Piątek, 29 Maj, Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Wojskowa parada jubileuszowa


Wojskowe świętowanie było wyjątkowo widowiskowe i... precyzyjne, jak na armię przystało. Obchody rozpoczęto w kościele przy ul. Konopnickiej, skąd żołnierze i ich goście, równym krokiem, przemaszerowali na Plac Juranda. Uroczysty apel rozpoczął się od meldunku, złożonego Inspektorowi Sił Powietrznych Dowództ...Wojskowe świętowanie było wyjątkowo widowiskowe i... precyzyjne, jak na armię przystało. Obchody rozpoczęto w kościele przy ul. Konopnickiej, skąd żołnierze i ich goście, równym krokiem, przemaszerowali na Plac Juranda. Uroczysty apel rozpoczął się od meldunku, złożonego Inspektorowi Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. pil. Janowi Śliwce. Chwilę później „rozkrzyczało się” niebo nad Szczytnem. Z pewnością po raz pierwszy mieszkańcy mieli okazję obejrzeć pokaz akrobacji lotniczych w wykonaniu grupy 8 samolotów PZL-130 ORLIK, które przybyły z lotniska w Radomiu, a po prezentacji niebagatelnych umiejętności pilotów tam odleciały.

Jak przystało na jubileusz, nie mogło zabraknąć odznaczeń, wyróżnień i podziękowań. Minister Obrony Narodowej medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju uhonorował dowództwo 3. Brygady Radiotechnicznej 8. batalion radiotechniczny oraz PIT-RADWAR. Odznakę honorową Sił Powietrznych otrzymali: dowódca brygady gen. bryg. Wojciech Lewicki, szef sztabu ppłk Marek Brzezicha oraz dowódca 8. brt ppłk Krzysztof Lis. Dowódca 31 brt ppłk Sebastian Kowalczuk otrzymał Kordzik Honorowy Sił Powietrznych, kpt. Sławomir Nosal odebrał tytuł honorowy Zasłużony Żołnierz RP II stopnia. Wręczono także szereg listów gratulacyjnych od dowódcy generalnego RSZ i pism pochwalnych.


Reklama

Podczas takiego wydarzenia nie mogło zabraknąć także przemówień i wspomnień. - Sformowanie pierwszej jednostki obserwacyjno-meldunkowej rozpoczęło tworzenie podwalin pod element rozpoznania systemu obrony powietrznej kraju. Miało to miejsce 65 lat temu, kiedy pojawiły się pierwsze wieże obserwacyjne z żołnierzami wpatrującymi się w niebo – mówił szef Zarządu Wojsk Radiotechnicznych gen. bryg. Krzysztof Żabicki, a dowódca 3. Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej gen. bryg. Wojciech Lewicki uzupełniał: - Nie chce się wierzyć, że technologia w dziedzinie radiolokacji przejdzie tak potężne przemiany wprowadzając trójwspółrzędne stacje radiolokacyjne i nowoczesne cyfrowe systemy dowodzenia.

Oddano hołd tym żołnierzom, którzy w świętujących jednostkach służyli na rzecz obrony powietrznej i podziękowano tym, którzy wciąż to czynią.

Widowiskową część obchodów rozpoczęły pododdziały odśpiewaniem hymnu państwowego oraz Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Odegrany został też Marsz Radiotechników. Odbyła się uroczysta defilada zgromadzonych pododdziałów, przybyła z Poznania Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych dała hucznie oklaskiwany koncert, a Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Dęblina zaprezentowała równie owacyjnie przyjęty pokaz musztry paradnej.

Reklama

Obok Placu Juranda ustawiony został sprzęt wojskowy, który można było z bliska obejrzeć, wysłuchać żołnierskich wyjaśnień i nawet nieco wypróbować. Ta wystawa cieszyła się zainteresowaniem głównie najmłodszych, których nie brakowało. Mimo że uroczystość odbywała się w piątek w godzinach przedpołudniowych, na miejsce żołnierskiej zbiórki licznie przybyły, także spoza Szczytna, szkolne klasy i przedszkolne grupy. Mieszkańcy Szczytna mieli też możliwość uzyskania wielu informacji na stoiskach promocyjnych, zarówno wojskowych, jak i cywilnych firm, współpracujących z jednostką w Lipowcu.

 

Fot. Mirosław Wójtowicz, Tomasz Urbaniak i in.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Piątek, 2020-03-13 13:40:05

Kwalifikacja wojskowa odwołana

Reklama


Komentarze

 • „Policjanci” staną na Lanca i Królowej Jadwigi
  Niech radni miasta wezmą pod uwagę cała ulice WładysławaIV bo ta ulica jest bardzo nie niebezpieczna

  Ja


  2020-05-28 20:31:08
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A ja jak patrzę na to zdjęcie to szlag mnie trafia. Bo nie chodzi o niepełnosprawność, tylko o to, jak kierowca jednego samochodu, albo pasażer drugiego pojazdu mogą się do niego dostać. Chyba, że to anorektycy. Ja sam spotkałem się z taką sytuacją przed laty na dziedzińcu ratusza. Lato. Przyjechała rodzina ze Śląska. Żona wyprawiła mnie na oblot miejscowych atrakcji. Chcąc, nie chcąc poszliśmy do muzeum. A tam przed samym wejściem zaparkowany samochód. Blokował kompletnie wejście. Miotały się tam na ganku jakieś kobitki z telefonami, ale nic nie wskórały. Ale w celu pozyskania przychodu wpuściły nas do przybytku wejściem nieoficjalnym, za co im dziękuję. Ale głupota ludzka nie zna granic. Albo arogancja.


  2020-05-28 20:07:37
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Wyjaśniam. W każdym powiatowym urzędzie budownictwa i architektury zasiadają niemal wyłącznie budowlańcy. Architekt jest tam rzadkością. Na ogół trafia tam taki delikwent, któremu nie udało się zaistnieć jako twórca, zatem, żeby jakoś przeżyć, został urzędnikiem. W sumie urzędasem, ponieważ za swoje niepowodzenia mści się jak może na zdolniejszych kolegach, poniewierając nimi w imię urzędowej litery prawa. Tak jest wszędzie. W całej Polsce, a zwłaszcza powiatowej. Warto dodać, że zawodowe uprawnienia nic nie znaczą, jeśli nie należy ów architekt do miejscowej izby, czyli korporacji, gdzie płaci dość solidne stawki za prawo wykonywania zawodu w danym regionie. A kto tu mówi o studentach? Ci, w poważnych sprawach, wyłącznie pracują dla sławy swoich profesorów i wara im od jakiegokolwiek autorstwa. Czyli wniosek. Nie ma tak, żeby coś było tanio. Każdy musi się nachapać, bo nie po to kończył studia. A najwięcej te matoły, którym nie bardzo powiodło się w życiu.

  Do WCpiker


  2020-05-28 19:50:21
 • Do porodu pędzili w policyjnej eskorcie
  Dzieki Bogu wszystko skończyło się dobrze. Nieodpowiedzialnym rodzicom wystawiłabym mandat, jeżeli rozpoczęła się akcja porodowa powinni udać się do najbliższej placówki dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Zamiast chwiało się cała akcja powinni pokornie podziękować i nie robić sensacji.

  Andzia


  2020-05-28 14:30:19
 • Puchar Powiatu, jak Puchar Polski
  Super pomysł :)

  Greg


  2020-05-28 13:47:09
 • Na Maca pojedziemy na Pasymską?
  z makdonaldem w kierunku wielbarka, pelno tam tez wolnych dzialek

  dobry pomysl


  2020-05-28 12:22:23
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  Szanowni, na zdjęciu nie widać żeby to było miejsce dla niepełnosprawnych więc skąd kierowca pojazdu obok mógł wiedzieć, że jest to auto osoby niepełnosprawnej, musiałby najpierw obejrzeć dokładnie sąsiadujące pojazdy w celu poszukiwania naklejek, kto tak robi, gdzie są takie zapisy w kodeksie ruchu drogowego ? Skoro kierowca zaparkował na miejscu, które nie jest przeznaczone dla osób niepełnosprawnych nie może oczekiwać, że ktoś kto parkuje obok pozostawi 2m odległości, założę, się, że także zostałby sfotografowany za zajęcie dwóch miejsc parkingowych i zwymyślany od \"ślepych\" przez Waszą redakcję. Proszę tak łatwo nie obrażać kierowcy z tego zdjęcia , uważam, że artykuł jest niestosowny, może niech autorzy lepiej wystosują prośbę do władz miasta o utworzenie większej ilości miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych zamiast obrażać innych, w dodatku obrażając przy tym o ironio niedowidzących i nie, nie jestem właścicielem pojazdu ze zdjęcia. Więcej empatii dla wszystkich ludzi.

  Kierowca


  2020-05-28 12:21:25
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić (naprawdę nie rozumiem) dlaczego projekty tyle kosztują. W każdym urzędzie siedzą urzędnicy, którzy skończyli szkoły i mają papiery architektów. Czy nie można zrobić tego taniej? Drugi pomysł, to może znaleźć studentów architektury i może w ramach pracy dyplomowej mogliby stworzyć coś takiego.

  WCpiker


  2020-05-28 10:47:19
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A czy pisząc o takim parkowaniu upewniono się kto zaparkowawał drugi i tak blisko

  Mark


  2020-05-27 16:35:56
 • 29-letni kierowca, który potrącił bliźnięta trafi do aresztu
  Ja nie rzucę w niego kanieniem ale sprawię jedynie,że rodzina jego będzie opłakiwać buhahaha!

  kat


  2020-05-27 16:03:00