Sobota, 4 Lipiec, Imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda -

Reklama


Reklama

Wspomnienie o świętej pamięci Czesławie Wierzuku


Nie pamiętam pierwszego spotkania ze Ś.P. Czesławem Wierzukiem, bo znałam Go prawie całe życie. Najpierw był tatą kolegi, do którego domu wpadaliśmy z niezapowiadaną wizytą. Później nasze drogi połączyła praca.Był moim pierwszym nauczycielem zawodu, samorządu. Gdy skończyłam studia zatrudnił mnie jako stażystkę, później pod jego czujnym okiem zdobywałam kolejne doświadczenia. Był szefem niezwykłym, bardzo wymagającym, ale przy tym niezwykle życzliwym, który jak nikt inny angażował się w sprawy pracowników i ich rodzin.

 

Wiedział o naszych problemach, o troskach naszych bliskich i zawsze robił wszystko, by je rozwiązać. Dzięki niemu do pracy przychodziło się z radością, choć wiadomo było, że będzie wymagał. Traktował nas jednak nie jak pracowników, ale jak bliskich. To dzięki niemu byliśmy jak rodzina, a on był jak nasz ojciec. Chwalący przy innych, karcący na osobności. Pomagał nam rozwijać skrzydła, ale pilnował, byśmy nie zachłysnęli się sukcesem. Nauczył nas nie tylko lubić ludzi, ale też kochać gminę. Bo gmina była Jego wielką miłością.

 

 

To On jako wójt wybudował kanalizację, dzięki Niemu powstała pierwsza w powiecie oczyszczalnia ścieków. Był wizjonerem, nie znał zwrotu „nie da się”. Pamiętam, jak krokami (mówił że stawia metrowe), mierzył, ile asfaltu trzeba wylać, ile kilometrów sieci trzeba położyć. Bardzo cenił sobie spółdzielczość, dlatego zabiegał o otwarcie w gminie Banku Spółdzielczego, o to, żeby GS działał sprawnie.

 

 

Jego wielkim marzeniem, niestety niezrealizowanym, było wybudowanie basenu w Dźwierzutach. Jako radny powiatowy walczył o powstanie szpitala. Gdy nasze drogi zawodowe już się rozeszły, zawsze mówił „Sylwia, pamiętaj o szpitalu i o sześćsetce”. Do końca żył sprawami gminy i jej mieszkańców, dla których zawsze miał czas, otwarte drzwi i serce.

 

 

Imponował mi nie tylko dobrocią, ale też pracowitością. Wstawał rano, robił obrządek, przebierał się i jechał do urzędu, a po pracy wsiadał na kombajn, karmił świnie. A przy tym był troskliwym ojcem, który po śmierci żony musiał samodzielnie zaopiekować się dwoma synami. Nigdy nie narzekał, że Mu ciężko, że jest zmęczony. To On słuchał trosk innych.

 

 

Dziś, gdy przyszedł czas, że muszę Go pożegnać przed oczami staje mi wiele wspomnień. Jak stoi w polu, bo znów nie zatankował samochodu do pełna i dzwoni z prośbą, żebym dowiozła mu kanister benzyny; jak podczas pielenia ziemniaków odebrałam od Niego telefon, że musimy się pilnie spotkać, bo chce, żebym wstąpiła do PSL-u; pamiętam Jego głośny, radosny śmiech i słowa „Sylwia, jesteś dla mnie jak córka”.

 

 

Drogi Czesławie, żegnam Cię dziś z wielkim żalem, ale też z ogromną wdzięcznością za to, że pojawiłeś się w moim życiu, że nauczyłeś pracy, ale i dorosłego życia. Dziękuję za każdy dzień, spotkanie, za każdą rozmową. Miałeś rację mówiąc, że jestem jak córka, bo Ty byłeś dla mnie jak drugi ojciec…

 

 

Arku, droga rodzino i przyjaciele Ś.P. Czesława, mieszkańcy gminy Dźwierzuty, pragnę złożyć Wam najszersze kondolencje po stracie wyjątkowej osoby. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Są. Drugiego takiego Czesława nie będzie….

 

Sylwia Jaskulska

 

 

 Komentarze do artykułu

Anka

Wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd!!! Wstyd, że władze Gminy Dźwierzuty, a konkretnie wójt Szydlik i przewodniczący Rady Gminy Dźwierzuty p. Nosek nie stanęli na wysokości zadania i w imieniu mieszkańców gminy nie pożegnali człowieka, który większość swojego życia poświęcił dla jej rozwoju i dla nas jej mieszkańców. Totalne zlekceważenie dorobku i zasług ś.p zmarłego. Czy to tylko brak kultury politycznej??? Chyba coś więcej.... Drodzy Państwo. Warto pamiętać o jednym : KARMA WRACA ....

mieszkaniec

Znam wielu prostych ludzi , których szanuję za prostotę życia codziennego i niestety również wykształconych prostaków, nieliczących się z nikim. Nie znalazła się jedna osoba aby pożegnać byłego wójta? Wstyd, wstyd........

Była mieszkanka

Dzień po odejściu Ś.P. Czesława Wierzuka w Dźwierzutach odbywała się sesja Rady Gminy. Na początku uczczono pamięć Zmarłego. Przewodniczący rady ogłosił minutę ciszy i powiedział o Ś.P. Czesławie że była to osoba, która przez wiele lat pracowała w urzędzie gminy. Tylko tyle „pracowała w urzędzie gminy”, ani słowa że przez 20 lat był WÓJTEM, GOSPODARZEM TEJ GMINY!!! Ani słowa że teraz był RADNYM POWIATOWYM i CZŁONKIEM ZARZĄDU POWIATU. Takie są FAKTY, można obejrzeć w transmisji z sesji 19 grudzień! Wiemy że stosunki zmarłego Wójta z obecną Wójtową i jej ekipą były kiepskie. Ale przewodniczący zlekceważył dużą grupę wyborców i pokazał brak podstawowej kultury!!! Dowiedziałam się, że na pogrzebie nikt z gminy też nie zabrał głosu i nie pożegnał !!! To skandaliczna postawa! Pycha kroczy przed upadkiem.

Emilia

Pamiętam jak poszłam spytać o dowóz syna do przedszkola miał trzy lata i jest niepełnosprawmy powiedział że to załatwi i po synka przyjerzdzał bus . Spoczywaj w pokoju.

Krzysztof

Piękne wspomnienie o dobrym człowieku. Niech Mu ziemia lekką będzie. Cześć Jego Pamięci ...

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2019-12-18 17:46:02

Wspomnienie o Stanisławie Kacprzaku

 • Piątek, 2019-04-26 10:53:49

Wspomnienie o Marku Barnowskim

 • Sobota, 2018-12-29 15:31:12

Wspomnienie o Zofii Żarnoch

Reklama


Komentarze

 • Baranowo i Opaleniec z nową drogą
  Tor wyścigowy otwarty .

  Będzie się działo.


  2020-07-03 12:57:45
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Z calym szacunkiem dla seniorow. Ale to mlodziez trzeba zachecac do zycia a rozrywek dla seniorow juz starczy. \"Marne nam te pokolenie rośnie. \" dzieki waszym pokoleniom kraj wyglada jak wyglada :) nasze pokolenia jeszcze nie mialy okazji sie wykazac :) Dziekuje i pozdrawiam

  esges


  2020-07-03 12:53:43
 • 20 i 21-latek włamali się do audi
  Dobrze że ich złapali, powinni łapy poucinać. Ale ciekawi mnie jak szybko ustalili policjancji kto to był i gdzie są? Kamerka może albo ktoś ich widział jak kradli?

  tyklos


  2020-07-03 11:37:03
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Już nie działają, sanepid zamknął.

  Turysta 2


  2020-07-03 11:04:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A co ma oferować. W normalnej rodzinie dzieci odkrywają w sobie zainteresowania w trakcie rozwoju i dzięki rodzicom je kontynuują. Czego wy oczekujecie, że całe życie ktoś wam coś będzie dawał, a wy będziecie tylko wybierać, przebierać to tak a to nie. Społeczeństwo mamy coraz bardziej roszczeniowe ale to dawanie się szybko skończy. Przyjdzie taki moment że trzepniecie doooopą o glebę i będzie ból, bo umiecie tylko brać a od siebie to już nic. Marne nam te pokolenie rośnie.

  Mieszkaniec


  2020-07-03 10:58:09
 • Lidzbarska i Gdańska blisko tragedii?
  Furczak na jedno skrzyżowanie kierować ruchem, Grzegorczyk na drugie. Potem Zmiana. Nadzór proponuję Rybińskiej.

  Ha Ha


  2020-07-03 10:52:11
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Seniorów seniorów seniorów, wszędzie wszystko dla seniorów. Ja się pytam co miasto oferuje młodzieży? I od razu odpowiadam - NIC. Chodzi mi o młodzież w wieku 18 +. Poza pójściem do baru, na ławkę do parku, uprawianiem sportu nic tu się nie dzieje. Wiem, że teraz covid, ale nie było covida i też d**a była. DiN raz że tragedia, dwa słabe od kilku lat i tylko 3 dni. Dla seniorów budowane są świetlice a biblioteki przenoszone w mniejsze lokale..., mają miejsca do spotkań. Później dziwne że na ławkach w parku bronxy są pite

  kjjgdvjhasv


  2020-07-03 10:35:49
 • 22-latek wpadł w szał - wyrwał ławkę, rzucał krzesłami i płytami betonowymi
  Jak taki silny , dać mu pracę społeczne do wykonania przez miesiąc.

  Temida


  2020-07-03 10:32:42
 • 22-latek wpadł w szał - wyrwał ławkę, rzucał krzesłami i płytami betonowymi
  Siła ,, jabola\'\' jest duża Ѽ

  hrabia


  2020-07-03 09:30:58
 • Lidzbarska i Gdańska blisko tragedii?
  Czy ta ulicą nie ma radnego ? Tam przecież Furczak i Grzegorczyk urzędują ale już po wyborach to ciężko ich znaleźć zajęci bardzo. Ciekawe czy będą mieli pokorę i odwagę znów od drzwi do drzwi pukać przed wyborami ? Zapewne tak bo pokora i pracowitość to słowa z języka Chińskiego.

  Darek


  2020-07-03 08:48:18