Poniedziałek, 16 Wrzesień, Imieniny: Albina, Lolity, Ronalda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Wieża ciśnień – Roman Żokowski


Temat niezwykle drażliwy dla każdego mieszkańca Szczytna. Wieża, która kiedyś podnosiła ciśnienie w rurach z wodą, dziś podnosi ciśnienie krwi w żyłach. Widok rozpoczętej i nie dokończonej inwestycji przyprawia o ból głowy nie tylko mieszkańców, ale pewnie i władze miejskie. Inwestycja, która miała upiększyć miasto, dziś straszy niczym ruiny zamku krzyżackiego, a może bardziej jak pozostałości po II wojnie światowej.Miejska wieża ciśnień wysoka na około 45 metrów, została zbudowana w 1908 r. i oddana do użytku wraz z siecią wodociągową i kanalizacyjną. Przez wiele lat wiernie służyła mieszkańcom Szczytna. W 1995 r. została wpisana do rejestru zabytków i z roku na rok popadała w ruinę. Szukając internetowych informacji na temat wieży, trafiłem na takie oto tytuły: Włosi sprzedają domy za jedno euro. A co kupimy w Polsce za złotówkę? Na przykład wieżę ciśnień”, czy też inny tytuł Szpetna wieża ciśnień”, lub taki tytuł Najbrzydsza wieża ciśnień w Polsce”. Te tytuły mówią same za siebie i nie wymagają komentarza. A gdy dodam, że jakiś czas temu została nawet uznana za jeden z najbrzydszych budynków w Polsce przez portal dla architektów, to już chyba wszystko co można o tej budowli powiedzieć. W tych samych internetowych źródłach można wyczytać, że nasza wieża sprzedana została za 1 złoty polski w skrócie PLN, czyli za pół bochenka chleba, a że niektórzy przeliczają na butelki, więc za pół butelki piwa. Kwotę tę jednak można zrozumieć, bo celem nadrzędnym było uratowanie upadającej wieży.

 

Plany co do samej wieży również rysowały się w różowych kolorach. Sześć czy siedem pieter, apartamentowiec, kawiarnia, punkt widokowy, to wszystko miało przyciągnąć turystów. No i budowa ruszyła, ale w połowie się zatrzymała i stoi do dzisiaj. Zabytek, który miał być wizytówką miasta, nie został odremontowany, to jeszcze został obudowany betonową bryłą. Widok od strony ul. Pasymskiej czy Kościuszki jest wręcz powalający. Wjeżdżającym do Szczytna od strony Olsztyna, cała ta budowla przysłania wieżę ratuszową. Wszyscy zastanawiają się zapewne, co dalej z wieżą ciśnień? Tego chyba nie wie nikt. Miasto sprzedając tę wieżę, popełniło błąd nie zabezpieczając się na taką ewentualność, więc odzyskać ten budynek wraz z tym, co do niego zostało dobudowane, będzie trudno. Chyba że władze dojdą do porozumienia z właścicielem i odkupią inwestycję. Innych chętnych na kupno wieży chyba nie ma, bo już dłuższy czas wisi informacja o sprzedaży, a nowych inwestorów nie ma. Ale kto kupi najbrzydszą wieżę w Polsce?

 

