Poniedziałek, 30 Listopad, Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza -

Reklama


Reklama

Wojewoda w Szczytnie informował o szpitalu tymczasowym (zdjęcia)


Od 1 grudnia w Szczytnie ruszy tymczasowy szpital covidowy – poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Powstanie w nowo wybudowanej bryle szpitala powiatowego. Znajdzie się tam 70 łóżek. Każde będzie miało oddzielny respirator. Chętnych do pracy jest 33 lekarzy i ponad 100 osób personelu średniego szczebla. - Grafiki mamy właściwie już spięte, ale lekarzy wciąż szukamy – mówi Dominik Górski, zastępca dyrektora ZOZ w Szczytnie. - Zapraszam do kontaktu – zachęca.Prace w nowej bryle szpitala powiatowego w Szczytnie dobiegają końca.

 

- Budynek jest gotowy i odebrany do użytku, ale nowe przeznaczenie, jakim stał się tymczasowy szpital covidowy sprawiło, że musieliśmy dokonać kilku przeróbek – wyjaśnia Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Chodzi głównie o budową śluz bezpieczeństwa oddzielających strefę czystą od covidowej. Firma z budowy zejdzie 25 listopada.

 

W międzyczasie do Szczytna przyjechał specjalistyczny sprzęt między innymi 70 respiratorów. Urządzenia będą kalibrowane i montowany przy łóżkach już w najbliższym tygodniu.

 

W sobotniej konferencji wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki poinformował, że podobna placówka, ale z 50 łóżkami powstanie też w Nidzicy.

 

- Udaje nam się to sprawnie realizować dzięki znakomitej współpracy z samorządowcami ze Szczytna i Nidzicy, za co bardzo im dziękuję – mówił. - W regionie nie mamy zbyt dużo kadry medycznej dlatego musimy ją wykorzystywać efektywnie. Przy okazji bardzo dziękuję wszystkim medykom za pracę na tej pierwszej linii walki z covid. To od waszej ofiarności i pracy zależy bezpieczeństwo nas wszystkich.

 

Ze słów wojewody wynika, że w naszym województwie są 22 szpitale z oddziałami covidowymi, w których w tej chwili znajduje się 1200 łóżek. Ale jak dodaje wojewoda potrzeby są większe. Dlatego wciąż szukane są nowe rozwiązania.

 

W konferencji wziął udział też Andrzej Zakrzewski, dyrektor olsztyńskiego oddziału NFZ.

 

- Będziemy dążyli do tego, aby wykwalifikowany personel medyczny, w placówkach gdzie są dwa, czy cztery łózka covidowe przenosić do placówek, gdzie tworzone są całe oddziały – mówił. - To da efektywniejsze wykorzystywanie medyków do walki z pandemią. Więcej lekarzy, lepszy sprzęt na oddziałach dedykowanych to większa szansa na skuteczniejszą walkę z zagrożeniem i lepsza opieka nad pacjentem.


Reklama

 

Obecny na konferencji Jarosław Matłach, starosta szczycieński podziękował z kolei swoim pracownikom za doskonałą pracę i oddanie do użytku nowej bryły szpitala na czas.

 

- Czeka nas nowe wzywanie, któremu będziemy musieli teraz sprostać, ale bez waszej pracy medycy nie mieliby, gdzie leczyć pacjentów – mówił. - Dzięki wam mają doskonały, nowy obiekt.

 

Same mury i sprzęt nie leczą.

 

- Mamy już zabezpieczoną kadrę lekarską i spięty grafik – przekonywała z kolei Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie. - Na oddziel będzie na dyżurze co najmniej 3 lekarzy. Łącznie do dyspozycji mamy na razie 33 lekarzy i ponad 100 osób średniego personelu medycznego. Dzięki urzędowi pracy mamy też 30 pań - opiekunek medycznych i salowych. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia pracy.

 

Dominik Górski, zastępca dyrektora szpitala podziękował z kolei kolegom i koleżankom medykom, którzy często na jego prywatną prośbę, dołączyli do nowo powstającej placówki w Szczytnie.

 

- Będą tu pracować lekarze z Olsztyna, Białegostoku, Gdańska, Elbląga, czy Mazowsza – wylicza. - Poruszyłem nawet swoje kontakty ze studiów. System dyżurów będzie 12-, bądź 24-godzinny w zależności od decyzji samych lekarzy.

 

- Motywacja była naprawdę różna – dodaje dyrektor Kostrzewa. - Jeden z lekarzy powiedział na przykład, że pracował do tej pory całe życie w starych placówkach i choć raz chciałby procować w nowym obiekcie – mówi z uśmiechem Beata Kostrzewa.

Reklama

 

 

Medycy, którzy przyjadą pracować do Szczytna z odleglejszych zakątków znajdą zakwaterowanie w hotelu.

 

- Porozumieliśmy się w tej kwestii z hotelem w Warchałach – mówi Andrzej Zakrzewski, dyrektor NFZ w Olsztynie. - Staramy się stworzyć medykom, takie udogodnienia, która ułatwią im podjęcie decyzji o pracy w Szczytnie.

 

Również grafiki ustalane są pod medyków. - Przyjeżdżają całe zespoły, które chcą pracować ze sobą, bo się znają – tłumaczy Dominik Górski. - Nie rozbijamy ich. Tworzymy zespoły, która będą współpracowały z nasza placówka dłużej. Rotacja w tym przypadku nie jest wskazana.

 

Nowe skrzydło szpitala w Szczytnie będzie całkowicie covidowe, ale dzięki temu w starej brykle placówki będzie można przyjmować pozostałych pacjentów, bo na razie z tym jest różnie.

 

- Wczoraj na oddziałach mieliśmy też 11 pacjentów covidowych, w tym kilku będących pod respiratorami – mówi dyrektor Beata Kostrzewa. - Nasi lekarze wiedzą, jak postępować z takimi pacjentami, jak stosować środki ostrożności. Ale szpital dedykowany takim przypadkom na pewno jest bezpieczniejszy. Cieszę się, że powstanie on w nowej bryle.Komentarze do artykułu

Śmieszek

Nie ma to jak profesjonalizm w polityce informacyjnej. Nie wiem, czyje służby zawiodły. Nie wiem też, kto jest autorem zamieszczonego zdjęcia. Ale to trzeba mieć talent, aby - informując o poszerzających się możliwościach szpitala w Szczytnie - dać się sfotografować na tle zaplecza przyszpitalnej kaplicy przedpogrzebowej.

Czytelnik

Aż trudno w to uwierzyć...Czym tu się zachwycać?Jest wiele szpitali,których wygląd odstrasza,a opieka medyczna jest na bardzo wysokim poziomie. A tutaj na razie opieka medyczna pozostawia wiele do życzenia.....

Jerry

No super 4* hotel w Warchałach + dojazd,a może samolotem z Szyman do Krakowa i nazad będzie taniej?

mk

A gdzie są szczycieńscy lekarze?

Taki sobie czytelnik

Przeczytałem dzisiaj post s FB anestezjologa, który odpowiadał na pytania dziennikarza - jak się teraz mu pracuje i jak wygląda real w szpitalach. Można znaleźć na Onecie. Przyznam, że spodziewałem się czegoś podobnego, ale jednak nie aż tak. Dlatego optymizm Wojewody i naszych służb medycznych w Szczytnie wynika bardziej z euforii, że jest jakiś nowy sprzęt. Tym bardziej, że Premier dzisiaj również - chrząkając - nie promieniał pozytywnym podejściem do przyszłości. Nie chcę siać defetyzmu. Ale z tymi kartonami, które nie są jeszcze rozpakowane - to bym się tak z góry nie cieszył. Z drugiej strony lekarze z innych ośrodków, którzy zamierzają przyjść z odsieczą - zakwaterowani w \"luksusowym\" hotelu w Warchałach - fajnie. Tylko z Warchał trzeba dojechać - nikt o transporcie nie mówi, jak będzie wyglądał. Bardzo bym chciał, żeby wszystko się udało. Ale zawsze mam wątpliwości, gdy gołym okiem widać robotę propagandową. Czekamy na grudzień.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Ze swojego nie daje. Chojny bo cudze. Jak słyszę że ktoś komuś coś daje, to od razu zastanawiam się komu zabiera. Lepszej zmiany maseczki też nie obowiązują. Są tylko dla pospólstwa.

  Mieszkaniec


  2020-11-30 06:28:08
 • Ciężarówka blokuje część drogi do Dźwierzut
  Duży może więcej. Jadą jak wariaty, i jest efekt...

  Land


  2020-11-29 20:24:34
 • Nowa kia sportage trafiła do drogówki (zdjęcia)
  Służyć pisowi i bronić księży pedofili oraz przemarszów faszystów Taka to rola dzisiejszej policji. Ten kraj za chwilę cofnie się do średniowiecza za sprawą kościoła.

  Vlad Palownik


  2020-11-29 08:23:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Czytając to co opowiada pan burmistrz dochodzi się do wniosku, że wszystkie rzeczy które obiecywał w swoim programie można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza - te które są realizowane mimo że nie miał na nie ma żadnego wpływu. Czyli m.in. obwodnica (pomysł PiS i rządu), wymiana śmieciuchów (działania rządu i Unii), remonty dróg (pieniądze rządowe i od urzędu marszałkowskiego). Kategoria druga - wszystkie te punkty które Mańkowski powinien realizować bo leżą w jego kompetencjach i obiecał w swoim programie \"są opracowywane\", \"dyskutowane\", \"przygotowywane\", \"planujemy\". No i trzecia kategoria to absoluty hit: obiecał mimo że wiedział że nic z tym nie zrobi i teraz tłumaczy się że nie leży to w kompetencjach burmistrza. Mańkowski sam przyznał że wszystko co jest realizowane to nie zależy od niego, a to na co ma wpływ jest w fazie przygotowań i nie wiadomo kiedy się skończy planowanie i zacznie realizacja, bo o to redaktor niestety nie dopytał.

  Wnikliwy


  2020-11-29 00:28:34
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Pan burmistrz zdaje się obiecał w kampanii przedwyborczej parkingi. Plac Juranda nadal jest zastawiony pojazdami przede wszystkim pracowników urzędu, parking przy cmentarzu komunalnym straszy dziurami. Wstyd, dużo mniejsze miejscowości poradziły sobie z parkingami i infrastrukturą przy cmentarzach, a u nas jak rodem z PRL-u.

  Mieszkanka


  2020-11-28 20:45:53
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Krzysztof powienneś zacząć od początku czyli od pierwszej sesji rady i ustaleniu sobie poborów na najwyższym poziomie w Polsce, dzięki twoim poplecznikom z PSL u

  Janusz


  2020-11-28 19:41:17
 • Uczciwość godna pochwały
  Dajcie spokoj dla Pana wojta niech dotrwa do konca. W lipowcu ludzie mowia ze to jego ostatnia kadencja.

  Kwiaciarz


  2020-11-28 16:12:55
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  Tak, tak. Masz rację. Najczęściej winni wypadkom są piesi. Zwłaszcza ci poruszający się po chodnikach. A już ci, którzy chcą przejść przez jezdnię - to po prostu sami się proszą o nieszczęście.

  Do Zebry


  2020-11-28 15:39:19
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  W każdym wypadku są dwie racje- poszkodowanych i sprawcy. Dlatego jest potrzeba przeprowadzenia rzetelnego dochodzenia. A może opiekunka dzieci wcale nie jest bez winy?

  Zebra


  2020-11-28 13:52:44
 • Koronawirus będzie bardziej „tajny”?
  Każdy przypadek koronawirusa powinień być hospitalizowanym , niema czegoś takiego że on odpuści sam lub organizm zwalczy sam go. Ten wirus działa jak choroba popromienna rozkłada się w czasie bez leczenia i rehabilitacji wyniszcza organizm prowadząc do śmierci.

  X


  2020-11-28 09:04:08