Wtorek, 14 Lipiec, Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego -

Reklama


Reklama

Wielbark odnawia zabytkowe kamienice


Trzy zabytkowe kamienice (nr 13, 15 i 17) znajdujące się przy ulicy Jagiełły w Wielbarku będą remontowane. Mimo że to prywatne obiekty, pieniądze na inwestycje wykłada samorząd. Nie wszystko jednak będzie można za nie zrobić.Remont kamienic to efekt przyjętego w ubiegłym roku przez radnych Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Gminy Wielbark na lata 2018-2021, co pozwoliło ustanowić fundusz ochrony zabytków, który wówczas wyniósł 50 tysięcy złotych, a w tym roku urósł do ponad 400 tysięcy.

 

W ubiegłym roku samorząd sfinansował dokumentację i uzyskał pozwolenie na renowację dla trzech kamienic. Starały się o to wspólnoty mieszkaniowe budynków.

 

- W tym roku ruszą już realne prace – mówi Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka. - Na ten cel przeznaczyliśmy w budżecie ponad 400 tys. zł.

 

Jednak nie wszystkie prace mogą być finansowane z tego funduszu.


Reklama

 

- Jedynie te, które my wskażemy – mówi burmistrz Zapadka. - W tym konkretnym przypadku w stu procentach pokryliśmy koszty dokumentacji, a teraz sfinansujemy też remonty dachów oraz elewacji. Koszty pozostałych prac muszą wziąć na siebie wspólnoty kamienic.

 

Obiekty podlegają ochronie konserwatora zabytków, dlatego potrzebne były uzgodnienia konserwatorskie.

 

- Były prowadzone prace badawcze, musieliśmy na przykład odtworzyć oryginalną kolorystykę budynków – mówi Grzegorz Zapadka. - To na szczęście mamy już za sobą.

 

Główne założenia Program Opieki nad Zabytkami to długofalowość dbania o zabytki, szukania pieniędzy na ich odrestaurowanie, czy promocję, współpraca z właścicielami obiektów.

Reklama

 

- Takiej opiece podlegają głównie zabytki nieruchome: budynki, parki, dzieła sztuki, pamiątki historyczne, cmentarze, kurhany – wyliczał wójt Zapadka.

 

Przyjęty program pozwala na finansowanie działań obejmujących znajdujące się na terenie gminy zabytki niezależnie od tego, kto jest ich właścicielem. O środki mogą się ubiegać także osoby prywatne, a wysokość dotacji może pokryć nawet sto procent kosztów.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Do osoby \"ja. A czy ten krzyż kogokolwiek ogranicza w działaniu. Proszę się organizować i co leży na sercu, realizować. Osoby, dla których jest ważny krzyż, pięknie się zorganizowały. Przykład, że można coś zrobić dla siebie i innych, jest dany. Tylko kopiować - jak to zrobić. Wszystko co nas boli, poprawiajmy a nie tylko narzekamy. Jeśli te schody nad jeziorem, dla tutejszej społeczności, są takie ważne, to bez trudu w ciągu 2 tyg., zgromadzi się 100 tys. I będą schody. \"Dla każdego coś miłego\".

  Szczęściara.


  2020-07-14 09:37:49
 • Groźnie na drogach powiatu
  Oj Przyjacielu sławny się robisz

  Damian


  2020-07-14 09:10:26
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Jestem pod ogromnym wrażeniem, tego czego dokonano. Ale jestem ździwiona, dlaczego Jezus ma przebite dłonie a nie nadgarstki. Całun Turyński, moim zdaniem jest autentyczny, jest dowodem, że Jezus z całą pewnością miał przebite nadgarstki a nie dłonie. A ponadto i nauka dowiódła, że dłonie by nie utrzymywały ciężaru ciała, by uległy rozerwaniu.

  Szczęściara.


  2020-07-14 08:25:41
 • Groźnie na drogach powiatu
  Wydaje mi się, ze nasze kary za łamanie przepisów, jazdę na kacu lub wręcz pijanych itp.sa tak małe, ze nie oddziałują .Konfiskata przedmiotu ,,zbrodni,,i duży mandat i nie od widzimisię policjanta ,ale wedle rozporządzenia troszkę by uporzadkowalo.

  Mazurka


  2020-07-14 06:06:23
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Obrzydliwe. Czemu kościół się wszędzie panoszy. Dla mnie jako obywatela jest to po prostu łamanie moich konstytucyjnych praw, ok, niech sobie wierzą, ale w domu, a nie się z tym obnoszą jak z nie wiem czym. Mogliby za te 70 tysięcy wyremontować schody nad jeziorem na przykład. Po co komu nowy krzyz :)

  ja


  2020-07-13 22:02:57
 • Zamkowe ruiny w połowie mniej tajemnicze (zdjęcia)
  Jestem szczególnie zainteresowany latryną. Czy będzie wyeksponowana i wzbogacona o instalację multimedialną ?

  Olo


  2020-07-13 17:23:36
 • Groźnie na drogach powiatu
  Chciałabym odnieść się do fragmentu, gdzie piszecie o wypadku 16-letniej rowerzystki. A konkretnie fragment \"najprawdopodobniej zajechała jej nagle drogę\". Jak można tak pisać nie znając wersji poszkodowanej? Szkoda, że nie napiszecie np. że nie było żadnych śladów hamowania. Zamiast tego czytam, że \"nie zdążyła wyhamować\". To ma być dziennikarstwo??! Dno i metr mułu. Ale spokojnie, prawda zawsze wyjdzie na jaw. Będziecie mieli okazję sprostować te bzdury.

  Zniesmaczona


  2020-07-13 13:50:15
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Ja z innej beczki, czy jechał ktoś ostatnio dookoła Dużego Domowego? Chodnik od strony Kamionka/Szczycionka jeszcze rok i będzie całkowicie zarośnięty, zero ławek, śmietników. Służby chyba śpią.

  Grażyna


  2020-07-13 13:22:22
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Poproszę o aktualizację stronki. Obserwuję ja od początku. Bardzo fajne źródło informacji

  Patryk


  2020-07-13 10:53:21
 • Afanasjew wygrała konkurs na dyrektora szkoły sportowej
  wicie rozumicie

  uczen


  2020-07-13 08:38:13