Reklama


Reklama

Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”


Oficjalnie w gminie Szczytno zameldowanych jest prawie 13 tysięcy mieszkańców. Deklaracji śmieciowych na ten rok złożono zaledwie na około 7 tysięcy osób. Termin ich składania minął 15 maja. Co to może oznaczać?Wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski gimnastykuje się i robi wszystko, aby mieszkańcy płacili mniej za śmieci. I na razie tak jest. Stawka to 20 zł miesięcznie od osoby, a jeśli w gospodarstwie jest kompostownik, to obniża się ona do 14 zł od osobę. Oczywiście mowa o śmieciach segregowanych. Ostatnim pomysłem wójta Sławomira Wojciechowskiego jest utworzenie własnej spółki gminnej, która zajęłaby się odbiorem odpadów. Dzięki temu na początek stawka za obiór odpadów miałaby nie rosnąć, a z czasem, być może, nawet maleć.


Reklama

 

- Taki był plan – mówi wójt Wojciechowski. - Niestety, postawa niektórych mieszkańców torpeduje moje działania. Upłynął termin składania deklaracji śmieciowych i na około 13 tysięcy zameldowanych w gminie, a złożone deklaracje obejmują zaledwie około 7 tysięcy osób. Efekt jest taki, że jeśli ten stan się utrzyma, to cena za odbiór i utylizację odpadów będzie musiała wzrosnąć. Stąd mój apel i prośba do mieszkańców gminy, aby uczciwie składali deklaracje na odpady komunalne. W przeciwnym razie, jeśli deklaracji będzie mniej o ponad 30 procent od liczby zameldowanych mieszkańców, nie zdołamy utrzymać obecnej stawki i będziemy zmuszeni ją podnieść może nawet o połowę.

 

Nowa, wyższa opłata mogłaby zacząć obowiązywać już od 1 września. Za tych ukrywających i oszukujących przyjdzie zapłacić tym uczciwym.

Reklama

 

- Niestety, tak może się stać – ubolewa wójt Wojciechowski. - Szacując koszt utylizacji odpadów komunalnych i tak wzięliśmy margines bezpieczeństwa, że liczba zameldowań z deklaracjami może się różnić o 20 może 30 procent. To uczciwa kalkulacja, bo ktoś studiuje, pracuje w innym mieście, czy kraju. Ale różnica na poziomie 40, czy blisko 50 procent to już ewidentne oszustwo.

 

Na terenie gminy Szczytno jest około 3500 gospodarstw domowych. Łącznie zameldowanych jest tam prawie 13 tysięcy mieszkańców.

 

Termin składnia deklaracji upłynął, ale samorządowcy czekają wciąż na kolejne. Można je złożyć za pośrednictwem strony internetowej, druczek pobrać u sołtysa i wysłać pocztą.Komentarze do artykułu

Mieszkanka Gizewa

Brak konkretnych informacji od urzędu, sołtys chyba na kwarantannie bo nie widu nie słychu. Ubolewam bardzo że poprzednia Pani Sołtys ustàpiła stołka dla obecnej, która nie ma ochoty ani chęci swoich mieszkańców informować o ważnych sprawach . Przy okazji rozwożenia nakazów płatniczych mogła dołączyć każdej rodzinie deklarację .

darekk129

Panie Wójcie wysłać w teren dwóch lub trzech bystrych urzędników niech wyłuskają tych co deklaracji śmieciowych nie złożyli a ci co złożyli niech podpowiadają kto ( nie donoszą ) nie złożył i będzie szybciej sprawa załatwiona i koszta nie wzrosną .

ja

wzorcowo - jak mówi jeden z urzędników z gminy

M.P.

Panie wójcie proszę nie straszyć, prosze przeczytać komentarze i wyciągnąć jakieś wnioski.

Jagoda

Wszyscy napisali prawdę, a emerytka pięknie to ujęła. Co z tymi co nie złożyli deklaracji, od kwietnia nie płacą?!.....może trzeba było nie składać....

