Środa, 16 Czerwiec
Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita -

Reklama


Reklama

Uwaga właściciele zwierząt! Nowe wysokości grzywien


W ostatnich dniach szczycieńscy policjanci podejmowali dwie interwencje, które dotyczyły niesfornych czworonogów. W Szymankach w gminie Szczytno, pies zaatakował 14-latkę, która akurat spędzała czas wolny na świeżym powietrzu, jeżdżąc na rolkach. W Szczytnie zaś na ulicy Łomżyńskiej pies typu owczarek niemiecki wybiegł z posesji i biegł a nieletnim rowerzystą. Chłopiec tak się wystraszył, że wjechał na jezdnię, na szczęście, nic mu się nie stało. Właściciele czworonogów zostali rozliczeni mandatowo za popełnione przez siebie wykroczenia, w związku z niezachowaniem ostrożności przy sprawowaniu opieki nad swoimi pupilamiFakt posiadania zwierzęcia wiąże się z szeregiem obowiązków, które spoczywają na ich właścicielach. Jednym z nich jest zachowanie ostrożności przy trzymaniu ich w miejscach publicznych. O tym mówi art. 77 Kodeksu wykroczeń, kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega…?! Uwaga właściciele zwierząt! Od 18 marca br. obowiązują nowe wysokości grzywien dla posiadaczy zwierząt (nie tylko psów). Warto zapoznać się z nowymi przepisami, aby uniknąć niemiłej niespodzianki.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2021r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, modyfikacji uległ art. 77 Kodeksu wykroczeń. Zaostrzone zostały kar finansowe za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierząt oraz wprowadzono nową karę za popełnienie tego czynu – karę ograniczenia wolności.

 

§ 1 – według nowych przepisów, opiekunowi przy okazji niezachowania zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia grozi obecnie mandat w wysokości od 50 do 250 złotych.


Reklama

§ 2 – mandat w wysokości 500 złotych, grozi zaś w przypadku niezachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka.

 

Pamiętać należy, że wykroczenie z art. 77 Kodeksu wykroczeń może być popełnione przez działanie, jaki i zaniechanie, zarówno umyślne ( sprawca chce je popełnić albo przewiduje, co się może wydarzyć i godzi się na to), jak i nieumyślne (sprawca nie ma zamiaru popełnienia czynu zabronionego, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach). Co ważne sprawcą tego wykroczenia nie musi być właściciel, ale ten kto faktycznie zwierzę ma w danej chwili pod swoją opieką.

 

Odwieczny problem posiadaczy zwierząt to odnalezienie książeczki szczepień. Wielokrotnie podczas podejmowanych przez mundurowych interwencji okazuje się, że właściciele nie są wstanie odnaleźć zaświadczenia i oficjalnie okazać go uprawnionym osobom. Dlatego warto położyć ją w takim miejscu, aby była dostępna ona również dla innych domowników, a znalezienie jej nie przysporzy nam dodatkowego stresu.

Reklama

 

W ostatnich dniach szczycieńscy policjanci podejmowali dwie interwencje, które dotyczyły niesfornych czworonogów. W Szymankach w gminie Szczytno, pies zaatakował 14-latkę, która akurat spędzała czas wolny na świeżym powietrzu, jeżdżąc na rolkach. W Szczytnie zaś na ulicy Łomżyńskiej pies typu owczarek niemiecki wybiegł z posesji i biegł a nieletnim rowerzystą. Chłopiec tak się wystraszył, że wjechał na jezdnię, na szczęście, nic mu się nie stało. Właściciele czworonogów zostali rozliczeni mandatowo za popełnione przez siebie wykroczenia, w związku z niezachowaniem ostrożności przy sprawowaniu opieki nad swoimi pupilami.

 

Dlatego policjanci po raz kolejny przypominają! To właściciel psa ponosi pełną odpowiedzialność za wszystkie wyrządzone przez niego szkody, zarówno te materialne, jak i niematerialne.

 

KPP Szczytno/ipKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze