Reklama


Reklama

Więcej pieniędzy nie oznacza poprawy


Od roku Wielbark jest miastem, a w przyszłym roku wchodzi na kolejny etap rozwoju. - Po raz pierwszy w historii nasz budżet po stronie dochodów przekroczy 40 mln zł – mówi burmistrz Grzegorz Zapadka.



Takie dochody sprawiają, że wykonanie budżetu będzie musiało zostać sprawdzone przez audytora zewnętrznego.

 

- To dla nas nowość, ale taki jest wymóg prawny, więc się do tego dostosujemy – mówi burmistrz Zapadka.

 

Ubiegłoroczny budżet wyniósł około 37 mln zł. Burmistrz Zapadka nie ukrywa, że wzrost dochodów to głównie transfery socjalne.

 

- Czyli 500+ i inne formy pomocy – mówi Zapadka. - My jako gmina jesteśmy jedynie ich przekaźnikiem. Ale nie ukrywam, że część wzrostu to też wpływy z podatków.


Reklama

 

Budżet socjalny to około 12 mln zł. 10 mln zł pochłonie oświata. Realny budżet gminy to zaledwie 18 mln zł.

 

Niestety, rosną jednak wydatki bieżące, co sprawia, że nadwyżka operacyjna, która w przypadku Wielbarka od kilku lat była na poziomie 6 mln zł, to w nowym roku wyniesie zaledwie 3,5 mln zł.

 

- To o tyle istotne, że są to te prawdziwe pieniądze, którymi gmina może operować jeśli chodzi o inwestycje – mówi burmistrz. - To nasz wkład własny. Jak widać są to mniejsze środki.

Reklama

 

Mniejsze będą też inwestycje. Zaplanowano je za kwotę 6,5 mln zł. W przyszłym roku najwięcej, bo aż 4 mln zł pochłonie dokończenie kanalizacji w Wielbarku. Pozostałe inwestycje to dokończenie budowy świetlic w Szymankach i Zabielach, budowa ulicy Leśnej, czy renowacja budynków GOPS i biblioteki oraz przebudowa drogi do Łyska.



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Zal was sciska ? Sami nie nosicie maseczek ale komentowac to pierwsi . ludzie jestescie zalosni

    Uczestnik


    2020-08-04 18:01:37
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Jak jeść popcorn i pić kawę w maseczce?

    Ale ale


    2020-08-04 14:24:23
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Racja, a we wrześniu będzie płacz i lament że młodzież do szkoły nie może bo korona w mieście, którą turyści przywlekli, hahahaha

    do szary obywatel


    2020-08-04 13:07:07
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    No, no, widzę prawdziwe Matki - Polki. Szczególnie jeśli chodzi o troskę o zdrowie własne i swoich rodzin.

    szary obywatel


    2020-08-04 12:11:21
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Inicjatywa świetna ale maseczek brak, czy przypadkiem w miejscach zamkniętych typu kina, sklepy itp nie powinno się nosić maseczek to może jakiś mandacik dla przykładu????

    Anna


    2020-08-04 10:56:40
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    A czy nie jest tak że w sklepach, kinie i generalnie powierzchni zamkniętej powinno się nosić maseczki??????

    mAREK


    2020-08-04 09:49:11
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    SUPER, ŚWIETNA INICJATYWA A MASECZKI GDZIE JA SIĘ PYTAM????????

    KORONA


    2020-08-04 09:26:10
  • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
    Zabawa fajnie a gdzie maseczki


    2020-08-04 06:17:54
  • O krok od kolejnej tragedii na drodze
    Niewyżytym kretynom odbierać na zawsze prawka, auta, obcinać stopy - by nie mogli za szybko usiąść za kółkiem i obciążać kosztami leczenia i rehabilitacji ich ofiar, przeczołgać przez minimum roczny wolontariat w szpitalu lub hospicjum i dokładnie przebadać psychiatrycznie i psychologicznie. A może też pozbawiać źródeł testosteronu....

    ika


    2020-08-03 22:22:08
  • 22 kilometry szczęścia wójt Szydlik
    Wedle zaleceń przyjrzałem się sobie i doszedłem do wniosku, że wszystko jest dobrze. Dziękuję za troskę. Rzeczywiście, mam wyższe wykształcenie; cieszę się, że to widać. Jednak etatu w gminie nie mam, tutaj nos Cię zawiódł. Dosyć jednotorowe myślenie skoro pochwała równa się praca. A jeśli pochwalę chleb, wywąchasz z mojej klawiatury etat w piekarni? Co złego jest w docenieniu czyjegoś wysiłku? Uważam, że pisać można o ile ma się coś do powiedzenia na temat. Równie dobrze artykuł o wywozie śmieci w powiecie może się skończyć dyskusją w komentarzach o stanie dróg lub o masztach w Rańsku. Nie rozumiem czego bronisz? Naprawdę wyzywanie wójta od hipokrytek ma zmusić do odpowiedzi? Wystarczy napisać pismo do gminy z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Powaga takiego dokumentu wykluczy też wyzwiska. Żeby media się tą sprawą zajęły również trzeba bezpośrednio się skontaktować. Radzę czytać uważnie, nie czepiam się porównania drogi do sera. Można napisać, że droga przypomina/jest jak ser z dziurami. Tymczasem Oburzona napisała \"jeździ się jak po serze z wielkimi dziurami\". Wyszło komicznie. Podsumowanie: krytykujesz innych, lepiej zastanów się nad sobą.

    wdzięczny raz jeszcze


    2020-08-03 17:08:35