Niedziela, 20 Październik, Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Via Masuria – droga, która uratuje Szczytno


Projekt strategii województwa podlega społecznym konsultacjom. Odbyły się one również w Szczytnie. Według oceny reprezentantów marszałka publika, tj. uczestnicy debaty, byli u nas najliczniejsi. Mówiono jednak nie o tym, co już w projekcie strategii jest, a o tym, czego nie ma, czyli o „widmowej” jeszcze arterii komunikacyjnej Via Masuria.Głównym tematem dyskusji była zaprezentowana przez starostę Jarosława Matłacha inicjatywa utworzenia Obszaru Funkcjonalnego Południowe Mazury, chociaż w wojewódzkiej strategii takiego obszaru nie ma. I właśnie 26 samorządom, które tę inicjatywę już poparły, chodzi o to, by został w strategii zapisany wraz z proponowanymi kluczowymi przedsięwzięciami.

 

 

 

„Nieistniejące” gminy

 

W strukturze projektu strategii województwa na lata 2020-2030 region został podzielony na tzw. obszary strategicznej interwencji, dla których wskazano wyodrębnione kierunki rozwoju i działań inwestycyjnych w kolejnych latach. Powiaty południowe i tworzące je gminy znalazły się w obszarach niebezpiecznie mało atrakcyjnych. Pisz i Szczytno uznano za miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze. Za podstawę tej klasyfikacji przyjęty został niski wzrost działalności gospodarczej, niewielki wzrost liczby miejsc pracy i liczby organizacji pozarządowych. Rozogi wpisane zostały w obszar marginalizacji ze względu na wyludnienie, a gminy: Jedwabno, Szczytno, Świętajno i Wielbark zostały całkiem pominięte.

 

- W ogóle nie ma ich w strategii wojewódzkiej, nawet w najmniej „przyjaznym” obszarze – mówi Rafał Wilczek, który z ramienia powiatu szczycieńskiego przygotowywał koncepcję Obszaru Południowe Mazury.

 

Trzy sfery ożywienia

 

Główne, choć mocno odległe i przyszłościowe przedsięwzięcia, jakie miałyby wpłynąć na wzrost gospodarczego znaczenia południowych powiatów są trzy i wszystkie za centralny punkt odniesienia przyjmują lotnisko w Szymanach. Są to: rozwój połączeń kolejowych ze Szczytna (Szyman) m.in. do Ostrołęki, zagospodarowanie strefy przylotniskowej, a przede wszystkim budowa możliwie dogodnej drogi (ekspresowej?) łączącej „siódemkę” na wysokości Nidzicy z Via Baltica w okolicach Szczuczyna. Łącznik ten nazwano Via Masuria. Miałby prowadzić od obwodnicy Nidzicy, połączonej z S7, poprzez Wielbark, pobliże Portu Lotniczego w Szymanach, przez Szczytno (z budową części planowanej od lat obwodnicy południowej), następnie przez teren gminy Rozogi (Spaliny) do Pisza, a dalej przez Białą Piską do Szczuczyna.


 

- Proponowana przez nas trasa w głównej mierze prowadzi już istniejącymi drogami krajowymi, w niektórych odcinkach powiatowymi i gminnymi - mówi Wilczek. - Oczywiście, wszystkie one wymagają odpowiedniej przebudowy, poszerzenia itd., ale fakt, że drogi w ogóle istnieją ułatwia proces inwestycyjny.

 

Via Masuria – lek na całe zło

 

Pomysłodawcy podkreślają, że proponowana trasa będzie też stanowić dogodny korytarz transportowy dla sprzętu militarnego na trasie port lotniczy - Orzysz, Bemowo Piskie.

 

- Dodatkowym argumentem i korzyścią jest to, że spory fragment drogi, która wchodziłaby we Via Masuria, ma być w najbliższych dwóch-trzech latach radykalnie remontowany i modernizowany za pieniądze... MON. To ta część w okolicach Przeździęku Wielkiego, na której znajduje się tzw. lotnisko zapasowe – dodaje starosta Jarosław Matłach. - Według naszych nieoficjalnych jeszcze informacji, wojsko na ten cel przeznaczyło aż 160 mln zł. Ważne jest też to, że proponowana przez nas trasa, biegnąca blisko granicy z województwem mazowieckim, skomunikowałaby także duży fragment tego regionu i zapewniła dogodne połączenie np. Chorzel, Pułtuska czy Ostrołęki z Szymanami. - Ta droga, Via Masuria, rozwiązałaby mnóstwo najróżniejszych, obecnie istniejących problemów i z pewnością walnie przyczyniłaby się do rozwoju południowo-mazurskich powiatów – podkreśla starosta. - I tę właśnie drogę, oczywiście w połączeniu z innymi potrzebami wspomnianych 26 gmin, chcemy wpisać do wojewódzkiej strategii i o nią walczyć.Komentarze do artykułu

Grazy

Ta droga potrzebna jest nam jak powietrze

Marian

To jest kiełbasa przed wyborcza. Ponieważ tutaj za 10 lat , nie będzie młodych, tylko starych pełno ludzi i schorowanych. A Wilczek , to jakiś \"Na kopoty Bednarski\" taki był serial o drobnym detektywie. Patrząc po ludziach na zdjęciu, to ja pierduuuuu ..sama \"śmietanka\" ze Szczytna. Przecież to grajdoł zabity dechami.

Marian

Świrują przed wyborami do sejmu. Okolica to już jest dziura społeczna z wyludnianiem. Oni już wiedzą. A to co proponują to jak z lotniskiem, zaraz armia przejmie lotnisko. A na tym spotkaniu to psl i jego poplecznicy. A co robili przez ostanie 20 lat. ????? Miasto umiera i jeszcze wpuszczenie tylumarketów..... ale nędza. Trzeba teraz zaspie.... do fabryki w Olsstynie gum :)

Tomasz Gwiazda / Gwiazdor_

Oni wszyscy czekają w strachu czy dobrze wypadną zamiast \"złapać byka za rogi\" i zaproponować odważne rozwiązania wg. własnego sumienia. Nas nie obchodzą układy nam zależy na skuteczności!

Heniek

W PASYMIU CZAS SIE ZATRZYMAŁ BURMISTRZ SIEDZI I POZUJE DO ZDJĘĆ I NIC NIE ROBI CZEKA NA PANA MORAWIECKIEGO

Małgorzata

Cieszę się, że taki plan jest. Pochodzę że Szczytna a mieszkam w Gdańsku. To piękne miasto. Ma wielki potencjał. Dobre drogi i przywrócenie koleji dalekobieżnej łączącej Szczytno z dużymi miastami [ Gdańsk, Białystok, Sz czecin, Rybnik,, Warszawa itp. |. Budowa obwodnicy nie powinna być odwlekana. Trzeba się brać do roboty bo miasto zamieni się w Pasym.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Po co ta polityka, panie Mądrzejowski? Bez niej byłby całkiem fajny felieton.
  Autor: lena
  2019-10-16 08:34:07