Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Wejść do jeziora można zawsze, ale... nie wszędzie


Dostęp do jeziornej wody ma być wszędzie i gmina musi to umożliwić – taką opinię ma kilku właścicieli domków letniskowych w Warchałach. - I tu się mylą – twierdzi wójt Sławomir Ambroziak.


  • Data:

Rzecz w tym, że letnicy, mający w „zasięgu ręki” płatną, prywatną plażę przy hotelu w Warchałach oczekują, że gmina „załatwi” im wejście na tę plażę i kąpielisko bez dodatkowych obciążeń finansowych.


Reklama

 

- Tylko że wówczas gmina musiałaby sama pokryć te koszty, zapłacić odszkodowanie właścicielowi terenu – tłumaczy wójt i podpiera się przepisami z prawa wodnego. Rzeczywiście mówi ono o tym, że gmina ma zapewnić dostęp do jeziora. - Nie oznacza to jednak dostępu w każdym jednym punkcie linii brzegowej. Musi być po prostu miejsce, w którym można do wody wejść. Nie ma nawet znaczenia, czy to miejsce i jego otoczenie są przystosowane do kąpieli i plażowania.

 

Innymi słowy – jeśli gmina nad brzegiem jeziora posiada własną parcelę, choćby tylko jedną, to ona właśnie stanowi ów dostęp do wody, nawet jeśli – jak przypadku Warchał – znajduje się ona w sporym oddaleniu od zagospodarowanej, prywatnej plaży. Jeśli komuś miejsce tego dostępu nie odpowiada, to może – wędrując linią brzegową, dotrzeć do wybranego fragmentu jeziora i zeń dowolnie korzystać.

Reklama

 

- Taka jest oficjalna wykładnia tego przepisu, nie tylko nasza, urzędowa, ale weryfikowaliśmy ją także z Wodami Polskimi – informuje Ambroziak. - Niemniej, skoro do Urzędu Gminy złożone zostały pisma, żądające od nas zapewnienia tego dostępu w konkretnym, wygodnym dla letników miejscu, nawet jeśli jest ono prywatną własnością, musimy te kwestię rozstrzygnąć w drodze postępowania administracyjnego.

 

Ostatecznie go nie będzie.

 

- Wyjaśniliśmy szczegółowo wszystkie prawne wątpliwości i wiemy na pewno, że w tym przypadku letnicy nie mają racji. Gmina dostęp do jezior zapewnia i tylko tyle musi.

 

Warto przy okazji dodać, że na terenie gminy Jedwabno znajduje się aż 38 jezior różnej wielkości. Jak zapewnia wójt Ambroziak, do każdego z nich jest dostęp.



Komentarze do artykułu

Ruda

Prawo wodne zawiera zapisy, z których jasno wynika, że nie można grodzić nieruchomości, musi być dostęp do wody, jednak pamiętać należy, że na terenie stanowiącym prywatną własność nie można: cumować, piknikować czy biwakować. Cumowanie tylko w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Proszę przeczytać z uwagą art. 232, 233 ustawy Prawo wodne

Wodnik

Co do zasady ma Pan rację, nie wolno grodzić nieruchomości i uniemożliwiać PRZEJŚCIA i to słowo jest kluczowe. Często osoby zgłaszające pretensje i powołujące się na przywołane przez Pana przepisy utożsamiają je z możliwością wypoczynku nad brzegiem zbiorników wodnych. Więc jeszcze raz przejść brzegiem możemy plażować już nie. Pozdrawiam

Krasiński Dariusz

P. Wójta chyba ktoś wprowadził w błąd.Prawo wodne obecnie aktem obowiązującym jest ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, Dz.U. z 2018 r. poz. 2268). nadal obowiązuje zakaz grodzenia brzegów — stawiania płotów na nieruchomościach przylegających do „publicznych śródlądowych wód powierzchniowych” oraz wód morskich i morza terytorialnego — w odległości mniejszej niż 1,5 metrów od linii brzegu (art. 232 ust. 1 pr.wodn.); zakazane jest także zakazywanie lub uniemożliwianie przejścia przez choćby całkowicie prywatną działkę, w pod warunkiem, że pieszy będzie się trzymał nie dalej niż 150 cm od brzegu wody; a wynika to z generalnej zasady, iż każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych, morskich wód wewnętrznych oraz z wód morza terytorialnego — m.in. w zakresie wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych a także amatorskiego połowu ryb (art. 32 ust. 1-2 pr.wodn. — ja to sobie tak upraszczam, że jak się wejdzie do wody, to czasem trzeba z niej też wyjść); i najważniejsze!!!!!! naruszenie zakazu grodzenia brzegów rzek i jezior, a także zakazywanie lub uniemożliwianie przechodzenia przez obszar położony 1,5 metrów od linii brzegowej jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. złotych (art. 478 pkt 2 pr.wodn.). Obywatel dzwoni na policje i zgłasza łamanie prawa.......... Pozdrawiam

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama