Czwartek, 26 Listopad, Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana -

Reklama


Reklama

Wojskowa parada jubileuszowa


Wojskowe świętowanie było wyjątkowo widowiskowe i... precyzyjne, jak na armię przystało. Obchody rozpoczęto w kościele przy ul. Konopnickiej, skąd żołnierze i ich goście, równym krokiem, przemaszerowali na Plac Juranda. Uroczysty apel rozpoczął się od meldunku, złożonego Inspektorowi Sił Powietrznych Dowództ...Wojskowe świętowanie było wyjątkowo widowiskowe i... precyzyjne, jak na armię przystało. Obchody rozpoczęto w kościele przy ul. Konopnickiej, skąd żołnierze i ich goście, równym krokiem, przemaszerowali na Plac Juranda. Uroczysty apel rozpoczął się od meldunku, złożonego Inspektorowi Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. pil. Janowi Śliwce. Chwilę później „rozkrzyczało się” niebo nad Szczytnem. Z pewnością po raz pierwszy mieszkańcy mieli okazję obejrzeć pokaz akrobacji lotniczych w wykonaniu grupy 8 samolotów PZL-130 ORLIK, które przybyły z lotniska w Radomiu, a po prezentacji niebagatelnych umiejętności pilotów tam odleciały.

Jak przystało na jubileusz, nie mogło zabraknąć odznaczeń, wyróżnień i podziękowań. Minister Obrony Narodowej medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju uhonorował dowództwo 3. Brygady Radiotechnicznej 8. batalion radiotechniczny oraz PIT-RADWAR. Odznakę honorową Sił Powietrznych otrzymali: dowódca brygady gen. bryg. Wojciech Lewicki, szef sztabu ppłk Marek Brzezicha oraz dowódca 8. brt ppłk Krzysztof Lis. Dowódca 31 brt ppłk Sebastian Kowalczuk otrzymał Kordzik Honorowy Sił Powietrznych, kpt. Sławomir Nosal odebrał tytuł honorowy Zasłużony Żołnierz RP II stopnia. Wręczono także szereg listów gratulacyjnych od dowódcy generalnego RSZ i pism pochwalnych.


Reklama

Podczas takiego wydarzenia nie mogło zabraknąć także przemówień i wspomnień. - Sformowanie pierwszej jednostki obserwacyjno-meldunkowej rozpoczęło tworzenie podwalin pod element rozpoznania systemu obrony powietrznej kraju. Miało to miejsce 65 lat temu, kiedy pojawiły się pierwsze wieże obserwacyjne z żołnierzami wpatrującymi się w niebo – mówił szef Zarządu Wojsk Radiotechnicznych gen. bryg. Krzysztof Żabicki, a dowódca 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej gen. bryg. Wojciech Lewicki uzupełniał: - Nie chce się wierzyć, że technologia w dziedzinie radiolokacji przejdzie tak potężne przemiany wprowadzając trójwspółrzędne stacje radiolokacyjne i nowoczesne cyfrowe systemy dowodzenia.

Oddano hołd tym żołnierzom, którzy w świętujących jednostkach służyli na rzecz obrony powietrznej i podziękowano tym, którzy wciąż to czynią.

Widowiskową część obchodów rozpoczęły pododdziały odśpiewaniem hymnu państwowego oraz Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Odegrany został też Marsz Radiotechników. Odbyła się uroczysta defilada zgromadzonych pododdziałów, przybyła z Poznania Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych dała hucznie oklaskiwany koncert, a Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Dęblina zaprezentowała równie owacyjnie przyjęty pokaz musztry paradnej.

Reklama

Obok Placu Juranda ustawiony został sprzęt wojskowy, który można było z bliska obejrzeć, wysłuchać żołnierskich wyjaśnień i nawet nieco wypróbować. Ta wystawa cieszyła się zainteresowaniem głównie najmłodszych, których nie brakowało. Mimo że uroczystość odbywała się w piątek w godzinach przedpołudniowych, na miejsce żołnierskiej zbiórki licznie przybyły, także spoza Szczytna, szkolne klasy i przedszkolne grupy. Mieszkańcy Szczytna mieli też możliwość uzyskania wielu informacji na stoiskach promocyjnych, zarówno wojskowych, jak i cywilnych firm, współpracujących z jednostką w Lipowcu.

 

Fot. Mirosław Wójtowicz, Tomasz Urbaniak i in.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze