Czwartek, 9 Lipiec, Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki -

Reklama


Reklama

Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”


Oficjalnie w gminie Szczytno zameldowanych jest prawie 13 tysięcy mieszkańców. Deklaracji śmieciowych na ten rok złożono zaledwie na około 7 tysięcy osób. Termin ich składania minął 15 maja. Co to może oznaczać?Wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski gimnastykuje się i robi wszystko, aby mieszkańcy płacili mniej za śmieci. I na razie tak jest. Stawka to 20 zł miesięcznie od osoby, a jeśli w gospodarstwie jest kompostownik, to obniża się ona do 14 zł od osobę. Oczywiście mowa o śmieciach segregowanych. Ostatnim pomysłem wójta Sławomira Wojciechowskiego jest utworzenie własnej spółki gminnej, która zajęłaby się odbiorem odpadów. Dzięki temu na początek stawka za obiór odpadów miałaby nie rosnąć, a z czasem, być może, nawet maleć.


Reklama

 

- Taki był plan – mówi wójt Wojciechowski. - Niestety, postawa niektórych mieszkańców torpeduje moje działania. Upłynął termin składania deklaracji śmieciowych i na około 13 tysięcy zameldowanych w gminie, a złożone deklaracje obejmują zaledwie około 7 tysięcy osób. Efekt jest taki, że jeśli ten stan się utrzyma, to cena za odbiór i utylizację odpadów będzie musiała wzrosnąć. Stąd mój apel i prośba do mieszkańców gminy, aby uczciwie składali deklaracje na odpady komunalne. W przeciwnym razie, jeśli deklaracji będzie mniej o ponad 30 procent od liczby zameldowanych mieszkańców, nie zdołamy utrzymać obecnej stawki i będziemy zmuszeni ją podnieść może nawet o połowę.

 

Nowa, wyższa opłata mogłaby zacząć obowiązywać już od 1 września. Za tych ukrywających i oszukujących przyjdzie zapłacić tym uczciwym.

Reklama

 

- Niestety, tak może się stać – ubolewa wójt Wojciechowski. - Szacując koszt utylizacji odpadów komunalnych i tak wzięliśmy margines bezpieczeństwa, że liczba zameldowań z deklaracjami może się różnić o 20 może 30 procent. To uczciwa kalkulacja, bo ktoś studiuje, pracuje w innym mieście, czy kraju. Ale różnica na poziomie 40, czy blisko 50 procent to już ewidentne oszustwo.

 

Na terenie gminy Szczytno jest około 3500 gospodarstw domowych. Łącznie zameldowanych jest tam prawie 13 tysięcy mieszkańców.

 

Termin składnia deklaracji upłynął, ale samorządowcy czekają wciąż na kolejne. Można je złożyć za pośrednictwem strony internetowej, druczek pobrać u sołtysa i wysłać pocztą.Komentarze do artykułu

ja

wzorcowo - jak mówi jeden z urzędników z gminy

M.P.

Panie wójcie proszę nie straszyć, prosze przeczytać komentarze i wyciągnąć jakieś wnioski.

Jagoda

Wszyscy napisali prawdę, a emerytka pięknie to ujęła. Co z tymi co nie złożyli deklaracji, od kwietnia nie płacą?!.....może trzeba było nie składać....

Mieszkaniec Gizewa

Właśnie, gdzie jest nasza pani sołtys? Dawniej pana sołtysa było często widać. Potem nastała pani sołtys. Tą rzadziej widziałem, ale czasem się pojawiła. Za to obecna pani sołtys, to ja nie wiem, ktokolwiek widział, ktokolwiek wie? A przepraszam, życzenia na tablicy ogłoszeń powiesiła. To może mogła by też powiesić ogłoszenie o konieczności złożenia deklaracji śmieciowej.

emerytka

Słusznie ktoś z komentujących napisał aby skontrolować kto nie złożył deklaracji a nie karać uczciwych, obowiązkowych ludzi. Druga sprawa to nie wszyscy posługują się internetem. Czy sołtys nie mógłby wrzucić deklaracji do skrzynki pocztowej. Kto powiadomił mieszkańców i w jakiej formie aby składać deklaracje? Informacja na stronie internetowej Gminy nie wystarczy jeszcze raz powtarzam nie wszyscy korzystają z internetu. A nawiasem mówiąc to urzędnikom już tyłki przyrosły do stołków i ten koronawirus to bardzo im pasuje, siedzimy, siedzimy i nikt nas nie nachodzi i nie dokucza, Życzę dobrego samopoczucia.

R.........

Jak to w naszym Państwie Ci co są uczciwi i płacą poniosą odpowiedzialność za oszustów. A może by tak urzędnicy ruszyli swoje 4 litery i pofatygowali się na kontrolę i za pomocą decyzji administracyjnej i grzywny wypełnili swój urzędniczy obowiązek. I niech Wójt idzie w takim kierunku a nie karać tych uczciwych. Panie Wójcie wtedy Pan zyska a nie straci.

Haber

Całkowita dezinformacja i ignorancja urzędników. Brak klarowny chce informacji o konieczności składania deklaracji, a sama deklaracja skonstruowana niczym PIT

Krystyna

Sołtys i radny powinni rozmawiać i tłumaczyć swoim mieszkańcom bo starsze osoby mogą nie wiedzieć , że trzeba było złożyć deklaracje.Gmina przecież wie kto złożył deklarację to pozostałym osobom powinni wysłać wniosek do wypełnienia.

marian

Wójt chce odgrywać dobrego wujka! Lepiej przerzucić koszty na uczciwych niż kontrolować tych co kantują? Nic się ten człowiek nie zmienił. Uchodzi za dobrego gospodarza a faktycznie to działa przez pryzmat kolejnych zbliżających się wyborów. Po prostu nie ma ten człowiek ikry!!!

Justyna

Dlaczego uczciwi mają ponosić większe koszty. Skoro brakuje deklaracji to gmina niech to zweryfikuje i wyślę upomnienia o deklaracje do tych, którzy jej jeszcze nie złożyli, tak aby miał deklaracje z każdego gospodarstwa domowego.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Rybne trofea z Domowego
  A ja takiego karpia złapałem , więźbę dachową zrobiłem z szkieletu a łuskami z niego dach cały pokryłem.

  Bajki wędkarzy.


  2020-07-09 10:29:52
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  W Dźwiersztynach owszem zrobili remont miesiąc temu. Konsekwencja jest taka ze w centrum wsi jest gorzej niż było!!! Tak jest gorzej! Jak nie byłeś to nie pisz ze jest dobrze! Po jednej stronie stoi woda po drugiej dziury zrobiły się jeszcze głebsze niż były. Ale co robota wykonana. Do poprawy Panie Wilczek!

  Dźwiersztyny mają głos!


  2020-07-09 10:23:55
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  To jest kpina. Znaki już postawiono że \'\'remont\" zakończony i z czyją pomocą. Trudno nazwać to naprawą gdy naniesiono coś na nawierzchnie, bez wcześniej, wyrównania i naprawiania jej. Jeżdżę tą trasą codziennie i odczuwam wraz z autem, że jest to bubel. Lepiej nie jest więc gdzie zasadność wykonanej pracy.

  Donder


  2020-07-09 05:27:41
 • Czujne kamery i burmistrz
  Ten awans koleżanki to chyba z izolatki na lepszą celę? - no,bo jeśli ktoś rozumie słowo awans i chce go uczcić, to jest jakoś cywilizowany i nie pozbawiony praw i wolności, i zachowuje się kulturalnie czyli normalnie i pro- a nie antyspołecznie.

  ika


  2020-07-08 23:46:11
 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  Jestem za NIE koszeniem. Vide - decyzje wielkich miast, by kosić maks. 3 razy do roku trawniki miejskie, a niektóre tereny - pozostawiać jako naturalne łąki. Wszystko to w celu zatrzymania wody - dla nas i dla małych stworzeń w glebie. Nasze trawniki to nie pola golfowe w UK ani inne Wimbledony, by musiały mieć trawkę równą i niską jak włos na rekrucie. Dostawałam w poprzednich latach (= kadencji burmistrza) szału, gdy \"dziady\" z podkoszarkami od świtu latały wokół mego bloku i wyły nie tyle kosząc ile wyrywając dopiero co wyrastającą roślinność (łącznie z kwiatami i krzewami) wiele razy od wiosny do jesieni. Zostawiali tylko suche ścierniska. Na nic zdawały się pisma do urzędów UM, że skoro nie siali (siali sąsiedzi, i ja też), to niech nie wyrywają. Teraz jest nareszcie normalniej i cieszę się widząc spokojnie wyrosłą i wykłoszoną trawę, choć zwykle nie daje jej się wysiać naturalnie, bo już zostaje i teraz skoszona / podkoszona. I od razu też podrażnia niektórym nie tylko nerw ale i alergiczną naturę...

  ika


  2020-07-08 23:38:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Wywołany do tablicy muszę się odnieść do faktów. W projekcie FIO kierowanym zarówno do młodzieży jak i seniorów zajęliśmy 10 miejsce w kraju na 2314 złożonych wniosków. Podziwiam niektóre wypowiedzi osób, nie znających założeń naszych programów wydają opinie i to znacznie odbiegające od zdania ekspertów. W kolejnym realizowanym przez z Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursie w ramach tegorocznej edycji programu ASOS złożono 1795 ofert, gdzie nasza oferta uplasowała się na 33 pozycji. Widocznie dla niektórych zbyt nisko oceniono naszą pracę, gdyż tylko 60 polskich organizacji w priorytecie 1 otrzymało dofinansowanie. Praca na rzecz mieszkańców Szczytna, zawsze jest dla mnie przyjemnością i wyzwaniem . Zwłaszcza wtedy, kiedy odbieram telefon, tak jak dzisiaj, od zapłakanej starszej osoby, która jest ogromnie wdzięczna, za to, że ktoś o niej pomyślał. Dużą pomocą przy docieraniu do tych osób są ośrodki pomocy społecznej i aktywnie działające stowarzyszenia oraz organizacje. Ponieważ, jak widać po komentarzach mamy mnóstwo niewykorzystanego potencjału. Proponuję wyłączyć komputer i rozejrzeć się dookoła, na pewno wokół nas ktoś potrzebuje pomocy. Czasami zwykła herbata i kilka minut rozmowy dla kogoś znaczy bardzo wiele. Pozdrawiam i zapraszam do współpracy Szczytno może być AKTYWNE.

  Paweł Krassowski


  2020-07-08 18:40:05
 • 42-latek życie zawdzięcza policjantom, wyciągnęli go z pożaru (zdjęcia)
  Szkoda że mieszkańcy mają takiego nieodpowiedzialnego lokatora

  Stefek Burczymucha


  2020-07-08 17:45:54
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  A nagranie z kamery samochodowej i świadkowie to już o tym świadczy czy także nie ? Lizusostwem kariery nie zrobisz.

  k.arzyna


  2020-07-08 17:20:41
 • Kamery popilnują Dźwierzut
  To chyba lepiej ,ze wydają na monitoring czyli dają chleb dla takich ludzi jak Pan plus bezpiczeństwo dla innych ludzi a niżeli mieli by to wydać na swoje pensje (przeżreć). To chyba jest plus dla władz ?

  Do pana alo


  2020-07-08 16:58:23
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Posiadanie paragonu na wymianę szyby nie świadczy o uszkodzeniu jej na tej drodze . Odnośnie naprawy dróg przez Pana Nowaka niech się wypowiedzą mieszkańcy wsi Dżwiersztyny gm.Pasym , bagno tam na drodze stało przez kilka lat mimo próśb sołtysa tej wsi i radnego gminy Jedwabno. Zmiana na stanowisku dyrektora dała natychmiastowy rezultat za co bardzo Dziękujemy dla Pana Rafała Wilczka.

  Do K.arzyna i mol.


  2020-07-08 15:07:40