Czwartek, 23 Styczeń, Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Wieża ciśnień – Roman Żokowski


Temat niezwykle drażliwy dla każdego mieszkańca Szczytna. Wieża, która kiedyś podnosiła ciśnienie w rurach z wodą, dziś podnosi ciśnienie krwi w żyłach. Widok rozpoczętej i nie dokończonej inwestycji przyprawia o ból głowy nie tylko mieszkańców, ale pewnie i władze miejskie. Inwestycja, która miała upiększyć miasto, dziś straszy niczym ruiny zamku krzyżackiego, a może bardziej jak pozostałości po II wojnie światowej.Miejska wieża ciśnień wysoka na około 45 metrów, została zbudowana w 1908 r. i oddana do użytku wraz z siecią wodociągową i kanalizacyjną. Przez wiele lat wiernie służyła mieszkańcom Szczytna. W 1995 r. została wpisana do rejestru zabytków i z roku na rok popadała w ruinę. Szukając internetowych informacji na temat wieży, trafiłem na takie oto tytuły: Włosi sprzedają domy za jedno euro. A co kupimy w Polsce za złotówkę? Na przykład wieżę ciśnień”, czy też inny tytuł Szpetna wieża ciśnień”, lub taki tytuł Najbrzydsza wieża ciśnień w Polsce”. Te tytuły mówią same za siebie i nie wymagają komentarza. A gdy dodam, że jakiś czas temu została nawet uznana za jeden z najbrzydszych budynków w Polsce przez portal dla architektów, to już chyba wszystko co można o tej budowli powiedzieć. W tych samych internetowych źródłach można wyczytać, że nasza wieża sprzedana została za 1 złoty polski w skrócie PLN, czyli za pół bochenka chleba, a że niektórzy przeliczają na butelki, więc za pół butelki piwa. Kwotę tę jednak można zrozumieć, bo celem nadrzędnym było uratowanie upadającej wieży.

 

Plany co do samej wieży również rysowały się w różowych kolorach. Sześć czy siedem pieter, apartamentowiec, kawiarnia, punkt widokowy, to wszystko miało przyciągnąć turystów. No i budowa ruszyła, ale w połowie się zatrzymała i stoi do dzisiaj. Zabytek, który miał być wizytówką miasta, nie został odremontowany, to jeszcze został obudowany betonową bryłą. Widok od strony ul. Pasymskiej czy Kościuszki jest wręcz powalający. Wjeżdżającym do Szczytna od strony Olsztyna, cała ta budowla przysłania wieżę ratuszową. Wszyscy zastanawiają się zapewne, co dalej z wieżą ciśnień? Tego chyba nie wie nikt. Miasto sprzedając tę wieżę, popełniło błąd nie zabezpieczając się na taką ewentualność, więc odzyskać ten budynek wraz z tym, co do niego zostało dobudowane, będzie trudno. Chyba że władze dojdą do porozumienia z właścicielem i odkupią inwestycję. Innych chętnych na kupno wieży chyba nie ma, bo już dłuższy czas wisi informacja o sprzedaży, a nowych inwestorów nie ma. Ale kto kupi najbrzydszą wieżę w Polsce?


Reklama

 

Co dalej z tą wieżą? Jak długo jeszcze będzie straszyła? Kiedy rozpoczną się dalsze prace budowlane? Czy obecny właściciel planuje dokończenie budowy, czy definitywnie nastawił się na sprzedaż? Czy zabytek wróci pod skrzydła miasta? Pytań jest wiele, ale pozostają one na razie bez odpowiedzi. Więc jak ją wykorzystać, aby pomimo swojego wyglądu nie szpeciła, a przyciągała oko. Może jednym ze sposobów jest pojawiający się duch Juranda ze Spychowa bądź Danusi córki Juranda. Te dwie postaci z ”Krzyżaków”, połączone zostały ze Szczytnem przez Henryka Sienkiewicza. To tu Jurand był torturowany, a Danusia więziona. Dołożyć do tego jeszcze dwóch krzyżaków i atrakcja turystyczna jak znalazł. Już to widzę, jak około godz. 22.00 po zapadnięciu zmroku, w promieniach padających świateł, pojawiają się duchy Juranda i Danusi szarpane przez wrednych krzyżaków. Dodać do tego odgłosy szarpaniny wydobywające się z głośników i dreszcz emocji i ciarki biegną po plecach od dołu do góry. Aż by się chciało skoczyć im na pomoc. Tylko kto będzie biegał po niedokończonej budowie? Jest to zbyt niebezpieczne. Ale pomysł może warto wykorzystać na murach zamkowych? To już pozostawiam władzom miejskim do rozważenia. Atrakcja byłaby niezła, w Poznaniu są koziołki, w Krakowie hejnał, a w Szczytnie Krzyżacy i Jurand. Heca na sto dwa.

 

Na poważnie to chyba najlepszym wyjściem jest wykorzystanie murów jako połaci reklamowej, a najlepiej gdyby mury od strony jeziora zasłoniła mata z herbem Szczytna bądź informacjami o atrakcjach turystycznych. Można też to wszystko połączyć w jedną całość i promować miasto oraz lokalnych przedsiębiorców. Na taką matę zrzucić się może miasto i przedsiębiorcy, którzy chcieliby się reklamować. Może Port Lotniczy, Mazuriana czy inny podmiot, który będzie tym zainteresowany. Na pewno estetycznie skorzysta na tym miasto. Innym pomysłem na przykrycie murów jest wykorzystanie ich pod ekran, na którym będzie promowane miasto. Można puszczać teledyski i wszelkie informacje o Klenczonie, jak również wykorzystać jako letnie kino na świeżym powietrzu. Codziennie wieczorem inny film, setki ludzi na plaży. To jest atrakcja turystyczna, której chyba nie znajdziecie w okolicy. To następny pomysł na wykorzystanie straszących murów a zarazem promocję miasta. Można też połączyć obydwa pomysły w jedną całość.

Reklama

 

Może więc nie wszystko stracone i mit najbrzydszej wieży w Polsce można odwrócić. Z najbrzydszego budynku może stać się najlepiej wykorzystanym budynkiem. Warto o tym pomyśleć i podjąć rozmowy z właścicielem budynku. Niech już wieża ciśnień nikomu więcej nie podnosi ciśnienia, czego życzę sobie i wszystkim mieszkańcom Szczytna.

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Łukasz

Czy ta budowla koło wieży zostanie dokończona?

AD

P. o. architekta pierdzi w pasiaki, inwestor został zawieszony w prawach człowieka, a "włodarze", którzy wydając pozwolenie na ten ekskrement intelektu, skazali swoich wyborców na wieczne torsje zostali wygnani z miasta, po miesiącu spędzonym w dybach. Czy jednak stało się inaczej? Wstyd.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • 105 km/h w Dąbrowach i... już po prawie jazdy
  Noo niech staną na ruska Zabiele w stronę oczyszczalni zamykają budziki
  Autor: Atom
  2020-01-23 13:47:47
 • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
  ustawa ustawą fakt jest do poprawy ale z takiego typu \"śmieciami\" to chyba nie ma p;roblemu, ludzie sami wezmą kosze i kartony ....
  Autor: normalny
  2020-01-23 13:08:37
 • Koperta czy dobre słowo?
  Po co oszukiwać. Oczywiście mówią ofiara, ale.... nie mniej niż....
  Autor: h
  2020-01-23 12:36:37
 • Szczytno stawia na sport od najmłodszych lat
  Z tą troską to nie do końca tak. Wieść gminna niesie, że dyrektorem szkoły będzie eks naczelnik Dobroński, skompromitowany przez seksankiety. Już nie raz ,,zadbał\'\' o dobro naszych dzieci, więc o ich rozwój nie byłbym taki spokojny. Czy naprawdę nie ma innych kompetentnych kandydatów?
  Autor: Rodzic
  2020-01-23 11:35:08
 • Osoba, która pracowała w urzędzie...
  Osobnik kulturalny to taki, który potrafi znaleźć się w różnych sytuacjach- tych trudnych również. Miałeś 3 dni na zredagowanie pożegnania (żona mogła pomóc wszak nauczycielką jest.....). Kultury człowieku i pokory trochę. Nie będziesz wiecznie na piedestale władzy a i śmierć kiedyś nadejdzie. Ktoś może powie wtedy to ten, co w kabarecie dźwierzuckim się przebierał, taaki gruby. Beznadziejne zachowanie, a tłumaczenie wyjątkowo prymitywne.
  Autor: mieszkaniec
  2020-01-23 08:26:43
 • Potrącenie pieszego na Chrobrego (zdjęcia)
  I co komu da, że wina będzie po stronie kierowcy jak poszkodowany skończy w szpitalu, oby tylko. Odwołuję się do świadomości ludzi i ich wyobraźni. Kierowca musi przewidywać zdarzenia na drodze i pieszy też. Jeżeli w połowie pasów ktoś przejechał Ci po paznokciach, to gdzie był jak wchodziłaś na pasy. Obowiązuje zasada ograniczonego zaufania i trzeba brać pod uwagę że może właśnie jechać zwykły burak. Dochodząc do przejścia widać czy kierowca zwalnia reagując na to że mamy zamiar przejść, jeżeli dociska to się nie wpychamy, buraka w pietruszkę nie zmienisz a życie to ŻYCIE. Nawet szlabany na przejściu sprawy nie załatwią, bo znajdzie się debil który będzie chciał je ominąć. A z tym teleportowaniem to fajna sprawa, też chciałbym umieć.
  Autor: Do A
  2020-01-23 07:25:18
 • Osoba, która pracowała w urzędzie...
  Nosorożcu weź Ty się za robotę bo o Tobie na dzień dzisiejszy można powiedzieć- persona, która przychodziła często do Urzędu Gminy a czasami pajacowała na scenie GOK-u.
  Autor: Podpowiadacz
  2020-01-23 00:25:26
 • Dziś i krowa zaprzyjaźnia się z komputerem
  I co dupa z tego wyszła. Nowinki heee dobre sobie
  Autor: Hello
  2020-01-22 21:30:44
 • Czy śmieci zasypią nasz powiat?
  Faktycznie bardzo ciekawa sytuacja. Ten lub tych, którzy taką ustawę wymyślili powinno się zasypać śmieciami, może wtedy by zrozumieli legislacyjne bzdury. W stolicy i myślę w całej Polsce tak się dzieje. Szybko należy wnieść poprawki, które powinny być bardziej precyzyjnne w jaki sposób i kto ma za to odpowiadać.
  Autor: Włodzimierz Dudek
  2020-01-22 15:26:17
 • Potrącenie pieszego na Chrobrego (zdjęcia)
  \"Pieszy i kierowca\" - Z treści artykułu jasno wynika, że pieszy został zahaczony gdy już SCHODZIŁ z przejścia, to czyja to jest niby wina? Co się tak pieklisz? Na co miał ten pieszy uważać? Nagminnym jest, że kierowcy ruszają zanim pieszy opuści ulicę. Dziś w drodze do pracy jakiś idiota przejechał mi przed nosem, gdy już byłam w połowie pasów. Co niby miałam zrobić? Teleportować się na chodnik, żeby jaśnie pan nie musiał zwalniać przed pasami?
  Autor: A.
  2020-01-22 15:03:12

Reklama