Mieszkaniec Gizewa

Właśnie, gdzie jest nasza pani sołtys? Dawniej pana sołtysa było często widać. Potem nastała pani sołtys. Tą rzadziej widziałem, ale czasem się pojawiła. Za to obecna pani sołtys, to ja nie wiem, ktokolwiek widział, ktokolwiek wie? A przepraszam, życzenia na tablicy ogłoszeń powiesiła. To może mogła by też powiesić ogłoszenie o konieczności złożenia deklaracji śmieciowej.

emerytka

Słusznie ktoś z komentujących napisał aby skontrolować kto nie złożył deklaracji a nie karać uczciwych, obowiązkowych ludzi. Druga sprawa to nie wszyscy posługują się internetem. Czy sołtys nie mógłby wrzucić deklaracji do skrzynki pocztowej. Kto powiadomił mieszkańców i w jakiej formie aby składać deklaracje? Informacja na stronie internetowej Gminy nie wystarczy jeszcze raz powtarzam nie wszyscy korzystają z internetu. A nawiasem mówiąc to urzędnikom już tyłki przyrosły do stołków i ten koronawirus to bardzo im pasuje, siedzimy, siedzimy i nikt nas nie nachodzi i nie dokucza, Życzę dobrego samopoczucia.

R.........

Jak to w naszym Państwie Ci co są uczciwi i płacą poniosą odpowiedzialność za oszustów. A może by tak urzędnicy ruszyli swoje 4 litery i pofatygowali się na kontrolę i za pomocą decyzji administracyjnej i grzywny wypełnili swój urzędniczy obowiązek. I niech Wójt idzie w takim kierunku a nie karać tych uczciwych. Panie Wójcie wtedy Pan zyska a nie straci.

Haber

Całkowita dezinformacja i ignorancja urzędników. Brak klarowny chce informacji o konieczności składania deklaracji, a sama deklaracja skonstruowana niczym PIT

Krystyna

Sołtys i radny powinni rozmawiać i tłumaczyć swoim mieszkańcom bo starsze osoby mogą nie wiedzieć , że trzeba było złożyć deklaracje.Gmina przecież wie kto złożył deklarację to pozostałym osobom powinni wysłać wniosek do wypełnienia.

marian

Wójt chce odgrywać dobrego wujka! Lepiej przerzucić koszty na uczciwych niż kontrolować tych co kantują? Nic się ten człowiek nie zmienił. Uchodzi za dobrego gospodarza a faktycznie to działa przez pryzmat kolejnych zbliżających się wyborów. Po prostu nie ma ten człowiek ikry!!!

Justyna

Dlaczego uczciwi mają ponosić większe koszty. Skoro brakuje deklaracji to gmina niech to zweryfikuje i wyślę upomnienia o deklaracje do tych, którzy jej jeszcze nie złożyli, tak aby miał deklaracje z każdego gospodarstwa domowego.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szynobus zderzył się samochodem dostawczym (foto)
  kurierka i wszystko jasne

  były kurier


  2020-12-04 16:22:48
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do NIKT. No to zanalizujmy pokrotce 16 lat minionej wladzy. Na przyklad jeziora. 1. Uzyskanie przez miasto wladztwa nad nimi, o co sie poprzednicy nieudolnie i malo wytrwale starali, bardziej pozorujac dzialania niz je istotnie realizujac. 2. Wladztwo otworzylo droge do tego, by miasto moglo cokolwiek w nich i przy nich robic, a jeziora, glownie duze, mogly czemus pozytecznemu sluzyc. 3. Oczyszczenie wody: wymagalo najpierw przebudowy kolektorow tak, by kanaly burzowe nie wlewaly wszelkiego g. do jezior. Wczesniej, w efekcie roznych \"awarii\" tymi odplywami burzowymi szly do jezior poprodukcyjne scieki, m,.in. z browaru czy mleczarni. 4. Po likwidacji zrodel syfu zrzucanego do jezior przyszedl czas na oczyszczenie wody we wspolpracy z UWM - trwalo trzy lata. 5. Kiedy woda juz nadawala sie do uzytku - powstala plaza miejska i milo bylo (i jest) widziec gromady uszczesliwionych dzieciakow taplajacych sie w tej wodzie, czego Szczytno bylo pozbawione przez kilkadziesiat wczesniejszych lat. 6. Uporzadkowanie terenow nadjeziornych lacznie z budowa sciezki wokol wiekszego z akwenow (przy wspolpacy z gmina, jako ze spora czesc tej sciezki przez teren gminy prowadzi). Warto byloby spytac tych, ktorzy nieustannie i licznie z tej sciezki korzystaja, czy w ogole pamietaja, ze to dzielo Gorskiej od poczatku do konca. To tylko jeden z kierunkow dzialan, ktore poprzednia wladza konsekwentnie realizowala: byla wizja, byl cel i wytyczona droga do jego osiagniecia. ULICE. Czy osoby mieszkajace przy ul. Lwowskiej pamietaja co im powiedzial burmistrz Zuchowski, gdy zadali budowy tej ulicy? \"To nie nasze, to powiatowe. Nie mozemy, nie da sie\". A za Gorskiej \"sie dalo\": I Lwowska, i Moniuszki, Przemyslowa, itp., dzieki czemu w wielu przypadkach nie trzeba sie przebijac przez zatloczone centrum. TERMOMODERNIZACJE. Ktos pamieta jak wygladal i jaki ziab panowal w budynku MDK-u? Ze takiego remontu doczekaly tez m.in. budynek MOPS-u czy przedszkola przy Polnej? Jesli wiec dzis Mankowski szczyci sie dzialaniami w SP6 czy przedszkolu przy ul. Konopnickiej, to raczej nie powinien mowic ze nadrabia \"wieloletnie zaleglosci\", bo te akurat inwestycje byly juz przygotowane przez Gorska, jak zreszta znakomita wiekszosc innych, ktore sa obecnie realizowane - np. ruiny zamku. I w tym tempie mozna by dlugo... A ze ludzka pamiec jest dobra, lecz krotka... coz.

  pirania


  2020-12-04 14:48:03
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11
 • Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego
  Zobaczymy zainteresowanie tą szczepionką w Wielkiej Brytanii , tam już za tydzień będzie dostępna.

  Czy spadnie liczba zachorowań?.


  2020-12-03 12:21:55
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie Krajanie, co do apolityczność. Pani Górska startowała jawnie z ramienia PSL, a pan Mańkowski z komitetu \" Razem dla mieszkańców\" i udaje apolitycznego, czyżby się bał przed wyborami ujawnić swoje preferencje polityczne? Czy po prostu nie chciał grać z wyborcami w otwarte karty ?

  X-Men


  2020-12-03 09:25:47
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do Krajana: No pewnie - wybierzmy samych swoich, radnych i burmistrza! Wtedy okaże się jak są apolityczni. Bo zanim zostaną wybrani - musza powstać komitety wyborcze - społeczne. No to wówczas ciężka praca dla zwykłego obywatela - szaraka: zdobyć podpisy, czyli przelecieć się po iluś domach, blokach, aby móc zarejestrować tenże komitet i tego kandydata. Trzeba też jakąś kasę na to wyłożyć, czyli poświęcić nie tylko czas, ale i pieniądze. A potem... Taka inicjatywa społeczna oczekuje spłaty długu: tu ulica, tam jezdnia, a gdzie indziej posadki i fuchy. I tak to jest. Każdy jest poszkodowany, jak nie załapie się na profity z władzy, lub przynajmniej jej okolic. Najłatwiej maja radni - jak już zostaną wybrani - to klamka zapadła - najwyżej ich drugi raz nie wybiorą - bo i tak już się najedli, czego mogli.

  Taki sobie czytelnik


  2020-12-02 19:45:55