Środa, 19 Czerwiec, Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych miał lądować w Szymanach


Mówiło się, że na lotnisku w Szymanach wyląduje Mike Pence, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie okazało się, że z naszego lotniska skorzystał sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Wylądował i odleciał w środę, 13 lutego. Informacja była mocno strzeżona.Lotnisko podpisało klauzulę poufności, która zakładała, że do godz. 15 w środę żadna informacja na ten temat nie może ujrzeć świtał dziennego. Chodziło o to, aby sekretarz stanu USA Mike Pompeo bezpiecznie mógł też odlecieć. Takie środki ostrożności, jeśli chodzi o administrację USA, to nic nadzwyczajnego. O wyznaczonej godzinie informacyjne „tabu” się skończyło, a my niemal natychmiast otrzymaliśmy oficjalną już informację o tym, że o godz. 10:05, Boeing 757-200 Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych wylądował w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach. Na pokładzie samolotu obecni byli m.in. sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 

Pompeo skorzystał z lotniska w Szymanach, bo to najlepszy „łącznik” z żołnierzami amerykańskimi stacjonującymi w Orzyszu i Giżycku. Chciał ich po prostu odwiedzić. Mike Pompeo przyjechał do Polski wraz z wiceprezydentem Mikem Pencem na konferencję bliskowschodnią, która rozpoczęła się w środę, 13 lutego.


 

Batalionowa Grupa Bojowa NATO, którą odwiedził Pompeo, stacjonuje w Bemowie Piskim koło Orzysza od kwietnia 2017 roku. Rotacja kolejnych zmian żołnierzy następuje co sześć miesięcy. Trzon NATO-wskiego batalionu tworzą żołnierze kawalerii pancernej USA. W jego skład wchodzą też żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

 

Michael Richard „Mike” Pompeo – amerykański polityk, członek Partii Republikańskiej. Od 2011 do 2017 był przedstawicielem czwartego okręgu wyborczego w stanie Kansas do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Od 2018 sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w administracji prezydenta Donalda Trumpa.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze