Piątek, 29 Maj, Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji -

Reklama


Reklama

Wielbarscy krwiodawcy obalają mity (zdjęcia)


Jak zaczniesz oddawać krew, później musisz robić to regularnie. Krew trzeba oddawać na czczo. Jeśli zacznę oddawać krew, to mój organizm będzie jej za dużo produkować. Nie znam swojej grupy krwi, więc nie mogę oddawać krwi. Chciałbym oddawać krew, ale nie jestem krwiodawcą – to jedne z wielu mitów jakie krążą na temat honorowego oddawania krwi. Dlatego wielbarscy krwiodawcy postanowili je obalić.Tomasz Michalak i Milena Zapadka są związani z wielbarskim Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK przy OSP w Wielbarku od początku jego istnienia. Prowadzili zajęcia popularyzujące honorowe krwiodawstwo wśród dzieci i młodzieży.

 

- Tomek to bardzo aktywny członek naszego klubu. Nie mając jeszcze 18 lat pomagał nam przy akcjach poboru krwi, uczestniczył w różnych projektach. Zaraz po uzyskaniu pełnoletności oddał po raz pierwszy krew i od tej pory robi to regularnie. Na swoim koncie ma już ponad 15 litrów krwi – mówi Milena. - To, co dla nas, krwiodawców, jest oczywiste, dla innych okazuje się, że nie. Czasami pytania, jakie zadają nam na temat krwiodawstwa są wręcz zaskakujące, ale z drugiej strony, jeżeli nie otaczamy się osobami, które honorowo oddają krew i tłumaczą jak to w praktyce wygląda, to obawy są uzasadnione.

 

Podstawową cechą krwi jako leku jest to, że nie da się jej sztucznie wyprodukować, jedynymi „producentami krwi” jesteśmy my sami. Nie da się zrobić dużych jej zapasów, bo termin ważności oddanej krwi jest krótki. Ludzie, w większości, nie wgłębiają się w to zagadnienie w przekonaniu, że ich problem nie dotyczy.

 

- Dopiero, kiedy naszą własną rodzinę, kogoś bliskiego, dotyka tragedia, zaczynamy się interesować tym tematem – mówi Tomek. - Dlatego tak ważna jest popularyzacja krwiodawstwa, uwrażliwianie na ten temat. „Stali krwiodawcy” też po jakimś czasie idą na zasłużoną emeryturę i ktoś inny musi ich zastąpić.

 

- Spośród wszystkich mitów, jakie się pojawiają chyba tylko jednego nie da się obalić zgodnie przyznają Milena i Tomek. - Pobraniu krwi musi towarzyszyć wkłucie w żyłę, a wiele osób zwyczajnie się boi igieł, zastrzyków, często też i samego widoku krwi. Strachowi towarzyszy więc też obawa przed zasłabnięciem, omdleniem, a w efekcie narażeniem się na kpiny czy ośmieszenie. Ale kto się nie boi?

 

Takie obawy to rzecz naturalna, zwykła, ludzka. Nawet długoletni krwiodawcy też się boją. Tyle osób patrzy się na Ciebie. Jeżeli masz taką obawę, przyjdź pod koniec akcji, z kimś bliskim, powiedz organizatorom akcji, że po raz pierwszy oddajesz krew i boisz się i pamiętaj, żeby zjeść lekki posiłek. Jeżeli zaczniesz przygodę z krwiodawstwem i stwierdzisz, że jednak to nie dla Ciebie, to nie jest wstydem przyznać się do tego. Pozwólcie nam, krwiodawcom, działać, a my zrobimy resztę za Was.


Reklama

 

Mity:

 

Jak zaczniesz oddawać krew, później musisz robić to regularnie, bo organizm będzie jej za dużo produkować”

 

Tomek: To nieprawda. Oddawanie krwi nie powoduje, że organizm zaczyna jej produkować więcej. Oddawanie krwi w żaden sposób nie uzależnia. Możesz poprzestać na jednym razie lub oddawać krew z dużymi przerwami. Wielu „zasłużonych krwiodawców” w swojej karierze krwiodawczej ma wieloletnią przerwę w oddawaniu krwi. Faktem jest, że wiele osób, kiedy już raz odda krew, chce to robić regularnie, bo chce pomagać drugiemu człowiekowi.

 

„Krew trzeba oddawać na czczo”

 

Milena: Do oddania krwi należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim posiłku. Należy unikać potraw tłustych, które mogą spowodować, że krew będzie „przetłuszczona” i nie będzie nadawała się do celów leczniczych. Wieczorem w dzień poprzedzający oddanie krwi posiłek powinien być lekki. Przed oddaniem należy pić dużo wody lub soków owocowych.

 

 

„Nie znam swojej grupy krwi, nie mogę więc oddawać krwi”

 

Milena: Często osoby, które po raz pierwszy przychodzą oddać krew, nie znają swojej grupy krwi i nie muszą. Grupa jest każdorazowo oznaczana przy pobieraniu. Dodatkowo krew jest badana w kierunku zakażenia m.in.: wirusem HIV, wirusem zapalenia wątroby i innymi chorobami. Dodam, że oddając krew jesteśmy pod kontrolą lekarską. Nasza krew jest badana pod kątem chorób. Z doświadczenia wiem, że niektórzy krwiodawcy oddając krew, dowiedzieli się o własnej chorobie, o której nie mieli pojęcia. I dotyczy to zarówno tych, którzy po raz pierwszy oddali krew, ale również „stałych krwiodawców”. Jednym słowem: pomagali innym, a okazało się, że sami potrzebowali pomocy.

 

„Chciałbym oddawać krew, ale nie jestem krwiodawcą”

 

Żeby zostać krwiodawcą, trzeba oddać krew. Czyli jak raz oddasz, już nim jesteś.


Tomek i Milena - Dużo takich mitów słyszymy, ale najlepszym dowodem na to, że nie mają one podstaw, jesteśmy my sami. Spróbuj, a sam się przekonasz, że to nic strasznego, fajna przygoda, możesz poznać ciekawych ludzi, a do tego pomagasz innym. Ważne: Jeżeli mamy pytania na temat oddawania krwi, starajmy się szukać fachowych informacji na ten temat m. in. : wchodząc na strony internetowe Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub do nich dzwoniąc. Zapraszamy na akcje poboru krwi.

Reklama

 

Kto może oddać krew?

 

Krew lub jej składniki możesz oddać jeśli:

masz skończone 18 lat posiadasz dowód osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem),

ważysz: powyżej 50 kg,

nie chorowałeś na żółtaczkę,

zapoznasz się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełnisz kwestionariusz dla krwiodawców,

jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

Ze względu na COVID-19:

 w ostatnim czasie nie przebywałeś poza granicami naszego państwa (ostateczną decyzję o dyskwalifikacji na 14 dni bądź dłużej podejmie lekarz kwalifikujący), nie miałeś kontaktu z osobą chorą na Covid-19 lub objętą kwarantanną!

 

Twój ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry!

 

Dawcami krwi nie mogą być kobiety: w ciąży, po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy; w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.


 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Odpowiedź bardzo wyczerpująca i ciekawa. Bez sarkazmu tylko powiem, że mój wcześniejszy komentarz, to bardziej pytanie retoryczne, bo faktycznie jest tak, jak opisał mi przedmówca. Szkoda tylko, że ci sami urzędnicy po godzinach projektują, adaptują projekty, często są kierownikami budowy i mają i mają do tego odpowiednie kwalifikacje, pozwolenia. Oczywiście mają do tego prawo, bo za swoje się uczyli i nikt im tego nie broni, ale gdy trzeba coś zaprojektować w godzinach pracy, to już brakuje, ale mam wrażenie, że chęci a nie kwalifikacji.

  WCpiker


  2020-05-29 11:02:34
 • 33 zarzuty dla... 13-latka
  hahahahahaha co za beton umysłowy podaje jakie kolwiek hasła innym użytkownikom internetu xD

  zenek


  2020-05-29 10:59:08
 • Wójt apeluje i ostrzega: „albo będzie uczciwie, albo drogo”
  Dlaczego uczciwi mają ponosić większe koszty. Skoro brakuje deklaracji to gmina niech to zweryfikuje i wyślę upomnienia o deklaracje do tych, którzy jej jeszcze nie złożyli, tak aby miał deklaracje z każdego gospodarstwa domowego.

  Justyna


  2020-05-29 08:24:14
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  Na zdjęciu widać uchylone okno w srebrnym aucie, to czyli kierowca mógł być w aucie. Po drugie widzimy tylko część całości, co się dzieje po drugich stronach pojazdów. KRZYŚ nie MIŚ

  Krzyś


  2020-05-29 00:09:05
 • „Policjanci” staną na Lanca i Królowej Jadwigi
  Niech radni miasta wezmą pod uwagę cała ulice WładysławaIV bo ta ulica jest bardzo nie niebezpieczna

  Ja


  2020-05-28 20:31:08
 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A ja jak patrzę na to zdjęcie to szlag mnie trafia. Bo nie chodzi o niepełnosprawność, tylko o to, jak kierowca jednego samochodu, albo pasażer drugiego pojazdu mogą się do niego dostać. Chyba, że to anorektycy. Ja sam spotkałem się z taką sytuacją przed laty na dziedzińcu ratusza. Lato. Przyjechała rodzina ze Śląska. Żona wyprawiła mnie na oblot miejscowych atrakcji. Chcąc, nie chcąc poszliśmy do muzeum. A tam przed samym wejściem zaparkowany samochód. Blokował kompletnie wejście. Miotały się tam na ganku jakieś kobitki z telefonami, ale nic nie wskórały. Ale w celu pozyskania przychodu wpuściły nas do przybytku wejściem nieoficjalnym, za co im dziękuję. Ale głupota ludzka nie zna granic. Albo arogancja.


  2020-05-28 20:07:37
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Wyjaśniam. W każdym powiatowym urzędzie budownictwa i architektury zasiadają niemal wyłącznie budowlańcy. Architekt jest tam rzadkością. Na ogół trafia tam taki delikwent, któremu nie udało się zaistnieć jako twórca, zatem, żeby jakoś przeżyć, został urzędnikiem. W sumie urzędasem, ponieważ za swoje niepowodzenia mści się jak może na zdolniejszych kolegach, poniewierając nimi w imię urzędowej litery prawa. Tak jest wszędzie. W całej Polsce, a zwłaszcza powiatowej. Warto dodać, że zawodowe uprawnienia nic nie znaczą, jeśli nie należy ów architekt do miejscowej izby, czyli korporacji, gdzie płaci dość solidne stawki za prawo wykonywania zawodu w danym regionie. A kto tu mówi o studentach? Ci, w poważnych sprawach, wyłącznie pracują dla sławy swoich profesorów i wara im od jakiegokolwiek autorstwa. Czyli wniosek. Nie ma tak, żeby coś było tanio. Każdy musi się nachapać, bo nie po to kończył studia. A najwięcej te matoły, którym nie bardzo powiodło się w życiu.

  Do WCpiker


  2020-05-28 19:50:21
 • Do porodu pędzili w policyjnej eskorcie
  Dzieki Bogu wszystko skończyło się dobrze. Nieodpowiedzialnym rodzicom wystawiłabym mandat, jeżeli rozpoczęła się akcja porodowa powinni udać się do najbliższej placówki dla bezpieczeństwa matki i dziecka. Zamiast chwiało się cała akcja powinni pokornie podziękować i nie robić sensacji.

  Andzia


  2020-05-28 14:30:19
 • Puchar Powiatu, jak Puchar Polski
  Super pomysł :)

  Greg


  2020-05-28 13:47:09
 • Na Maca pojedziemy na Pasymską?
  z makdonaldem w kierunku wielbarka, pelno tam tez wolnych dzialek

  dobry pomysl


  2020-05-28 12:22:23