Reklama


Reklama

W Dąbrowach Działach robi się coraz bardziej gorąco


Narasta konflikt wśród mieszkańców Dąbrów Działów w gminie Rozogi. W środę skłócone strony chcieli pogodzić gminni radni i wójt. Spotkali się z mieszkańcami, którzy wojują o... liczbę i lokalizacje przystanków autobusu szkolnego. Spotkanie skończyło się solidną awanturą. Nie szczędzono sobie prywatnych uszczypliwości. Emocje próbował tonować Jerzy Bruderek, radny z Rozóg.Spotkanie rozpoczęło się od objazdu autobusowej trasy. Radni i wójt poznali ją. Zatrzymywali się też w miejscach, gdzie przystanki istnieją bądź mogłyby powstać. Spotkanie zostało zorganizowane przez dyrektorkę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dąbrowach. Sama w spotkaniu udziału jednak nie wzięła, bo jest... w kwarantannie.

 

U jednej z nauczycielek pracujących w szkole w Dąbrowach stwierdzono koronawirusa. Szkoła przeszła na nauczanie zdalne, a nauczyciele i personel znaleźli się w kwarantannie. Dlatego spotkanie, które miało pierwotnie odbyć się w szkole przeniesiono do świetlicy przy miejscowej remizie OSP.

 

 

Mediacje oko w oko

 

Konflikt dotyczący lokalizacji przystanków urósł do takich rozmiarów, że rodzice zaczęli nawet blokować drogę przejazdu szkodnego autokaru.

 

- Nie możemy więcej dopuścić do takiej sytuacji, stąd próba naszych mediacji w tej sprawie – mówi wójt gminy Rozogi Zbigniew Kudrzycki. - Jeśli mieszkańcy sami nie dojdą do porozumienia, to radni samodzielnie podejmą uchwałę o lokalizacji tych przystanków. Jesteśmy tu jednak, aby wypracować rozwiązanie zadowalające obie strony...

 

Wszystkie brudy na wierzch...

 

Przedstawiciele skłóconych stron (rodzice) wyłożyli swoje racje. Podczas dyskusji nie brakowało jednak emocji i prywatnych zaczepek. I to takich mocno niepublicznych: oskarżeń o pijaństwo, czy publiczne obnażanie. Te niesmaczne i zupełnie niedotyczące istoty problemu oskarżenia zostały skwitowane przez jednego z uczestników, który podsumował, że w ogóle nie chodzi o dobro, czy bezpieczeństwo dzieci, a prywatne kłótnie kilkorga mieszkańców.


Reklama

 

Reklama

Ta słuszna reprymenda nie na wiele się jednak zdała. Nadal nie brakowało „argumentów poniżej pasa” i takich, które ocierały się nawet o kodeks karny. Poruszono na przykład wątek prywatnej rozmowy wójta z mieszkańcem Dąbrów, która została rzekomo nagrana. Cześć zebranych mieszkańców twierdziła, że ją odsłuchała. Wójt Zbigniew Kudrzycki był tym wyraźnie zaskoczony. Próbował dociec, kto go nagrał i w jakim celu. Rozmowa miała rzekomo dotyczyć umiejscowienia przystanków. - Nagranie osoby bez jej wiedzy to przestępstwo – przypomniał zebranym wójt Kudrzycki.

 

Wyjątkowy głos rozsądku...

 

Dyskusja szła wyraźnie w złym kierunku. Uwagę zwrócili na to radni, którzy wprost powiedzieli, że mieszkańcy Działów zioną do siebie wzajemną nienawiścią i stąd ten problem.

 

- Mam wrażenie że niepotrzebnie się tu w ogóle zebraliśmy – próbował tonować nastroje radny Jerzy Bruderek. - Jeśli się nie porozumiecie, to rada sama podejmie decyzję, ale wówczas nie będzie miało znaczenia, czy komuś dzieci prowadza babcia, czy ktoś ma samochód. Na pewno nie będzie też przystanku przy każdym domu. Ale mnie zastanawia inna rzecz. Jak zachowują się wasze dzieci jadąc jednym szkolnym autobusem, kiedy widzą swoich rodziców tak zwaśnionych i wręcz agresywnych? Czy one też nie mogą na siebie patrzeć? Opamiętajcie się, bo dojdzie w końcu to jakiejś tragedii. To kwestia czasu. Dogadajcie się, ustalcie wspólne potrzeby i je nam przedstawcie, bo jeśli tego nie zrobicie będę pierwszy, który będzie wnioskował, aby spornego przystanku w w ogóle w Działach nie było. Zostaną jedyne te dwa na krzyżówkach. Nie możemy ulegać szantażowi, strajkowi, bo za chwilę na drogi wyjdą mieszkańcy Kowalika, czy innej naszej wsi na drogi, zablokują je i będą chcieli przystanek przy każdym domu. Apeluję: nie przenoście swojego konfliktu na dzieci. Schowajcie prywatne ambicje i animozje i się dogadajcie. Mówię to do obu skonfliktowanych stron

 

…nie znalazł uznania

 

Początkowo ten wywód uspokoił zebranych. Niestety, na chwilę. Dyskusja trwała jeszcze przez dobre kilkadziesiąt minut. Wójt przedstawił aż osiem wariantów usytuowania przystanków. Żadna propozycja nie znalazła jednak jednogłośnego uznania.

 Komentarze do artykułu

Maseczki

Wyglądają komicznie w tych maseczkach.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Ciekawe ile zdrowych dzieci w wyniku błędnej diagnozy lekarzy (to przecież tylko ludzie) nigdy się nie narodziło? Słowo \"prawdopodobieństwo\" jest bardzo pojemne i nieprecyzyjne. Jaki będzie kolejny etap w chory sposób pojmowanej \"wolności\"? Zabijanie dzieci, które ciężko zachorują i zostaną kalekami? A może eutanazja chorych i starych rodziców, którymi nie mamy czasu ani ochoty się opiekować? W świecie, gdzie wszystko jest na pokaz , kalekim dzieckiem nie można się pochwalić. Zdaję sobie sprawę, że to bardzo trudny i niezwykle emocjonalny temat, ale czy na pewno mamy prawo decydować o czyimś prawie do życia ?

  freedom


  2020-10-28 09:48:40
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Każdy ma prawo mieć własne zdanie i je manifestować, ale nie w taki sposób, jak dzieje się to w niektórych miastach. Demonstranci zachowują się jak rozszalałe bydło, które niszczy wszystko, co spotka na swojej drodze. Agresja i nienawiść do niczego dobrego nie prowadzą.

  olek


  2020-10-28 09:23:40
 • Kilometry pomocy dla Lenki Mazur
  seneka zapytaj też PiS ile się dołożą?

  M@t


  2020-10-28 09:00:31
 • Kilometry pomocy dla Lenki Mazur
  Zwolennikm aborcji dedykuję- to dziecko ma też prawo żyć chociaż jest ciężko chore. Ci się do zbiórki pieniężnej nie dołączą się!! Za to hołota wyjdzie na ulicę!

  seneka


  2020-10-28 02:15:29
 • Lotnisko Olsztyn-Mazury z nowoczesnym systemem ILS
  Przydałaby się jeszcze do Mrągowa, Pisza i Ełku, bo pasażerami są nietylko mieszkańcy Olsztyna.

  darekk


  2020-10-27 18:04:31
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Do \"Do myśliciel\". Czyli ciąże z gwałtu - eo ipso - dzieci - mogą być \"zabijane\", bo nie obejmuje je przesłanka \"eugeniczna\". Należy przypuszczać, że nowe życia, poczęte w wyniku gwałtu, są mniej warte dla prawodawców, skoro utrzymuje on tę przesłankę do legalnej aborcji. Najpierw należy wiedzieć, co to jest eugenika. Jest to selekcja gatunku w celu eliminacji osobników słabych, \"uszkodzonych\" przez naturę w taki, czy inny sposób. To ideologia reżimów totalitarnych, które dążą do stworzenia \"rasy panów\" - doskonałych intelektualnie i fizycznie osobników. Wobec powyższego Matki - noszące w sobie obumierające, niezdolne do samodzielnego życia płody / dzieci - są kategoryzowane jako niższej rasy osobniki ludzkie, które nie mogą wydać na świat zdrowego człowieka. Dlatego muszą podlegać naturalnej selekcji: ból, osamotnienie, depresja, rozpad rodziny, eliminacja z życia społecznego, psychiatryk, co wszystko prowadzi do autodestrukcji. Jak wytrzymają do rozwiązania ciąży to dobrze, jak z powodu zakażenia będą miały problemy - to ich sprawa. A że po takiej traumie nie będą chciały mieć dzieci - to też ich sprawa - i wina, że nie chcą.

  Myśliciel


  2020-10-27 15:34:09
 • Koronawirus u policjantów, rzeczniczka potwierdza
  Pewnie, że nieprawda. Od groma policjantów nie wysyłają na kwarantannę, choć powinni, a oni mogą dalej roznosić wirusa.

  Nietzsche


  2020-10-27 13:55:18
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Znasz historię aborcji w Polsce? W 1943r. wprowadził ją Hitler, po zakończeniu wojny była zabroniona bo obowiązywały przepisy przedwojenne. W 1956r. stalinowski sejm zalegalizował aborcję bez ograniczeń. W 1993r. sejm ustawą zakazał aborcji całkowicie, w 1996r. komuniści z sdrp lub sld znieśli prawną ochronę życia dzieci nienarodzonych a w 1997r. Kwaśniewski, SLD i UP wprowadzili konstytucję (która obowiązuje do dziś). Po wejściu w życie konstytucji kwaśniewskiego TK orzekł że ustawa sld i up z 1996r. jest niezgodna z konstytucją kwaśniewskiego z trzema wyjątkami: gwałtu, zagrożenia życia i zdrowia kobiety, wady dziecka. 22.10.2020 TK orzekła na zapytanie posłów PIS, PSL, Konfederacji, Kukiz15 że przesłanka eugeniczna jest nie zgodna z konstytucją kwaśniewskiego. i nawet Zoll jako były prezes TK stwierdził że orzeczeniu prawnie nic nie można zrzucić. Więc jeśli chcesz mieć możliwość zabijania dzieci musisz zmienić konstytucję, bo to ona chroni życie od narodzin.

  Do myśliciel


  2020-10-27 12:52:51
 • Protest w sprawie aborcji dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  WEDŁUG TK MOŻNA USUNĄĆ CIĄŻĘ (dziecko) będącą skutkiem gwałtu (czyn zabroniony). WEDŁUG TK NIE MOŻNA USUNĄĆ CIĄŻY, gdy są stwierdzone nieusuwalne wady letalne oraz wady rozwojowe, które nie pozwalają dziecku funkcjonować poza organizmem matki. Bardzo ciekawe podejście TK do Konstytucji, która mówi o równości, godnym traktowaniu i prawie do życia każdego istnienia.

  Myśliciel


  2020-10-27 11:44:54
 • Koronawirus u policjantów, rzeczniczka potwierdza
  czy aby to jest prawda...

  gość


  2020-10-27 10:20:34