Co dalej z tą wieżą? Jak długo jeszcze będzie straszyła? Kiedy rozpoczną się dalsze prace budowlane? Czy obecny właściciel planuje dokończenie budowy, czy definitywnie nastawił się na sprzedaż? Czy zabytek wróci pod skrzydła miasta? Pytań jest wiele, ale pozostają one na razie bez odpowiedzi. Więc jak ją wykorzystać, aby pomimo swojego wyglądu nie szpeciła, a przyciągała oko. Może jednym ze sposobów jest pojawiający się duch Juranda ze Spychowa bądź Danusi córki Juranda. Te dwie postaci z ”Krzyżaków”, połączone zostały ze Szczytnem przez Henryka Sienkiewicza. To tu Jurand był torturowany, a Danusia więziona. Dołożyć do tego jeszcze dwóch krzyżaków i atrakcja turystyczna jak znalazł. Już to widzę, jak około godz. 22.00 po zapadnięciu zmroku, w promieniach padających świateł, pojawiają się duchy Juranda i Danusi szarpane przez wrednych krzyżaków. Dodać do tego odgłosy szarpaniny wydobywające się z głośników i dreszcz emocji i ciarki biegną po plecach od dołu do góry. Aż by się chciało skoczyć im na pomoc. Tylko kto będzie biegał po niedokończonej budowie? Jest to zbyt niebezpieczne. Ale pomysł może warto wykorzystać na murach zamkowych? To już pozostawiam władzom miejskim do rozważenia. Atrakcja byłaby niezła, w Poznaniu są koziołki, w Krakowie hejnał, a w Szczytnie Krzyżacy i Jurand. Heca na sto dwa.


 

Na poważnie to chyba najlepszym wyjściem jest wykorzystanie murów jako połaci reklamowej, a najlepiej gdyby mury od strony jeziora zasłoniła mata z herbem Szczytna bądź informacjami o atrakcjach turystycznych. Można też to wszystko połączyć w jedną całość i promować miasto oraz lokalnych przedsiębiorców. Na taką matę zrzucić się może miasto i przedsiębiorcy, którzy chcieliby się reklamować. Może Port Lotniczy, Mazuriana czy inny podmiot, który będzie tym zainteresowany. Na pewno estetycznie skorzysta na tym miasto. Innym pomysłem na przykrycie murów jest wykorzystanie ich pod ekran, na którym będzie promowane miasto. Można puszczać teledyski i wszelkie informacje o Klenczonie, jak również wykorzystać jako letnie kino na świeżym powietrzu. Codziennie wieczorem inny film, setki ludzi na plaży. To jest atrakcja turystyczna, której chyba nie znajdziecie w okolicy. To następny pomysł na wykorzystanie straszących murów a zarazem promocję miasta. Można też połączyć obydwa pomysły w jedną całość.

 

Może więc nie wszystko stracone i mit najbrzydszej wieży w Polsce można odwrócić. Z najbrzydszego budynku może stać się najlepiej wykorzystanym budynkiem. Warto o tym pomyśleć i podjąć rozmowy z właścicielem budynku. Niech już wieża ciśnień nikomu więcej nie podnosi ciśnienia, czego życzę sobie i wszystkim mieszkańcom Szczytna.

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Łukasz

Czy ta budowla koło wieży zostanie dokończona?

AD

P. o. architekta pierdzi w pasiaki, inwestor został zawieszony w prawach człowieka, a "włodarze", którzy wydając pozwolenie na ten ekskrement intelektu, skazali swoich wyborców na wieczne torsje zostali wygnani z miasta, po miesiącu spędzonym w dybach. Czy jednak stało się inaczej? Wstyd.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Ale to muasto ma przedstawicieli.... Podobno przweodniczacy rady w kryzysie i w czasie zwolnien nauczycieli zalatwił prace swojej narzeczonej? .... Ot sukcesy...
  Autor: Lucjan
  2019-09-16 14:28:18
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  DOBRZE, ŻE PRZYNAJMNIEJ JEDEN RADNY SEJMIKU - H. ŻUCHOWSKI - zajął się \"skorupami\" ze Szczytna. Przez 16 lat miasto nie zajęło się problemem wieży! Choć mogło! Bo widać, że to jest ściema, ale zatwierdził to konserwator wojewódzki! Ale miasto wolało latarnie wokół ratusza za jego zgodą wymienić na te zapałki, niż walczyć o ukrócenie działań wokół wieży. Teraz powinno miasto właśnie przystąpić do renegocjacji umowy z inwestorem i ewentualnie obarczyć go kosztami dewastacji zabytku.
  Autor: Krajan
  2019-09-15 14:29:28
 • Burmistrz z interesantami na skwerze
  Marne naśladownictwo Roberta Biedronia , który rozmawiał z interesantami na sofie ustawionej przed magistratem. Tyle , że Biedroń robił coś sensownego dla Słupska- u nas poza wykopami nad Małym Domowym jakoś efektów działania nie widać. Za te tak zwane stanowiska dla wędkarzy / realizacja mrzonek za nasze pieniądze zresztą/ Ktos powinien oskarżyć Pana Burmistrza za zbrodnię na krajobrazie i środowisku.
  Autor: dr
  2019-09-15 10:37:50
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Działka warta 380 tyś??? Na wjeździe dwa ogromne drzewa, najwyzsze na ulicy, na połowie działki krzaki po pas, a na drugiej połowie ogródki. Działka w środku bloków I domków jednorodzinnych dojazd osiedlowa droga, droga nieprzejezdna. Kto to wyceniał? I co chcialoby zrobic w tym miejscu miasto?? Szkoda aż tego komentować.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-09-15 09:38:00
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Do Aaa. Dużo racji w tym, że obecnej ekipie w miarę tylko udaje się zrobić to, co mieli przygotowane za poprzedniej i podane niemal na patelni. Z drugiej jednak strony znane motto Żuchowskiego brzmi: \"dajcie, bo ja chcę\". Dokładnie tak samo przed laty żądał od gminy oddania około tysiąca atrakcyjnych gospodarczo hektarów. Mieli mu (miastu) oddać i już, A jak się gmina nie zgodziła, to wodociągi odcinał. A kolei jak konserwacja i utrzymanie wieży ciśnień wymagały dużo pracy, a propagandowo było słabe, to pchnął za złotówkę, a teraz - proszę! jaki dbały o skorupy z ruin, bo jedno pisemko do marszałka mu ktoś spłodził i dał podpisać!
  Autor: massakra
  2019-09-14 17:35:27
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Tak, poniższy komentarz przedstawia całą prawdę o gremiach władzy. Dobre w tym wszystkim jest to, że jako mieszkańcy wiemy czego się spodziewać po tych rządach.... Tj. Niczego owocnego dla nas mieszkańców poza zakupem nowego auta czy tez mieszkania przez radnego czy radnych..... Wiec jak mnniemam to jest rozwój szczytna.......
  Autor: Jerzy
  2019-09-14 14:40:43
 • Burmistrz z interesantami na skwerze
  Burmistrz miasta juz niedlugo będzie lody sprzedawał byle by go tylko ludzie widzieli pytanie tylko czy gałkowe czy kręcone...?
  Autor: Bogdan
  2019-09-14 09:24:26
 • Radni chcą mieć KRUS i pieniądze
  Dziwne zachowanie radnych, pół-radnych i ćwierć-radnych. Zachowują się jak Kukiz ze swoimi jowami. JO i WY, to JO a tam WY :-D. Rządzę JO, a nie WY. Dzieci.
  Autor: Tomasz TK
  2019-09-14 08:49:29
 • KRUS „wyprowadzi” się ze Szczytna do Kamionka
  Szczytno ni miasto straconych szans... Biedni radni bez pomysłów i planów na jutro, cała wizja rozwoju miasta to festyny i pikniki jak i akcje co widać krótko terminowe. Radni jak i sam burmistrz to osoby bez doświadczeń w biznesach i zarządzaniu. Osiadli na etacikach czesto panstwowych gdzie zwierzchnik pokazuje palcem co mają robić. Obawiać się mozna czystej zapaści tego miasta..........
  Autor: Aaa
  2019-09-14 06:07:43
 • Adam Popek, nowy szef szczycieńskiej prokuratury
  A tak bardziej przyjaźniejszego zdjęcia nie mona było? Żeby ten pan troszeczkę chociaż się uśmiechnął?
  Autor: Śmieszek
  2019-09-13 17:12:30