Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

WSPol jeszcze bardziej policyjna, co to oznacza dla Szczytna?


Niespełna 1000 studentów rozpoczęło właśnie naukę w Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Niemal 60 procent to policjanci. A jeszcze kilka lat temu na studiach w WSPol ponad połowa kształcących się byli to cywile. Co to oznacza dla Szczytna?


  • Data:

Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się w czwartek, 5 października. Najpierw przywitano oczywiście zaproszonych gości, a wśród nich między innymi ministra MWSWiA Jarosława Zielińskiego oraz nadinsp. dr Jarosława Szymczyka – Komendant Główny Policji. Inaugurację Roku Akademickiego poprzedziła Msza Święta w intencji społeczności akademickiej uczelni.

 

 

Nowy rok jest pełen zmian. Ta najważniejsza dla miasta, to ograniczenie limitów dla cywilów. W tym roku jest ich mniej o ponad 150 osób. Zwiększyła się za to liczba studiujących policjantów. Uczelnia otworzyła też nowy kierunek. To Informatyka w bezpieczeństwie, na którym studiować będzie ponad 30 osób. Kierunek skierowany jest jednak wyłącznie dla policjantów i pracowników podległych MSWiA.

Te zmiany mogą odbić się na gospodarce i rozwoju Szczytna. Głównie uderzy to w rynek nieruchomości, wynajmu mieszkań. Cywile szukali stancji, prywatnych kwater, a to napędzało wynajem. Studenci policjanci mają zapewnie zakwaterowanie na terenie uczelnie.

 

 

Podczas przemówień dominowała retoryka mówiąca o tym, że WSPol jest uczelnią policyjną i do jej głównych zadań należy kształceni i wychowywanie polskich policjantów.

Nowy rok akademicki rozpoczęło blisko 1000 studentów, z czego około 400 to cywile. W ciągu ostatnich lat odwróciły się proporcje. I z zapowiedzi władz uczelni wynika, że ten trend będzie utrzymany. Czyli w WSPol ma kształcić się mniej cywilów, a więcej funkcjonariuszy.

 

 

Inauguracja nowego roku akademickiego rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru, odegrania hymnu państwowego i przemówienia Komendanta-Rektora WSPol w Szczytnie, który zaprezentował gościom najważniejsze dane dotyczące Uczelni oraz plany, jakie kierownictwo WSPol stawia sobie za cel do realizacji. Kluczowym projektem jest uruchomienie innowacyjnego kierunku studiów podyplomowych pn. Bezpieczeństwo wewnętrzne państwa na poziomie strategicznym funkcjonowania służb resortu spraw wewnętrznych, skierowanych do organów administracji rządowej i samorządowej.

 

Insp. dr Marek Fałdowski podkreślił, że podstawowym zadaniem Uczelni jest kształcenie przede wszystkim funkcjonariuszy MSWiA i w tym roku akademickim jest taka tendencja. Dodał, że dzięki nowemu kierunkowi studiów, który zostanie uruchomiony w tym roku akademickim tj. Informatyka o specjalności Informatyka w bezpieczeństwie, Policja będzie miała doskonale przygotowanych informatyków. Następnie podkreślił, że niezwykle ważnym projektem jest uruchomienie studiów Master of Business Administration. Kończąc wystąpienie, insp. dr Marek Fałdowski – Komendant-Rektor WSPol w Szczytnie dodał, że jeśli wszystkie założone inicjatywy uda się zrealizować, wówczas będzie mógł z całą pewnością powiedzieć, że Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie jest chlubą Polskiej Policji.

 

Po przemówieniu nastąpił najważniejszy punkt uroczystości – Immatrykulacja. Wyróżnieni studenci I roku, po złożeniu roty ślubowania na sztandar Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, otrzymali z rąk Sekretarza Stanu w MSWiA oraz Komendanta-Rektora WSPol listy gratulacyjne.

 


Reklama

Po wręczeniu wyróżnień przyszedł czas na przemówienia okolicznościowe zaproszonych gości. Pierwszy zabrał głos Pan Jarosław Zieliński – Sekretarz Stanu w MSWiA, który powitał zebranych gości, a następnie dodał, że: (…) zawsze, gdy grany jest hymn akademicki jesteśmy wzruszeni, bo to jest moment szczególny, przejmujący i ważny. Rozpoczyna się wówczas coś istotnego dla każdego studenta, a także dla tych którzy towarzyszą studentom. My dzisiaj towarzyszymy zwłaszcza studentom pierwszego roku (…) z grupą, która dzisiaj rozpoczyna naukę w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie na kierunkach prowadzonych w Wyższej Szkole Policji wiążemy szczególne nadzieje jako państwo, jako społeczność. Od jakości nauki i studiów, a później jakości służby i pracy zależy tak wiele, zależy bezpieczeństwo państwa. Bezpieczeństwo to jest jedna z podstawowych wartości. Dzisiaj Polska jest państwem bezpiecznym, ale to dlatego, że podejmowany jest codzienny wysiłek wielu ludzi i instytucji. Jest to wysiłek mądry i racjonalny. Trzeba to utrzymać i rozwijać, ponieważ nic nie jest dane raz na zawsze. Trzeba czuwać nad bezpieczeństwem i niepodległością. Obecnie mamy do czynienia z wieloma wyzwaniami. Świat się rozwija, idzie w kierunku postępu, dlatego istotne jest, aby wyprzedzić ewentualne zagrożenia. Dlatego tak wielką wagę przywiązujemy do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. (…). Nawiążę jeszcze do słów Komendanta-Rektora, bowiem wielkie znaczenie ma wychowanie funkcjonariuszy. Funkcjonariusze powinni być nie tylko świetnie wyszkoleni, ale powinni mieć także właściwą postawę, bo przecież reprezentują państwo. Mundur to wyjątkowe zobowiązanie. Etyka, standardy służby, wierność słowom przysięgi to jest to, czego wymagamy. Sama wiedza, nawet najbardziej nowoczesna musi być połączona z właściwą postawą, jakiej oczekuje społeczeństwo (…). Na koniec przemówienia Pan Minister Jarosław Zieliński podkreślił znaczenie tradycji Polskiej Policji i przekazał wszystkim zebranym najlepsze życzenia.

 

Następnie głos zabrał nadinsp. dr Jarosław Szymczyk – Komendant Główny Policji, który przekazał najlepsze życzenia wszystkim zebranym oraz całej społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, a przede wszystkim studentom. Następnie dodał, że: Inauguracja to dzień niezwykle istotny dla całej Polskiej Policji. To wynika z faktu, że Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie to jedyna Uczelnia, która kształci kadry oficerskie Policji. To tę Uczelnię, kończą przyszli dowódcy, naczelnicy i komendanci największej w Polsce mundurowej formacji - 103 000 funkcjonariuszy oraz 25 000 pracowników Policji potrzebuje profesjonalnego zarządzania, po to żeby móc stać na straży bezpieczeństwa. Nie trzeba dodawać jak ważne jest to, aby tą formacją dowodzili profesjonaliści, dobrze wyszkoleni ludzie. Dlatego też chce wyrazić słowa uznania dla kadry naukowo-dydaktycznej za to, że dzięki Wam i Waszym poprzednikom ta Uczelnia ma renomę nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Możemy mówić o Wyższej Szkole Policji w Szczytnie jako o Uczelni z wielkimi osiągnięciami, ale i aspiracjami. Cieszę się z planów utworzenia nowych kierunków i otwarcia na nowoczesną edukację. W sposób szczególny chcę podziękować Panu Tomaszowi Zdzikotowi za inicjatywę i determinację włożoną w ukierunkowanie i plany uruchomienia studiów MBA (…) Jako szef Polskiej Policji chce podziękować wszystkim którzy dokładają wielkich starań, aby jakość kształcenia oficerów Polskiej Policji, kadry kierowniczej Polskiej Policji. Mam wielki szacunek i uznanie dla Waszej codziennej pracy. Apeluję także o to, abyście byli niezwykle wymagający. Wymagajcie naprawdę wiele, bo tylko w ten sposób będziemy budować jakość Polskiej Policji. Na koniec przemówienia nadinsp. dr Jarosław Szymczyk zwrócił się do studentów, mówiąc, żeby zawsze pamiętali słowa Jana Pawła II, którzy powiedział kiedyś, aby wymagać od siebie, nawet gdy inni od nas nie wymagają. Następnie przekazał życzenia satysfakcji płynącej z codziennej pracy i służby. W swoim wystąpieniu zwrócił się także do kadry dydaktyczno-naukowej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, podkreślając znaczenie, jakie ma rzetelna edukacja funkcjonariuszy. Kształcenie kadry kierowniczej Policji wpływa na skuteczność i profesjonalizm całej formacji

Reklama

 

Głos zabrał także Pan Sławomir Sadowski – Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, który nawiązał do historii Polskiej Policji. Następnie podkreślił znaczenie wychowania patriotycznego i pamięci o tych, którzy walczyli o naszą niepodległość. Na koniec wystąpienia złożył najlepsze życzenia studentom i całej społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Policji.

 

Po wystąpieniach okolicznościowych Pan Jarosław Zieliński – Sekretarz Stanu w MSWiA dokonał uroczystego wręczenia dyplomów uzyskania stopnia naukowego doktora, a następnie wręczył medale oraz odznaczenia funkcjonariuszom WSPol, .

 

W dalszej części Pani Teresa Bracka - Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” zs. w Katowicach wręczyła insp. dr. Markowi Fałdowskiemu – Komendantowi-Rektorowi Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie list honorowy oraz numizmat w dowód uznania za okazaną życzliwość i wsparcie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w upamiętnianiu historii Policji Województwa Śląskiego II RP i martyrologii jej funkcjonariuszy jako ofiar terroru sowieckich komunistów i niemieckich nazistów.

 

Na zakończenie tego akademickiego wydarzenia wykład inauguracyjny nt. Wartości jako wyznacznik policyjnej służby wygłosił Ks. prof. zw. dr hab. Edward Wiszowaty – Kapelan Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

 

To będzie ważny rok dla Uczelni….

 

Tegoroczna inauguracja roku akademickiego 2017/2018 rozpoczyna nowy etap w rozwoju Uczelni. Na Wydziale Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie uruchomiony został nowy kierunek studiów Informatyka o specjalności Informatyka w bezpieczeństwie, ponadto planowane jest uruchomienie innowacyjnego kierunku studiów podyplomowych pn. Bezpieczeństwo wewnętrzne państwa na poziomie strategicznym funkcjonowania służb resortu spraw wewnętrznych, skierowanych do organów administracji rządowej i samorządowej. W planach jest także uruchomienie nowego kierunku studiów w WSPol w Szczytnie pn. Cyberbezpieczeństwo o specjalności forensic o profilu praktycznym. Studia będą prowadzone na poziomie studiów drugiego stopnia w formie stacjonarnej i niestacjonarnej. Od 1 października 2017 r. zmieniła się także struktura Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Dawny Wydział Administracji WSPol zastąpił Policyjny Wydział Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, na którym planowane jest uruchomienie studiów podyplomowych Master of Business Administration (MBA). Dodatkowo, zaplanowano uruchomienie studiów drugiego stopnia o profilu praktycznym na kierunku Kryminologia o specjalności kontrola przestępczości.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama