Sobota, 4 Grudzień
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana -

Reklama


Reklama

Uroczyste otwarcie Stacji Uzdatniania Wody w Laurentowie


Przecięcie wstęgi, krótkie przemówienie wójt Marianny Szydlik oraz zwiedzanie inwestycji – tak wyglądało oficjalne otwarcie stacji uzdatniania wody w Laurentowie.Zmodernizowana stacja uzdatniania wody w Laurentowie to najważniejsza część zadania pn. „Budowa sieci wodociągowej i sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Śledzie – etap I i II oraz przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Laurentowie”, w ramach którego Gmina Dźwierzuty wykonała także sieć wodociągową i kanalizacyjną do miejscowości Śledzie.

 

Łącznie wybudowano prawie półtora kilometra sieci kanalizacji sanitarnej (tłocznej i grawitacyjnej) z przyłączami, a także niezbędne do obsługi tej sieci cztery przepompownie kompaktowe z pompą wirowo-wyporową, trzy studnie napowietrzająco-odpowietrzające oraz jedną studnię odwadniającą.

 

Jeśli chodzi o sieć wodociągową, to ma ona długość ponad jednego kilometra, w tym przyłącza o łącznej długości 277 m, a także na wodociągu zamontowano 8 sztuk hydrantów przeciwpożarowych nadziemnych.

 

W ramach przebudowy stacji uzdatniania wody – zainstalowano nowoczesne urządzenia technologiczne, przebudowano całą instalację technologiczną, wykonano sterowanie procesem uzdatniania i podaży wody oraz płukaniem filtrów w trybie automatycznym pod nadzorem sterownika PLC, wybudowano dwa zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności 150 m³, zainstalowano nowoczesne obudowy studni głębinowych, wybudowano sieć wodociągową zewnętrzną zasilającą zbiorniki retencyjne, przebudowano linię elektryczną zasilającą obiekt i urządzenie technologiczne.

 


Reklama

W ramach inwestycji przebudowano także system oświetlenia zewnętrznego oraz wymieniono siatkę ogrodzeniową na nową. Sam budynek zyskał docieplenie stropodachu i ścian zewnętrznych, nowe pokrycie dachu, okna, a także nowe drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Wnętrze pomieszczeń socjalnych zostało przebudowane i urządzone na nowo. W całym obiekcie przebudowano wszystkie instalacje, pomalowano ściany, sufity i wymieniono posadzki.

 

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 3 086 421,07 zł, z czego część kosztów kwalifikowanych Gmina Dźwierzuty pokryła z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, pozyskanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”, poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energie odnawialną i w oszczędzanie energii”, operacja typu „Gospodarka wodno-ściekowa”. Kwota dofinansowania to 1 940 959,17 zł.

 

Na modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Laurentowie mieszkańcy miejscowości Rumy, Sąpłaty, Julianowo, Rusek Mały, Gisiel, Szczepankowo, Augustowo, Dąb i Łupowo czekali od lat. Tymczasem zła jakość wody to już przeszłość. Dzisiejsze wyniki badania pokazują, że woda nadaje się do picia bezpośrednio z kranu. Łącznie z obydwu inwestycji korzystać będzie około 970 osób.

 

Po uroczystym przecięciu wstęgi o funkcjonowaniu całej stacji uzdatniania wody opowiedział wykonawca Sebastian Pliszka.

Reklama

 

W uroczystości wzięli udział Wojciech Stanny – Kierownik Biura Projektów w Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Tomasz Liwartowski - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczytnie, Iwona Wróblewska – kierownik Sekcji Higieny Komunalnej w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczytnie, Radni Rady Gminy Dźwierzuty na czele z Przewodniczącym Rady Arkadiuszem Noskiem, Katarzyna Szynkiewicz - Sołtys Sołectwa Łupowo, Stanisław Jońca – inspektor nadzoru II etapu inwestycji w branży sanitarnej, Kazimierz Skonieczny – Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Dźwierzutach, Lidia Gromek – dyrektor biura projektów, Cecylia Dzielińska – projektant sanitarny oraz Pracownicy Urzędu Gminy zaangażowani w realizację zadania.

 

Wójt Gminy Marianna Bogusława Szydlik powitała wszystkich gości. Szczególne słowa uznania i podziękowania skierowała w stronę Pana Sebastiana Pliszki właściciela firmy HYDROMIX ze Szczytna, który był wykonawcą inwestycji. Firma Pana Pliszki wykazała się bardzo dużym zaangażowaniem w realizacji całego zadania, a wysoką jakość wykonanych prac mogliśmy obejrzeć w trakcie otwarcia stacji. Także odbiór techniczny inwestycji wodno-kanalizacyjnej w Śledziach odbył się bez żadnych zastrzeżeń.

 

źródło: https://gminadzwierzuty.pl/Komentarze do artykułu

Mieszkaniec

Uroczyste otwarcie i zaszczyty, a woda, jak słabe ciśnienie miała tak ma. Jak przerwy w dostawie były, tak są. Czym się cieszyć? My mamy dalej kłopot.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Akcja #SZCZEPIMYSIĘ - zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Szczytnie
  Witam wszystkich Czytelników Tygodnika Jestem przewodniczącą rady rodziców oraz rodzicem uczennicy z klasy VII której dotyczy powyższy artykuł. Chciałabym sprostować zawarte w nim informacje jakoby to Szkoła zainicjowała spotkanie z inspektorem sanepidu jak również omawianych podczas spotkania tematów. Spotkanie odbyło się na prośbę rodziców uczniów klasy VII (Pani Wychowawczyni doprowadziła do jego realizacji za co dziękuję w imieniu rodziców) i dotyczyło zasad jakich wszyscy - w tym nasze dzieci powinniśmy przestrzegać aby uchronić się przed zachorowaniem (zachowanie odpowiedniej odległości w bezpośrednich kontaktach, noszenie maseczek czy chociażby częstego mycia rąk, co nie dla wszystkich jest oczywiste). Nikt nie namawiał aby dzieci zostały zaszczenione jak może sugerować treść artykułu. Przy te okazji życzę zarówno całej redakcji jak i wszystkim czytelnikom Tygodnika dużo zdrowia.

  Małgorzata Mroczek


  2021-12-03 14:00:08
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Absolutnie jak najbliżej miasta - tylko taka lokalizacja ma sens. Nikt nie będzie jeździł obwodnicą jeżeli będzie musiał przejechać 20 km z pasymskiej na Piłsudskiego.


  2021-12-03 13:26:01
 • Mieszkaniec Szczytna otrzymał telefon z „banku”. Stracił 10 tys. złotych
  Najgorsze jest to, że nie ma sposobu na znalezienie takich ludzi i dalej bezkarnie oszukują :-( zaraz ktoś powie, że ktoś glupi i się nabrał....nieprawda tak potrafią człowieka zmanipulować, podszyć się pod kogoś z rodziny, zadziałać na emocjach, że można się nabrać....

  Mieszko


  2021-12-03 12:11:04
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  sama sobie takiego chłopaka wybrała

  Baba


  2021-12-03 11:57:19
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Daniel pewnie nic z tego nie będzie bo miasto będzie musiało za mieszkańców płacić za wywóz śmieci. Szkoda ale tak zdecydowali radni PSL, Wszystko dla Szczytna i PIS. Smutne.

  do Daniel


  2021-12-03 10:35:24
 • Kontrowersyjne śmieci i podatki (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Radny Paweł Krasowski vel Wicha jest OK, na jak takiego radnego przystało. Przyklaśnie tam gdzie trzeba i byleby do końca kadencji, a potem może się gdzieś IDEAlnie wciśnie.

  Samosienko


  2021-12-03 00:28:35
 • Oliwię skatował jej chłopak, grozi mu dożywocie
  Barbarzyńca. Zwyrodnialec.

  Facet


  2021-12-02 15:45:17
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  https://www.gov.pl/web/gddkia/generalny-pomiar-ruchu-20202021 W okolicy Szczytna ruch nie jest jakoś wyjątkowo duży. Z pomiarów wynika że w Szczytnie jest kumulacja ruchu z dk i ruchu lokalnego. Ten lokalny nawet przeważa. Wniosek taki że obwodnica powinna być jak najbliżej miasta i usprawniłaby ruch loklany. Tranzyt to głównie dk 57 i 53 tu dobowo najwięcej jest pojazdów ciężarowych (najwiecej od strony Biskupca). Mieszkańcy miasta chcą obwodnicy. Nowe Gizewo nie chce. Trzeba kompromisu. Jak dokończą dk16 do Ełku to nawet na obwodnicy Szczytna ruch będzie znikomy.

  Ksionże


  2021-12-02 12:06:45
 • W sobotę ruszy sztuczne lodowisko Szczytnie
  Lodowisko jest ok frajda dla wszystkich raz w roku ale przypominam że burmistrz obiecał skatepark całoroczny i gdzie on jest a jest bardziej potrzebny niż lodowisko

  Daniel


  2021-12-02 06:34:40
 • Obwodnica może zniszczyć dorobek życie wielu mieszkańców
  Obwodnica powinna lecieć jak naj dalej od Szczytna. Im dalej od tej dziury tym lepiej :P

  Jacek Przypadek


  2021-12-02 04:25:05

Reklama