Środa, 21 Sierpień, Imieniny: Bernarda, Sabiny, Samuela -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Wioska Żurawi walczy o tory


W Rutkowie PKP chce rozebrać tory, które wykorzystuje Stowarzyszenie Wioska Żurawi. Swoją drezyną wozi turystów i pokazuje im przepiękne, unikatowe tereny. Trasa prowadzi przez największe w Europie zlotowisko żurawi.Z taką decyzją kolei nie może pogodzić się Kazimiera Klobuszańska ze Stowarzyszenia. - Dziesięć lat temu sami oczyściliśmy trakcję, doprowadziliśmy ją do dzisiejszego stanu – wspomina. - Wówczas przedstawiciele PKP zapewniali mnie, że ten odcinek torów pozostanie nieruszony. Dziś szyny chcą zabrać i wyrzucić na złom. Szkoda naszej pracy, ale też tego niezwykłego miejsca, a właściwie sposobu poznawania tych uroczych terenów.

Z pisma, które trafiło do stowarzyszenia oraz gminy wynika, że PKP nie widzi możliwości nieodpłatnego przekazania torów samorządowi. Wójt Marianna Szydlik przyznaje, że gminy nie stać na wykup torów, które PKP wyceniła na pół miliona złotych. Stowarzyszenia szuka pomocy wszędzie, u posłów, ministrów, samorządowców... - Staramy się wesprzeć panią Kazimierę w jej działaniach, ale tak naprawdę w tej sprawie nie mamy zbyt wielu możliwości – mówi Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Ostateczną decyzję musi podjąć właściciel torów, czyli PKP oraz gmina, na której terenie ten szlak leży.


- Jesteśmy zainteresowani przejęciem tych torów, ale nie za taką kwotę – mówi wprost Marianna Szydlik, wójt gminy Dźwierzuty. - Nie stać nas na to. Poza tym kolej chce też atestów drezyny, kontroli jej co jakiś czas. To wszystko podnosi koszty.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze