Piątek, 3 Kwiecień, Imieniny: Pankracego, Renaty, Ryszarda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Wielbark odnawia zabytkowe kamienice


Trzy zabytkowe kamienice (nr 13, 15 i 17) znajdujące się przy ulicy Jagiełły w Wielbarku będą remontowane. Mimo że to prywatne obiekty, pieniądze na inwestycje wykłada samorząd. Nie wszystko jednak będzie można za nie zrobić.Remont kamienic to efekt przyjętego w ubiegłym roku przez radnych Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Gminy Wielbark na lata 2018-2021, co pozwoliło ustanowić fundusz ochrony zabytków, który wówczas wyniósł 50 tysięcy złotych, a w tym roku urósł do ponad 400 tysięcy.

 

W ubiegłym roku samorząd sfinansował dokumentację i uzyskał pozwolenie na renowację dla trzech kamienic. Starały się o to wspólnoty mieszkaniowe budynków.

 

- W tym roku ruszą już realne prace – mówi Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka. - Na ten cel przeznaczyliśmy w budżecie ponad 400 tys. zł.

 

Jednak nie wszystkie prace mogą być finansowane z tego funduszu.


Reklama

 

- Jedynie te, które my wskażemy – mówi burmistrz Zapadka. - W tym konkretnym przypadku w stu procentach pokryliśmy koszty dokumentacji, a teraz sfinansujemy też remonty dachów oraz elewacji. Koszty pozostałych prac muszą wziąć na siebie wspólnoty kamienic.

 

Obiekty podlegają ochronie konserwatora zabytków, dlatego potrzebne były uzgodnienia konserwatorskie.

 

- Były prowadzone prace badawcze, musieliśmy na przykład odtworzyć oryginalną kolorystykę budynków – mówi Grzegorz Zapadka. - To na szczęście mamy już za sobą.

 

Główne założenia Program Opieki nad Zabytkami to długofalowość dbania o zabytki, szukania pieniędzy na ich odrestaurowanie, czy promocję, współpraca z właścicielami obiektów.

Reklama

 

- Takiej opiece podlegają głównie zabytki nieruchome: budynki, parki, dzieła sztuki, pamiątki historyczne, cmentarze, kurhany – wyliczał wójt Zapadka.

 

Przyjęty program pozwala na finansowanie działań obejmujących znajdujące się na terenie gminy zabytki niezależnie od tego, kto jest ich właścicielem. O środki mogą się ubiegać także osoby prywatne, a wysokość dotacji może pokryć nawet sto procent kosztów.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze