Niedziela, 19 Wrzesień
Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława -

Reklama


Reklama

„W drodze” 99 nowych mieszkań


Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa skupia 19 samorządów, w tym cztery z powiatu szczycieńskiego. W obrębie tych czterech samorządów będą wznoszone domy mieszkalne. Łącznie ma być tych mieszkań prawie sto – na początek.Do spółki weszły: miasto Szczytno oraz gminy: Dźwierzuty, Rozogi i Jedwabno. W pierwotnych założeniach w przedsięwzięciu miał uczestniczyć także Pasym, jednak ostatecznie do SIM nie wszedł.

 

- Zgodnie z zawartymi porozumieniami w Szczytnie powstanie 36 mieszkań, w Dźwierzutach 20, w Rozogach 10 i w Jedwabnie 33 – mówi Paweł Krassowski, doradca ds. budownictwa społecznego Krajowego Zasobu Nieruchomości, który to zasób jest koordynatorem tworzenia SIM-ów na terenie kraju.

 

Każdy z samorządów uzyskał już 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Są to środki, za które gminy objęły udziały w spółce SIM. - Spółka SIM KZN – Północ została powołana dokładnie 12 maja, gminy aportem przekazały do spółki po te 3 mln zł, obecnie tam, gdzie jest to możliwe, ruszyły już procedury zmierzające do realizacji inwestycji – wyjaśnia Krassowski.


Reklama

 

Reklama

Termin budowy, a w ślad za tym też pozyskania zaplanowanych mieszkań, zależy od wielu czynników. Najbardziej zaawansowane są działania w Szczytnie, gdzie gotowa jest dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę. Podobnie jest w przypadku gminy Dźwierzuty, a dokładniej w Orzynach, bo tam mają powstać budynki mieszkalne. W Rozogach niezbędna jest korekta miejscowego planu zagospodarowania, by działka przeznaczona na budynek mieszkalny, miała taki właśnie charakter. W Jedwabnie natomiast inwestycja ma być realizowana na gruntach gminnych, a nie skarbu państwa, w związku z czym musi zostać przeprowadzona procedura przekazania tych działek na rzecz SIM.

 

Już uzyskane „znaczone” środki na utworzenie SIM to tylko część dotacji, które gminy mogą uzyskać.

 

- W ramach już typowej procedury dotacyjnej, po złożeniu wniosku, każda z gmin może uzyskać wsparcie w wysokości 10% wartości konkretnej inwestycji z funduszu rozwoju mieszkalnictwa oraz kolejne do 35% dofinansowania z funduszu dopłat – tłumaczy Krassowski. - Pozostałe koszty to partycypacja przyszłych lokatorów i kredyt zaciągany przez SIM.

 

W sytuacji, gdy spółka jest już formalnie powołana, przystąpienie do niej kolejnych samorządów jest możliwe, ale bez 3-milionowego wsparcia.

 

- Przeznaczenie tych konkretnych środków jest precyzyjnie określone: na tworzenie spółki – wyjaśnia pan Paweł. - SIM KZN – Północ już istnieje, ale tworzone są kolejne spółki o tym charakterze, bo rośnie zainteresowanie samorządów. Jeśli więc inne gminy powiatu szczycieńskiego zdecydują się do takiej inicjatywy mieszkalnej przystąpić, jeszcze jest możliwość.Komentarze do artykułu

Pan Wicha( tak tak, pamiętamy) zrobi wiele, żeby przetrwać przy korycie. Stwarzać pozory działania, udawać społecznika to domena tego człowieka...łapy trzymają tylko stołek, więc zajętymi nie da rady nic zrobić oprócz tandetnego zdjęcia. ale podobno ogłosił sie, że przyjmie do swojego domu 10 uchodźców z Afganistanu hehehe. Kpina ale należy cieszyć się, że to ostatnie podrygi tego typu ślizgaczy politycznych!

pwel przekret

i wszystko jasne tworzenie spolek po to aby sie tam zainstalowaci ogarniac kase...smierdzi wszystko na odleglosc

Jerek L

pytanie dla kogo te mieszkanka dla radnych i ich pociotków?

Krytyk

Ci ludzie to komendanci. Kręcą się ale realnie to nic nie produkują sami sobie generują problem następnie go rozwiązują i ogłaszają sukces ... kpiny.

Uważny

Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Będzie swoja woda
  Kiedy CAŁE JERUTKI dostąpią zaszczytu?

  Robert Częścik


  2021-09-19 13:26:06
 • Apel o szczepienia w gminie Rozogi
  Bo Rozogi są gminą z najmniejszą ilością bezmyślnego inwentarza ... :) Brawo Rozogi!!! Ciekawe czy szanowny wójt naganiacz, weźmie odpowiedzialność za konsekwencje dobrowolnego poddania się eksperymentowi medycznemu....no, Panie Kudrzycki, podpiszesz Pan papier, że w razie śmierci po szczepieniu, oddasz pan swoje życie?....NIE ... nie podpiszesz, bo i niby czemu, skoro decydując się na wyszczepienie, każdy podpisuje świadomie dobrowolną zgodę na udział w eksperymencie medycznym, czym zdejmuje odpowiedzialność ze zbrodniarzy przymuszających do dobrowolnego okaleczenia się.

  XXX


  2021-09-19 11:39:24
 • Stan prac w nowym żłobku sprawdzili radni
  Żenada żłobek w szkole

  Andrzej


  2021-09-19 08:01:04
 • Znamy oficjalne wyniki budżetu obywatelskiego. Kto wygrał?
  13 głosów na ławeczki fotowoltaiczne za 250 tysięcy ??!! Hahaha kpina jakaś! Szczytno ma taką potężną infrastrukture, że trzeba miasteczko rowerowe budować, zeby dzieci umialy po chodniku jechac ? Miałabyć rozbudowa SKATEPARKU ile było głosów pytam sie ? Ile lat jeszcze będziemy czekać na przeszkody, które były w projekcie uwzględnione 7 lat temu ??!! Przeszkoda co została postawiona już jest rozklepana jak schabowy za rok będzie sie nadawać tylko na opał jak legendarna rampa co siekierami rozebrana została a trzeba było tylko 2 deski na górze wymienić :) POZDRAWIAM

  Potężny LegwanZORD


  2021-09-18 23:07:50
 • Zbadali bagna georadarem, szukali zatopionego wozu bojowego (zdjęcia)
  W Dzwierzutach był kiedyś staw na środku miejscowosci z opowiesci dziadka prawdopodobnie ruscy żołnierze w zime chcieli czołgiem przejechać po lodzie i w efekcie lód pękł a czolg poszedl na dno teraz jest pod ziemia a jakies 30 lat temu niby bylo widac kawalek lufy tez można bylo by takim georadarem poszukać...

  Ms


  2021-09-18 07:55:41
 • 111 lat Banku Spółdzielczego w Szczytnie (zdjęcia)
  celebryci na pierwszym planie...

  gość


  2021-09-18 06:21:39
 • Będzie krócej i szybciej do Olszyna? Coraz bliżej przebudowy drogi (zdjęcia)
  Za 100 lat ????????????

  Follower


  2021-09-17 19:38:00
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Bo byłoby trudno biegać w habicie czy innej kiecce od szczęki po dolne paznokcie. Na szczęście Szczytno to nie Kabul (jeszcze).

  massakra


  2021-09-17 15:28:24
 • Filmowcy z Niemiec kręcą film w murach byłego kolegium nauczycielskiego
  W tym filme ta Niemka jedzie w brudnym starym pociągu do Pasymia. Wyrzuca z przedziału Polaka, który grzecznie wychodzi. Z Pasymia widać tylko zrujnowaną szopę jako dworzec i chuliganów na rynku. Komenda policji w Olsztynie wieczorem jest \"o tej porze już nie osiągalna\". Polska policjanta na wodok córki staje śię mamuśką i praca przestaje być ważna (Niemka patrzy na nią z pohardą). Typowa obraz Polski w ZDF. Nie da śię tego oglądać. Że Polacy w tym u cuestniczą?

  Telewidz


  2021-09-16 14:40:50
 • Pięć medali Juranda Szczytno
  Dlaczego te dziewczyn muszą biegać w majtkach i pokazywać gołe brzuchy? Kto chce je tak oglądać? Ze sortem nie ma to nic do czynienia

  Nick


  2021-09-16 14:30:24

Reklama