Reklama


Reklama

Wiosenne weekendy w bezpiecznym lesie


Trwająca susza najbardziej doskwiera lasom. Rośnie liczba pożarów pochłaniająca setki hektarów drzewostanu. Od tych fatalnych zdarzeń nie jest wolny także nasz powiat. Najdotkliwiej w ostatnim tygodniu ucierpiały lasy w Nadleśnictwie Spychowo. Były to pożary losowe, można powiedzieć – spowodowane przez samą naturę. Ważne jest jednak, by nieostrożnością i nierozwagą tej fatalnej serii nie powiększali mieszkańcy powiatu i turyści. Jak chronić las? O tym mówi Krzysztof Krasula, Nadleśniczy Nadleśnictwa Spychowo.

 Dwa poważne pożary miały miejsce w Powałczynie i w Spychowie. Co było przyczyną?

 

Obydwa spowodował właściwie silny wiatr. Powalił drzewa, które spadły na linie energetyczne. Wystarczyło zwarcie, niewielka iskra i... straciliśmy około 6 hektarów lasu. I chociaż, dzięki aktywności strażaków, spłonęło tylko poszycie, to drzewa też doznały uszczerbku. Jeszcze nie wiemy, ile z nich przetrwa, ale i te drzewa, które nadal będą rosły, już zostały uszkodzone i osłabione. I nikt nie wie, czy sobie z tymi uszkodzeniami poradzą. Mamy w terenie fragmenty lasu, które były objęte pożarem ponad ćwierć wieku temu i wciąż leczą rany. Ale faktycznie to mieliśmy nie dwa, ale cztery pożary, przy czym przyczyny tych pozostałych tkwią raczej w ludzkiej niefrasobliwości.

 

Gdyby miał pan ocenić jak często przyczyną pożarów lasu są zdarzenia losowe, a ile z nich wywołuje ludzka nieostrożność, to jak by ta relacja wyglądała?

 

Losowe przyczyny bywają, ale bardzo rzadko. Przed laty było ich częściej, bo pożary lasów wywoływane były przez... pociągi, nawet te elektryczne, gdy np. przy hamowaniu powstawały iskry. Obecnie większość pożarowych szkód w lasach wywołują, niestety, ludzie. I, co gorsza, nie jest to wynik wyłącznie niefrasobliwości, ale także celowych podpaleń.


Reklama

 

O tych ostatnich trudno mówić, trzeba by ich szukać i leczyć, co najmniej z głupoty. Chociaż ci, którzy „podpalają” już z prawdziwej głupoty, braku wyobraźni, może też należałoby leczyć, a co najmniej edukować. Jakie zachowania ludzkie są dla lasów najbardziej niebezpieczne?

 

Beztroska w posługiwaniu się otwartym ogniem, od niedopałków poczynając, po ogniska, które się rozpala w niedozwolonych miejscach, nie bacząc na inne zjawiska. Na przykład kierunek wiatru, który może iskry kierować wprost między drzewa. Zagrożenie dla lasów, także pożarowe, powodują też śmieci. Każdy z podstawówki wyniósł wiedzę o tym, że szkło może skupiać promienie słoneczne, co może prowadzić do samozapłonu.

 

Przed nami wakacje, co łączy się z dużym napływem turystów. Czy w takich turystycznych okresach liczba pożarów w lasach rośnie?

 

To zależy nie tylko od liczby osób, ale i od pogody. Gdyby to był weekend deszczowy, nie mielibyśmy obaw. Aktualnie poziom zagrożenia jest bardzo wysoki. Jest niemożliwa susza, a jeszcze nie wybuchła wiosenna zieleń, drzewa i krzewy nie są jeszcze w pełni otulone świeżym listowiem, które dobrze chroni suche, ubiegłoroczne pozostałości.

Reklama

 

Co by pan zatem zalecał mieszkańcom i turystom bądź o co apelował?

 

O to, by podczas każdego spaceru mieli przy sobie telefon. I żeby pamiętali numer 998 – straży pożarnej. Ale przede wszystkim o rozsądek i rozwagę. W okresie zagrożenia takim, jaki jest obecnie, w nadleśnictwach pełnione są stałe dyżury. Każde z nadleśnictw posiada co najmniej jedną wieżę obserwacyjną, na której wciąż dyżuruje pracownik, z telefonem, z lornetką i obserwuje las. Wieża jednak nie ma zasięgu cały leśny obszar, zatem tu rola mieszkańców i turystów jest niebagatelna. Z mojej więc strony prośba jest ogromna o dwie rzeczy: raz – byśmy korzystając z lasu mieli nieustannie na uwadze to, by nie robić niczego, co mogłoby temu lasowi zaszkodzić, a dwa – byśmy widząc jakikolwiek ślad takiego zagrożenia, natychmiast o nim informowali. Bo tylko bardzo, ale to naprawdę bardzo szybka interwencja może zapobiec ogromnym tragediom.

 Komentarze do artykułu

Leśnik

Naprawdę bardzo prosimy o ostrożność w lasach, bo bezmyślność ludzi nie zna granic. Prosimy też o nie zaśmiecanie.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szynobus zderzył się samochodem dostawczym (foto)
  kurierka i wszystko jasne

  były kurier


  2020-12-04 16:22:48
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do NIKT. No to zanalizujmy pokrotce 16 lat minionej wladzy. Na przyklad jeziora. 1. Uzyskanie przez miasto wladztwa nad nimi, o co sie poprzednicy nieudolnie i malo wytrwale starali, bardziej pozorujac dzialania niz je istotnie realizujac. 2. Wladztwo otworzylo droge do tego, by miasto moglo cokolwiek w nich i przy nich robic, a jeziora, glownie duze, mogly czemus pozytecznemu sluzyc. 3. Oczyszczenie wody: wymagalo najpierw przebudowy kolektorow tak, by kanaly burzowe nie wlewaly wszelkiego g. do jezior. Wczesniej, w efekcie roznych \"awarii\" tymi odplywami burzowymi szly do jezior poprodukcyjne scieki, m,.in. z browaru czy mleczarni. 4. Po likwidacji zrodel syfu zrzucanego do jezior przyszedl czas na oczyszczenie wody we wspolpracy z UWM - trwalo trzy lata. 5. Kiedy woda juz nadawala sie do uzytku - powstala plaza miejska i milo bylo (i jest) widziec gromady uszczesliwionych dzieciakow taplajacych sie w tej wodzie, czego Szczytno bylo pozbawione przez kilkadziesiat wczesniejszych lat. 6. Uporzadkowanie terenow nadjeziornych lacznie z budowa sciezki wokol wiekszego z akwenow (przy wspolpacy z gmina, jako ze spora czesc tej sciezki przez teren gminy prowadzi). Warto byloby spytac tych, ktorzy nieustannie i licznie z tej sciezki korzystaja, czy w ogole pamietaja, ze to dzielo Gorskiej od poczatku do konca. To tylko jeden z kierunkow dzialan, ktore poprzednia wladza konsekwentnie realizowala: byla wizja, byl cel i wytyczona droga do jego osiagniecia. ULICE. Czy osoby mieszkajace przy ul. Lwowskiej pamietaja co im powiedzial burmistrz Zuchowski, gdy zadali budowy tej ulicy? \"To nie nasze, to powiatowe. Nie mozemy, nie da sie\". A za Gorskiej \"sie dalo\": I Lwowska, i Moniuszki, Przemyslowa, itp., dzieki czemu w wielu przypadkach nie trzeba sie przebijac przez zatloczone centrum. TERMOMODERNIZACJE. Ktos pamieta jak wygladal i jaki ziab panowal w budynku MDK-u? Ze takiego remontu doczekaly tez m.in. budynek MOPS-u czy przedszkola przy Polnej? Jesli wiec dzis Mankowski szczyci sie dzialaniami w SP6 czy przedszkolu przy ul. Konopnickiej, to raczej nie powinien mowic ze nadrabia \"wieloletnie zaleglosci\", bo te akurat inwestycje byly juz przygotowane przez Gorska, jak zreszta znakomita wiekszosc innych, ktore sa obecnie realizowane - np. ruiny zamku. I w tym tempie mozna by dlugo... A ze ludzka pamiec jest dobra, lecz krotka... coz.

  pirania


  2020-12-04 14:48:03
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11
 • Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego
  Zobaczymy zainteresowanie tą szczepionką w Wielkiej Brytanii , tam już za tydzień będzie dostępna.

  Czy spadnie liczba zachorowań?.


  2020-12-03 12:21:55
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie Krajanie, co do apolityczność. Pani Górska startowała jawnie z ramienia PSL, a pan Mańkowski z komitetu \" Razem dla mieszkańców\" i udaje apolitycznego, czyżby się bał przed wyborami ujawnić swoje preferencje polityczne? Czy po prostu nie chciał grać z wyborcami w otwarte karty ?

  X-Men


  2020-12-03 09:25:47
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do Krajana: No pewnie - wybierzmy samych swoich, radnych i burmistrza! Wtedy okaże się jak są apolityczni. Bo zanim zostaną wybrani - musza powstać komitety wyborcze - społeczne. No to wówczas ciężka praca dla zwykłego obywatela - szaraka: zdobyć podpisy, czyli przelecieć się po iluś domach, blokach, aby móc zarejestrować tenże komitet i tego kandydata. Trzeba też jakąś kasę na to wyłożyć, czyli poświęcić nie tylko czas, ale i pieniądze. A potem... Taka inicjatywa społeczna oczekuje spłaty długu: tu ulica, tam jezdnia, a gdzie indziej posadki i fuchy. I tak to jest. Każdy jest poszkodowany, jak nie załapie się na profity z władzy, lub przynajmniej jej okolic. Najłatwiej maja radni - jak już zostaną wybrani - to klamka zapadła - najwyżej ich drugi raz nie wybiorą - bo i tak już się najedli, czego mogli.

  Taki sobie czytelnik


  2020-12-02 19:45:55