Środa, 19 Czerwiec, Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci


Na tę chwilę pewne jest, że o fotel burmistrza miasta ubiegać się będzie pięcioro kandydatów. Jedni już się ujawnili ze swoimi zamierzeniami w programach, inni jeszcze nad nimi pracują. Cele można mieć szczytne, ale od kandydatów(ek) wymagać trzeba przede wszystkim podstawowej wiedzy o mieście i jasnych, konkretnych opinii o tym, co jest. Więc pytamy kandydatów o... Przedstawiamy też ich sylwetki.Cele można mieć szczytne, ale od kandydatów(ek) wymagać trzeba przede wszystkim podstawowej wiedzy o mieście i jasnych, konkretnych opinii o tym, co jest. Bo czy się to komu podoba czy nie, to każda(y) nowa(y) burmistrz będzie musiał się uporać z tym, co już się w Szczytnie dzieje.

 

Musi więc na przykład wiedzieć (już!) co i jak zamierza zrobić z InnoPolice, a już z pewnością musi umieć określić czy w ogóle ta idea mu (jej) się podoba czy nie. Musi znać konkretne dane, które w mniejszym czy większym stopniu determinują poziom i jakość życia mieszkańców.

 

Musi też mieć wyrobione zdanie o tym, jak Szczytno łączyć z zresztą świata tak, by rzeczywiście stawało się atrakcyjne gospodarczo i by tę gospodarkę mogło rozwijać. I odnośnie do tych właśnie zagadnień wszystkim kandydatom, w krótkiej „sondzie” telefonicznej, zadaliśmy trzy pytania:

 

 1. InnoPolice – co dalej z tym przedsięwzięciem?

 2. Która droga (szlak komunikacyjny) jest najważniejszy dla gospodarczego rozwoju miasta?

 3. Ile kosztuje bilet komunikacji miejskiej?

 

 

Danuta Górska

 

 

61 lat, mężatka, dwoje dorosłych dzieci, wykształcenie wyższe: technolog żywności, od 12 lat burmistrz miasta Szczytno.

 

 1. Jest to inwestycja, która wyróżni Szczytno na tle innych miast. InnoPolice to obiekt o walorach edukacyjnych i turystycznych, będący inwestycja ponadlokalną. Aktualnie został zakończony etap dokumentacyjny i przygotowywany jest przetarg na budowę.

 2. Do najważniejszych dróg należy połączenie Szczytno – Olsztyn, a w perspektywie południowa część obwodnicy miasta, łącząca dwie „krajówki”: tę do Olsztyna z tą do Warszawy. Gdy powstanie obwodnica, drogi krajowe w Szczytnie staną się zwykłymi miejskimi ulicami, o których stan i naprawę długo nie trzeba będzie się martwić, bo część z nich już jest radykalnie remontowana, a inne niedługo będą.

 3. Bilety? „Na szybko” mogę powiedzieć ile z miejskiego budżetu dopłacamy do działalności ZKM: 1,2 mln zł i te koszty rosną. Ceny biletów nie były podnoszone chyba z osiem lat i ich nie pamiętam. Chyba 2,40 zł, ale pewna nie jestem. Po mieście chodzę pieszo.

 

Zbigniew Gontarzewski

 

 

lat 49, żonaty, 2 dorosłych synów, wykształcenie wyższe pedagogiczne, emeryt policyjny, obecnie pracownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczytnie.

 

 1. InnoPolice. Generalnie jestem przeciwny, ale przyszłość tej inwestycji zależy od tego, na jakim jest etapie realizacji. Jeśli nie można się już będzie z tego wycofać, to trzeba będzie jakoś to dostosować do potrzeb mieszkańców, np. uzupełnić o budowę basenu.

 2. Główny szlak komunikacyjny to oczywiście droga Szczytno – Olsztyn. Łączy miasto ze stolicą województwa, gdzie wielu naszych mieszkańców pracuje. Jest to też droga, którą Olsztyn jest skomunikowany z lotniskiem w Szymanach.

 3. Cena biletów ZKM. Dość dawno już nie jeździłem autobusami miejskimi, ale jeśli dobrze pamiętam, to normalny kosztuje 2,40 zł, a ulgowy 1,20 zł.


 

Rafał Wilczek

 

 

lat 43, rozwiedziony, bezdzietny, wykształcenie wyższe: geodezja i planowanie przestrzenne + dwie podyplomówki, obecnie sekretarz gminy Purda.

