Reklama


Reklama

Wojna o ceny śmieci, czy samorządowcy oszczędzą nasze portfele?


Większość małych gmin, tworzących spółkę ZGOK, buntuje się o wysokość wprowadzonych opłat. Zakład Gospodarowania Odpadami Komunalnymi wymyślił bowiem, że od 1 sierpnia samorządy będą znacznie więcej płacić między innymi za odbierane z ich terenu podstawowe odpady segregowane. Zamiast dotychczasowej, symbolicznej opłaty na poziomie złotówki za tonę papieru, szkła czy plastiku, opłata ma wynosić 120 zł w przypadku dwóch pierwszych wymienionych surowców, a 180 zł – za plastik.- ZGOK potraktował nas bardzo przedmiotowo i postawił w niezręcznej sytuacji – mówi Sławomir Wojciechowski, wójt gminy Szczytno. - Nie mogę i nie chcę postawić swoich mieszkańców pod ścianą i poinformować ich, że wczoraj płaciliście 14 zł, a dziś będzie kilka złotych więcej. To skandal. Jestem za tym, aby prezes ZGOK został odwołany ze swojego stanowiska, bo takie gospodarowanie spółką to ewidentne oszustwo. Szefostwo nie liczy się ze zdaniem większości.

 

 

Podobną opinię mają też włodarze pozostałych gmin naszego powiatu i nie tylko. Burmistrz Pasymia Cezary Łachmański już wystosował do ZGOK pismo, w którym informuje, że nie będzie regulował należności za faktury, na których będą figurowały nowe stawki.

 

- Z tego, co wiem, podobne w treści pisma skierowało co najmniej 20 samorządów z grona ponad 30 tworzących spółkę ZGOK – wyjaśnia burmistrz Pasymia.

 

Podwyżka o tysiące procent

 

Bój o śmieciowe stawki toczy się od wielu miesięcy. Pierwsza propozycja ZGOK (o czym pisaliśmy) mówiła o tym, że nowe opłaty miałyby wynosić po 100 zł za wymienione wcześniej surowce segregowane. Na tę podwyżkę udziałowcy się nie zgodzili, sugerując, by władze spółki szukały innych rozwiązań, jednak efekt jest taki, że opłaty za tonę odpadów poszybowały w górę jeszcze bardziej. Najbardziej przyczynił się do tego samorząd Olsztyna. W głosowaniu, które umożliwiło wprowadzenie podwyżek, ma do dyspozycji 54% głosów, a to wystarczyło. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wzrost stawek ma związek ze stratami, jakie ZGOK odnotował w ubiegłym roku, sięgającymi miliona złotych.


Reklama

 

- Wprowadzono podwyżki o 12 tysięcy, a nawet 18 tysięcy procent – wskazuje wójt Jedwabna Sławomir Ambroziak. - Jest to coś niespotykanego.

 

Segregacja konieczna, ale... nierentowna

 

Przyczyny takich działań są ogólnie znane i wyglądają... absurdalnie. Tkwią bowiem w... zbyt skutecznej segregacji. Chodzi generalnie o to, że wysegregowanych odpadów sukcesywnie przybywa, natomiast nie przybywa liczba ich odbiorców, czyli firm zajmujących się już stricte recyklingiem.

 

Coraz trudniej jest więc sprzedać odpadowy papier czy plastik, a niekiedy nawet trzeba dopłacić do tego, by ktoś to przyjął. ZGOK przestał więc zarabiać na sprzedaży wysegregowanych odpadów, a że koszty funkcjonowania spółki zmianie nie ulegają, po brakujące środki sięgnął do kieszeni samorządów.

 

- Oczywiście, wiedzieliśmy o tych problemach, podczas wcześniejszych spotkań byliśmy skłonni zgodzić się na to, by te stawki opłat wzrosły do ok. 50 zł za tonę – mówią wójtowie. - Ale nie dość, że zostaliśmy postawieni wobec faktów dokonanych, to zostało to przeprowadzone w sposób, delikatnie mówiąc, podstępny.

 

Karty rozdaje samorząd Olsztyna

 

W skrócie chodzi o to, że największym udziałowcem spółki jest miasto Olsztyn i to jego władze, w porozumieniu z zarządem ZGOK, forsują decyzje, w perspektywie dla Olsztyna korzystne, ale niekoniecznie dla pozostałych udziałowców, małych gmin. W swoim piśmie wskazuje na to burmistrz Pasymia, stwierdzając, że „Działania Spółki nie mogą realizować tylko i wyłącznie interesów partykularnych Gminy Olsztyn, ale winny także honorować i respektować interesy pozostałych gmin – wspólników”.

Reklama

 

- Podwyżką stawek ZGOK i samorząd Olsztyna wygrali bitwę, ale przez to rozpętali wojnę – komentuje wydarzenia wójt Jedwabna.

 

Ta wojna, jak na razie, nie dotyczy bezpośrednio mieszkańców. Wywołana została przez wójtów i burmistrzów właśnie po to, by mieszkańcy nie znaleźli się na celowniku. Kto tę wojnę ostatecznie wygra i jakie będą ofiary – tego niestety, przewidzieć się nie da.

 Komentarze do artykułu

Każdy wuj na swój strój.

Wojnę o śmieci to już burmistrz Pasymia i radni wywołali dawno z mieszkańcami ( inne gminy stawki mają 14,17 zł a Pasym 31 zł).

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Półtora roku za kolegę
  Puknij się w swój pusty łeb.

  do ali


  2021-01-28 11:54:03
 • Badanie ankietowe mieszkańców powiatu
  Ta ankieta znajduję się także na stronie Urzędu Miasta w Szczytnie. Nie ma tam pytań o dane wrażliwe. Bardziej skupia się na różnorakiej aktywności mieszkańców danej gminy. Warto poświęcić trochę czasu i wypełnić. Ja tak zrobiłam. Pozdrawiam

  Szczytnianka


  2021-01-28 11:35:05
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  POdobno koza w Senegalu zmarła po szczepionce na tego to wirusa

  Seneka


  2021-01-28 02:35:20
 • Badanie ankietowe mieszkańców powiatu
  Co to za podstęp z tą ankietą ,wyłudzenie danych do jakiegoś przekrętu ?!

  Coś dla policji.


  2021-01-27 20:19:14
 • Półtora roku za kolegę
  Co to jest za kara ??? za zabicie człowieka !!! złodziejaszek ze sklepu jak zasunie konserwę dostaje większy wyrok. Popaprany kraj.

  ali


  2021-01-27 15:30:19
 • Jak pani Eugenia uratowała łabędzia
  Wspaniała kobieta. A o indolencji urzędników wszelkich szczebli to już się nawet pisać nie chce. Praca na zasadzie 3P- do piętnastej, do piątku , do pierwszego. Znajdą milion argumentów na to , że nie mogli postąpić inaczej, a zabrakło po prostu empatii.

  dr


  2021-01-27 14:51:55
 • Stara Gwardia nie rdzewieje...
  Niestety z powodu Corona Wirusa nie doszlo do naszego spotkania w czerwcu 2020, zostalo ono przelozone na rok 2021 , aczkolwiek z tego samego powodu stoi ono pod znakiem zapytania. Czekamy do konca maja aby podjac ostateczna decyzje. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych Krzysztof Żelaskowski

  Krzysztof Żelaskowski


  2021-01-27 13:17:00
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  A co ma do zaoferowania dla miasta PIS czy PSL. Pierwszy jest wszystkiemu przeciw a drugi raz za a za chwilę przeciw. Dzieciaki, nie dostali chyba cukierków i się popłakali. A najgłośniej to chyba ten malutki .

  ryk


  2021-01-27 07:33:40
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Trudno się czyta te wpisy. ktoś kto ma trochę pojęcia wie że wszystkie wydatki są na komisjach uzgadniane, na tej podsdtawie tworzona jest dokumentacja za którą miasto płaci, a potem radni się wycofują bo pewnie chcą ugrać coś dla siebie (nie mieszkańców) ale za ich kompetencje płacimy wszyscy. Zobaczcie projekty z poprzedniej kadencji (2 mln) w błoto. Teraz dzieje się to samo, a robią to ci sami radni. Mają nas wszystkich gdzieś liczą się tylko oni.

  kol


  2021-01-27 06:41:11
 • Walter Późny wspomina powojenne Szczytno i powiat (cz. 10.)
  wyroki wykonywane na komunistach w Szczytnie były słuszne

  Seneka


  2021-01-26 22:25:20