Piątek, 7 Maj
Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty -

Reklama


Reklama

Wielkanocne wędrówki Janko Muzykanta


Po zimowych kulinarnych wędrówkach po gminie Dźwierzuty Janko Muzykant wyruszył szukać wiosny, a przede wszystkim jej smaków związanych z najważniejszym świętem chrześcijańskim – Wielkanocą. Wybór padł na miejscowość Rumy, w której tradycje wielkanocne są szczególnie żywe (Droga Krzyżowa, konkurs na koszyczek świąteczny, oprawa muzyczna i strażacka w sobotnie czuwanie i rezurekcję). Inną przesłanką tej podróży był obchodzony w naszym powiecie Rok Klenczonowski, a w Rumach właśnie Krzysztof Klenczon we wrześniu 1962 roku pracował jako nauczyciel w-fu, o czym zaświadcza pamiątkowa tablica na szkolnym budynku.Zanim Janko dotarł do celu swojej podróży odwiedził jeden z trzech starych cmentarzy, zatrzymał się przy remizie i świetlicy wiejskiej, poszukiwał na rozlewiskach baziowych witek, by wreszcie trafić do gospodyni, która przygotowała wielkanocne jaja.

 

Kamila Świderska, bo o niej mowa, znana jest w swojej wsi, gminie, powiecie i w regionie. Była sołtysem wsi, jest radną powiatową, strażaczką OSP Rumy oraz zawodowym pracownikiem PSP w Mrągowie. Tematem tego etapu kulinarnych wędrówek z muzyką w tle były jajka, jako symbol odradzającego się życia. Przednówek jest zawsze ubogi w dary natury, kolory, dlatego jak tradycja nakazuje ludzie „barwią” najważniejsze symbole wielkanocnego świętowania.


Reklama

 

Pani Kamila za sugestią Janko Muzykanta malowała jaja używając takich naturalnych barwników, jak: łupiny cebuli, burak czerwony, szpinak, kurkuma, kapusta czerwona. Jaja kurze uzyskane z kur własnej hodowli wyszły w kolorach: brązu, czerwieni, zieleni, żółci i błękitu. Na zakończenie pracowicie wspólnie spędzonego czasu Janko Muzykant i gospodyni Kamila zaprezentowali swoje świąteczne wyroby w wielkanocnym koszyczku, życząc wszystkim zdrowych i smacznych świąt. Nagranie można zobaczyć na facebooku Gminnego Ośrodka Kultury w Dźwierzutach.

Reklama

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze