Czwartek, 28 Maj, Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira -

Reklama


Reklama

WPISANI W KRAJOBRAZ MIASTA (zdjęcia)


Pasym w latach 50. oraz Pasym dzisiejszy to dwa różne miejsca, ale jest kilka kwestii, które łączą te dwa okresy w historii mazurskiej miejscowości. Jedną z nich jest z pewnością klub Błękitni Pasym, który przez lata wpisał się w krajobraz miasta. To klub z ponad 65-letnią tradycją, który dziś wspomina osoby przez lata tworzące ten zespół.LUDOWY KLUB SPORTOWY

 


Reklama

II wojna światowa nie oszczędziła Pasymia, około 30% zabudowy zostało zniszczone. Spora część mieszkańców wyjechała z miasta, niektórzy dobrowolnie, inni zostali do tego zmuszeni. Efektem tego było również odebranie praw miejskich wiosną 1946 roku. W ciągu następnych kilku lat Pasym poczynił pierwsze kroki, by wrócić do dawnej świetności. Wybudowano kilka zakładów, a do mazurskiej miejscowości zaczęli przybywać nowi mieszkańcy, przede wszystkim z Mazowsza czy repatrianci z Kresów Wschodnich. W 1953 roku założono również Ludowy Zespół Sportowy Błękitni. Kilkadziesiąt lat później Pasym jest już zupełnie innym miejscem. W 1997 przywrócono również prawa miejskie. Rozwija się turystyka czy mała przedsiębiorczość. Spoiwem tych dwóch okresów są również Błękitni, którzy do dziś przyciągają wielu kibiców na swój stadion.

Reklama

 

Jerzy Laskowski

 

 

Inicjatorem powstania LZS-u była grupa ludzi pod przewodnictwem Stanisława Jastrzębskiego, który został pierwszym prezesem klubu. Ciekawostką jest to, że poproszono go również o to, by oddał swoją działkę, na której uprawiał warzywa i przekazał ją na boisko do gry w piłkę nożną. Tak powstał stadion przy ulicy Sportowej. Klub przez pierwsze kilkadziesiąt lat grał w najniższych klasach rozgrywkowych. W 2001 roku Błękitni wywalczyli historyczny awans do klasy okręgowej, a siedem lat później do IV ligi. Dziś to klub znany nie tylko lokalnym sympatykom piłki nożnej, ale również w całym regionie. Obecnie zajmuje pierwsze miejsce w ligowej tabeli i jest na dobrej drodze, by znów reprezentować Pasym na w IV lidze.

 

Fakt, że klub przetrwał przez tak wiele lat i stał się jedną z wizytówek miasta nie byłby możliwy gdyby nie zaangażowanie wielu ludzi. Nie sposób wymienić wszystkich działaczy, którzy przez lata społecznie angażowali się w życie zespołu, ale warto wyróżnić dwie wybitne postaci – byłych prezesów: Jerzego Laskowskiego oraz Jana Suchomskiego.

 

Jan Suchomski 2010 mecz Błękitni – Stomil II

 

CICHY, SPOKOJNY CZŁOWIEK

 

Jan Suchomski, podobnie jak wielu innych mieszkańców, nie jest rodowitym Pasymianinem. Pochodził z Czerska w województwie pomorskim, a na Mazury trafił w latach 60. – Znałem Janka odkąd przeprowadził się z rodziną do Pasymia. W końcu pracowałem z jego żoną w szkole. – wspomina były prezes Błękitnych Bohdan Ślaski. W latach 70. i 80. pracował w miejscowej Spółdzielni Kółek Rolniczych. Kilkadziesiąt lat po przyjeździe do mazurskiej miejscowości zaczął angażować się w życie pasymskiego klubu.

 

– To był cichy, spokojny człowiek, który nie był mocno widoczny, niewiele mówił, ale robił dla Błękitnych naprawdę dużo – mówi Wiesław Nosowicz, były burmistrz Pasymia, a także jeden z najwierniejszych kibiców. Przez wiele lat Suchomski pełnił funkcję sekretarza klubu. W tym czasie Błękitni rozpoczęli swój tryumfalny marsz z A klasy do IV ligi. W 2009 roku został prezesem zarządu i ten czas to jeden z najlepszych okresów w historii zespołu. Błękitni nie byli „ligowym Kopciuszkiem”, a co roku włączali się w walkę o awans do III ligi.

 

W 2012 roku zrezygnował z funkcji prezesa, ale dalej był związany z LKS-em. – Można powiedzieć, że żył klubem. Prowadził zeszyt gdzie zapisywał wyniki i statystyki. – dodaje Ślaski. Powodem rezygnacji był brak porozumienia władz klubu z burmistrzem w kwestii finansowania drużyny. Mimo odejścia pojawiał się niemal na wszystkich meczach, a starał się także jeździć na spotkania wyjazdowe.

 

– Był naprawdę oddany temu klubowi do swoich ostatnich dni. – podsumowuje Dariusz Lipka, członek zarządu Błękitnych.

 

 

Grażyna Suchomska i pamiątkowa koszulka

 

SOLIDNY ZAWODNIK, ZASŁUŻONY DZIAŁACZ

 

Jerzy Laskowski związany z Błękitnymi był przez niemal całe swoje dorosłe życie. Najpierw jako zawodnik, a następnie jako prezes klubu.

 

– To był solidny środkowy obrońca. – wspomina kolegę z boiska Czesław Chmielewski. – Lepszym piłkarzem był jednak jego starszy brat Ryszard. – dodaje z uśmiechem były zawodnik. – Miał pseudonim „Pasiony”, ponieważ wyjeżdżał do wojska jako szczupły chłopak, a wrócił kilka kilogramów cięższy. – śmieje się Bohdan Ślaski, który również grał z nim na boisku.

 

 

Grupowe zdjęcie z lat 60., w dolnym rzędzie pierwszy od prawej Jerzy Laskowski

 

Dwaj bracia przez lata stanowili ważny element w grze pasymskiego klubu. Jerzy Laskowski jeszcze jako zawodnik zaczął się angażować także w organizację klubu i w 1964 roku został prezesem ówczesnego LZS-u. Stanowisko to piastował, z przerwą w latach 1975-82, aż do 2007 roku! Po tym jak jego miejsce zajął Bohdan Ślaski otrzymał tytuł Honorowego Prezesa Klubu. Już nie jako działacz, a kibic interesował się wynikami oraz tym, co dzieje się wokół Błękitnych. Przez te wszystkie lata poświęcił bardzo wiele klubowi, często też inwestując w to własne środki finansowe. Wiesław Nosowicz zauważa także inną zasługę Laskowskiego.

 

– Dzięki niemu w klubie pojawił się Darek Lipka, którego nie trzeba chyba żadnemu kibicowi przedstawiać. Obecny członek zarządu Błękitnych potwierdza to: – Tak, to prawda. Pan Jurek nauczył mnie wiele, kiedy zaangażowałem się w działania przy klubie.

 

- To był naprawdę dobry zawodnik, świetny kolega i znakomity prezes – dodaje Andrzej Kobuszewski, który także pamięta Jerzego Laskowskiego z boiska. – Grał na stoperze z moim bratem Zdzisławem, stanowili zgrany duet.

 

- Pana Jerzego Laskowskiego poznałem w latach 80. poprzedniego wieku – mówi Cezary Łachmański, obecny burmistrz Pasymia. - Oczywiście nasze kontakty od początku były związane ze sportem gminnym. Od 1993 roku włączyłem się aktywnie w grę i prowadzenie drużyny piłkarskiej "Błękitnych". To jeszcze bardziej wzmocniło moje kontakty z panem Jurkiem. Jako działacz sportowy i prezes klubu był człowiekiem odpowiedzialnym, niezwykle zaangażowanym w to, co robi. Był prawdziwym społecznikiem. Zawsze sumienny i koleżeński. Takich osób jest niestety coraz mniej. Dla mnie pan Jurek pozostanie zawsze w pamięci jako człowiek niezwykle zasłużony dla naszego klubu.

 

BŁĘKITNI PAMIĘTAJĄ O SWOICH PREZESACH

 

Błękitni musieli pożegnać swoich byłych prezesów w 2015 roku. Na początku stycznia zmarł Jan Suchomski, a w październiku odszedł Jerzy Laskowski. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale nie zgadza się z tym Dariusz Lipka. – Brakuje Ich bardzo… Byli oddani klubowi, poświęcili mu bardzo wiele – podkreśla wieloletni działacz. Bez wahania można nazwać ich legendami pasymskiego sportu.

 

Listopad to miesiąc, który w naszej kulturze poświęcamy pamięci tych, których nie ma już z nami. Pamiętali o tym także działacze Błękitnych Pasym. Podczas dwóch ostatnich meczów domowych przygotowali pamiątkowe koszulki z nazwiskami Jana Suchomskiego oraz Jerzego Laskowskiego. Podczas spotkania z LKS Różnowo błękitny trykot odebrała Pani Grażyna Suchomska, wdowa po byłym prezesie. W sobotę podczas meczu z Kłobukiem Mikołajki wprawdzie zabrakło rodziny Laskowskiego, ale im także zostanie przekazania pamiątkowa koszulka.

 

Gdyby żyli pewnie cieszyliby się z wyników Błękitnych, ponieważ pasymski zespół przewodzi ligowej tabeli. Obecni działacze wierzą jednak, że obaj byli prezesi ściskają teraz kciuki za klub gdzieś w Sektorze Niebo...

 

Paweł SławińskiKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Chamstwo czy brak wyobraźni?
  A czy pisząc o takim parkowaniu upewniono się kto zaparkowawał drugi i tak blisko

  Mark


  2020-05-27 16:35:56
 • 29-letni kierowca, który potrącił bliźnięta trafi do aresztu
  Ja nie rzucę w niego kanieniem ale sprawię jedynie,że rodzina jego będzie opłakiwać buhahaha!

  kat


  2020-05-27 16:03:00
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  Mam wrażenie że to megalomania. Patrząc na możliwości i zadania budżetu poszczególnych szczebli powiatu to spory wydatek. Pamiętać trzeba, że potrzeby poszczególnych gmin są różne i mogą mieć inne pomysły na promocję. Proponuję zejść na ziemię i gród budować własnymi siłami. Mniejszy, kameralny i na potrzeby jednej gminy a nie o zasięgu krajowym :)

  tadeusz


  2020-05-27 14:56:54
 • Czy Szczytno sięgnie po miliony euro?
  Nawet jak kasa wpadnie, to chłopki radni i ich burmistrz oraz starosta ... zmarnują te pieniądze. Zadajcie sobie pytanie, dlaczego od lat upada miasteczko? Jest jedna odpowiedź, ta sama sitwa jest przy garnku. Oni już tak są zblazowani, że nic nowego i dobrego nie potrafią wymyślić. A ich poddani w urzędzie są zniszczeni mentalnie. Są jak roboty w fabryce, pozbawieni ikry i energii. Ledwo żyją. Ci bardziej inteligentni zastanawiają się jak mogą pracować w takim urzędzie z takimi przełożonymi. Ludzie już tylko chcą zarobić na życie i w weekend spić się jak bela, aby zapomnieć o tej pracy. Udają ,ze jest wszystko dobrze.

  jANEK


  2020-05-27 13:53:37
 • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
  Wieża Ciśnień https://rybnik-moje-miasto.blogspot.com/2019/11/wieze-cisnien-w-rybniku.html

  Kleofas


  2020-05-27 12:34:05
 • Są pieniądze na miejskie ulice
  On jest od 10 lat, mordę wydzierał i został radnym, a że jest z PSL kolega dał mu etat po znajomości. Precz z PSL, i rządami tych ludzi. I tak będzie won z wami, bo Prezydentem i tak będzie Trzaskowski . Kamysz niech inne kapcie nałoży do wyborów.


  2020-05-27 00:13:35
 • Czy wizyta bocianów przełoży się na liczbę urodzeń?
  Panie sołtys nie ma innej rady, trzeba zebrać wszystkich mieszkańców wioski w sile wieku i do dzieła, powodzenia.

  Czekamy na efekty


  2020-05-26 22:06:04
 • Czy wizyta bocianów przełoży się na liczbę urodzeń?
  No to sołtysie do roboty.

  Bocian


  2020-05-26 21:10:53
 • Na Maca pojedziemy na Pasymską?
  Obwodnica może za 10 lat... I może tylko jej kawałek... więc niech mac powstanie już przy ul. Pasymskiej...

  Pawel


  2020-05-26 21:04:54
 • Ulice budowane z funduszem
  A kiedy dokończona będzie Osuchowskiego, bo wiekszą połowę zrobili A reszta zostawiona.Jakiś koszmar

  Brydzia


  2020-05-26 20:43:38