Niedziela, 19 Wrzesień
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława -

Reklama


Reklama

Wędkarze nie powinni doznać zawodu


Na terenie naszego powiatu jest około 80 różnego rodzaju akwenów wodnych. Powinien to być raj dla wędkarzy. Czy jest? Między innymi o tym rozmawiamy z dwoma znakomitymi wędkarzami Kazimierzem Szeplińskim, prezesem Koła Wędkarskiego nr 74 w Szczytnie oraz Henrykiem Zembrzuskim, skarbnikiem koła. 

Od lat wędkarze narzekają, że w jeziorach powiatu szczycieńskiego nie ma ryb. Zgadzają się panowie z tym?

 

 

Henryk Zembrzuski: Bez wątpienia ryb jest mniej, ale wcale tak źle nie jest. Mniej jest ryb drapieżnych - okonia, czy szczupaka. Ale składa się na to wiele czynników. Nie będę się na ten temat rozwodził, bo teorii jest mnóstwo, a i sami wędkarze też nie są do końca uczciwi i zabierają z jezior nawet te ryby niewymiarowe.

Kazimierz Szempliński: Znakomitymi jeziorami łownymi dla początkujących wędkarzy oraz dzieci i młodzieży są Jezioro Duże Domowe i Jezioro Małe Domowe. A to dlatego, że są tu ryby, a bywają nawet olbrzymie sumy, o których już przecież pisaliście. Poza tym są to akweny, które mają bezpieczne zejścia do wody. Wiele jezior w naszym powiecie nie nadaje się do wędkowania z brzegu. Potrzebna jest łódka. A dla wielu początkujących wędkarzy robi się to wówczas zbyt skomplikowane.

 


Reklama

A czy w naszym powiecie są łowiska i nie mam tu na myśli stawów hodowlanych, gdzie zawsze coś ciekawego się złowi?

 

HZ: Takim wędkarskim eldorado jest w moim odczuciu idąca od Sasku Małego rzeka Zawić. Jest to bardzo łowne miejsce. Ryba wchodzi tam w rzekę i właściwie nie ma szans czegoś nie złowić. Karaś, okoń, leszcz - to główne zdobycze. Zawsze jest tam mnóstwo ludzi. Doskonałym jeziorem łownym jest jezioro Sasek Wielki oraz dwa akweny w centrum Szczytna.

KS: Przyjemnym jeziorem dla wędkarzy jest też jezioro Szczycionek. Doskonale wędkuje się też na Wałpuszu. Dla przykładu podam, że jak organizujemy zawody na tym akwenie, to na 50 załóg, może tylko dwie zerują, co pokazuje, że jest tam sporo ryb. Dorzuciłbym do tego Brajniki i Sasek. Są to miejsca, gdzie wędkarze na pewno nie będą rozczarowani.

 

Panie Henryku, pan od ilu lat wędkuje?

 

Zaczynałem w latach 60. Mieszkałem wówczas jeszcze w Orłowie w powiecie nidzickim i jezioro miałem przy domu. Potem przeprowadziłem się do Szczytna, gdzie przez lata pracowałem w WKU, ale pasja do wędkowania pozostała. Moja największa zdobycz to 94-centymetrowy szczupak. Złowiłem go w Sasku Wielkim. Ale od razu dodam, że bywają tam też większe okazy. W ubiegłym tygodniu wędkarz na jeziorze Wałpusz, mój kolega, złowił 93-centymetrowego szczupaka, który ważył około 7 kilogramów.

Reklama

 

A pan, panie Kazimierzu, kiedy zaczynał swoją przygodę z wędkowaniem?

 

W latach 50. Dawno temu. Ale wędkowanie to sport, który, jak chwyci, to zostaje z nami do końca życia. Moja największa zdobycz to szczupak o wymiarze 87 cm, ważył około 5 kg. Ulubione jeziora to Sasek Wielki i Wałpusz. Zapraszam do naszego powiatu wszystkich miłośników wędkowania, bo wbrew panującej opinii o braku ryb, nie będą rozczarowani.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Będzie swoja woda
  Kiedy CAŁE JERUTKI dostąpią zaszczytu?

  Robert Częścik


  2021-09-19 13:26:06
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Bo Rozogi są gminą z najmniejszą ilością bezmyślnego inwentarza ... :) Brawo Rozogi!!! Ciekawe czy szanowny wójt naganiacz, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje dobrowolnego poddania się eksperymentowi medycznemu....no, Panie Kudrzycki, podpiszesz Pan papier, że w razie śmierci po szczepieniu, oddasz pan swoje życie?....NIE ... nie podpiszesz, bo i niby czemu, skoro decydując się na wyszczepienie, każdy podpisuje świadomie dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie medycznym, czym zdejmuje odpowiedzialność ze zbrodniarzy przymuszających do dobrowolnego okaleczenia się.

  XXX


  2021-09-19 11:39:24
 • Stan prac w nowym żłobku sprawdzili radni
  Żenada żłobek w szkole

  Andrzej


  2021-09-19 08:01:04
 • Znamy oficjalne wyniki budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?
  13 głosów na ławeczki fotowoltaiczne za 250 tysięcy ??!! Hahaha kpina jakaś! Szczytno ma taką potężną infrastrukture, że trzeba miasteczko rowerowe budować, zeby dzieci umialy po chodniku jechac ? Miałabyć rozbudowa SKATEPARKU ile było głosów pytam sie ? Ile lat jeszcze będziemy czekać na przeszkody, które były w projekcie uwzględnione 7 lat temu ??!! Przeszkoda co została postawiona już jest rozklepana jak schabowy za rok będzie sie nadawać tylko na opał jak legendarna rampa co siekierami rozebrana została a trzeba było tylko 2 deski na górze wymienić :) POZDRAWIAM

  Potężny LegwanZORD


  2021-09-18 23:07:50
 • Zbadali bagna georadarem, szukali zatopionego wozu bojowego (zdjęcia)
  W Dzwierzutach był kiedyś staw na środku miejscowosci z opowiesci dziadka prawdopodobnie ruscy żołnierze w zime chcieli czołgiem przejechać po lodzie i w efekcie lód pękł a czolg poszedl na dno teraz jest pod ziemia a jakies 30 lat temu niby bylo widac kawalek lufy tez można bylo by takim georadarem poszukać...

  Ms


  2021-09-18 07:55:41
 • 111 lat Banku Spółdzielczego w Szczytnie (zdjęcia)
  celebryci na pierwszym planie...

  gość


  2021-09-18 06:21:39
 • Będzie krócej i szybciej do Olszyna? Coraz bliżej przebudowy drogi (zdjęcia)
  Za 100 lat ????????????

  Follower


  2021-09-17 19:38:00
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Bo byłoby trudno biegać w habicie czy innej kiecce od szczęki po dolne paznokcie. Na szczęście Szczytno to nie Kabul (jeszcze).

  massakra


  2021-09-17 15:28:24
 • Filmowcy z Niemiec kręcą film w murach byłego kolegium nauczycielskiego
  W tym filme ta Niemka jedzie w brudnym starym pociągu do Pasymia. Wyrzuca z przedziału Polaka, który grzecznie wychodzi. Z Pasymia widać tylko zrujnowaną szopę jako dworzec i chuliganów na rynku. Komenda policji w Olsztynie wieczorem jest \"o tej porze już nie osiągalna\". Polska policjanta na wodok córki staje śię mamuśką i praca przestaje być ważna (Niemka patrzy na nią z pohardą). Typowa obraz Polski w ZDF. Nie da śię tego oglądać. Że Polacy w tym u cuestniczą?

  Telewidz


  2021-09-16 14:40:50
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Dlaczego te dziewczyn muszą biegać w majtkach i pokazywać gołe brzuchy? Kto chce je tak oglądać? Ze sortem nie ma to nic do czynienia

  Nick


  2021-09-16 14:30:24

Reklama