Niedziela, 17 Październik
Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła -

Reklama


Reklama

Wirus nie tyka inwestycji w Wielbarku (rozmowa)


Jakie inwestycje planują samorządowcy z Wielbarka na przyszły rok? My już to wiemy. Zakończyli oni bowiem tworzenie budżetu na 2021 rok. Radni mają głosować nad nim 30 grudnia. Na inwestycje zaplanowano 4,5 mln zł. O sytuacji samorządów w dobie koronawirusa rozmawiamy z burmistrzem Grzegorzem Zapadką. 

Pandemia mocno zdemolowała finanse Wielbarka?

 

I tu pana zaskoczę. Póki co jakoś szczególnie całego tego zamieszania jeszcze nie odczuliśmy. Choć podchodzimy do całej sytuacji bardzo ostrożnie. Oglądamy dokładnie każdą złotówkę, którą chcemy wydać. Przyszłoroczny budżet będzie mieścił się, powiedziałbym, w średnim przedziale naszej gminy.

 

Czyli?

 

W 2020 roku wydatki inwestycje bardzo zawyżyła nam budowa ostatniego etapu kanalizacji w Wielbarku. Dlatego, jak porównamy ten rok do przyszłego, to różnica będzie bardzo widoczna. W 2020 roku na inwestycje przeznaczyliśmy 7 mln 200 tys. zł, z czego jednak ponad 4 mln zł poszło na kanalizację. W 2021 roku na wydatki inwestycyjne zaplanowaliśmy kwotę ponad 4,5 mln zł. Te wydatki czasem idą w górę, ale na szczęście nigdy nie spadają znacząco. Taki poziom utrzymuje się u nas od lat.

 

 

Pandemia was oszczędza? Jak to się dzieje? Większość samorządów w naszym powiecie narzeka, na zmniejszające się wpływy z podatków na przykład.

 

Myślę, że wynika to ze specyfiki gospodarczej naszej gminy. Działających podmiotów gospodarczych na terenie Wielbarka jest zdecydowanie mniej niż w innych gminach, ale za to mamy mocniejsze, większe podmioty, które zatrudniają po kilkadziesiąt, czy powyżej nawet 100 osób. Działalności takich dwu-, trzy-, czy czteroosobowych mamy stosunkowo niewiele. Z moich obserwacji wynika, że pandemia najwięcej krzywdy robi ludziom, firmom żyjącym z usług. W naszej gminie dominuje na szczęście produkcja.


Reklama

 

 

Te największe planowane inwestycje w 2021 roku to...

 

Rozbudowa wodociągu, łącznika z Wielbarka w stronę Piwnic. Koszt tych prac oszacowaliśmy na 500 tys. zł. Są one bardzo potrzebne, bo w południowo-zachodniej cześci naszej gminy jest kłopot z ciśnieniem wody w kranach. Będziemy chcieli też pobudować ulicę Bartniki w Wielbarku. Koszt tej inwestycji to 350 tys. zł. Kolejny 1,1 mln zł zaplanowaliśmy na budowę drogi Łysak - Jakubowy Borek, 300 tys. zł chcemy przeznaczyć na modernizację czterech kotłowni w Urzędzie Miasta, Szkole Podstawowej, GOPS i GOK. Przerobimy je na gazowe. Będzie też modernizacja oświetlenia drogowego, przy głównych ciągach pieszych w Wielbarku. Wymienimy dotychczasowe lampy na ledowe. Doświetlimy też przejścia dla pieszych w innych miejscowościach naszej gminy, między innymi w Łatanej, czy Lejkowie. Szacujemy, że będzie to kosztowało około 250 tys. zł. Za 165 tys. zł chcemy rozpocząć budowę świetlicy wiejskiej w Przeździęku Małym. Jest to inwestycja dwuletnia. W Lesinach Wielkich planujemy z kolei pobudować boisko, mały orlik za 250 tys. zł. 500 tys. zł ma kosztować nas też budowa ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż rzeki Sawica. W budżecie znalazły się też programy wsparcia indywidualnego. Ten najbardziej kosztowny dotyczy odnowienia elewacji oraz dachów trzech kamienic w centrum Wielbarka. Na ten cel zarezerwowaliśmy 1 mln zł. Dokumentacja jest gotowa, chcemy zrealizować ten projekt razem ze wspólnotami.