 

 1. InnoPolice. Znam tę inwestycje dość dobrze i mam ambiwalentne odczucia. To kosztowne przedsięwzięcie i środki miejskie, które też trzeba zainwestować, można by przeznaczyć na inne, korzystniejsze dla mieszkańców cele. Z drugiej jednak strony szkoda stracić dotację, bo na nic innego nie można przyznanych środków przeznaczyć. Zamierzam spotkać się z mieszkańcami i wysłuchać, co oni o tym sądzą.

 2. Dla gospodarczej przyszłości Szczytna najważniejsza jest droga, o której prawie nikt nie pamięta czyli ze Szczytna do Nidzicy. To najkrótsze połączenie naszego miasta, jak i lotniska w Szymanach, z drogą S-7, czyli praktycznie z Warszawą i Gdańskiem. Droga do Olsztyna jest ważna dla mieszkańców, ale dzięki dobremu skomunikowaniu z S-7 Szczytno nie będzie jedynie miasteczkiem na uboczu.

 3. Bilet? Chyba 2,50 zł czy może 3 zł? Już nie pamiętam. Jeździłem autobusami jako dzieciak. Teraz głównie chodzę pieszo lub poruszam się rowerem.

 

Krzysztof Mańkowski

 

 

56 lat, żonaty, trzech synów, wykształcenie wyższe (AWF), obecnie dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu w Szczytnie.

 

 1. InnoPolice. Nie jest to inwestycja, która powinna powstać w Szczytnie, nie w takim małym mieście.

 2. Droga? Olsztyn – Warszawa jako połączenie z lotniskiem w Szymanach, oczywiście w postaci obwodnicy, która powinna być zbudowana najpóźniej w trakcie dwóch najbliższych kadencji.

 3. Bilety ZKM? Około 3 zł? Nie jeżdżę, nie wiem. Ale mam wyliczone, że bezpłatne przejazdy dla uczniów zmniejszą ruch samochodów po mieście, co będzie znacznie korzystniejsze dla Szczytna.

 

 

Aneta Lenard

 

 

 

40 lat, mężatka, dwoje dzieci, wykształcenie średnie ekonomiczne, obecnie właścicielka przedszkola niepublicznego.

 

 1. InnoPolice. Nie mogę się wypowiedzieć, nie mam zdania, bo nie znam dokumentów ani analiz. Ale jeśli miasto będzie mogło to utrzymać, to czemu nie...

 2. Drogi. Uważamy Szczytno za „bramę Mazur”, ale to „przejazdówka”, więc trzeba sprawić, by podróżujący chcieli się tu zatrzymać. Najważniejsze są więc chyba wszystkie drogi krajowe.

 3. Cena bilety ZKM to chyba około 1,70 zł. Nie jeżdżę autobusem.

 Komentarze do artykułu

Przemkes

Kilka pytań do Pani Górskiej, 1. Skąd miasto weźmie kolosalne fundusze na utrzymanie (nie budowę) INNOPOLICE? Skoro nie było pieniędzy na współfinansowanie basenu w WSPol 2. Czy zamierza wyciągnąć konsekwencje od Pani skarbnik za błędne rozliczanie dotacji dla przedszkoli niepublicznych. Pierwsza ugoda już zawarta, a kolejne pozwy już w sądzie.. Czy sama nie powinna odpowiadać co najmniej za brak nadzoru? 3. Co zrobiła, żeby miasto się nie wyludniało? 4. Czy jeżeli wygra, to dalszym ciągu będzie czołobitna w stosunku do lokalnego kleru? to tyle... nie liczę na odpowiedź, na tak niewygodne pytania.

Świadomy wyborca

Moje największe zaufanie wzbudzają pani Górska i pan Wilczek. Mimo wszystko obecna pani burmistrz nie jest typowym politykiem. Wielokrotnie widziałem jak po pracy wraca pieszo do domu, a że pracuję niedaleko i kończę w podobnej porze, to się nawet mijamy. I nie nagle przed wyborami, tylko od lat. Często też spaceruje po mieście z mężem lub z wnukami. To też świadczy o tym, że nie wstydzi się przed społeczeństwem, nie unika ludzi, ma czyste sumienie. Miasto za jej kadencji wypiękniało i pięknieje nadal, budownictwo się rozwija - powstało całe osiedle z bankiem spółdzielczym, nie ma żadnych afer, nie ma oszustw. Jest spokojnie i przewidywalnie, i chyba to się ludziom znudziło, bo ludzie chyba jednak potrzebują sensacji i aferek - wtedy jest ciekawiej. Innopolice to inwestycja wyjątkowa. Jeżeli macie inne zdanie, to zapytajcie w Mikołajkach, Mrągowie czy Ostródzie - czy pogardziliby 70 milionową dotacją na taki cel. Zapytajcie też sami siebie - czy jak taka inwestycja powstawałaby w innym sąsiednim mieście co byście wtedy mówili? Pewnie to, że w innym mieście to coś się dzieje, powstaje innowacyjne miejsce, które przyciągnie turystów i ludzi do miasta, a u nas nic nie powstaje - prawda, że tak byśmy narzekali? Ludzie piszą o gospodarce, o miejscach pracy, a znajdźcie teraz ludzi do pracy - życzę powodzenia. Kontrkandydatem jest pan Wilczek - jego atuty, to wiedza, pracowitość, bardzo dobra orientacja i doświadczenie w tym jak działa samorząd , dodatkowym atutem jest młody wiek i energia do działania. Pani Lenard nawet nie ma co komentować - chyba wystartowała dla kaprysu. Pewnie jest sympatyczną osobą, może fajnie prowadzi swoje przedszkole, ale miasto to nie przedszkole, a mieszkańcy, to nie dzieci. Pan Mańkowski, hm... Od kilku lat dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu - jak wygląda MOS? Ile MOS pozyskał środków z unijnych funduszy? Jaki sprzęt zakupił np. do bazy wodnej ze środków UE? Niestety jeżeli nie potrafi się zarządzać małą jednostką budżetową, to jak będzie zarządzało dużą? Jak się przegląda portale społecznościowe, to niestety najwięcej agresji wychodzi od członków grupy pana Mańkowskiego. Odgrażanie się, pewność siebie - wystarczy poczytać komentarze. No i pan Gontarzewski. Nie miejmy złudzeń - to jest najbardziej "partyjny" kandydat. Będzie lojalny wobec władz partii, którą reprezentuje, a nie wobec mieszkańców. Pracuje na stanowisku, które otrzymał po linii partii i jak zdobyłby stanowisko burmistrza, to według tego samego klucza będzie stanowiska rozdawał. Poza tym to rozsyłanie smsów - słabe to jest.

Purdziak

Ciekawe, kto ma nie najciekawsze zdanie nt. p.Wilczka, bo uważam całkiem co innego, jest osobą, która wprowadziła Purdę w 21 wiek, jest zaangażowany w sprawy gminne, pozyskuje dla nas pieniądze, wdrożył szereg ciekawych inicjatyw, Urząd wygląda jak urząd, a nie jak kiedyś jak jakiś barak, obsługa mieszkańców na wysokim poziomie, współpracuje z każdym sołtysem i radnym, jest osobą lubianą aczkolwiek wymagającą, szczerze to wolałbym żeby przegrał, bo szkoda żeby odchodził od nas :( a ten Pan Adamowicz, co sieje negatywną propagandę jest u nas znany jako oszołom i ma wyrok za pobicie, a uważa się za redaktora co walczy z wójtem

MŁODY- CHCĘ ABY NASZE MIASTO BYŁO JAK MRĄGOWO

Tyklko nie Górska. DOSYĆ miasta dla emerytów. Masakra. W tym mieście nic nie ma dla ludzi w wieku 20-30 paru lat. Żadnych imprez co by ściągnęło turystów. Tylko jakieś domy seniora. Te stare baby zamiast się wziąć za robotę to siedzą całymi dniami na ławkach i plotkują. Wielu osób w tym mieście chciało by iść na koncert jakiegoś zespołu lub artysty. Gdzie się podział hip hop w tym mieście. W 2012 odbył się koncert GURALA który sobie zapalił zielonego papieroska i wielkie oburzenie. Ale to była najlepsza młodzieżowa impreza. Drugim wydarzeniem był EOS osoby po 40, 50 nawet nie wiedzą że była taka impreza. REASUMUJĄC jak dalej chcesz mieszkać w mieście dla dziadków i babć głosuj na Górską lub tego Pisiora co jest przeciwny invitro. JA GŁOSUJĘ NA PANA MAŃKOWSKIEGO, I NA PEWNO NA PANA ARKADIUSZA LESKE!!! SĄ TO OSOBY, KTÓRE MAJĄ CHĘĆ TWORZENIA CZEGOŚ NOWEGO W MIEŚCIE. PONADTO, gdyby nie MORSY, BIEGACZE Z JURUNDA, AUTRIMPUS I WIELE INNYCH ORGANIZACJI NIC, NIC, NIC BY SIĘ NIE DZIAŁO W TYM MIEŚCIE. MORSY ORGANIZUJĄ RÓŻNE IMPREZY JAK BIEGI NP.EKSTREMALNA TRÓJKA. JURUND WZNOWIŁ MARATON JURANDA! AUTRIMPUS POSPRZĄTAŁ JEZIORO CZY TEŻ NAUCZA PIERWSZEJ POMOCY CO JEST BARDZO WAŻNE. DOBRZE ŻE CHOCIAŻ TE IMPREZY SĄ "BEZPIECZNE'' BO JUŻ SKATE Jam Session JEST TAK NIEBEZPIECZNY ZE TRZEBA ODWOŁAĆ ...

Waga

Widać po wszystkich wypowiedziach, że kandydaci na burmistrza miasta albo znają miasto tylko z jezdni, bo na pewno nie z ciągów pieszych, nie ze ścieżek rowerowych i ZKM. InnoPolice się nie interesowali - oprócz inicjatorki p. Górskiej. P. Mańkowski słusznie stwierdził, że nie jest to inwestycja, z której miasto naprawdę skorzysta. Droga do Olsztyna ze Szczytna rzeczywiście potrzebuje poprawy komunikacji. Czym w Szczytnie zatrzymać "przejezdnych" - nikt na to nie ma pomysłu. Czekam na spotkania przedwyborcze, bo do tej pory to tylko p. Mańkowski opublikował swój program. reszta - nic. Pan Gontarzewski ma "siłę" - no to, jeżeli ma siłę pracować w ARiMR- to niech pracuje. A jak już pracuje - to niech wyjaśni jakie ma ku temu kwalifikacje. Bo rolnictwo (bez urazy) nie jest chyba priorytetem rozwoju miasta , chyba że chce rozwiązać problemy działkowców. Na ten temat nic. Chyba, że chodzi o "wzięcie z twarz", bo to policjanci - zwłaszcza byli i niespełnieni - robią profesjonalnie. Szkoda gadać. Lepszy stary wróg, niż nowy przyjaciel. Stary wróg już się najdł, a nowy ma wielki apetyt, jest wygłodniały.

Gontarzewski na burmistrza!!!

Krajan

Do pappa: pewnie masz rację. Sentyment do dobrze położonych bruków - to może staroświeckie. Ale na Pl. Juranda bruk musi być. Aby można było na bruk wyrzucać te pacynki, kukiełki, nieudolne postacie, które chcą siedzieć w wieży ratusza, co to jest uznawana za siedzibę "Danuśki", z której to Danuśka wyszła ledwo żywa, a Jurand przeżył rozpacz. Zobaczymy, co będzie z "Jurandem" - tą dziurą straszącą przez tyle lat w centrum miasta. Czy "Danuśka" pomoże? Czy może to jest ostatni oddech "Krzyżaków" w mieście Szczytno.

Jan

Niech Gontarzewski dalej wysyła do mieszkańców smsy proszące o głosy nie znając ich prywatnie to na pewno wygra.

Krajan

Czytając wypowiedzi kandydatów to jednak optuję za panem Mańkowskim, bo przynajmniej gwarantuje dynastię! Trzech synów - budrysów - tylko pogratulować! I to dorosłych. Ciekawe gdzie pracują - może będzie jakieś przełożenie?! A tak na poważnie, to rzeczywiście InnoPolice to inwestycja w WSPol, a nie w miasto. Szczytno nie ma infrastruktury, która pozwoliłaby na przyjmowanie jakiejś dużej, systematycznie napływającej publiczności. Hotele, restauracje, bary, puby, połączenia komunikacyjne z resztą kraju, parkingi? To, co w tej chwili mamy, to od biedy obsprawia turystykę indywidualną, gorzej z turystyką zorganizowaną. To potiomkinowska wieś. Coś ma, ale wygenerowane jest sztucznie.

student

Jak obecna Pani Burmistrz może nie wiedzieć ile kosztuje bilet komunikacji miejskiej? Myślę, że po tylu latach powinna dać sobie spokój i dać miejsce innym kandydatom. Co do Pana Gontarzewskiego, jakim prawem wysyła Pan smsy z prośbą o głosy? Nie znamy się, nie wiem skąd ma mój nr i jeszcze nęka smsami. Żałosne, na pewno nie dostanie mojego głosu.

ASIA

Ja osobiście polecam kandydaturę Pani Danuty Górskiej. Ma wieloletnie doświadczenie i potrafi zachować się odpowiednio w każdej, nawet trudnej sytuacji. Dba o nasze miasto już tyle lat, że myślę że każdy mieszkaniec Szczytna wyrobił już sobie opinie. Głosujmy mądrze!!!

kokos

p.Wilczek jest osobą o której w Purdzie nie maja najlpeszego zdania delikatnie mówiąc , dlaczegow internecie jest pełen zestaw informacji, p.Górska pokazał juz co potrafi, p. Mankowski kon jaki jest kazdy widzi, p. Lenard chyba za wysokie progi no i p. Gontarzewski nie dosc ze PiS to jeszcze "prezydenckie zwyczaje z Olsztyna".

dr

Według mnie, są dwaj sensowni kandydaci na burmistrza- Panowie Wilczek i Gontarzewski. Problemem jest taki dobór radnych, aby nie tworzyli klaki dla burmistrza, ale rozliczali go i motywowali. Cudów nie będzie, bo jest to niemożliwe. Burmistrz nie może być zakładnikiem jakiejkolwiek grupy interesów, ale powinien działać dla dobra mieszkańców. Wiem,ze to slogan ale niestety ciągle aktualny- zwłaszcza w naszym grajdołku. W tej chwili obowiązuje reguła 3P- do piętnastej, do piątku , do pierwszego.

Waga

Ta Pani Lenard zaczyna przejmować Szczytno od przejęcia "Tygodnika Szczytno"? Pan Naczelny powinien się zastanowić poważnie nad propozycją!

Śmieszek

To może by się przejechali komunikacją miejską, sprawdzili rozkłady, jak można z różnych części miasta dotrzeć do jakichś instytucji, placówek, z których usług jest potrzeba skorzystać. To kompromitacja, że obecna burmistrz nie wie, ile kosztuje bilet ZKM w Szczytnie, skoro to ona te ceny zatwierdza. W ogóle to "odjechani" kandydaci. Obecne samochody chcą po prostu zmienić na nowszy model. Zwłaszcza ta pani z przedszkola, z długami.

Aneta Lenard

Okrojenie mojej wypowiedzi plus dodanie od redakcji "nie mam zdania" spowodowało całkowitą zmianę sensu moich słów. Pamiętam, że Pani Bielawska prowadziła przed laty kampanię Pani Danucie Górskiej, nie jestem pewna czy teraz też nie prowadzi. Natomiast redaktor Robert Arbatowski kandyduje do rady Powiatu. Oboje politycznie pochodzą z PSL dlatego proszę aby kolejne rozmowy telefoniczne ze mną prowadził Pan Redaktor Tomasz Mikita, nie związany z żadnym ugrupowaniem politycznym, którego uważam za osobę wiarygodną i niezależną.

Megi

P.Gòrska nie sprawdza czy aby na pewno chcieć ściągnąć od kogoś podatek słusznie kieruje sprawę do U.Skarbowego ,skoro podatek ten staje się wyłudzeniem w przypadku, gdy w danym miejscu już ktoś nie istnieje,i dlaczego tak wyłudzona kwota ma służyć miastu.

Szczytniak na emigracji

Nie wiem, nie mam zdania, muszę zapytać wyborców... Ludzie, skoro zdecydowaliście się kandydować na posadę burmistrza 25 tysięcznego miasta to musicie mieć jakieś koncepcje i plan co zrobić żeby z dziury zamienić je w ciekawe turystycznie i korzystne dla mieszkańców miejsce do życia. Same drogi nie wystarczą, skoro nie ma gdzie przyjeżdżać, a InnoPolice zanim powstanie to będą kolejne wybory.

Robert

Pani Górska jest najlepszą kandydatką a zdobyte doświadczenie w ratuszu też się liczy. Po co szukać nowych ludzi, którzy dopiero będą musieli się przyuczyć do nowej roli.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze