Reklama


Reklama

Uwaga! "Policjant" oszust zaatakował w Szczytnie


Dwie szczytnianki zachowały zdrowy rozsądek, zimną krew i nie dały się nabrać mężczyźnie, który próbował oszukać je metodą „na policjanta”. W obu przypadkach schemat działania wyglądał podobnie. Mężczyzna dzwoniąc z numeru kierunkowego - 0 89 623 – na telefon stacjonarny podawał stopień, imię, nazwisko oraz informował, że, na co dzień pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie. Następnie przekazywał informację o rzekomym ataku hackerskim na konta bankowe kobiet, próbując przy tym uzyskać ich dane osobowe.Wczoraj przed południem oficer dyżurny szczycieńskiej komendy w przeciągu jednej godziny otrzymał dwa zgłoszenia o próbie dokonania oszustwa metodą „na policjanta”. Parę minut po godzinie 11:00 mieszkanka Szczytna otrzymała telefoniczne połączenie, na posiadany przez siebie telefon stacjonarny, z którego wynikało, że dzwoni do niej policjant.

 

- Mężczyzna na wstępie podał swój stopień służbowy, imię i nazwisko, a także oświadczył, że jest funkcjonariuszem, na co dzień pełniącym służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie – mówi sierżant Izabela Cyganiuk z KPP Szczytno. - Oszust przekazał kobiecie informację o rzekomo planowanym ataku hackerskim na jej konto bankowe. Polecił wyjąć kartkę i długopis. Mężczyzna wprowadzając nerwową atmosferę kazał kobiecie notować to, co ma jej do przekazania, a w między czasie zaczął wypytywał o jej dane osobowe.

 


Reklama

 

Reklama

 

Niespełna godzinę później tj. po godzinie 12:00 z oficerem dyżurnym skontaktowała się kolejna mieszkanka Szczytna. Według oświadczenia kobiety za pośrednictwem telefonu stacjonarnego skontaktował się z nią mężczyzna, który podając się za policjanta żądał od niej podania swoich danych osobowych. Schemat działania oszusta był identyczny jak w pierwszym przypadku. Mężczyzna oświadczył, że posiada pewną informację o planowanym ataku hackerskim na konto bankowe kobiety. Przy czym mężczyzna dodał, że funkcjonariusze odnotowali informację o tym, że kobiecie ktoś skradł dowód osobisty i wykorzystał jej dane osobowe do popełnienia przestępstwa na jej szkodę.

 

 

- Obie Panie zachowały zdrowy rozsądek i zimną krew – mówi policjantka. - Nie dały się nabrać oszustowi. Natychmiast się rozłączyły a następnie kontaktując się z oficerem dyżurnym szczycieńskiej komendy zweryfikowały dane „policjanta”, jako funkcjonariusza pełniącego rzekomo służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie. Ich przypuszczenia potwierdziły się. Nikt ze szczycieńskiej jednostki nie kontaktował się z nimi. Ponadto obie panie udały się do swoich banków celem sprawdzenia czy nie padły ofiarą oszustwa.

 

 

Szczycieńscy policjanci przypominają! Od sierpnia br. zmieniły się numery telefonów do jednostek policji w całym kraju. Aby dodzwonić się chociażby do warmińsko – mazurskich jednostek Policji, zamiast numeru kierunkowego trzeba wybierać wyróżnik MSWIA 47, a następnie nr jednostki. Jeżeli otrzymasz połączenie z numeru zaczynającego się numerem kierunkowym 0 89 623/624 możesz być pewny, to nie dzwoni policjant!

KPP Szczytno/ipKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze