Poniedziałek, 27 Maj, Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Wspomnienie ANTONI ZABŁOTNY 29.06.1930 – 4.05.2018


8 maja to Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, także to dzień w którym najczęściej w Szczytnie odbywają się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. W tym roku odbyła się także ceremonia pogrzebowa Antoniego Zabłotnego wieloletniego prezesa Zarządu Rejonowego PCK w Szczytnie, a od 2009 r. Prezesa Honorowego.



Antoni Zabłotny członkiem PCK został w 1945 r. jeszcze jako licealista i czerwonokrzyskiej idei pozostał wierny do końca, również jako żołnierz – oficer. W 1958 r. został członkiem Zarządu Rejonowego PCK w Szczytnie, gdzie przez następne 50 lat pełnił różne funkcje, m.in. sekretarza zarządu, wiceprezesa i prezesa.

 

Oczkiem w głowie Prezesa Antoniego były Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Zapewne już niewiele osób pamięta, że od lat 80 do początku lat 90 XX w. takie zawody były organizowane dla drużyn medyczno-sanitarnych znajdujących się w zakładach pracy, następnie od 1992 r. dla uczniów szkół średnich, a w Szczytnie formuła została rozszerzona o szkoły podstawowe, później też gimnazja. Pierwszy raz na takich mistrzostwach byłem sędzią w 1999 r.

 

Prezes Antoni miał precyzyjnie rozpisane wszystkie scenki urazowe i rozrysowaną ręcznie trasę. Wtedy nie sądziłem, że kilka lat później Prezes Antoni powie – Zbyszek chciałbym, abyś teraz ty zajął się Mistrzostwami. Nie mogłem odmówić, mimo że miałem wielkie obawy, czy będę mógł dorównać Prezesowi. Jak zapamiętałem jeszcze Pana Antoniego?


 

Jako dystyngowanego, starszego pana (był przecież oficerem) ze swoim towarzyszem, psem spanielem, a później z kundelkiem. Pan Antoni to również wieloletni działacz i sędzia piłkarski. Prezes Antoni otrzymał za swoją działalność społeczną wiele wyróżnień i odznaczeń między innymi najwyższe odznaczenie ruchu czerwonokrzyskiego: Kryształowe Serce.

 

Tegoroczne obchody Światowego Dzień Czerwonego Krzyża w Szczytnie i tradycyjne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK były bardzo smutne. Po zawodach, ze sztandarem Zarządu Rejonowego PCK oddaliśmy ostatni hołd Antoniemu Zabłotnemu, któremu przez ponad 70 lat życia przyświecała idea niesienia pomocy innemu człowiekowi.

 

Zbigniew Stasiłojć

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Piątek, 2019-04-26 10:53:49

Wspomnienie o Marku Barnowskim

  • Piątek, 2019-04-05 11:34:55

Zbigniew i Antoni wędkarzami roku

  • Sobota, 2018-12-29 15:31:12

Wspomnienie o Zofii Żarnoch

  • Poniedziałek, 2017-12-11 14:57:42

„Antoniówka” pana Antoniego i pani Jadwigi

  • Piątek, 2017-11-17 13:10:18

Wspomnienie teatralnych spektakli


Komentarze

  • Za transport dzieci... do prokuratury
    Autobusy były okropne, a komentarze wyżej zostały napisane najwidoczniej przez kogoś kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego ;)
    Autor: Uczennica
    2019-05-26 17:52:21
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    Chyba niektórzy co tu wypisują to nie widzieli stanu technicznego tych autobusów ,co do tego przewoźnika to były wątpliwości od początku o bezpieczeństwo w tych autobusach.I proszę nie pisać że mamy były zadowolone ,bo z tym się nie zgodzę bo były przerażone samym wyglądem tych autobusów.A coś mi się zdaje że tu nie wypisuje żaden rodzić z gminy tylko ktoś przeciwny Wójtowi który chce dopiec także staremu przewoźnikowi .A ja popieram w końcu wójta ,że podjął bardzo dobrą decyzję i czekam na wygrany przetarg przez starego przewoźnika i bardzo zadbane autobusy .A co do tematu że niby cała rodzina nie ma pracy to zastanów się mieszkańcu co piszesz bo oni nie są przewoźnikami tylko w Jedwabnie ,ale i wycieczki też obsługują i bardzo dobrze Im się wiedzie \"ZAZDROŚNIKU\"I drodzy mieszkańcy i mieszkanki nie szukajcie teraz przekrętów bo ich nie ma tylko jest rozmowa o obecnym przewodniku a nie pranie brudów z niczego .
    Autor: Ola
    2019-05-26 17:41:57
  • 10 milionów „otuli” szkołę i przedszkole
    Tak zapuścić szkołę. Wstyd!!! Uczyłem się w niej od czasu jej powstania. No, ale żeby doprowadzić do takiego stanu ...
    Autor: Gorszy sort
    2019-05-25 12:02:38
  • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
    Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
    Autor: Pytam się
    2019-05-24 22:50:07
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
    Autor: mieszkaniec
    2019-05-24 21:30:07
  • Świetlica ze sportowym zapleczem
    Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
    Autor: Zzzz
    2019-05-24 17:19:19
  • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
    Brawo
    Autor: Fan
    2019-05-24 13:27:23
  • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
    Brawo Romku!
    Autor: Kolega
    2019-05-24 12:41:49
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
    Autor: kinga
    2019-05-23 20:49:23
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
    Autor: Mieszkaniec