Reklama


Reklama

Wielbarska farma w rękach Energi OZE


Piętnaście hektarów pokrytych panelami fotowoltaicznymi stanie się własnością spółki Energa OZE. Wiceprezesi spółki podpisali umowę przedwstępną z właścicielem – inwestorem.Farmę nazwaną PV Wielbark wzniosła spółka o tej samej nazwie.

 

- Utworzył ją właściwie inwestor z Mławy, który już w naszej gminie inwestował, m.in. w zespół silosów w Głuchu – mówi burmistrz Grzegorz Zapadka. - Z tego co wiem, instalacja jest prawie zakończona i zapewne tuż po załatwieniu formalności handlowych pomiędzy spółkami, zostanie uruchomiona.

 

To, jak dotąd, największa inwestycja z zakresu OZE (odnawialnych źródeł energii), wzniesiona nie tylko na terenie gminy Wielbark, ale i powiatu. Dwie inne farmy w tej gminie działają w Wesołówku oraz w Kołodziejowym Grądzie. W porównaniu z tą w Borkach Wielbarskich są jednak niewielkie, zajmują hektar czy nieco ponad.


Reklama

 

Na nową, w Borkach Wielbarskich, składa się ponad 28 tysięcy paneli, a jej moc wyniesie aż 8 MWe. Informując o transakcji Energa OZE podkreśla, że dzięki wytwarzaniu energii w PV Wielbark, roczne zmniejszenie emisji CO2 może wynieść prawie 5 mln kg.

 

To pierwsza farma fotowoltaiczna, którą Energa kupiła praktycznie gotową. Dwie inne, którymi dotychczas dysponuje, budowała od podstaw. Nie jest wykluczone, że i na terenie wielbarskiej gminy instalacja zostanie znacznie rozbudowana.

 

- Do istniejącej już farmy przylega wiele hektarów gruntów, będących własnością inwestora. Z tego, co mi wiadomo wynika, że planowane są dalsze etapy. Drugi ma objąć kolejne piętnaście hektarów, pokrytych panelami fotowoltaicznych, a w przypadku trzeciego mówi się o dalszych nawet kilkudziesięciu hektarach. Nie jest więc wykluczone, że w może niezbyt już odległej perspektywie fotowoltaika zajmie może i 100 hektarów ziemi w naszej gminie.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2020-06-15 13:58:31

Poszukiwani w rękach policji

  • Środa, 2020-04-01 10:10:21

„Pracowita” 28-latka w rękach policji

  • Poniedziałek, 2020-03-16 21:17:43

Dąbrowy w rękach piromana?

Reklama


Komentarze