Niedziela, 29 Marzec, Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Wielbarska farma w rękach Energi OZE


Piętnaście hektarów pokrytych panelami fotowoltaicznymi stanie się własnością spółki Energa OZE. Wiceprezesi spółki podpisali umowę przedwstępną z właścicielem – inwestorem.Farmę nazwaną PV Wielbark wzniosła spółka o tej samej nazwie.

 

- Utworzył ją właściwie inwestor z Mławy, który już w naszej gminie inwestował, m.in. w zespół silosów w Głuchu – mówi burmistrz Grzegorz Zapadka. - Z tego co wiem, instalacja jest prawie zakończona i zapewne tuż po załatwieniu formalności handlowych pomiędzy spółkami, zostanie uruchomiona.

 

To, jak dotąd, największa inwestycja z zakresu OZE (odnawialnych źródeł energii), wzniesiona nie tylko na terenie gminy Wielbark, ale i powiatu. Dwie inne farmy w tej gminie działają w Wesołówku oraz w Kołodziejowym Grądzie. W porównaniu z tą w Borkach Wielbarskich są jednak niewielkie, zajmują hektar czy nieco ponad.


Reklama

 

Na nową, w Borkach Wielbarskich, składa się ponad 28 tysięcy paneli, a jej moc wyniesie aż 8 MWe. Informując o transakcji Energa OZE podkreśla, że dzięki wytwarzaniu energii w PV Wielbark, roczne zmniejszenie emisji CO2 może wynieść prawie 5 mln kg.

 

To pierwsza farma fotowoltaiczna, którą Energa kupiła praktycznie gotową. Dwie inne, którymi dotychczas dysponuje, budowała od podstaw. Nie jest wykluczone, że i na terenie wielbarskiej gminy instalacja zostanie znacznie rozbudowana.

 

- Do istniejącej już farmy przylega wiele hektarów gruntów, będących własnością inwestora. Z tego, co mi wiadomo wynika, że planowane są dalsze etapy. Drugi ma objąć kolejne piętnaście hektarów, pokrytych panelami fotowoltaicznych, a w przypadku trzeciego mówi się o dalszych nawet kilkudziesięciu hektarach. Nie jest więc wykluczone, że w może niezbyt już odległej perspektywie fotowoltaika zajmie może i 100 hektarów ziemi w naszej gminie.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Są pieniądze na laptopy dla uczniów i nauczycieli
  Po prostu śmieszne. Przecież wiadomo, że z pieniędzy unijnych, których Polska nie wykorzystała, nasz kraj może finansować działania na rzecz ograniczania epidemii koronawirusa. Pan Kiersikowski lubi się lansować i umie to robić. Ale ja wolałbym, aby te min. 40 tys. zł. zostało aplikowane na wyposażenia szpitala powiatowego i przychodni (chociażby i natury elektronicznej). To nie jest sytuacja, w której priorytetem są laptopy, czy tablety (wystarczy, że radni je mają - nie wiem, po co). Ważny jest respirator, kombinezon ochronny, przyłbica, jednorazowe rękawice i maski dla lekarzy. Panie Kiersikowski - chyba urwał się Pan z choinki.

  Śmieszek


  2020-03-29 19:28:16
 • [Aktualizacja] Sytuacja epidemiologiczna w naszym powiecie, stan na 29 marca
  niestety stan ten się może zmienić na gorsze. mamy najazd warszawiaków. ludzie uważajcie na nich, mają się za młodych z wielkich miast, których COVID-19.

  mol


  2020-03-29 18:01:24
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Dalej szczujcie i podsycajcie nastroje, to \"więcej\" pożytku z tego będzie. Ludzie czego się czepiacie. Opamiętajcie się w tej zajadłości nie wiadomo po co i przeciw Komu!!! Dziękujcie Bogu żeście zdrowi.

  Obserwator


  2020-03-29 17:00:40
 • Są pieniądze na laptopy dla uczniów i nauczycieli
  z 500plus nie kupuje sie laptopow, bo dzieci to ekranowcy co im skutecznie wybijamy z glowy, ja kupuję banany i ciuchy z pepko, w zyciu bym synowi nie kupila tableta, prędzej rower, zobacz na te dzieci, ze szkoly idą z ekranem przed nosem, to im wybijalismy z glowy!!!

  do turkuc podjadek


  2020-03-29 14:46:11
 • „Imprezką” na jezdni zajmie się sąd
  A w wioskach palą ogniska, smród na całą wieś a w ognisku wszystko .

  Dbanie o czyste powietrze.


  2020-03-29 13:09:15
 • „Imprezką” na jezdni zajmie się sąd
  Komuś przeszkadzało....

  Ania


  2020-03-29 09:56:47
 • Ceny śmieci w Pasymiu... odleciały
  Pierd...nie głupot, ze ceny generują nieruchomości rekreacyjne! Większej bzdury nie słyszałem. Na działce łącznie prze cały rok nie jestem nawet dwa miesiące, a płacić muszę przez cały rok. Taka dojna krowa dla gminy, skandal!

  Letnik


  2020-03-28 21:19:04
 • KGP: 494 naruszeń zasad kwarantanny; sporadyczne przypadki gromadzenia się w grupach
  Po części wszyscy mamy kwarantannę.

  Do mieszkańca.


  2020-03-28 19:31:11
 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  Ali - TAK sklep to postęp! Normalny sklep, nie jakieś zapyziały handelek z cenami wyższymi niż w mieście! Stancja paliw też ci odpowiada? Lubisz przepłacać po 20-30 groszy?

  Andrzej


  2020-03-28 18:04:49
 • Szkoły w Kolonii i Jerutach zostają bez zmian
  Jesteścue wspaniali!❤(NIE POZDRAWIAM LIKWIDATOROW????)????

  Irek


  2020-03-28 10:04:13