Reklama


Reklama

Wiemy gdzie najczęściej budują się mieszkańcy w naszym powiecie


Gmina Szczytno bije inne samorządy na głowę pod względem liczby wydanych pozwoleń na budowę domów mieszkalnych jednorodzinnych. Tylko w tym roku wydano takich decyzji 65. W roku ubiegłym było ich 126, a w 2018 – 105. Dla porównania w mieście Szczytno takich decyzji wydano odpowiednio: 33, 13 i 13. Najmniej chcemy budować się w Szczytnie, Rozogach i Jedwabnie.Z danych, które gromadzi Wydział Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Szczytnie (bo to on wydaje pozwolenia na budowę) wynika jednoznacznie, że najczęściej budujemy się na terenie gminy wiejskiej Szczytno.

 

- Ale to raczej naturalny proces jeśli patrzymy na inne samorządy w województwie – mówi naczelnik wydziału Krzysztof Żyłka. - Takie ościenne gminy stają się po prostu sypialniami miast, w których pracujemy i żyjemy, ale odpoczywamy i mieszkamy na wsi.

 

 

Budownictwo mieszkaniowe świadczy o rozwoju danej gminy. Bo wydanie kilkuset tysięcy złotych na własny dom mocno wiąże z danym samorządem. Co decyduje że wybieramy daną gminę?

 

- Cena działki pod budowę domu ma najmniejsze znaczenie – twierdzi Zbigniew Orzoł, właściciel biura nieruchomości w Szczytnie, ale jednocześnie też miejski radny. - W przypadku miasta Szczytno pozwoleń na budowę jest mało, bo tu praktycznie nie ma już działek budowlanych. Z kolei gmina wiejska Szczytno takich terenów ma mnóstwo. Inna rzecz, że na terenie gminy wiejskiej Szczytno mieszkańcom żyje się łatwiej. Mają spokój i upragnioną ciszę, naturę, a jednocześnie bliskość miasta sprawia, że korzystają ze wszystkich jego dobrodziejstw: sklepów, centrów kultury, restauracji, szkół. Jest to wygodne i dlatego gmina cieszy się tak wielkim zainteresowaniem.


Reklama

 

Liczba wydanych pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych:

 

Rok 2020 (dwa pierwsze kwartały)

 

Gmina wiejska Szczytno - 65

Miasto Szczytno - 33 (wydano też pozwoleń na budowę 7 budynków wielorodzinnych, łącznie na 290 mieszkań)

Gmina Świętajno - 26

Miasto Pasym - 12

Gmina Pasym - 13

Gmina Jedwabno - 23

Miasto Wielbark - 1

Gmina Wielbark - 7

Gmina Dźwierzuty - 5

Gmina Rozogi - 5

 

Rok 2019

 

Gmina Wiejska Szczytno - 126

Miasto Pasym - 20

Gmina Pasym - 29

Gmina Świętajno - 31

Gmina Dźwierzuty - 25

Miasto Wielbark – 13

Reklama

Gmina Wielbark -11

Gmina Jedwabno - 20

Gmina Rozogi - 17

Miasto Szczytno - 13

 

Rok 2018

 

Gmina Wiejska Szczytno - 105

Miasto Pasym – 22

Gmina Pasym – 31

Gmina Świętajno – 29

Gmina Wielbark – 22

Gmina Rozogi – 22

Gmina Dźwierzuty – 21

Gmina Jedwabno - 13

Miasto Szczytno - 13

 Komentarze do artykułu

Mieszkanka

No tak,setki nowych domów a gmina Szczytno nie widzi potrzeby utworzenia żłobka.. Tylko stawiają nikomu niepotrzebne świetlice. Pobudka Panie Wójcie!

Ja

Z pewnością budujący się nie biorą pod uwagę dostępu do żłobków i przedszkoli bo inaczej nikt by się w tej gminie nie budował. Wstyd na skalę krajową.. :(

Kiszący ogóra

To chyba oczywiste, że w mieście niema już działek. Dlatego ludzie budują się pod miastem. Ale odkrycie. Gdyby miasto miało w swoich granicach jakieś ciekawe miejsca to ja nie musiałbym uciekać na gminę. Czas pomyśleć znowu o przyłączeniu okololicznych terenów do miasta. Tylko co ja bym miał z tego.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Fifka, szklany słoik z marihuaną i... areszt dla 37-latka
  Za posiadanie areszt i więzienie.... Ja posiadam sprzęt do gwałtu czekam na dożywocie

  Pies gończy


  2020-09-26 08:46:41
 • Policjanci zabezpieczyli pocisk od granatnika
  RPG 2 weszły do służby w 1949 więc to raczej po wojnie...

  Ziomal


  2020-09-26 04:27:50
 • Kulturalne piątki z dźwierzuckim GOK
  Przepraszam Szanowną redakcję, ale takiego głupiego tytułu w odniesieniu do działalności ośrodka kultury jeszcze nie widziałem. czy to znaczy, że pozostałe dni tygodnia w GOK w Dźwierzutach są \"niekulturalne\"? Jest wg mnie obraźliwe dla instytucji, która z zasady prowadzi działalność kulturalną. Reklama - reklamą, upowszechnianie informacji - też dobrze. Ale to jest tak, jakby dać tytuł materiałowi informacyjnemu, że w teatrze odbywają się teatralne piątki, środy, czy też wtorki.

  Śmieszek


  2020-09-25 14:14:20
 • Grzybiarz znalazł w lesie skrzynię z amunicją
  napiszcie może czy znalazca nie ma nieprzyjemności w związku z znaleziskiem o widełkach 6msc do 8 lat paki.

  zuch


  2020-09-25 11:33:40
 • Będzie odnawianie zabytkowego ośrodka zdrowia
  Chyba budynku a nie ośrodka zdrowia a jeżeli już to przychodni.

  Krzysztof Bączek


  2020-09-25 11:22:05
 • Dotarły pieniądze na drogę w Rumach
  Właśnie tak wygląda żądza propagandy sukcesu. Ludzie, mieszkańcy, obywatele!!! Dostaliśmy pieniążki, zrobimy kawałek drogi! A jak będziemy robić, to też to ogłosimy! A jak już będzie zrobiona, to też obwieścimy. Będą zdjęcia i polubienia na FB. Gratulujcie nam i dziękujcie za nasze ogromne sukcesy!

  obserwator


  2020-09-24 13:11:27
 • 26-latek hodował marihuanę w mieszkaniu
  Biedny chłopak za to że pielęgnował swoje hobby pójdzie siedzieć. Nie wierzę że kiedykolwiek zrobił tym komuś krzywdę. Nie chcę pouczać organów ścigania bo to nie ich wina że takie mamy prawo a oni chcą zarabiać choć wiem że wielu też pali ale mogli by się zająć tymi co krzywdzą ludzi. (Tak samo jak lekarze mogli by przestać zabijać ludzi dla pieniędzy)

  Adrian


  2020-09-24 07:22:19
 • Szczytno wysoko w rankingu na... tanie życie
  Panie burmistrzu, teraz prosimy o miejsce Szczytna w rankingu wynagrodzeń i jakości życia...

  Ja


  2020-09-23 20:23:04
 • Ślimak - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Ślimak jest trafnym symbolem Szczytna. Ślimaczy się wszystko, każda dziedzina naszego życia. Teraz nasze władze mogą z czystym sumieniem powiedzieć- czego chcecie, mamy przecież ślimaka. A jak pięknie na fotce będzie wglądał nasz Pan Burmistrz. Wyobraźcie sobie: Pan Burmistrz a obok ślimak. Jakżesz trafne.

  dr


  2020-09-23 17:17:38
 • Plebiscytowy projekt (zdjęcia)
  Super inicjatywa.

  Joanna


  2020-09-23 16:27:06