też cieszyłaby się powodzeniem.

Według Pawła najlepszym miejscem jej lokalizacji byłby park przy ul. Pasymskiej, chociaż nie wyklucza, że mogłaby też ewentualnie stanąć w drugim z parków, przy ul. Skłodowskiej-Curie. - Tam, być może, stanowiłaby początek i jakąś mobilizację, by temu parkowi przywrócić dawną świetność – uzasadnia. - Z kolei przy ulicy Pasymskiej jest już wiele innych miejsc, które służą rekreacji, wypoczynkowi i... zdrowiu. W tę istniejąca architekturę parkową tężnia by się doskonale wpisywała. Mogłaby też stanowić zalążek tych wszystkich działań, które – być może – będą głównym motywem opracowywanej obecnie strategii rozwoju miasta. A jest silny nacisk na to, by ideą rozwojową Szczytna było właśnie szeroko pojmowane zdrowie.

Oczywiście pomysłodawca budowy tężni solankowej liczy na zwycięstwo swojego projektu, ale niemniej zależy mu na licznie głosujących mieszkańcach. - Naprawdę chciałbym, by swoją opinię o propozycjach wydało jak najwięcej osób – podkreśla. - Taki liczny udział w głosowaniu dowodziłby tego, że mieszkańcy interesują się sprawami miasta, że chcą mieć rzeczywisty wpływ na to, co i gdzie będzie tu powstawało – uzasadnia. - Poza tym uważam, że tacy głosujący uważaliby „moją” tężnię za swoją, wzięliby też za nię pewnego rodzaju odpowiedzialność, chronili przed wandalami...

 

Ławki z prądem

 

„Prądowe ławeczki” to pomysł Dominika Bogackiego ze Szczytna, współwłaściciela firmy, która zajmuje się różnymi formami pozyskiwania energii słonecznej. I z tej energii właśnie mają korzystać te ławeczki, o których mowa.


Reklama

- Ławki fotowoltaiczne to miejsca, w których zainstalowane są urządzenia czerpiące energię ze słońca, zaopatrzone w gniazda USB – tłumaczy pomysłodawca. - Dzięki temu można np. doładować telefon, podłączyć tablet itp. W całości nazywa się to: system darmowego ładowania urządzeń mobilnych.

W Szczytnie, za 250 tysięcy złotych, przeznaczonych na projekt obywatelski, mogłoby stanąć nawet aż 14 takich ławeczek, w miejscach, w których gromadzą się ludzie. - Mogłyby to być dworce PKP i PKS, targowiska, parki, skwery, okolice placów zabaw, plaża miejska i jej najbliższe otoczenia czy nawet dziedziniec ratusza – mówi pan Dominik. - Spotkałem się już z takimi ławeczkami w wielu miastach. Stoją np. w Krakowie czy Wadowicach i bardzo ułatwiają życie zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

Źródło pomysłu tkwi nie tylko we wzorcach, zaczerpniętych w innych miastach, ale także w zawodowej działalności Dominika Bogackiego, spółka, której jest udziałowcem, między innymi takie właśnie ławeczki produkuje i montuje. - Te, które stoją w Krakowie czy Wadowicach, są właśnie naszym dziełem – podkreśla.

Problem z rozładowaną komórką zna chyba każdy. - Osobiście znam sporo osób, którym się to zdarzyło. Wchodzi się wtedy do sklepu, apteki czy jakiejś firmy i prosi o możliwość podładowania telefonu – mówi pan Dominik. - Albo się taki dostęp uzyskuje, albo nie. Zależy od okoliczności i dobrej bądź złej woli pracujących w takim sklepie osób. Dzięki moim ławeczkom nikt już z takim problemem nie będzie się w Szczytnie borykał.

Ważne jest również to, że „prądowe ławeczki” działają niezależnie od pogody, są bowiem zaopatrzone w akumulatory, które przechowują wcześniej nagromadzoną energię słoneczną.

- Na razie czekam i obserwuję, jak przebiega głosowanie, chociaż w Szczytnie taka obserwacja jest utrudniona, nie ma bowiem bieżącej informacji o wynikach. Pewnie dlatego, że głosowanie odbywa się na dwa sposoby: za pomocą internetu i na kartach do głosowania, które należy wrzucać do specjalnie w tym celu ustawionych urn: w hali Wagnera, w Miejskim Domu Kultury i w Urzędzie Miejskim – w Biurze Obsługi Interesanta, w dniach i godzinach pracy tych instytucji – komentuje pomysłodawca „prądowych ławeczek”. - Nie wykluczam jednak, że uruchomię także kampanię reklamująca ten projekt.

Reklama

 

 

Bezpieczeństwo rowerowe z grami pospołu

 

Autorką trzeciego projektu jest Marta Nowicka, reprezentująca Radę Rodziców w SP 3. Projekt zakłada budowę miasteczka ruchu drogowego z elementami gier ruchowych i edukacyjnych przy Szkole Podstawowej nr 3 w Szczytnie. To najtańszy ze zgłoszonych pomysłów, bo jego realizacja ma kosztować zaledwie 100 tysięcy złotych. Dwa pozostałe projekty, zgodnie z wyceną ich autorów, pochłoną cały budżet obywatelski, czyli 250 tysięcy zł.

Miasteczko ruchu drogowego miałoby stanąć na tej części szkolnego boiska, którą obecnie pokrywa asfalt. Właściwie – nie tyle stanąć, co zostać wymalowane, oczywiście specjalnymi, trwałymi farbami. Przestrzenie pomiędzy „drogowymi skrzyżowaniami” wypełnione byłyby wielobarwnymi elementami do różnych gier ruchowych, które można dowolnie ustawiać, wykonanymi z trwałej masy termoplastycznej.

Projekt tego miasteczka, który można zobaczyć na miejskiej stronie internetowej (https://obywatel.miastoszczytno.pl/projekty/prezentacja/id/23), specjalnie przygotowanej dla promocji projektów i głosowania, wygląda naprawdę imponująco.Komentarze do artykułu

Dominik

Ja mam tylko jedno pytanie, w większych miastach głosuje się na projekt. Dlaczego u nas głosuje się na osobę i doczepiony do niej projekt ?

Adam

I znów działacze PSL u dokleją się do któregoś pomysłu zapewne tężni by się pokazać jacy to prężnie załatwiacze i działacze. Panie Pawle nie pozwoli pan im się lansować swoim kosztem.

Niecik

I znów mowa o wyrzucaniu pieniędzy w błoto

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • List do redakcji - „Nartom zaszkodził muł”
  Nie trzeba mieć naukowej wiedzy aby zrozumieć, że stan jakości wody w jeziorze, o którym wspomina radny nie jest tożsamym ani zbieżnym z stanem jeziora. W tym przypadku stanem jeziora pozwalającym na realizację inwestycji nart wodnych. Jeżeli radny tego nie rozróżnia to wytłumaczę... Woda jest jednym z elementów tworzących jezioro tak jak jednym z elementów jest np. mleko wchodzące w skład ciasta. To, że mleko dodane do ciasta będzie dobre to nie znaczy ze ciasto będzie nadawało się do zjedzenia bo inne składniki mogą być nieodpowiednie. Tak samo jest z nartami wodnymi i wodą w jeziorze. To że woda jest dobra to nie znaczy, że mogą powstać narty i nie znaczy to też, że ktoś pana wprowadza w błąd. Jeżeli pyta pan o jakość wody to nic dziwnego, że urząd odpowiada na temat wody. Nie umiejętność zadawania pytań i brak wiedzy nie stanowią podstawy do wywoływania afer i pompowania balonika mającego wzbudzać zainteresowanie daną osobą...

  ZnaWca


  2021-10-21 12:29:00
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Miasto przez śmieci popada w długi a oni pokazują co dla nich najważniejsze. Zdecydowanie obowiązki i odpowiedzialność w radzie ich przerosła.

  kierowca


  2021-10-21 12:15:12
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Wart jeden drugiego, ta sama arogancja, tylko korytko, korytko i jeszcze raz koryto!

  baba


  2021-10-21 11:50:45
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Poziom naszej rady to totalne zero. Wg mnie to miejsce dla prawników i ekonomistów. Mam wrażenie ze oni wogóle nic nie rozumieją z tego co się dzieje w mieście, chyba że udają - ale po co. Ważne że w portfelu się zgadza.

  smutny


  2021-10-21 11:05:11
 • 25 ton śmieci ze Śląska sprzątnęli myśliwi (zdjęcia)
  Zdecydowanie za małe te kary.


  2021-10-21 10:33:19
 • Sytuacja epidemiologiczna w naszym powiecie, najgorzej w gminie Świętajno
  Wał się pajacu

  Rob


  2021-10-21 06:56:24
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Obejrzałem kilka ostatnich relacji. Pan Siudak zapomniał jak pokazywał innym radnym, że to on \"rządzi\" w radzie prowadząc jej obrady i nie zamierza dawać głosu innym! To nic? Jego AROGANCJA i buta i tak długo była tolerowana. Wstyd kiedy na początku kadencji wśród kierujących pracami rady nie ma odzwierciedlenia wszystkich komitetów. Zrobili sobie prywatny tj. \"razem dla mieszkańców\" folwark a teraz lament kiedy następuje zmiana. Hodowcy trzody wiedzą co dzieje się kiedy zabiera się koryto! Tak też było i w tym przypadku niestety. Prawdziwego mężczyznę poznaje się jak kończy a nie jak zaczyna! Pan Siudak nie potrafi przyjąć tego jak prawdziwy mężczyzna!

  chłop


  2021-10-21 05:56:14
 • Karetka z ratownikami miała wypadek pod Dębówkiem (zdjęcia)
  Panowie i panie ratownicy na zwolnieniach L4, jak wam pieniądze nie pasują zwolnijcie się, zmieńcie pracę, weźcie kredyt. Nikt z was nie ma nakazu bycia ratownikiem, pielęgniarką czy lekarzem. Mam już dość zakłamania tej \"kasty\" która uważa się za nadzwyczajną i nie mówcie że życie i zdrowie ratujecie, nie musicie, to tylko wykonanie zawodu za który bierzecie pieniądze. A tym ratownikom z Biskupca zdrowia życzę, bo też wiem że wśród Medyków jest wiele bardzo porządnych, uczciwych i oddanych swej pracy ludzi.

  Mol


  2021-10-20 20:55:36
 • Ratownicy protestują, w Szczytnie nie ma karetek
  MOL puknij się najpierw w łeb, a potem spróbuj napisać coś o czym masz pojęcie. No dobrze, może co do lekarzy masz rację, ale pielęgniarek nie obrażaj! Idź do Pani dyr Kostrzewy i zapytaj ją ile płaci najbardziej kompetentnym i z wieloletnim stażem pielęgniarkom...

  Zorientowany


  2021-10-20 20:32:43
 • Medalowi „rolnicy” z naszego powiatu
  Taki z niego rolnik jak z Kiersika polityk.

  Tomasz


  2021-10-20 15:43:13

Reklama