Niedziela, 26 Maj, Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Wójta Zapadkę wymienili na... burmistrza Zapadkę (zdjęcia)


Grzegorz Zapadka właśnie przeszedł do historii – dokładnie sekundę po północy, już 1 stycznia 2019 roku, formalnie stał się pierwszym powojennym burmistrzem Wielbarka. Odzyskanie praw miejskich trafi zapewne do podręczników historii regionu, a wraz z prawami znajdzie się tam godne miejsce i dla nowego burmistrza, a starego wójta. Wielbarska społeczność to wydarzenie uczciła niezwykle licznie i hucznie.Wielkie świętowanie poprzedziła ostatnia w minionym roku i ostatnia ze stara nazwą sesja Rady Gminy. W jej trakcie uroczyście pożegnano wieś i witano miasto, a radni i goście równie uroczyście „pożegnali” wójta gminy Grzegorza Zapadkę.

 

 

Sylwestrową noc, a co najmniej północ – przełom pomiędzy starym – 2018 i nowym – 2019 rokiem w wielbarskim Parku Niepodległości spędziło kilka tysięcy osób. Witających Nowy Rok i prawa miejskie – zdaniem niektórych – było więcej niż podczas dożynek czy grzybowania. - I widać było ogromną przychylność, z jaką mieszkańcy Wielbarka odnoszą się do swojego wójta, a właściwie już burmistrza – komentuje specjalny wysłannik „TS” Zbigniew Gołda, autor publikowanych fotografii.

 

 

Organizatorzy wydarzenia zadbali o różne szczegóły. Szampana fundowała gmina i nikomu go nie zbrakło. Na tych, którzy nie rozgrzewali się podczas tańców – czekało ogromne ognisko, a na wszystkich słodycze i owoce, rozdawane – rzecz jasna – przez św. Mikołaja wspieranego przez nadobne pomocnice. A ponieważ Mikołajowe renifery odpoczywają po wcześniejszych wędrówkach, tym razem przybył on do Wielbarka... kajakiem.

 

W cieniu wydarzeń

 

Już we wtorek, 1 stycznia zapytaliśmy burmistrza Zapadkę, jak się czuje z „nową” funkcją.

 

- Normalnie, tyle że nie mogę jeszcze przyzwyczaić się do tego nowego nazewnictwa – śmieje się pan Grzegorz. - Trochę dziwnie się też czuję jako postać było nie było już historyczna, ale nie wiążę z tym jakichś wielkich oczekiwań. Sam jestem pasjonatem lokalnej historii i wiem, że za jakiś czas raczej niewiele osób będzie pamiętało o mnie, bo prawda jest taka, że pamięta się raczej same wydarzenia, a nie konkretne osoby. Sam nie pamiętam na przykład jak nazywał się burmistrz w 1910 roku, a był on wielce dla Wielbarka zasłużony, bo w ciągu dwóch lat jego rządów miasto bardzo się rozwinęło.


 

 

 

300-lecie za... 5 lat

 

Pierwsze życzenia noworoczne nowy burmistrz Wielbarka otrzymał już na schodach schodząc ze sceny, gdzie wspólnie z mieszkańcami nowego miasta w naszym powiecie witał Nowy Rok.

 

- To było naprawdę fajne uczucie – mówi burmistrz Grzegorz Zapadka. - Bawiło się łącznie około półtora tysiąca osób. Myślę, że mieszkańcy Wielbarka naprawdę czekali na tę noc.

 

 

Po 73 latach Wielbark odzyskał prawa miejskie. Co ciekawe za pięć lat, dokładnie 21 lipca Wielbark będzie świętował 300-lecie nadania praw miejskich. - I dzięki wydłużeniu samorządowej kadencji do 5 lat przypadnie mi w udziale świętowanie również tej rocznicy – dodaje z uśmiechem burmistrz Grzegorz Zapadka.

 

Miasta w dziejach i liczbach

 

Wielbark po raz pierwszy prawa miejskie uzyskał 21 lipca 1723 roku. Nadał je król pruski Fryderyk Wilhelm. Tydzień wcześniej prawa miejskie otrzymało Szczytno. Najstarszym miastem w naszym powiecie jest jednak Pasym, bo od 1386 roku. Podobnie jak Wielbark, Pasym stracił prawa miejskie w 1946 roku, a za sprawą ówczesnego wójta – burmistrza Wiesława Nosowicza odzyskał w 1997 roku. Korzystając z okazji znacznie wówczas przesunięto granice administracyjne miasta, dzięki czemu - co ciekawe – Pasym ze swoimi 15,18 km² jest obecnie znacznie większy od Szczytna (10,62 km²).Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
  Autor: Pytam się
  2019-05-24 22:50:07
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
  Autor: mieszkaniec
  2019-05-24 21:30:07
 • Świetlica ze sportowym zapleczem
  Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
  Autor: Zzzz
  2019-05-24 17:19:19
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo
  Autor: Fan
  2019-05-24 13:27:23
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo Romku!
  Autor: Kolega
  2019-05-24 12:41:49
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Żałosne to jest co nasz pan wójt robi... Szukają CH.... Wie czego... Co wy chcecie od nowego przewoznika... Jakiś dobry przekręt jest między p. Wojtek a nasza stara firma która wozila dzieci...
  Autor: Mieszkanka
  2019-05-23 13:37:44
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Jakie skargi P.wojcie od przewoźnika który przegrał?Który czuje się panem na swoim terenie i nie wie jak jeszcze dokopać teraźniejszym.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 11:32:31
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Bzdury! Przewoźnik był naprawdę w porządku. Nie wiem kto mógłby się na niego skarżyć bo, z którym rodzicem bym nie rozmawiała również podzielal moje zdanie. Obecny \"zastępczy\" przewoźnik za to robi sobie jakieś kpiny. Często jest tak, że autobus odjeżdża z przystanku za wcześnie. Poza tym jeszcze w ubiegłym roku gdy dziecko jechało do innej miejscowości niż zamieszkania pobierał opłaty. Coś tu jest chyba nie tak.
  Autor: Xxx
  2019-05-23 10:48:34