Poniedziałek, 21 Czerwiec
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała -

Reklama


Reklama

Wiemy gdzie najczęściej budują się mieszkańcy w naszym powiecie


Gmina Szczytno bije inne samorządy na głowę pod względem liczby wydanych pozwoleń na budowę domów mieszkalnych jednorodzinnych. Tylko w tym roku wydano takich decyzji 65. W roku ubiegłym było ich 126, a w 2018 – 105. Dla porównania w mieście Szczytno takich decyzji wydano odpowiednio: 33, 13 i 13. Najmniej chcemy budować się w Szczytnie, Rozogach i Jedwabnie.Z danych, które gromadzi Wydział Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Szczytnie (bo to on wydaje pozwolenia na budowę) wynika jednoznacznie, że najczęściej budujemy się na terenie gminy wiejskiej Szczytno.

 

- Ale to raczej naturalny proces jeśli patrzymy na inne samorządy w województwie – mówi naczelnik wydziału Krzysztof Żyłka. - Takie ościenne gminy stają się po prostu sypialniami miast, w których pracujemy i żyjemy, ale odpoczywamy i mieszkamy na wsi.

 

 

Budownictwo mieszkaniowe świadczy o rozwoju danej gminy. Bo wydanie kilkuset tysięcy złotych na własny dom mocno wiąże z danym samorządem. Co decyduje że wybieramy daną gminę?

 

- Cena działki pod budowę domu ma najmniejsze znaczenie – twierdzi Zbigniew Orzoł, właściciel biura nieruchomości w Szczytnie, ale jednocześnie też miejski radny. - W przypadku miasta Szczytno pozwoleń na budowę jest mało, bo tu praktycznie nie ma już działek budowlanych. Z kolei gmina wiejska Szczytno takich terenów ma mnóstwo. Inna rzecz, że na terenie gminy wiejskiej Szczytno mieszkańcom żyje się łatwiej. Mają spokój i upragnioną ciszę, naturę, a jednocześnie bliskość miasta sprawia, że korzystają ze wszystkich jego dobrodziejstw: sklepów, centrów kultury, restauracji, szkół. Jest to wygodne i dlatego gmina cieszy się tak wielkim zainteresowaniem.


Reklama

 

Liczba wydanych pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych:

 

Rok 2020 (dwa pierwsze kwartały)

 

Gmina wiejska Szczytno - 65

Miasto Szczytno - 33 (wydano też pozwoleń na budowę 7 budynków wielorodzinnych, łącznie na 290 mieszkań)

Gmina Świętajno - 26

Miasto Pasym - 12

Gmina Pasym - 13

Gmina Jedwabno - 23

Miasto Wielbark - 1

Gmina Wielbark - 7

Gmina Dźwierzuty - 5

Gmina Rozogi - 5

 

Rok 2019

 

Gmina Wiejska Szczytno - 126

Miasto Pasym - 20

Gmina Pasym - 29

Gmina Świętajno - 31

Gmina Dźwierzuty - 25

Miasto Wielbark – 13

Reklama

Gmina Wielbark -11

Gmina Jedwabno - 20

Gmina Rozogi - 17

Miasto Szczytno - 13

 

Rok 2018

 

Gmina Wiejska Szczytno - 105

Miasto Pasym – 22

Gmina Pasym – 31

Gmina Świętajno – 29

Gmina Wielbark – 22

Gmina Rozogi – 22

Gmina Dźwierzuty – 21

Gmina Jedwabno - 13

Miasto Szczytno - 13

 Komentarze do artykułu

Mieszkanka

No tak,setki nowych domów a gmina Szczytno nie widzi potrzeby utworzenia żłobka.. Tylko stawiają nikomu niepotrzebne świetlice. Pobudka Panie Wójcie!

Ja

Z pewnością budujący się nie biorą pod uwagę dostępu do żłobków i przedszkoli bo inaczej nikt by się w tej gminie nie budował. Wstyd na skalę krajową.. :(

Kiszący ogóra

To chyba oczywiste, że w mieście niema już działek. Dlatego ludzie budują się pod miastem. Ale odkrycie. Gdyby miasto miało w swoich granicach jakieś ciekawe miejsca to ja nie musiałbym uciekać na gminę. Czas pomyśleć znowu o przyłączeniu okololicznych terenów do miasta. Tylko co ja bym miał z tego.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Miejski żłobek powstanie w pomieszczeniach po byłej kręgielni
  Ale radni zdają sobie sprawę, że to oznacza, że w Hali Wagnera będzie się mieścił żłobek. A gdy będą odbywały się tam kolejne rozgrywki, konkursy, targi pracy i różne takie, które odbywały się do tej pory, co będzie z dzieciakami? Mam nadzieję, że pomieszczenie zostanie wyciszone, a to kosztuje niemałe pieniądze. Czy po prostu pójdziemy na żywioł? Na koniec jednak muszę dodać, że żłobek w Szczytnie się przyda, ale tam?

  Kowal


  2021-06-21 12:52:29
 • Tragiczny wypadek pod Dębówkiem, zginęła młoda kobieta w ciąży
  Droga jest jak każda inna ale jak się nie potrafi jechać z odpowiednią prędkością to takie są wyniki.

  Kazik


  2021-06-21 08:52:57
 • Jest wyrok w sprawie śmierci trzech pracowników Sarii
  Moim zdaniem MW został kozłem ofiarnym , musieli na kogoś zrzucić winę , i padło na najniższy szczebel kierowniczy - czyli na brygadzistę !! A co dyrekcja zakładu nie wiedziała co się dzieje w zakładzie ? A Panie Rozogi rozwiń swoja myśl czy MW kazał Ci wkładać rękę w przenośnik ślimakowy ?

  Wojtek


  2021-06-21 08:15:46
 • Garaż z decyzją wojewody
  Panie radny sytuacja z garażem to taki Pana sukces jak Mańkowskiego z wieżą ciśnień.

  Prowadził ślepy kulawego


  2021-06-21 07:53:36
 • Jest wyrok w sprawie śmierci trzech pracowników Sarii
  M.W. to ciapa i nieudacznik. Przed laty straciłbym przez niego całe ramię w przenośniku ślimakowym. Ten człowiek już dawno nie powinien pracować na stanowisku brygadzisty.

  Rozogi


  2021-06-20 20:38:54
 • Bogdan Komosiński – sołtys Piasutna (zdjęcia)
  Panie Sołtysie, a może by tak zrobić w Piasutnie prawdziwy plac zabaw dla dzieci zamiast tego zarośnietego trawami z dołami w którym z łatwością schowa się trzylatek i drzazgami wchodzącymi w małe łapki?

  Barbara Kaim


  2021-06-20 17:31:32
 • Letnie nowości imprezowe, Szczytno gotowe na sezon turystyczny
  Ja bym nie bagatelizował wydarzeń kulturalnych - turystycznych, które są organizowane od lat. Nie wiem dokładnie, co z pierogami i świętem ziemniaka - bo to były sztandarowe propozycje samorządu miejskiego za czasów burmistrz Górskiej. Nie byłem publicznością tych imprez, bo kartoflaka i pierogi robi mi żona - i to mi wystarcza. Nie chcę się narażać na niepotrzebne przygody gastryczne. Natomiast pamiętam, jak burmistrz Górska chciała połączyć te dwie \"imprezy\" (ziemniaki i pierogi) z jarmarkiem Mazurskim robionym przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. A ja od swoich znajomych z tzw. wielkich miast zawsze byłem pytany - no to kiedy ten jarmark - bo to kawałek folkloru, muzyki, rękodzieła - no bo chcą przyjechać. Jestem ciekaw, czy kameralna i niekomercyjna atmosfera jarmarku mazurskiego będzie utrzymana. Ale też pamiętam, że nigdy nie było to traktowane, jako walor miasta. Miasto uważało, że bazar - pod nazwą jarmark jurandowy - jest jego priorytetem. No i mamy, co mamy. Ja akurat od lat obserwuję sobie te wydarzenia i czuję, że mam prawo oceniać. Prochu tutaj promocja (urzędnicy) nie wymyślą, o ile nie zaczną kontaktować się z ludźmi, którzy co nieco się na tym znają. Kto dokładnie - nie wiem. Ale wiem, że i Dni i Noce Szczytna nie muszą być wiejskim festynem, a bazary z chińszczyzną, pomieszane z pierogami i kartoflakiem są po prostu żenadą.

  Krajan


  2021-06-20 15:07:42
 • Garaż z decyzją wojewody
  Tak się właśnie dzieje gdy stanowiska radnych piastują ludzie bez przygotowania i doświadczenia biznesowego, kto z nich choćby jabłkami na rynku handlował, czy jakąkolwiek działalność z sukcesem prowadził? Chyba nikt i właśnie przez takie wybory Bareja może kręcić filmy a my mieszkańcy utrzymujemy takich aktorów.

  Przedsiębiorca


  2021-06-20 14:47:49
 • Nadchodzi upadek szczycieńskiego pływania?
  W każdym sporcie jest to samo :(. Sporty walki także kuleją bo zostały odcięte od maty w WSPolu. Obecnie pozostaje tułaczka po jakichś małych salkach bądź gościnnie treningi w Olsztynie. Nie tylko pływanie \"tonie\" ale myślę że pozostałe dyscypliny także :(

  Sporty Walki


  2021-06-20 11:33:56
 • Tragiczny wypadek pod Dębówkiem, zginęła młoda kobieta w ciąży
  Każdy popełnia błędy , ale nie każdemu jest dane je naprawić.

  Życie


  2021-06-20 10:44:28