Niedziela, 5 Lipiec, Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny -

Reklama


Reklama

W zdrowym ciele – zdrowy duch – felieton pastora Andrzeja Seweryna


Oj, działo się w ostatni weekend w naszym mieście! I w poprzedni też. Na stronach Tygodnika była zamieszczona szczegółowa relacja z zawodów, które odbywały się w Szczytnie i zgromadziły zawodników z różnych stron Polski.Byli to ludzie w różnym wieku i mający różne doświadczenia w uprawianiu tak trudnej i wszechstronnej dyscypliny sportu, jakim jest triathlon, czyli trzy dyscypliny w jednym. Jest to bowiem kombinacja pływania, kolarstwa i biegania jednocześnie. Ta - od 2000 roku - dyscyplina olimpijska wymaga od zawodników przede wszystkim świetnej kondycji fizycznej, ale także uporu i wytrwałości, by w końcu dobiec do mety i zdobyć medal. Dla wielu ludzi jednak samo ukończenie takiego wyścigu, najpierw w wodzie, potem na rowerze i wreszcie w biegu i to długodystansowym, jest już nie lada wyzwaniem i satysfakcją. Innymi słowy – to dyscyplina dla wyjątkowych twardzieli, a więc sportowców przez duże S.

 

 

Zza okna mojego pokoju dochodziły do mnie wielogodzinne relacje z tych zawodów, w których wzięli udział zarówno bardzo młodzi sportowcy, jak i ci w bardziej słusznym wieku. Wszyscy byli godni podziwu, nie tylko ci, którzy zwyciężyli, bo tym ludziom po prostu chce się zmusić swoje ciało do codziennego treningu, wysiłku i samozaparcia. Tu nie chodzi tylko o trening mięśni, ale chodzi również o wyrobienie w sobie tzw. hartu ducha. W ten sposób można również kształtować swój charakter i nabywać cech, które potem przydają się w nauce, w codziennej pracy, a i w życiu też.

 

„W zdrowym ciele - zdrowy duch”. Kiedy więc widzę, jak wokół naszych jezior ludzie pedałują na rowerach, dzieci jeżdżą na rolkach, nieco starsi spacerują żwawo – czasami nawet z kijkami – to robi się miło na duszy. Z drugiej strony jednak, kiedy pomyślę o tak wielu ludziach, którzy spędzają godziny przed telewizorem lub ekranem komputera i którym nie chce się wyjść na powietrze, poruszać się trochę i powdychać zdrowego powietrza, to jest mi tych ludzi po prostu żal.


Reklama

 

Niektórzy wychodzą wprawdzie z domu, ale siedzą na ławkach nad jeziorem i …palą papierosy. Mało, że sami nie oddychają zdrowym powietrzem, to jeszcze utrudniają innym takowym powietrzem pooddychać. No cóż, „wolność Tomku w swoim domku”, tak więc to ich strata. A przecież lato przeleci nam szybko, więc wykorzystujmy każdą wolną chwilę na spacer, delektowanie się ciszą, zapachami lata i bujną zielenią wokół nas.

 

Zadbajmy o nasze dzieci i wyciągajmy je z domu jak najczęściej, a jednocześnie oderwijmy je od telefonów i smartfonów. Czy już nie da się zapanować nad tą plagą oglądania i klikania na klawiaturach telefonów komórkowych, bez którego nasze dzieci i wnuki nie potrafią żyć? Ktoś opowiadał mi ostatnio, jak oglądał ojca płynącego kajakiem po Krutyni ze swoim synkiem, który siedział za plecami swojego ojca i zamiast oglądać piękne widoki przyrody – cały czas siedział skulony i zapatrzony w ekran telefonu. A może by tak trochę powiosłował, trochę porozglądał się i wreszcie pogadał ze swoim zapracowanym na co dzień tatą? Kto tu jest bardziej winny? Odpowiedź wydaje się oczywista.

 

A skoro o dzieciach mowa, to w czasie ostatniego niedzielnego nabożeństwa w naszym kościele gościliśmy 80-osobową grupę dzieci, które spędzają wakacyjny czas na chrześcijańskich koloniach w naszym kościelnym Ośrodku Katechetycznym w Świętajnie. Wraz ze swoimi opiekunami dzieci przygotowały bardzo ciekawy program, który zaprezentowały nam, dorosłym. Z ich ust usłyszeliśmy wyuczone na pamięć wersety z Pisma Świętego oraz dynamicznie zaśpiewane piosenki wielbiące Pana Boga – Stwórcę tego pięknego świata. Jedna z tych piosenek szczególnie utkwiła mi w pamięci. Mówiła o Panu Jezusie, o którym dzieci śpiewały, że jest ich Mistrzem świata.

Reklama

 

Patrząc na te roześmiane i pełne werwy dzieci tak sobie pomyślałem: kim one będą za te kilkanaście lat i czy wtedy Jezus również będzie ich „Mistrzem świata”? Czy też wybiorą sobie innych mistrzów i innych idoli?

 

Nie zapomnę tych chwil, kiedy jako pastor miałem przywilej ochrzcić przez zanurzenie w wodzie moich własnych synów, którzy publicznie i świadomie, bez żadnego przymusu z mojej strony, postanowili wyznać Jezusa swoim osobistym Zbawicielem i powierzyli swoje dalsze życie w ręce Boga. Nie ma większej rodzicielskiej radości nad tę, gdy się ogląda zbawienie własnych dzieci. Dziś nasza najstarsza wnuczka także świadomie kroczy śladami swojego Zbawcy, co jest radością jej rodziców oraz nas – jej dziadków.

 

Nie tylko zdrowe ciało jest ważne – ważny jest też nasz zdrowy duch. Skoro więc ludzie uprawiający sport muszą codziennie trenować, by dojść do mistrzostwa, rekordów i medali, tak samo my, jako ludzie mający duchowe potrzeby, powinniśmy „trenować” i rozwijać się w naszej pobożności. Potrzeba nam samodyscypliny i samozaparcia, by oprzeć się pokusom, lenistwu i łatwiźnie, a uczyć się codziennego wypełniania Bożych oczekiwań wobec nas. Zatem – jak zawodnicy na stadionie – biegnijmy wytrwale. Niech nasze ciało i nasz duch też – będą zdrowe i silne!

 

pastor Andrzej Seweryn

(andrzej.seweryn@gmail.com)Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  Kup se półwysep...postaw se kurnik.albo świniarnia..i doglądam jak masz lepsze pomysły....

  Durer421


  2020-07-04 20:49:43
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Zajęcia bezpłatne dla seniorów, a kiedy napiszą, że pozyskali inwestorów będzie praca dla bezrobotnych, ławeczki z przewijakami. Chloluszek z łyżwą tematy płytkie i zastępcze. Przestańcie mydlić oczy młodym, seniorom

  Zuza


  2020-07-04 17:30:43
 • Proboszcz nie chce już szkoły na kościół
  A kto twierdzi że budynek jest pod opieką konserwatorską? Jedyne dwa obiekty w Farynach wpisane do rejestru zabytków to: Faryny - cmentarz ewangelicki (mogiły ziemne, nr rej.: 269 z 30.01.1986 - dom (chata) nr 9, drewn., XVIII/XIX, nr rej.: dec. z 12.04.1968 (brak nr na decyzji)

  Mazur


  2020-07-04 12:04:10
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Sam nie narzekam zajęty od rana do wieczora lecz widzę pustkę wokół wielu starszych ludzi, którzy wypadli z aktywności zawodowej. Każda forma przywrócenia ich \"do obiegu\" jest ważna i cenna. Rozumiem rozżalenie niektórych osób młodszych. Macie jednak wokół swój świat, swoje aktywności, energię, która rozpiera. Nie zazdrośćcie seniorom, też nimi będziecie bardzo szybko. Piwko owszem ale dlaczego tylko na to niektórych stać? Dlaczego czekać aż ktoś mi zorganizuje coś atrakcyjnego. Masz dwie zdrowe ręce i głowę na karku? To już wystarczy aby się nie nudzić. Tylko trzeba trochę chęci.

  wiesław mądrzejowski


  2020-07-04 07:38:07
 • Rewitalizacja zamku krzyżackiego (zdjęcia)
  Do osobnika/osobniczki o nicku Ula. Żeby tacy ludzie jak ty bez przeszłości, bez tradycji, ludzie znikąd - podążajacy donikąd mogli przez chwilę otrzeć się o coś co nazywamy dobrem wyższym. Żebyś podążając wiecznie za garnkiem ziemniaków z kapustą przez ten ziemski padół mogła na chwilę przystanąć i pomyśleć o tym skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Może podniesiesz czasami głowę znad michy i zwrócisz uwagę na otaczający świat. Bo tym się różnimy od zwierząt, że nie tylko spożywamy i wydalamy.

  Jacek


  2020-07-03 22:49:07
 • Baranowo i Opaleniec z nową drogą
  Tor wyścigowy otwarty .

  Będzie się działo.


  2020-07-03 12:57:45
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Z calym szacunkiem dla seniorow. Ale to mlodziez trzeba zachecac do zycia a rozrywek dla seniorow juz starczy. \"Marne nam te pokolenie rośnie. \" dzieki waszym pokoleniom kraj wyglada jak wyglada :) nasze pokolenia jeszcze nie mialy okazji sie wykazac :) Dziekuje i pozdrawiam

  esges


  2020-07-03 12:53:43
 • 20 i 21-latek włamali się do audi
  Dobrze że ich złapali, powinni łapy poucinać. Ale ciekawi mnie jak szybko ustalili policjancji kto to był i gdzie są? Kamerka może albo ktoś ich widział jak kradli?

  tyklos


  2020-07-03 11:37:03
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Już nie działają, sanepid zamknął.

  Turysta 2


  2020-07-03 11:04:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A co ma oferować. W normalnej rodzinie dzieci odkrywają w sobie zainteresowania w trakcie rozwoju i dzięki rodzicom je kontynuują. Czego wy oczekujecie, że całe życie ktoś wam coś będzie dawał, a wy będziecie tylko wybierać, przebierać to tak a to nie. Społeczeństwo mamy coraz bardziej roszczeniowe ale to dawanie się szybko skończy. Przyjdzie taki moment że trzepniecie doooopą o glebę i będzie ból, bo umiecie tylko brać a od siebie to już nic. Marne nam te pokolenie rośnie.

  Mieszkaniec


  2020-07-03 10:58:09