Poniedziałek, 21 Czerwiec
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała -

Reklama


Reklama

Wielu autorów, konkursy, nagrody... Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza


„Żmijowisko” to jedna z najbardziej poczytnych i nagradzanych książek Wojciecha Chmielarza. O niej i wielu innych powieściach było można z autorem porozmawiać. Ale to dopiero początek atrakcji, jakie swoim czytelnikom przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie. - Cykl spotkań ze znanymi pisarzami to jedno z zaplanowanych działań w ramach projektu „Z biblioteki do sieci”, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – mówi dyrektor MBP Jadwiga Pijanowska.Cykl spotkań autorskich, niestety – w formule on-line, trwać będzie od kwietnia aż do listopada (z wakacyjną przerwą). Jako pierwszy z czytelnikami spotkał się Wojciech Chmielarz, autor poczytnych powieści kryminalnych.

 

Będzie można również wirtualnie porozmawiać z Mariuszem Szczygłem – dziennikarzem, autorem wielu reportaży, laureatem, m.in. takich prestiżowych nagród jak „Nike” czy nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego.

 

Zofia Stanecka opowie o literaturze dziecięcej, bo takim pisarstwem się zajmuje, a Krystyna Mirek o miłości do pisania... o miłości.

 

- Spotkania z pisarzami mają w naszej bibliotece wieloletnią tradycję i zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem – mówi Hanna Daniluk. - Przygotowując projekt kontaktowaliśmy się z bardzo wieloma pisarzami, także z tymi, którzy już nas odwiedzali i mile wspominają. Tylko niektórzy odmówili udziału w projekcie, ale tylko ze względu na to, że spotkanie z czytelnikami jest możliwe jedynie przez łącza elektroniczne.

 

Za pomocą platformy zoom biblioteka będzie łączyć się z autorem oraz Katarzyną Ciak, prowadzącą spotkania, które będą streamingowane na żywo na facebookowym profilu biblioteki.

 

- Uczestnicy będą mogli od razu, w komentarzach, zadawać pytania – wyjaśnia pani Hanna.


Reklama

 

Pytania, po trzy, będą też zadawać autorzy. I one właśnie będą miały status konkursów.

 

- Wystarczy później wysłać e-mailem prawidłowe odpowiedzi i liczyć na jedną z trzech nagród w postaci książki z dedykacją i autografem autora – dodaje Katarzyna Trzcińska. - Każde spotkanie będziemy, oczywiście, zapowiadać i na naszych stronach internetowych, i w formie plakatów. A nie są to jedyne działania przewidziane w ramach projektu. Wszystkich nie będziemy zdradzać już teraz.

 

 

Biblioteka, która istnieje w Szczytnie już od 1947 roku, również odczuwa skutki ograniczeń związanych z pandemią. W 2019 roku miała 3179 aktywnych czytelników, a w 2020 roku – 2593. Analogicznie więc zmniejszyła się liczba odwiedzin i wypożyczeń.


- Ale jednocześnie pandemia spowodowała wzrost liczby tzw. czytelników elektronicznych, zainteresowanych korzystaniem z książek cyfrowych: e-booków, audiobooków, a także synchrobooków, czyli takich książek, które można czytać na jakimś nośniku, lub przełączyć na słuchanie – tłumaczy dyrektor Pijanowska. - Mamy więc w ofercie pakiet kodów legimi, dający bezpłatny dostęp do kilkudziesięciu tysięcy książek cyfrowych. Każdy czytelnik może się po taki kod do nas zgłosić i uzyska dostęp do tych zasobów na miesiąc. Chociaż przyznam, że nie od razu, bo jest kolejka chętnych.

Reklama


 

Pandemia i związane z nią ograniczenia nie zamknęły biblioteki na głucho. Z jej bogatych zasobów (ponad 37 tysięcy woluminów, audiobooki, a nawet jeszcze płyty cd z nagranymi powieściami) wciąż można korzystać.

 

- Za pośrednictwem naszej strony internetowej (www.mbp.miastoszczytno.pl) można otworzyć katalog on-line i wybrać sobie książki. Następnie do nas na przykład zadzwonić. Wtedy od razu ustalamy, że książki będą do odbioru na drugi dzień o konkretnej godzinie – tłumaczy Hanna Daniluk. - I będą czekały na specjalnym stoliku w holu biblioteki. Można też takie zamówienie składać e-mailowo, napisać na facebooku czy messengerze.


Kontakt:

Wypożyczalnia dla dorosłych – tel.: 89 676 08 16, mbpwypozyczalnia@um.szczytno.pl

Wypożyczalnia dla dzieci – tel.:89 676 08 14, mbpoddzial@um.szczytno.pl

Filia biblioteki przy ul. Solidarności – tel.: 538 645 321, mbpfilia2@um.szczytno.pl

 


 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Miejski żłobek powstanie w pomieszczeniach po byłej kręgielni
  Ale radni zdają sobie sprawę, że to oznacza, że w Hali Wagnera będzie się mieścił żłobek. A gdy będą odbywały się tam kolejne rozgrywki, konkursy, targi pracy i różne takie, które odbywały się do tej pory, co będzie z dzieciakami? Mam nadzieję, że pomieszczenie zostanie wyciszone, a to kosztuje niemałe pieniądze. Czy po prostu pójdziemy na żywioł? Na koniec jednak muszę dodać, że żłobek w Szczytnie się przyda, ale tam?

