Reklama


Wiemy gdzie najczęściej budują się mieszkańcy w naszym powiecie


Gmina Szczytno bije inne samorządy na głowę pod względem liczby wydanych pozwoleń na budowę domów mieszkalnych jednorodzinnych. Tylko w tym roku wydano takich decyzji 65. W roku ubiegłym było ich 126, a w 2018 – 105. Dla porównania w mieście Szczytno takich decyzji wydano odpowiednio: 33, 13 i 13. Najmniej chcemy budować się w Szczytnie, Rozogach i Jedwabnie.Z danych, które gromadzi Wydział Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Szczytnie (bo to on wydaje pozwolenia na budowę) wynika jednoznacznie, że najczęściej budujemy się na terenie gminy wiejskiej Szczytno.

 

- Ale to raczej naturalny proces jeśli patrzymy na inne samorządy w województwie – mówi naczelnik wydziału Krzysztof Żyłka. - Takie ościenne gminy stają się po prostu sypialniami miast, w których pracujemy i żyjemy, ale odpoczywamy i mieszkamy na wsi.

 

 

Budownictwo mieszkaniowe świadczy o rozwoju danej gminy. Bo wydanie kilkuset tysięcy złotych na własny dom mocno wiąże z danym samorządem. Co decyduje że wybieramy daną gminę?

 

- Cena działki pod budowę domu ma najmniejsze znaczenie – twierdzi Zbigniew Orzoł, właściciel biura nieruchomości w Szczytnie, ale jednocześnie też miejski radny. - W przypadku miasta Szczytno pozwoleń na budowę jest mało, bo tu praktycznie nie ma już działek budowlanych. Z kolei gmina wiejska Szczytno takich terenów ma mnóstwo. Inna rzecz, że na terenie gminy wiejskiej Szczytno mieszkańcom żyje się łatwiej. Mają spokój i upragnioną ciszę, naturę, a jednocześnie bliskość miasta sprawia, że korzystają ze wszystkich jego dobrodziejstw: sklepów, centrów kultury, restauracji, szkół. Jest to wygodne i dlatego gmina cieszy się tak wielkim zainteresowaniem.


Reklama

 

Liczba wydanych pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych:

 

Rok 2020 (dwa pierwsze kwartały)

 

Gmina wiejska Szczytno - 65

Miasto Szczytno - 33 (wydano też pozwoleń na budowę 7 budynków wielorodzinnych, łącznie na 290 mieszkań)

Gmina Świętajno - 26

Miasto Pasym - 12

Gmina Pasym - 13

Gmina Jedwabno - 23

Miasto Wielbark - 1

Gmina Wielbark - 7

Gmina Dźwierzuty - 5

Gmina Rozogi - 5

 

Rok 2019

 

Gmina Wiejska Szczytno - 126

Miasto Pasym - 20

Gmina Pasym - 29

Gmina Świętajno - 31

Gmina Dźwierzuty - 25

Miasto Wielbark – 13

Reklama

Gmina Wielbark -11

Gmina Jedwabno - 20

Gmina Rozogi - 17

Miasto Szczytno - 13

 

Rok 2018

 

Gmina Wiejska Szczytno - 105

Miasto Pasym – 22

Gmina Pasym – 31

Gmina Świętajno – 29

Gmina Wielbark – 22

Gmina Rozogi – 22

Gmina Dźwierzuty – 21

Gmina Jedwabno - 13

Miasto Szczytno - 13

 Komentarze do artykułu

Mieszkanka

No tak,setki nowych domów a gmina Szczytno nie widzi potrzeby utworzenia żłobka.. Tylko stawiają nikomu niepotrzebne świetlice. Pobudka Panie Wójcie!

Ja

Z pewnością budujący się nie biorą pod uwagę dostępu do żłobków i przedszkoli bo inaczej nikt by się w tej gminie nie budował. Wstyd na skalę krajową.. :(

Kiszący ogóra

To chyba oczywiste, że w mieście niema już działek. Dlatego ludzie budują się pod miastem. Ale odkrycie. Gdyby miasto miało w swoich granicach jakieś ciekawe miejsca to ja nie musiałbym uciekać na gminę. Czas pomyśleć znowu o przyłączeniu okololicznych terenów do miasta. Tylko co ja bym miał z tego.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  180 tys.? Brawo Gmina, kompromitacją było by nie wziąć takiej kasy.

  Rychu


  2020-12-01 20:12:42
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  debil

  w4567


  2020-12-01 14:25:28
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Kolejna relacja z aktywności Pana Żuchowskiego, gdzie znów maseczka na brodzie i szyi (wcześniej wizytowanie szpitala powiatowego oraz uroczystości przy pomniku z okazji 11 listopada). Czy nie ma nikogo, kto by mu powiedział o kompromitowaniu siebie? Na co liczy z tak żenującą, anty-społeczną postawą?!

  obserwator


  2020-11-30 23:56:03
 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  I już chwalić się, ale czym? Kompromitacją! Działania w ciągu prawie 2 miesięcy dla kilkunastu osób z programu za ponad 180tys., to w ogóle wstyd przyznawać się do tego!!! Do tego te łapki na fejsie dawane przez samych urzędników w godzinach pracy! Pani Sekretarz: kiedy przestaniecie być żałośni? Kompromitacja na cały Powiat!

  pawełek


  2020-11-30 23:54:45
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Słuchaj obrońco \"dobrej zmiany\", tobie już pewnie ciemny wór na głowę założyli i nic nie widzisz i nic nie słyszysz i błądzisz po omacku!!!!!

  !!!!! do Do


  2020-11-30 22:35:40
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Ja osobiście zachęcam do analizy rządów D. Górskiej, które trwały 12. lat, a wcześniej jeszcze 4. lata jako wiceburmistrza. To jest 16 lat! I Co wtedy zostało załatwione? To tak dużo lat... Jak ta władza (również radni) je wykorzystali?

  Nikt


  2020-11-30 20:43:25
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Uważaj , bo ciebie puszczą bez wora.

  Do !!!!!


  2020-11-30 17:44:00
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Jeżeli chodzi o gródki działkowe to może zrobi Pan to co może! Dziś tylko dwa ogrody są uwzględnione w Planach zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe dla których nie ma planu w studium są częściowo na terenach przeznaczonych pod zabudowę (wielorodzinną czy mieszkalno usługową jak te na ul. Pasymskiej. Najwyższy czas zabrać się do roboty i chociaż zmienić studium aby nikomu nie przyszło do głowy aby to zmieniać. Chyba że ma Pan na ten temat inne zdanie?

  teresa


  2020-11-30 14:31:37
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Zachęcam do obejrzenia na kanale you toube relacji z dni i nocy Szczytna np z lat 1996 i 1998 wtedy mit o apolityczności Burmistrza trochę blaknie. Potem pamiętać trzeba, że Burmistrz jest dobry ale tylko w podkradaniu pomysłów innym osobom a znacznie gorzej z ich realizacją. Dziwne stanowiska dla wędkarzy rozebrać, przeprosić i zrobić porządnie, Może ładne drewniane, mniej a dobrze aby nie było wstydu!. Jeżeli parking na Pl. Juranda to Panie Burmistrzu proszę pamiętać, że kierowcy też są mieszkańcami tego miasta i trzeba o nich pamiętać. Co do innych pomysłów to najważniejsze niech Pan będzie trochę wizjonerem, niech się Pan nie boi marzyć! Co to za deptak (czyt. starówka) w kierunku jeziora? Kolejne miejsce na wypoczynek, spacery a nie na rozwijanie miasta :) Niech się Pan nie dziwi, że mieszkańcy myślą raczej o swojej najbliższej okolicy. Jest na to rozwiązanie, skuteczne a co za tym idzie rozwiązanie które bardzo aktywizuje i włącza tych mieszkańców w życie miasta. Jakie? Dużo zapożyczył Pan podczas kampanii to może warto niech Pan jeszcze przypomni sobie co proponowali także inni. Na tym etapie już nikt nie będzie czynił zarzutu. ma Pan jeszcze trochę czasu więc jeszcze wiele można zrobić. Powodzenia!!!

  mieszkaniec


  2020-11-30 14:09:11
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Typowe dla PiS-u, straż puszcza z torbami tak jak cały kraj!

  !!!!!


  2020-11-30 12:25:42