Reklama


Reklama

Uprzątnęli ewangelicką nekropolię (zdjęcia)


Już po raz siódmy do naszego powiatu przyjechała grupa z Niemiec, która skupia dawnych mieszkańców naszego regionu oraz ich potomków. W tym roku wybór padł na nekropolię w Kałęczynie i nie jest on zupełnie przypadkowy, ponieważ jest na nim pochowany dziadek jednej z niemieckich wolontariuszek – Klaudii Carpa.- Przyjechaliśmy już po raz kolejny, aby posprzątać zapomniany ewangelicki cmentarz. Cieszymy się z faktu, że z roku na rok jest coraz większe zainteresowanie naszymi działaniami nie tylko ze strony mieszkańców, ale i lokalnych władz – powiedział podczas poniedziałkowego spotkania szef niemieckich wolontariuszy Erwin Gregor Gonsowski. - Na początku każdej jesieni poprzedzającej kolejny rok, planujemy przyszłe działania, wybierając też miejsce. Jest przy tym istna „burza mózgów”, bo najczęściej każdy z nas chce, aby jechać do takiej miejscowości, z którą jest związany on sam bądź też przez przodków.

 

 


Reklama

Ewangelicka nekropolia w Kałęczynie nie jest jednak zupełnie pozbawiona opieki. Częścią grobów zajmuje się mieszkanka tej wsi Alicja Marzec. - Ostatni pochówek na tym cmentarzu był ponad 20 lat temu i od tego czasu przychodzę tu i na ile sił mi starczy, pielęgnuję groby tych, których znałam i inne, bezimienne też. Nie sama, bo pomaga mi siostra, a także dwóch innych mieszkańców Kałęczyna, panowie Wielgoszewski i Sieruta. Nie tak dawno, dzięki działaniom pani Alicji udało się pozyskać zupełnie bezinteresownie od jednego ze szczycieńskich kamieniarzy nagrobne krzyże i umieścić je na grobach.

 

 

Reklama

 

W środę 14 lipca prace na cmentarzu ewangelickim zostały zakończone. Uprzątnięto ponad 20 grobów i wykarczowano ze zbędnego zadrzewienia i krzewów prawie całą powierzchnię nekropolii.

 

 

 

Niemieccy wolontariusze spotkali się ze starostą Jarosławem Matłachem, a po południu w świetlicy wiejskiej w Rańsku, w ramach podziękowania za udzieloną przez mieszkańców Kałęczyna i Rańska pomoc, zorganizowali imprezę integracyjną.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Znamy numer do Mikołaja Zadzwoń!
  Mikołaju chciałabym iphone 11 pro ps4 z minecraft oraz spotkać fajnego chłopaka

  mel


  2021-01-26 15:19:04
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Taki sobie czytelniczku z Razem dla Mieszkańców. Jaki pomysł na miasto mają Twoi koledzy p. Siudak, p. Boczar, p. Malec, p. Furczak i inni? Czy jedynym Waszym pomysłem jest kredyt i zadłużenie miasta? A może etaciki w Urzędzie?

  Anna


  2021-01-26 13:39:36
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Odpowiedź jest prosta. Szeregowa p. Rybińska prawdopodobnie nie dostała zgody z góry. Zresztą łatwo jest klepać swoje mądrości, ale już brać pieniądze za odpowiedzialność, to zupełnie inna sprawa. I to wychwalanie Henryka, obrzydliwe. Tyle teraz robi dla miasta... A ile zepsuł lub przespał, gdy miał swoje pięć minut? Widzę tu pewną sprzeczność. Brudne polityczne gierki!

  Do TSC


  2021-01-26 09:18:09
 • 90 pensjonariuszy domu pomocy zaszczepionych
  Zaszczepiono, czy raczej poddano eutanazji?...przecież Pfizer jasno napisał w ulotce, że nie wolno szczepić ludzi z osłabioną odpornością i przyjmujących leki... To jest ludobójstwo....a ci, co są tego świadomi, a jednak wstrzykują staruszkom ten eksperymentalny preparat, są zbrodniarzami, dla których specjalnie stworzono ustawę bezkarnościową.

  kroll


  2021-01-26 08:31:06
 • Afrykański pomór w powiecie szczycieńskim
  W 2018r. było głośno o dzikach spadających z nieba, może i w tym znowu zaczęły spadać???...właściwie to nie ma co się dziwić, kawał drogi mają do przelecenia :D A tak na poważnie, to mógłby ktoś ustalić stawkę, za odstrzelenie myśliwego???...chętnie bym zapolował...z ich truchła, darmową karmę dla psów można zrobić.

  kroll


  2021-01-26 08:22:18
 • Krzyżówki znowu niebezpieczne dla kierowców (zdjęcia)
  To jest doskonałe miejsce na duże rondo - ono spowolniłoby ruch w tym miejscu oraz ułatwiłoby włączanie się do ruchu od strony Świętajna.

  PLAY


  2021-01-26 08:09:05
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do X-Men - źle przeczytałeś, temu, co zginął pod autobusem, wpisali covida w akcie zgonu...a ci, co teraz umierają, zaraz po poddaniu się eksperymentowi medycznemu, wpisują, że umarli na choroby współistniejące....ciekawe, co Tobie wpiszą :)

  kroll


  2021-01-26 08:06:39
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Moje odczucia wobec RADNEJ RYBIŃSKIEJ są bardzo mieszane. Dziwi mnie, że taka mądra i dbająca o dobro miasta przez wiele kadencji osoba nie starowała na stanowisko Burmistrza Miasta. Nie wiem jak to się dzieje, że takie SKARBY jak radna RYBIŃSKA i radny KIERSIKOWSKI oraz doktor ŁACHACZ nie stworzyli do tej pory (wszyscy z kilkoma kadencjami i giganci intelektu) jakiegoś triumwiratu w mieście. Aż żal patrzeć jak się marnują.

  Taki sobie czytelnik


  2021-01-26 00:44:44
 • Pyskówka, jak w piaskownicy - miejski poziom debaty
  Jak burdel nie zarabia to się wymienia ku...wy nie firanki.....

  Ironia


  2021-01-25 21:16:51
 • Śmieci drenują portfele, skąd się biorą te kwoty?
  Problemem w opłatach nie są ani osoby,ani firmy... bo firmy rozliczają się na jeszcze innych zasadach:) problemem są nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjne. I to tych nieruchomości ( które ani nie są stałe zamieszkiwane, więc nie można stosować stawki od osoby, ani nie jest tam prowadzona działalność gospodarczą, więc nie rozliczają się jak przedsiębiorcy) dotyczy stawka 169 zł rocznie. A to czy kogoś można tak czy inaczej policzyć reguluje ustawa.Wynika wiec z tego że nawet jeśli jest beznadzieja,to w obowiązującym prawie.Dura lex, sex lex.I na to ani my jako mieszkańcy,ani nasi samorządowcy wpływu nie mamy.

  Roman


  2021-01-25 15:18:03