Sobota, 15 Maj
Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja -

Reklama


Reklama

Wojewoda w Szczytnie informował o szpitalu tymczasowym (zdjęcia)


Od 1 grudnia w Szczytnie ruszy tymczasowy szpital covidowy – poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Powstanie w nowo wybudowanej bryle szpitala powiatowego. Znajdzie się tam 70 łóżek. Każde będzie miało oddzielny respirator. Chętnych do pracy jest 33 lekarzy i ponad 100 osób personelu średniego szczebla. - Grafiki mamy właściwie już spięte, ale lekarzy wciąż szukamy – mówi Dominik Górski, zastępca dyrektora ZOZ w Szczytnie. - Zapraszam do kontaktu – zachęca.Prace w nowej bryle szpitala powiatowego w Szczytnie dobiegają końca.

 

- Budynek jest gotowy i odebrany do użytku, ale nowe przeznaczenie, jakim stał się tymczasowy szpital covidowy sprawiło, że musieliśmy dokonać kilku przeróbek – wyjaśnia Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Chodzi głównie o budową śluz bezpieczeństwa oddzielających strefę czystą od covidowej. Firma z budowy zejdzie 25 listopada.

 

W międzyczasie do Szczytna przyjechał specjalistyczny sprzęt między innymi 70 respiratorów. Urządzenia będą kalibrowane i montowany przy łóżkach już w najbliższym tygodniu.

 

W sobotniej konferencji wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki poinformował, że podobna placówka, ale z 50 łóżkami powstanie też w Nidzicy.

 

- Udaje nam się to sprawnie realizować dzięki znakomitej współpracy z samorządowcami ze Szczytna i Nidzicy, za co bardzo im dziękuję – mówił. - W regionie nie mamy zbyt dużo kadry medycznej dlatego musimy ją wykorzystywać efektywnie. Przy okazji bardzo dziękuję wszystkim medykom za pracę na tej pierwszej linii walki z covid. To od waszej ofiarności i pracy zależy bezpieczeństwo nas wszystkich.

 

Ze słów wojewody wynika, że w naszym województwie są 22 szpitale z oddziałami covidowymi, w których w tej chwili znajduje się 1200 łóżek. Ale jak dodaje wojewoda potrzeby są większe. Dlatego wciąż szukane są nowe rozwiązania.

 

W konferencji wziął udział też Andrzej Zakrzewski, dyrektor olsztyńskiego oddziału NFZ.

 

- Będziemy dążyli do tego, aby wykwalifikowany personel medyczny, w placówkach gdzie są dwa, czy cztery łózka covidowe przenosić do placówek, gdzie tworzone są całe oddziały – mówił. - To da efektywniejsze wykorzystywanie medyków do walki z pandemią. Więcej lekarzy, lepszy sprzęt na oddziałach dedykowanych to większa szansa na skuteczniejszą walkę z zagrożeniem i lepsza opieka nad pacjentem.


Reklama

 

Obecny na konferencji Jarosław Matłach, starosta szczycieński podziękował z kolei swoim pracownikom za doskonałą pracę i oddanie do użytku nowej bryły szpitala na czas.

 

- Czeka nas nowe wzywanie, któremu będziemy musieli teraz sprostać, ale bez waszej pracy medycy nie mieliby, gdzie leczyć pacjentów – mówił. - Dzięki wam mają doskonały, nowy obiekt.

 

Same mury i sprzęt nie leczą.

 

- Mamy już zabezpieczoną kadrę lekarską i spięty grafik – przekonywała z kolei Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie. - Na oddziel będzie na dyżurze co najmniej 3 lekarzy. Łącznie do dyspozycji mamy na razie 33 lekarzy i ponad 100 osób średniego personelu medycznego. Dzięki urzędowi pracy mamy też 30 pań - opiekunek medycznych i salowych. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia pracy.

 

Dominik Górski, zastępca dyrektora szpitala podziękował z kolei kolegom i koleżankom medykom, którzy często na jego prywatną prośbę, dołączyli do nowo powstającej placówki w Szczytnie.

 

- Będą tu pracować lekarze z Olsztyna, Białegostoku, Gdańska, Elbląga, czy Mazowsza – wylicza. - Poruszyłem nawet swoje kontakty ze studiów. System dyżurów będzie 12-, bądź 24-godzinny w zależności od decyzji samych lekarzy.

 

- Motywacja była naprawdę różna – dodaje dyrektor Kostrzewa. - Jeden z lekarzy powiedział na przykład, że pracował do tej pory całe życie w starych placówkach i choć raz chciałby procować w nowym obiekcie – mówi z uśmiechem Beata Kostrzewa.

Reklama

 

 

Medycy, którzy przyjadą pracować do Szczytna z odleglejszych zakątków znajdą zakwaterowanie w hotelu.

 

- Porozumieliśmy się w tej kwestii z hotelem w Warchałach – mówi Andrzej Zakrzewski, dyrektor NFZ w Olsztynie. - Staramy się stworzyć medykom, takie udogodnienia, która ułatwią im podjęcie decyzji o pracy w Szczytnie.

 

Również grafiki ustalane są pod medyków. - Przyjeżdżają całe zespoły, które chcą pracować ze sobą, bo się znają – tłumaczy Dominik Górski. - Nie rozbijamy ich. Tworzymy zespoły, która będą współpracowały z nasza placówka dłużej. Rotacja w tym przypadku nie jest wskazana.

 

Nowe skrzydło szpitala w Szczytnie będzie całkowicie covidowe, ale dzięki temu w starej brykle placówki będzie można przyjmować pozostałych pacjentów, bo na razie z tym jest różnie.

 

- Wczoraj na oddziałach mieliśmy też 11 pacjentów covidowych, w tym kilku będących pod respiratorami – mówi dyrektor Beata Kostrzewa. - Nasi lekarze wiedzą, jak postępować z takimi pacjentami, jak stosować środki ostrożności. Ale szpital dedykowany takim przypadkom na pewno jest bezpieczniejszy. Cieszę się, że powstanie on w nowej bryle.Komentarze do artykułu

Śmieszek

Nie ma to jak profesjonalizm w polityce informacyjnej. Nie wiem, czyje służby zawiodły. Nie wiem też, kto jest autorem zamieszczonego zdjęcia. Ale to trzeba mieć talent, aby - informując o poszerzających się możliwościach szpitala w Szczytnie - dać się sfotografować na tle zaplecza przyszpitalnej kaplicy przedpogrzebowej.

Czytelnik

Aż trudno w to uwierzyć...Czym tu się zachwycać?Jest wiele szpitali,których wygląd odstrasza,a opieka medyczna jest na bardzo wysokim poziomie. A tutaj na razie opieka medyczna pozostawia wiele do życzenia.....

Jerry

No super 4* hotel w Warchałach + dojazd,a może samolotem z Szyman do Krakowa i nazad będzie taniej?

mk

A gdzie są szczycieńscy lekarze?

Taki sobie czytelnik

Przeczytałem dzisiaj post s FB anestezjologa, który odpowiadał na pytania dziennikarza - jak się teraz mu pracuje i jak wygląda real w szpitalach. Można znaleźć na Onecie. Przyznam, że spodziewałem się czegoś podobnego, ale jednak nie aż tak. Dlatego optymizm Wojewody i naszych służb medycznych w Szczytnie wynika bardziej z euforii, że jest jakiś nowy sprzęt. Tym bardziej, że Premier dzisiaj również - chrząkając - nie promieniał pozytywnym podejściem do przyszłości. Nie chcę siać defetyzmu. Ale z tymi kartonami, które nie są jeszcze rozpakowane - to bym się tak z góry nie cieszył. Z drugiej strony lekarze z innych ośrodków, którzy zamierzają przyjść z odsieczą - zakwaterowani w \"luksusowym\" hotelu w Warchałach - fajnie. Tylko z Warchał trzeba dojechać - nikt o transporcie nie mówi, jak będzie wyglądał. Bardzo bym chciał, żeby wszystko się udało. Ale zawsze mam wątpliwości, gdy gołym okiem widać robotę propagandową. Czekamy na grudzień.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  współczuć , współczuję ale nie dziwę się, że wybuchł pożar . Każdy kto tamtędy przejeżdżał wie o czym pisze . Bałagan , rozgardiasz , brak ładu i składu . Trudno opisać to miejsce. Totalny chaos . Skoro tak było i w środku , to była tylko kwestia czasu tego jednak nieszczęścia.

  Mariola


  2021-05-14 10:06:41
 • Eksperymentują na Bartnikach
  Fajny eksperyment. Jeżeli będzie udany to może inne miasta na tym skorzystają. Życzę udanego eksperymentu.

  WSK


  2021-05-14 08:51:32
 • Adrian Czech wygrał XII edycję Olimpiady Policyjnej (zdjęcia)
  Wstyd tylko, że w gronie laureatów zabrakło uczniów z szczycieńskiego liceum policyjnego. Uczący tam pan policjant z WSPOL nie popisał się

  Mieszkaniec


  2021-05-13 18:08:20
 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  Co za szkoda. To była taki piękny, kameralny kościół, z dużym trudem remontowany od kilku lat. Bardzo współczuję pogorzelcom.

  Katarzyna Sieklucka


  2021-05-13 16:16:29
 • Niezależność samorządowa (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
  Panie radny Krassowski, z Pana wypowiedzi jasno wynika, że urzędnicy nie powinni być radnymi, i tym razem ma Pan absolutną rację.

  WSK


  2021-05-13 14:56:13
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Za stary jestem, żeby łykać takie kluski: jeśli RM się na coś zgadza - to jej komisje mają prawo, a nawet obowiązek opiniowania projektów, za którymi podniosły rękę.. To zależy tylko i wyłącznie od szefów komisji, lub radnych, którym na czymś zależy. Ja się zastanawiam - bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć - czy któryś z tych \"mędrców\" w radzie - dał ogłoszenie w prasie o to, aby mieszkańcy Szczytna wyrazili się na temat np. tego rodzaju zagospodarowania Pl. Juranda. Mnie się to też nie podoba, ale nikt nie raczył mnie zapytać, jako obywatela, o zdanie. A zwłaszcza nie zrobił tego radny/a z mojego okręgu. Jak przyjdzie na to pora - to powiem, który/a to magik/ czka - z imienia i nazwiska - niech no się który/a odezwie w tej sprawie.

  Do Społecznika


  2021-05-13 13:31:03
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Ten pomysł to kolejna porażka burmistrza to jakiś koszmar za co się weźmie to spartoli za nic mu nie wychodzi czas już go odwołać,miasto we wszystkich rankingach na samym końcu

  Adalbert


  2021-05-13 10:15:40
 • Pies uwięziony w... bramie, na ratunek wezwano strażaków (zdjęcia)
  Pies poczuł zew krwi . Zapewne chciał przedostać się na posesję swojej psiej \"narzeczonej\". Tak chciał zrobić mój pies ale przełaził nad poziomym prętem.Zawisł w pół .Łeb po jednej , a ogon po drugiej stronie . Straż pożarna nie była potrzebna. Udało się go uwolnić, bez uszczerbku dla jego skóry.

  Anna


  2021-05-12 21:59:33
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Mylisz się Taki sobie czytelniku. Rada z własnej inicjatywy lub na wniosek Burmistrza przeznacza środki na daną inwestycję np. zagospodarowanie Placu Juranda, ale za sposób jej wykonania odpowiada Burmistrz - patrz Plac Juranda. Rada Miejska wyraża lub też nie wyraża zgody na zadłużenie miasta, o które wnioskował Burmistrz.

  Społecznik


  2021-05-12 21:55:17
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  TO JEST CHORE!!! JUŻ JEST PROBLEM Z ZAPARKOWANIEM ŻEBY ZAŁATWIĆ SPRAWE W URZEDZIE MIASTA......TO CO BĘDZIĘ PO TYM WSPANIAŁYM POMYŚLE URZĘDNIKA??

  KTOŚ


  2021-05-12 21:06:52

Reklama