Wtorek, 18 Luty, Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Uprzątnęli ewangelicką nekropolię (zdjęcia)


Już po raz siódmy do naszego powiatu przyjechała grupa z Niemiec, która skupia dawnych mieszkańców naszego regionu oraz ich potomków. W tym roku wybór padł na nekropolię w Kałęczynie i nie jest on zupełnie przypadkowy, ponieważ jest na nim pochowany dziadek jednej z niemieckich wolontariuszek – Klaudii Carpa.- Przyjechaliśmy już po raz kolejny, aby posprzątać zapomniany ewangelicki cmentarz. Cieszymy się z faktu, że z roku na rok jest coraz większe zainteresowanie naszymi działaniami nie tylko ze strony mieszkańców, ale i lokalnych władz – powiedział podczas poniedziałkowego spotkania szef niemieckich wolontariuszy Erwin Gregor Gonsowski. - Na początku każdej jesieni poprzedzającej kolejny rok, planujemy przyszłe działania, wybierając też miejsce. Jest przy tym istna „burza mózgów”, bo najczęściej każdy z nas chce, aby jechać do takiej miejscowości, z którą jest związany on sam bądź też przez przodków.

 

 


Reklama

Ewangelicka nekropolia w Kałęczynie nie jest jednak zupełnie pozbawiona opieki. Częścią grobów zajmuje się mieszkanka tej wsi Alicja Marzec. - Ostatni pochówek na tym cmentarzu był ponad 20 lat temu i od tego czasu przychodzę tu i na ile sił mi starczy, pielęgnuję groby tych, których znałam i inne, bezimienne też. Nie sama, bo pomaga mi siostra, a także dwóch innych mieszkańców Kałęczyna, panowie Wielgoszewski i Sieruta. Nie tak dawno, dzięki działaniom pani Alicji udało się pozyskać zupełnie bezinteresownie od jednego ze szczycieńskich kamieniarzy nagrobne krzyże i umieścić je na grobach.

 

 

Reklama

 

W środę 14 lipca prace na cmentarzu ewangelickim zostały zakończone. Uprzątnięto ponad 20 grobów i wykarczowano ze zbędnego zadrzewienia i krzewów prawie całą powierzchnię nekropolii.

 

 

 

Niemieccy wolontariusze spotkali się ze starostą Jarosławem Matłachem, a po południu w świetlicy wiejskiej w Rańsku, w ramach podziękowania za udzieloną przez mieszkańców Kałęczyna i Rańska pomoc, zorganizowali imprezę integracyjną.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  Witam, czytam i wierzę że beret jest i to faktycznie moherowy,bo jaki rozwój daje kolejny spożywczy sklep? Jak na tą miejscowość mamy ich nad to. Ten sklep zatrudni z dwanaście osób z czego część pewnie będzie na pracach interwencyjnych część stażystów. Sprawi tylko że inne mniejsze upadną, i nikt nie otworzy żadnego mniejszego sklepu bo nie uda mu się przetrwać. Wystarczy teraz policzyć ile osób straci pracę i zobaczyć czy to faktycznie dobry bilans. Co do stacji benzynowej to się zgodzę, jakoś q jest do ku... nędzy. Można tchnąć życie w tą wyludniającą się miejscowość ale nie takim nędznym sporzywczakiem. Większość ludzi którzy opóścili tą wieś to młode osoby dla których jedyną niewystarczającą rozrywką jest picie piwka w parku bo nic tu dla nich nie ma!!!

  Do moherka


  2020-02-18 02:38:53
 • Krzywonoga walczy z wieżą
  \"My nie mamy na to wpływu\" to tłumaczenie się gminy,a może wpływ będzie miało Samorządowe kolegium odwoławcze w Olsztynie.

  Allo allo


  2020-02-17 20:26:30
 • Czekoladowa fabryka coraz bliżej Piwnic Wielkich
  Jakie są wyniki prac archeologicznych ?

  Artur Urbański


  2020-02-17 19:35:23
 • 111 km/h kosztowało utratę prawa jazdy
  A pan sędzia z Olsztyna zasłonił się immunitetem i nie poniósł żadnej odpowiedzialności za podobne naruszenie przepisów. Takiej nietykalności i stania ponad prawem bronią sędziowie?

  aleks


  2020-02-17 17:04:25
 • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Zgadzam się ze Śmieszkiem. Dlaczego Pan Bogusz nie ujawnił w swoim liście źródeł wiedzy na temat przeszłości pana Mądrzejowskiego? Tylko posługiwał się tą wredną retoryką niedomówień. Dlaczego sam nie przyznał się do tego, że też był milicjantem i pracował w DO. I że stąd wie, co wie. To po prostu ohydne.

  Krajan


  2020-02-17 15:39:35
 • Budownictwo mieszkalne w Szczytnie w rozkwicie
  To nie wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej ale zapotrzebowania na mieszkania. Jeżeli samorząd i spółdzielnia nic nie budują to wypełniają to prywatni inwestorzy. Jeżeli miasto budowałoby więcej to firma ZELBO ponownie wróciłaby do inwestycji w energetyce :)

  mariusz


  2020-02-17 11:41:49
 • Nowy klub sportowy – LKS Masuria Jęcznik
  Brawo Mateusz !!! Zaczynałeś w GKS Szczytno więc wszyscy z Klubu serdecznie Ci kibicujemy tak jak innym talentom z naszej Gminy

  Grzegorz Pilecki


  2020-02-16 21:11:02
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Przestańcie, ludzie jechać po lekarzach! Pracują, jak mogą! W takich warunkach, jakie mają. Jak się komuś nie podoba - niech jedzie do Mrągowa, czy Biskupca! Ale większość pacjentów i tak trafi do szpitala w Szczytnie! I co - lekarz - który wciąż słyszy, że pracuje w \"umieralni\" jak może się czuć? Ja się cieszę, że będzie ZOL, tylko jestem ciekaw, jaka będzie jego dostępność. Ludzie pracują, starzeją się, a mają pod opieką swoich jeszcze starszych rodziców. MOPS ma ograniczone możliwości wspomagania takich rodzin.

  Taki sobie czytelnik


  2020-02-16 18:56:06
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Pomarzę sobie- w odnowionym szpitalu porządni fachowcy, lekarze zarządzający. Przy obecnej obsadzie nie pomoże nic- zawsze będzie to tylko umieralnia dla nieświadomych, liczących na fachową opiekę. Każdy znający realia wieje do okolicznych szpitali- Olsztyn, Biskupiec, gdzie się tylko da aby nie w Szczytnie.

  dr


  2020-02-16 17:12:49
 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Joanna


  2020-02-15 22:52:13

Reklama