Reklama


Reklama

Wątpliwości z zatrudnieniem wójt Szydlik


Czy Marianna Szydlik legalnie jest wójtem gminy? Zdania są podzielone. I to nie tylko w łonie Rady Gminy, która ewentualnie powinna wygasić jej mandat, ale nawet w sądowych interpretacjach.Obowiązujące przepisy ustawy o samorządzie gminnym stanowią, że funkcji wójta (burmistrza, prezydenta) nie może sprawować osoba zatrudniona w administracji rządowej. - A ona jest – twierdzi były szef gminy Czesław Wierzuk. - Nie rozwiązała stosunku pracy z sanepidem, lecz uzyskała urlop bezpłatny. Nadal więc jest pracownikiem administracji rządowej. W tej sytuacji Rada Gminy powinna wygasić jej mandat. Taka jest opinia prawnika, którą dysponuję.

 

Kwestią zatrudnienia wójt Szydlik została zainteresowana Regionalna Izba Obrachunkowa, do której Wierzuk skierował wniosek o przeprowadzenie kontroli pod tym właśnie kątem. RIO uznała pismo za skargę i... skierowała do Rady Gminy – według właściwości. W uzasadnieniu przyznała jednak, że urlop bezpłatny to nie to samo co rozwiązanie stosunku pracy i że istotnie – w tym przypadku występuje konflikt prawny, który Rada Gminy powinna rozstrzygnąć zgodnie ze swoimi kompetencjami.

 

Podczas ostatniej sesji Rada Gminy – można by rzec – konflikt rozstrzygnęła, uznając, że... go nie ma. W uzasadnieniu, m.in. wskazano, że kodeks wyborczy wprowadza zakaz łączenia funkcji, a wójt Szydlik w sanepidzie nijakiej funkcji nie miała, była szeregowym pracownikiem, więc może korzystać z urlopu bezpłatnego i rządzić gminą.


Reklama

 

Rzecz jednak w tym, że w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak i w interpretacjach innych jednostek, pojawiają się także rozstrzygnięcia dla wójt Szydlik niekorzystne czyli takie, które dowodzą, że łączenie funkcji w samorządzie z zatrudnieniem w administracji rządowej jest wykluczone. Ustawa samorządowa nie wspomina o „funkcji”, a o zatrudnieniu w ogóle, nie określa więc, jakie stanowisko i jaki charakter pracy w administracji rządowej wyklucza jednoczesne pełnienie funkcji z wyboru, w tym wójta.

 

Nie naszą rolą jest rozstrzyganie prawnych wątpliwości, chociaż wydaje się, że najbardziej miarodajne jest stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej, która uznała, że udzielenie urlopu bezpłatnego nie powoduje przerwania stosunku pracy, zatem osoba korzystająca z takiego urlopu, niezależnie od jego powodów, nadal jest pracownikiem, w przypadku wójt Szydlik – pracownikiem administracji rządowej. I Państwowa Komisja Wyborcza przyjmuje, że w takim przypadku osoba pełniąca funkcje wójta powinna w ustawowym terminie rozwiązać stosunek pracy, zatem w przypadku Dźwierzut – wójt Szydlik powinna była przestać być urlopowanym pracownikiem sanepidu.

Reklama

 

Wcześniej takie urlopowanie było standardem. Zmiany zostały wprowadzone w kodeksie wyborczym i z niego wynikają. Te, o których mowa, zaczęły obowiązywać wraz z początkiem obecnej kadencji.

Kwestią legalności mandatu wójt Szydlik – jak zapowiada Wierzuk – zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny. Którą z odmiennych opcji interpretacyjnych przyjmie? Tego przewidzieć się nie da.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Pub w browarze z piwem Jurand już w przyszłym roku! (zdjęcia)
  A do takiej ruiny doprowadzili niemcy, który byli wcześniejszymi właścicielami browaru. Wycisnęli ile się dało z zakładu rozlewając wódkę i likiery a na koniec uciekli do niemiec.

  doradca


  2020-12-05 15:14:50
 • Warstwy sposobem na przetrwanie zimy!
  A w Mrągowie lodowisko jest.

  Łyżwa


  2020-12-05 08:45:02
 • Ma szczęście do nietypowych interwencji i jest dumna z tego, że nosi mundur
  To nie jest szczęście do nietypowych interwencji tylko nietypowe zaangażowanie w pracę! Brawo Lidka! Tak trzymaj! Równaj w górę!

  Brawo!


  2020-12-04 21:56:35
 • Szynobus zderzył się samochodem dostawczym (foto)
  kurierka i wszystko jasne

  były kurier


  2020-12-04 16:22:48
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do NIKT. No to zanalizujmy pokrotce 16 lat minionej wladzy. Na przyklad jeziora. 1. Uzyskanie przez miasto wladztwa nad nimi, o co sie poprzednicy nieudolnie i malo wytrwale starali, bardziej pozorujac dzialania niz je istotnie realizujac. 2. Wladztwo otworzylo droge do tego, by miasto moglo cokolwiek w nich i przy nich robic, a jeziora, glownie duze, mogly czemus pozytecznemu sluzyc. 3. Oczyszczenie wody: wymagalo najpierw przebudowy kolektorow tak, by kanaly burzowe nie wlewaly wszelkiego g. do jezior. Wczesniej, w efekcie roznych \"awarii\" tymi odplywami burzowymi szly do jezior poprodukcyjne scieki, m,.in. z browaru czy mleczarni. 4. Po likwidacji zrodel syfu zrzucanego do jezior przyszedl czas na oczyszczenie wody we wspolpracy z UWM - trwalo trzy lata. 5. Kiedy woda juz nadawala sie do uzytku - powstala plaza miejska i milo bylo (i jest) widziec gromady uszczesliwionych dzieciakow taplajacych sie w tej wodzie, czego Szczytno bylo pozbawione przez kilkadziesiat wczesniejszych lat. 6. Uporzadkowanie terenow nadjeziornych lacznie z budowa sciezki wokol wiekszego z akwenow (przy wspolpacy z gmina, jako ze spora czesc tej sciezki przez teren gminy prowadzi). Warto byloby spytac tych, ktorzy nieustannie i licznie z tej sciezki korzystaja, czy w ogole pamietaja, ze to dzielo Gorskiej od poczatku do konca. To tylko jeden z kierunkow dzialan, ktore poprzednia wladza konsekwentnie realizowala: byla wizja, byl cel i wytyczona droga do jego osiagniecia. ULICE. Czy osoby mieszkajace przy ul. Lwowskiej pamietaja co im powiedzial burmistrz Zuchowski, gdy zadali budowy tej ulicy? \"To nie nasze, to powiatowe. Nie mozemy, nie da sie\". A za Gorskiej \"sie dalo\": I Lwowska, i Moniuszki, Przemyslowa, itp., dzieki czemu w wielu przypadkach nie trzeba sie przebijac przez zatloczone centrum. TERMOMODERNIZACJE. Ktos pamieta jak wygladal i jaki ziab panowal w budynku MDK-u? Ze takiego remontu doczekaly tez m.in. budynek MOPS-u czy przedszkola przy Polnej? Jesli wiec dzis Mankowski szczyci sie dzialaniami w SP6 czy przedszkolu przy ul. Konopnickiej, to raczej nie powinien mowic ze nadrabia \"wieloletnie zaleglosci\", bo te akurat inwestycje byly juz przygotowane przez Gorska, jak zreszta znakomita wiekszosc innych, ktore sa obecnie realizowane - np. ruiny zamku. I w tym tempie mozna by dlugo... A ze ludzka pamiec jest dobra, lecz krotka... coz.

  pirania


  2020-12-04 14:48:03
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11