  Kowal


  2021-06-21 12:52:29
 • Tragiczny wypadek pod Dębówkiem, zginęła młoda kobieta w ciąży
  Droga jest jak każda inna ale jak się nie potrafi jechać z odpowiednią prędkością to takie są wyniki.

  Kazik


  2021-06-21 08:52:57
 • Jest wyrok w sprawie śmierci trzech pracowników Sarii
  Moim zdaniem MW został kozłem ofiarnym , musieli na kogoś zrzucić winę , i padło na najniższy szczebel kierowniczy - czyli na brygadzistę !! A co dyrekcja zakładu nie wiedziała co się dzieje w zakładzie ? A Panie Rozogi rozwiń swoja myśl czy MW kazał Ci wkładać rękę w przenośnik ślimakowy ?

  Wojtek


  2021-06-21 08:15:46
 • Garaż z decyzją wojewody
  Panie radny sytuacja z garażem to taki Pana sukces jak Mańkowskiego z wieżą ciśnień.

  Prowadził ślepy kulawego


  2021-06-21 07:53:36
 • Jest wyrok w sprawie śmierci trzech pracowników Sarii
  M.W. to ciapa i nieudacznik. Przed laty straciłbym przez niego całe ramię w przenośniku ślimakowym. Ten człowiek już dawno nie powinien pracować na stanowisku brygadzisty.

  Rozogi


  2021-06-20 20:38:54
 • Bogdan Komosiński – sołtys Piasutna (zdjęcia)
  Panie Sołtysie, a może by tak zrobić w Piasutnie prawdziwy plac zabaw dla dzieci zamiast tego zarośnietego trawami z dołami w którym z łatwością schowa się trzylatek i drzazgami wchodzącymi w małe łapki?

  Barbara Kaim


  2021-06-20 17:31:32
 • Letnie nowości imprezowe, Szczytno gotowe na sezon turystyczny
  Ja bym nie bagatelizował wydarzeń kulturalnych - turystycznych, które są organizowane od lat. Nie wiem dokładnie, co z pierogami i świętem ziemniaka - bo to były sztandarowe propozycje samorządu miejskiego za czasów burmistrz Górskiej. Nie byłem publicznością tych imprez, bo kartoflaka i pierogi robi mi żona - i to mi wystarcza. Nie chcę się narażać na niepotrzebne przygody gastryczne. Natomiast pamiętam, jak burmistrz Górska chciała połączyć te dwie \"imprezy\" (ziemniaki i pierogi) z jarmarkiem Mazurskim robionym przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. A ja od swoich znajomych z tzw. wielkich miast zawsze byłem pytany - no to kiedy ten jarmark - bo to kawałek folkloru, muzyki, rękodzieła - no bo chcą przyjechać. Jestem ciekaw, czy kameralna i niekomercyjna atmosfera jarmarku mazurskiego będzie utrzymana. Ale też pamiętam, że nigdy nie było to traktowane, jako walor miasta. Miasto uważało, że bazar - pod nazwą jarmark jurandowy - jest jego priorytetem. No i mamy, co mamy. Ja akurat od lat obserwuję sobie te wydarzenia i czuję, że mam prawo oceniać. Prochu tutaj promocja (urzędnicy) nie wymyślą, o ile nie zaczną kontaktować się z ludźmi, którzy co nieco się na tym znają. Kto dokładnie - nie wiem. Ale wiem, że i Dni i Noce Szczytna nie muszą być wiejskim festynem, a bazary z chińszczyzną, pomieszane z pierogami i kartoflakiem są po prostu żenadą.

  Krajan


  2021-06-20 15:07:42
 • Garaż z decyzją wojewody
  Tak się właśnie dzieje gdy stanowiska radnych piastują ludzie bez przygotowania i doświadczenia biznesowego, kto z nich choćby jabłkami na rynku handlował, czy jakąkolwiek działalność z sukcesem prowadził? Chyba nikt i właśnie przez takie wybory Bareja może kręcić filmy a my mieszkańcy utrzymujemy takich aktorów.

  Przedsiębiorca


  2021-06-20 14:47:49
 • Nadchodzi upadek szczycieńskiego pływania?
  W każdym sporcie jest to samo :(. Sporty walki także kuleją bo zostały odcięte od maty w WSPolu. Obecnie pozostaje tułaczka po jakichś małych salkach bądź gościnnie treningi w Olsztynie. Nie tylko pływanie \"tonie\" ale myślę że pozostałe dyscypliny także :(

  Sporty Walki


  2021-06-20 11:33:56
 • Tragiczny wypadek pod Dębówkiem, zginęła młoda kobieta w ciąży
  Każdy popełnia błędy , ale nie każdemu jest dane je naprawić.

  Życie


  2021-06-20 10:44:28