Reklama


Reklama

W Orzynach otworzyli „Bujany Kąt przy Dębie” (zdjęcia)


W Orzynach (gm. Dźwierzuty) w sobotę, 9 grudnia miała miejsce podwójna uroczystość: otwarcie „Bujanego Kąta przy Dębie” oraz sołeckie Mikołajki.Pierwsze wydarzenie wiązało się z realizacją zwycięskiej inwestycji w ramach „Małych grantów sołeckich”, na które konkurs ogłosił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Projekt opiewał na kwotę prawie 8 tys. zł, a polegał na ciekawym wkomponowaniu zestawu huśtawek w przestrzeń placu sołeckiego z wiekowym dębem. Sołtys Orzyn, Wiesław Domalewski, perspektywę otwarcia „kąta” uznał za dobrą okazję do jednoczesnego zorganizowania sołeckich Mikołajek.

W otwarciu wzięła udział liczna grupa mieszkańców sołectwa z dziećmi oraz zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się m.in. wicemarszałek województwa, pani Sylwia Jaskulska, przewodniczący Rady Gminy Dźwierzuty, pan Arkadiusz Nosek, oraz proboszcz parafii Targowo, ksiądz Tomasz Kowalski. Na prośbę sołtysa uroczystego otwarcia, czyli przecięcia wstęgi, dokonała jedna z młodszych dziewczynek z Orzyn, Zuzia Kowalewska. Gospodarz wsi chciał w ten sposób podkreślić rangę czynienia dobra, w tym wielu inwestycji, z myślą o najmłodszych i o pokoleniach, które będą po nas. Pani Wicemarszałek wyraziła nadzieję, że dzięki powstałemu „bujanemu kątowi” dzieci będą miały miejsce na wspólne spędzanie czasu i zabawę. Natomiast przewodniczący RG, Pan Nosek, wyraził satysfakcję i gratulował, że powoli w Orzynach powstaje coraz bogatsza sołecka infrastruktura. Na koniec uroczystości otwarcia „Bujany Kąt przy Dębie” został poświęcony przez proboszcza Tomasza Kowalskiego, który w modlitwie prosił o bezpieczeństwo dla dzieci i stałą opiekę Aniołów Stróżów. Następnie dla zabawy i jednocześnie sprawdzenia huśtawek, ksiądz i pani wicemarszałek, ku radości zgromadzonych, zaczęli z entuzjazmem bujać się w dół i w górę.


Reklama

Reklama

Po chwili rozpoczęły się sołeckie Mikołajki. Zadbano o stosowną oprawę: dzieci i dorośli mieli na głowach czerwone czapeczki, na placu pojawił się organista, Pan Zbigniew Sawczuk, który grając na akordeonie zaintonował kolędę. I nie wiedzieć skąd na plac, ku ogromnej radości dzieci, zawitał św. Mikołaj z dużym workiem prezentów. Oblężenie, śpiewy, tańce, wręczanie podarków, robienie zdjęć, ogólna radość, bo każdy przybyły otrzymał prezent. Obok płonęło ognisko, na którym można było upiec kiełbaskę, pod dachem stół ze słodkim poczęstunkiem, gorącą kawą i herbatą. Były też świąteczne dekoracje, świece, zimne ognie. Pomimo zmierzchu i chłodu wszyscy czuli się pogodnie, a wielu wyrażało radość z udziału we wspólnym, przedświątecznym spotkaniu.

wdKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Pub w browarze z piwem Jurand już w przyszłym roku! (zdjęcia)
  A do takiej ruiny doprowadzili niemcy, który byli wcześniejszymi właścicielami browaru. Wycisnęli ile się dało z zakładu rozlewając wódkę i likiery a na koniec uciekli do niemiec.

  doradca


  2020-12-05 15:14:50
 • Warstwy sposobem na przetrwanie zimy!
  A w Mrągowie lodowisko jest.

  Łyżwa


  2020-12-05 08:45:02
 • Ma szczęście do nietypowych interwencji i jest dumna z tego, że nosi mundur
  To nie jest szczęście do nietypowych interwencji tylko nietypowe zaangażowanie w pracę! Brawo Lidka! Tak trzymaj! Równaj w górę!

  Brawo!


  2020-12-04 21:56:35
 • Szynobus zderzył się samochodem dostawczym (foto)
  kurierka i wszystko jasne

  były kurier


  2020-12-04 16:22:48
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do NIKT. No to zanalizujmy pokrotce 16 lat minionej wladzy. Na przyklad jeziora. 1. Uzyskanie przez miasto wladztwa nad nimi, o co sie poprzednicy nieudolnie i malo wytrwale starali, bardziej pozorujac dzialania niz je istotnie realizujac. 2. Wladztwo otworzylo droge do tego, by miasto moglo cokolwiek w nich i przy nich robic, a jeziora, glownie duze, mogly czemus pozytecznemu sluzyc. 3. Oczyszczenie wody: wymagalo najpierw przebudowy kolektorow tak, by kanaly burzowe nie wlewaly wszelkiego g. do jezior. Wczesniej, w efekcie roznych \"awarii\" tymi odplywami burzowymi szly do jezior poprodukcyjne scieki, m,.in. z browaru czy mleczarni. 4. Po likwidacji zrodel syfu zrzucanego do jezior przyszedl czas na oczyszczenie wody we wspolpracy z UWM - trwalo trzy lata. 5. Kiedy woda juz nadawala sie do uzytku - powstala plaza miejska i milo bylo (i jest) widziec gromady uszczesliwionych dzieciakow taplajacych sie w tej wodzie, czego Szczytno bylo pozbawione przez kilkadziesiat wczesniejszych lat. 6. Uporzadkowanie terenow nadjeziornych lacznie z budowa sciezki wokol wiekszego z akwenow (przy wspolpacy z gmina, jako ze spora czesc tej sciezki przez teren gminy prowadzi). Warto byloby spytac tych, ktorzy nieustannie i licznie z tej sciezki korzystaja, czy w ogole pamietaja, ze to dzielo Gorskiej od poczatku do konca. To tylko jeden z kierunkow dzialan, ktore poprzednia wladza konsekwentnie realizowala: byla wizja, byl cel i wytyczona droga do jego osiagniecia. ULICE. Czy osoby mieszkajace przy ul. Lwowskiej pamietaja co im powiedzial burmistrz Zuchowski, gdy zadali budowy tej ulicy? \"To nie nasze, to powiatowe. Nie mozemy, nie da sie\". A za Gorskiej \"sie dalo\": I Lwowska, i Moniuszki, Przemyslowa, itp., dzieki czemu w wielu przypadkach nie trzeba sie przebijac przez zatloczone centrum. TERMOMODERNIZACJE. Ktos pamieta jak wygladal i jaki ziab panowal w budynku MDK-u? Ze takiego remontu doczekaly tez m.in. budynek MOPS-u czy przedszkola przy Polnej? Jesli wiec dzis Mankowski szczyci sie dzialaniami w SP6 czy przedszkolu przy ul. Konopnickiej, to raczej nie powinien mowic ze nadrabia \"wieloletnie zaleglosci\", bo te akurat inwestycje byly juz przygotowane przez Gorska, jak zreszta znakomita wiekszosc innych, ktore sa obecnie realizowane - np. ruiny zamku. I w tym tempie mozna by dlugo... A ze ludzka pamiec jest dobra, lecz krotka... coz.

  pirania


  2020-12-04 14:48:03
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11