Czwartek, 20 Czerwiec, Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Wielbarska remiza – dzieło strażaków i przyjaciół


Chcieć to móc – wydaje się, że taką zasadą kierują się strażacy z OSP Wielbark. Właśnie podsumowali trzy lata pracy na rzecz swojej remizy. Zaczęło się od budowy wewnętrznego hydrantu, a skończyło na kompleksowym remoncie strażnicy. Pomogli przyjaciele...W piątek uroczyście podsumowano trzy lata pracy. Wyróżniono darczyńców, ale też strażaków, którzy nie szczędzili własnej pracy i czasu, aby obiekt doprowadzić do dzisiejszego stanu.

 

- Nie sądziliśmy, że tak się to potoczy – mówi Szymon Pawłowski, prezes OSP Wielbark. - Zaczęliśmy w marcu 2017 roku. Początkowo chcieliśmy pobudować wyłącznie wewnętrzny hydrant w remizie, bo po jednym z pożarów w czasie zimy nie mieliśmy gdzie zatankować wody. Hydranty zamarznięte, rzeka również.

 

 

 

Hydrant odremontował strażnicę

 

Przy budowie hydrantu zrodził się pomysł: wymiany posadzki, termomodernizacji, odwodnienia, wymiany instalacji CO, wod-kan, remontu łazienek, remontu ścian, budowy schodów, nowej podłogi, zagospodarowanie poddasza...

 

 

 

- Każda nowa rzecz generowała kolejną inwestycję - mówi Pawłowski. - Gros prac wykonywaliśmy sami, ale pieniądze były potrzebne na materiały, czy prace specjalistyczne. Szukaliśmy ich wszędzie. To otrzymaliśmy coś od gminy, to z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie, to od zaprzyjaźnionych z nami firm. To nasze inwestowanie pokazało, że straż w Wielbarku ma mnóstwo prawdziwych przyjaciół. Serdecznie im wszystkim za to dziękujemy, bo bez ich pomocy nie udałoby się nam tego wszystkiego zrobić.

 

 

 

Pomogli przyjaciele

 

Łącznie koszt remontu zamknął się kwotą 66 tysięcy złotych, nie wliczając oczywiście pracy samych strażaków. Dziś strażnica wygląda imponująco. Kto nie wierzy, niech ją zwiedzi.

 

 

Podczas piątkowego spotkania strażacy uroczyście podziękowali swoim przyjaciołom, a w tym gronie znaleźli się: WPZ Lemany, IKEA Industry Poland Sp. z o.o. oddział w Wielbarku, WEGER Schody – Arkadiusz Wierzbowski, Pisarski Meble – Janusz Pisarski, ZGKiM w Wielbarku – Jacek Bojarowski, Sławomir Kierzkowski, Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka.

 

 

Pracy nie szczędzili


 

Szczególne podziękowania powędrowały też do strażaków.

 

- Właściwie każdy z nas coś robił, ale wyróżnienia trafiły do tych najbardziej aktywnych – mówi prezes Pawłowski. W tym gronie znaleźli się: Piotr Wiśnicki, Tomasz Michalak, Tomasz Mazurowski, Łukasz Maluchnik, Tomasz Grądzki, Adam Rutkowski, Krystian Siedlecki, Mateusz Burdyński, Przemysław Chojnowski, Kamil Skurzewski, Krzysztof Burdyński, Bartłomiej Karcz, Donata Przybyłek-Chojnowska, Artur Wojciechowski, Szymon Pawłowski.

 

 

 

Trochę statystyk

 

OSP Wielbark liczy 44 druhów, w tym 4 kobiety, 1 członek honorowy i 1 członek wspierający. 38 strażaków jest czynnych z czego aż 26 druhów tworzy JOT (jednostka operacyjno-techniczna) czyli aż tylu druhów ma aktualne badania i szkolenia, które umożliwiają udział w akcjach.

 

 

W roku 2016 OSP Wielbark wyjeżdżała 88 razy do: 28 pożarów, 54 miejscowych zagrożeń, 6 alarmów fałszywych. Co rok akcji jest więcej: 2017 – 94: 50 pożarów, 40 miejscowych zagrożeń, 4 alarmy fałszywe. 2018 – 103: 38 pożarów, 55 miejscowych zagrożeń, 10 alarmów fałszywych.

Wyjazdy od początku roku 2019 – 33 razy.

 

 

 

 

Marzenia wciąż są

 

Wielbarscy strażacy dysponują dwoma samochodami gaśniczymi - samochód średni mercedes z roku 2010 - 2500 litrów wody + sprzęt ratowniczy oraz samochód lekki Ford z roku 2013 - 800 litrów wody + sprzęt ratowniczy. - Mamy wciąż marzenia – mówi Szymon Pawłowski. - Jest nim samochód ciężki gaśniczy z minimum 5 tys. litrów wody. Wiemy, że zakup takiego pojazdu to duży koszt, wiemy, że są inne, ważne inwestycje i potrzeby na terenie naszej gminy, lecz wierzymy, że kiedyś zaparkuje on w naszej remizie, bo trzeba wierzyć, bo trzeba mieć marzenia, trzeba mieć cel – dodaje prezes z uśmiechem.

 

 

Skład zarządu:

Szymon Pawłowski – prezes

Mateusz Burdyński – naczelnik

Adam Rutkowski – skarbnik

Dawid Michalak – sekretarz

Krystian Siedlecki – członek zarządu.Komentarze do artykułu

Olsztyn

Klub wzajemnej adoracji.

Napisz


Komentarze

 • Jak dogodzić mieszkańcom? - felieton Romana Żokowskiego
  Dziękuję za ten artykuł. Jestem tego samego zdania.Wszyscy się mądrą znad ekranu smartfona, ale nie ma tam logicznego myślenia za grosz,narzekanie jedynie, dlatego w naszym kraju tak się dzieje.
  Autor: Aga
  2019-06-19 11:33:30
 • Jak dogodzić mieszkańcom? - felieton Romana Żokowskiego
  Szanowny Panie. Zgadzam się. że pół roku rządzenia to faktycznie niewiele. Natomiast kontrowersyjnych decyzji Pana Burmistrza można się doliczyć wiele. Jakie? Budowa stanowisk wędkarskich nad Małym Jeziorem / Kurek informuje, że Pan Burmistrz jest wędkarzem/ pachnie partykularyzmem. A strona estetyczna tego przedsięwzięcia, moim zdaniem, jest na miarę zabudowy wieży ciśnień i CPN na Pasymskiej. Także rewitalizacja ruin i budowa ścieżki rowerowej przy tak znacznym przekroczeniu planowanych na to środków jest działaniem,które ma pokazać, że Pan Burmistrz coś robi. Nie jest sztuką takie działanie za \"cudze\"czytaj nasze pieniądze. Przeraża mnie także to \"parcie na szkło\" Pana Burmistrza- zero skromności- przy każdej okazji uśmiechnięta mina na fotce. Tak więc jak na pół roku to \"sukcesów\" chyba wiele. Wsród starych mieszkańców Szczytna krąży opowieść o klątwie rzuconej przez wyjeżdżających do NRF Mazurów- \"bodaj wami rządzili nauczyciele W-F\" i co sprawdza się.
  Autor: dr
  2019-06-19 11:25:16
 • Żuchowski chce połączenia kolejowego Szymany – Chorzele
  Jako radny nic nie robi tylko gada. Czas odejść na emeryturkę. Czas wyremontować drogą 53 Olsztyn-Szczytno
  Autor: xyz
  2019-06-19 11:06:06
 • Janie, jak ty możesz przy tym żyć?
  Ta sygnalizacja dźwiękowa to porażka. Jak można było to zaakceptować, owszem jest to ułatwienie dla osób niepełnosprawnych ale tylko powinna działać jak jest zielone światło dla pieszych a nie brzęczeć cały czas. Chyba nikt z GDDKiA nie słyszał jak prawidłowo funkcjonuje sygnalizacja dźwiękowa.
  Autor: Natka
  2019-06-18 11:47:06
 • Mistrzostwa bez kibiców, gorąca dyskusja samorządowców
  Juz z samego zdjęcia widac zaangażowanie radnego Łachacza w sprawę... Zdjęcie mówi samo za siebie.
  Autor: Paweł
  2019-06-18 11:05:07
 • Będzie więcej policjantów w okolicach plaży i mola
  No i tym samym wiecej mandatow dla mieszkanców za jazde rowerem bez swiateł, picie zimnego piwa w gorący dzień na plaży... Dziekujemy ci burmistrzu Mańkowski i przewodniczącemu rady Łachaczowi Tomaszawi za ten piekny gest w stronę mieszkańców
  Autor: Rafal
  2019-06-15 07:42:03
 • Jujitsu dało mistrzowskie medale Katanie
  Brawo Katana.
  Autor: Karol.P.
  2019-06-14 12:21:56
 • KRUS z własnym „domem” w Szczytnie
  Burmistrzem jest kobieta czy mężczyzna bo z tej wypowiedzi wnioskuję że ktos bezharakterny.
  Autor: Tomasz
  2019-06-14 08:32:03
 • Reaktywują harcerstwo w Szczytnie
  A pieniądze na to burmistrz wyłoży z własnej kieszeni?
  Autor: Rafał
  2019-06-14 08:28:20
 • Będzie więcej policjantów w okolicach plaży i mola
  No nie popatrzcie, znowu załatwił. On to może. A jaki przystojny jest nasz Pan Burmistrz. I harcerstwo reaktywuje , ruiny zrewitalizuje, jezioro zarybi- to jest to.
  Autor: dr
  2019-06-14 08:08:50