Reklama

 

Jakie dochody planuje pan na 2021 rok?

 

Szacujemy, że wyniosą one około 38 mln 340 tys. zł. Ale myślę, że w ciągu roku mogą one wzrosnąć o około 3, może 4 mln zł. Tak właściwie dzieje się zawsze. Wynika to z tego, że w trakcie roku budżetowego pojawiają się decyzje, które można dopiero wpisać do budżetu. Dla porównania podam, że rok 2020 dochody są na poziomie 43 mln 900 tys. zł.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Port Lotniczy Olsztyn-Mazury ma nowego prezesa
  Pompowanie pieniędzy w coś co nie ma.racji bytu to specjalność olsztyńskich oficjeli. Ilość pieniedzy która została wypompowana w ta super inwestycje nigdy się nie zwróci o dochodach nie wspominając.

  szczytno


  2021-10-16 14:35:36
 • Wójt bez „korony”, gmina w „ogonie” szczepień
  No i ludzie powinni brać przykład. Jak by się nikt nie szczepił i w maskach nie chodził to żydokomuna by odpuściła ze swoim pseudowirusem.

  Waldek


  2021-10-16 06:43:39
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Już od dawna się o tym mówi, tylko radni nie słuchają przedsiębiorców. Na naszym terenie jest duży potencjał.Przede wszystkim ustalić plan jakich inwestorów można ściągną na nasze piękne Mazury. Szkoda, że tyle fajnej przestrzeni zostało wykorzystne pod super markety. Słabo zarządzająca kadra z przykrością to informuje. Piękne miejsce wydobycie zamku tam powinno kwitnąć restauracjami z wielkiego wydarzenia. Masę zabytkow nie wykorzystanych a ciągle niszczą spustoszone budynki. Pisać każdy może a, gdzie działania i czyny. Narazie to tylko wirtualnie patrzę na zieleń, chodniki i lawczki wykorzystne w tak pięknym miejscu jak deptak Palcu Juranda. Brak szacunku i zrozumienia dla drugiego człowieka, walkaa i pogoń, żeby być na czele wirtualnego Świata.

  Tajemniczy gość


  2021-10-15 23:27:00
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  A spalić dziada.

  Kurczak


  2021-10-15 21:44:20
 • Czyste powietrze z większą kasą
  Spokojnie Kakr...nie udusisz się \"smogiem\", bo zwyczajnie nie zdążysz.... wcześniej albo zamarzniesz, albo umrzesz z głodu, bo wydasz większość z domowego budżetu na gaz :D Ceny gazu już poszły trzykrotnie w górę, a to dopiero początek...współczuje tym co zamienili piece węglowe na gazowe :) Załatwili was eko-talibowie, poczujecie to jeszcze tej zimy. W Krakowie zakazano palenia w kominku, zabroniono pieców węglowych, wszystko to w celu poprawienia fatalnego powietrza, a smog jak jest tak jest i będzie, bo Kraków usytuowany jest w niecce. Ale niektórzy ludzie są głupi...

  XXX


  2021-10-15 21:28:57
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Do włodarza....w miejscowości Rańsk właściciele pewnego gospodarstwa od lat wynoszą pozostałości po lecie, jesieni.... Robią kompostownik po drugiej stronie swojej posiadlosci, czyli po drugiej stronie ulicy. Kierunek Jeleniowi...

  Martyna


  2021-10-15 21:22:00
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Czy radny Tomasz wie ile jest 2+2? Zapewne odpowie 9 w moim portfelu.....

  Karolina


  2021-10-15 21:18:02
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Ktoś wybrał tych nieuków. Czy dla większości radnych miejskich matematyka jest niezrozumiała?

  Grzegorz


  2021-10-15 21:16:42
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Mam w dupie Szczytno stołek się liczy a Mańkowski przed wyborami obiecywał zakłady przetworcze i gdzie one powstały?

  TomaszŁ


  2021-10-15 19:08:34
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Sołtys solidny nawet że świetlicy nie można korzystać bo piłeczki od tenisa stołowego się niszczą jak się odbijają więc lepiej zamknąć.

  Wojtek diabeł


  2021-10-15 18:45:46

Reklama