Sobota, 21 Wrzesień, Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Wątpliwości z zatrudnieniem wójt Szydlik


Czy Marianna Szydlik legalnie jest wójtem gminy? Zdania są podzielone. I to nie tylko w łonie Rady Gminy, która ewentualnie powinna wygasić jej mandat, ale nawet w sądowych interpretacjach.Obowiązujące przepisy ustawy o samorządzie gminnym stanowią, że funkcji wójta (burmistrza, prezydenta) nie może sprawować osoba zatrudniona w administracji rządowej. - A ona jest – twierdzi były szef gminy Czesław Wierzuk. - Nie rozwiązała stosunku pracy z sanepidem, lecz uzyskała urlop bezpłatny. Nadal więc jest pracownikiem administracji rządowej. W tej sytuacji Rada Gminy powinna wygasić jej mandat. Taka jest opinia prawnika, którą dysponuję.

 

Kwestią zatrudnienia wójt Szydlik została zainteresowana Regionalna Izba Obrachunkowa, do której Wierzuk skierował wniosek o przeprowadzenie kontroli pod tym właśnie kątem. RIO uznała pismo za skargę i... skierowała do Rady Gminy – według właściwości. W uzasadnieniu przyznała jednak, że urlop bezpłatny to nie to samo co rozwiązanie stosunku pracy i że istotnie – w tym przypadku występuje konflikt prawny, który Rada Gminy powinna rozstrzygnąć zgodnie ze swoimi kompetencjami.

 

Podczas ostatniej sesji Rada Gminy – można by rzec – konflikt rozstrzygnęła, uznając, że... go nie ma. W uzasadnieniu, m.in. wskazano, że kodeks wyborczy wprowadza zakaz łączenia funkcji, a wójt Szydlik w sanepidzie nijakiej funkcji nie miała, była szeregowym pracownikiem, więc może korzystać z urlopu bezpłatnego i rządzić gminą.

 

Rzecz jednak w tym, że w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak i w interpretacjach innych jednostek, pojawiają się także rozstrzygnięcia dla wójt Szydlik niekorzystne czyli takie, które dowodzą, że łączenie funkcji w samorządzie z zatrudnieniem w administracji rządowej jest wykluczone. Ustawa samorządowa nie wspomina o „funkcji”, a o zatrudnieniu w ogóle, nie określa więc, jakie stanowisko i jaki charakter pracy w administracji rządowej wyklucza jednoczesne pełnienie funkcji z wyboru, w tym wójta.


 

Nie naszą rolą jest rozstrzyganie prawnych wątpliwości, chociaż wydaje się, że najbardziej miarodajne jest stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej, która uznała, że udzielenie urlopu bezpłatnego nie powoduje przerwania stosunku pracy, zatem osoba korzystająca z takiego urlopu, niezależnie od jego powodów, nadal jest pracownikiem, w przypadku wójt Szydlik – pracownikiem administracji rządowej. I Państwowa Komisja Wyborcza przyjmuje, że w takim przypadku osoba pełniąca funkcje wójta powinna w ustawowym terminie rozwiązać stosunek pracy, zatem w przypadku Dźwierzut – wójt Szydlik powinna była przestać być urlopowanym pracownikiem sanepidu.

 

Wcześniej takie urlopowanie było standardem. Zmiany zostały wprowadzone w kodeksie wyborczym i z niego wynikają. Te, o których mowa, zaczęły obowiązywać wraz z początkiem obecnej kadencji.

Kwestią legalności mandatu wójt Szydlik – jak zapowiada Wierzuk – zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny. Którą z odmiennych opcji interpretacyjnych przyjmie? Tego przewidzieć się nie da.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
  Zgadzam się z przedmówcą w 100%
  Autor: Marcin
  2019-09-20 12:18:17
 • Auto wjechało w słup, ciężko ranny kierowca
  i dobrze że nie zabił postronnych, matki i dziecka idących w tym miejscu. mam nadzieję że koszty akcji zapłaci i posiedzi troszkę w celi?
  Autor: Buba
  2019-09-20 12:16:23
 • Miliony popłyną na drogi, umowy podpisane
  Paweł Kukiz, zaślubiony chwilowo w ramach koalicji Polskiej z PSL ogłosił wczoraj, że odbędzie się konferencja prasowa z udziałem posła Sachajko i dopiero co wypuszczonym na powietrze, byłym prezesem kółek rolniczych i członkiem PSL panem Serafinem. Serafin jak wiemy, od ponad pół roku został odcięty w ramach aresztu od społeczeństwa. Ponad 120 zarzutów na łączną kwotę ponad 30 mln złotych. Za przyczyną tego pana poseł Sawicki stracił stołek Ministra Rolnictwa. Coś mi się wydaje, ze jak to mawiał Józef Stalin ( kompromaty są silne). więc niebawem zostanie rozpalony grill nad wielkopowierzchniowymi agronomami:-D. Pytanie, czy były wójt Świętajna nie jest na wydobywczym i kto pójdzie na rozpałkę :-D
  Autor: Tomasz TK
  2019-09-20 11:41:00
 • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
  Dzieci powinny wiedzieć, że dwie wtyczki nie pasują do siebie i prądu z tego nie będzie. Tylko czy muszą dowiadywać się o tym, od różowych małorolnych panter :-D
  Autor: Tomasz TK
  2019-09-20 11:29:13
 • Czego obawiasz się najbardziej przy uprawianiu seksu? - o to pytali dzieci w szkołach!
  Z tego bardzo jasno wynika że pan Dobroński i podlegli mu dyrektorzy to banda nieudaczników i nierobów. Skoro miasto zapłacilo za tą ankietę, a pan Dobroński nie raczył jej nawet przeczytać to w trybie natychmiastowym powinien zostać wywalony z roboty i jeszcze ponieść konsekwencje karne za niedopełnienie obowiązków. Tak samo pedagodzy i dyrekcja szkół w których były ankiety. Wszystkich won, zanim zrobią jeszcze większą krzywdę naszym dzieciom!!!
  Autor: Jędrek
  2019-09-20 11:15:23
 • Syn radnego i policjant bez... audi – dopadli ich złodziej samochodów
  hehe a policjanci w szczytnie wyrabiaja premię trzepiąc mandaty
  Autor: Yaasiek
  2019-09-19 22:59:43
 • Miliony popłyną na drogi, umowy podpisane
  SZPAKAMI KARMIONY. Szpak to taki inteligentny ptak, że potrafi naśladować głosy innych zwierząt, w tym człowieka. Szpak nie był i nie będzie dziobany. A bociany... 500+. Bo jest w orkiestrach dętych jakaś siła...
  Autor: Śmieszek
  2019-09-19 20:16:50
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  W ogóle nie powinni nakładać mandatu,tylko od razu sprawę skierować do Sądu. Tam dostanie więcej do zapłaty. Na podwórku niech sobie wysypisko zrobi.
  Autor: Marek
  2019-09-19 15:08:58
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Jestem zwariowanym grzybiarzem. Siłą rzeczy poruszam się w lesie po tych samych trasach. Wyzbierałem już wszystkie butelki i puszki na swojej drodze. Nie urwała mi się od tego ciężaru ręka i mam satysfakcję nie spotykając już śmieci. Zachęcam do podobnych działań - sama frajda
  Autor: tedy
  2019-09-19 07:56:00
 • Pan Zbigniew chwali szczycieński szpital (sygnał czytelnika)
  To tylko opinia jednego pacjenta dobra jak złapałem rękę w wypadku na skutera wodnym to wysłali mnie po4 godzinach mokrego dalej nie dali nic żeby sieokryc ani przebrać bo to nie rewia mody dali witamina C trzymali tyle na korytarzu i wysłali do Biskupca A w Biskupcu do 4 rano mokry bez buta i wiadomość żeby jechać do Szczytna w poniedziałek się umówić co z tym zrobić A to był piątek od razu stamtąd pojechałem do Olsztyna i od razu zdjęcie przebrany już byłem bo ciuchy przywieźli mi . I gdzie tu opieka jest
  Autor: Norman
  2019-09-18 23:56:05