Reklama


Reklama

Uprzątnęli ewangelicką nekropolię (zdjęcia)


Już po raz siódmy do naszego powiatu przyjechała grupa z Niemiec, która skupia dawnych mieszkańców naszego regionu oraz ich potomków. W tym roku wybór padł na nekropolię w Kałęczynie i nie jest on zupełnie przypadkowy, ponieważ jest na nim pochowany dziadek jednej z niemieckich wolontariuszek – Klaudii Carpa.- Przyjechaliśmy już po raz kolejny, aby posprzątać zapomniany ewangelicki cmentarz. Cieszymy się z faktu, że z roku na rok jest coraz większe zainteresowanie naszymi działaniami nie tylko ze strony mieszkańców, ale i lokalnych władz – powiedział podczas poniedziałkowego spotkania szef niemieckich wolontariuszy Erwin Gregor Gonsowski. - Na początku każdej jesieni poprzedzającej kolejny rok, planujemy przyszłe działania, wybierając też miejsce. Jest przy tym istna „burza mózgów”, bo najczęściej każdy z nas chce, aby jechać do takiej miejscowości, z którą jest związany on sam bądź też przez przodków.

 

 


Reklama

Ewangelicka nekropolia w Kałęczynie nie jest jednak zupełnie pozbawiona opieki. Częścią grobów zajmuje się mieszkanka tej wsi Alicja Marzec. - Ostatni pochówek na tym cmentarzu był ponad 20 lat temu i od tego czasu przychodzę tu i na ile sił mi starczy, pielęgnuję groby tych, których znałam i inne, bezimienne też. Nie sama, bo pomaga mi siostra, a także dwóch innych mieszkańców Kałęczyna, panowie Wielgoszewski i Sieruta. Nie tak dawno, dzięki działaniom pani Alicji udało się pozyskać zupełnie bezinteresownie od jednego ze szczycieńskich kamieniarzy nagrobne krzyże i umieścić je na grobach.

 

 

Reklama

 

W środę 14 lipca prace na cmentarzu ewangelickim zostały zakończone. Uprzątnięto ponad 20 grobów i wykarczowano ze zbędnego zadrzewienia i krzewów prawie całą powierzchnię nekropolii.

 

 

 

Niemieccy wolontariusze spotkali się ze starostą Jarosławem Matłachem, a po południu w świetlicy wiejskiej w Rańsku, w ramach podziękowania za udzieloną przez mieszkańców Kałęczyna i Rańska pomoc, zorganizowali imprezę integracyjną.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • „Król kur” mieszka w Kolonii (zdjęcia)
  Już dawno nie czytałam wywiadu z tak pozytywną osobą. Powodzenia!

  Brawo!


  2020-08-10 18:54:09
 • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
  ... jak go znajdą, przetrącić nogi i sądownie zakazać korzystania z chodzika. Moze wtedy zrozumie, co zrobił

  Proponuję...


  2020-08-10 13:55:53
 • OSP z „tajnymi” dopłatami rolniczymi, sprawą zainteresował się przewodniczący
  \"Nigdy się tym nie interesowaliśmy – przyznaje Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty. - Sprawdziliśmy to w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i OSP Rumy robią to legalnie, ale dobrze byłoby o tym przynajmniej poinformować właściciela gruntu\". No to na jakiej podstawie był użytkowany grunt gminny przez OSP? Na jakiej podstawie dostaje się dopłaty do nie swoich gruntów, skoro Gmina obarczyła karą OSP za BEZUMOWNE KORZYSTANIE Z GRUNTÓW GMINY - tylko o 2,2 ha. A jak to wygląda wobec pozostałych prawie 8 ha, które na zasadzie SŁOWNEJ ZGODY PRYWATNYCH WŁAŚCICIELI było wykorzystanych dla uzyskiwania dopłat? I tak od 2014 r. To się nadaje do prokuratury. Chyba, że jakieś interesy wiążą właścicieli gruntów prywatnych, którzy \'na słowo\" oddali je OSP.

  Mdli mnie


  2020-08-09 15:16:42
 • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
  Złapać dziada. Za jaja i na gałąź.

  Korniszon


  2020-08-09 14:39:18
 • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
  Pewnie jakiś ciułacz złomu przytulił go , należałoby popytać na skupach złomu .

  Aluminium w cenie.


  2020-08-09 09:46:55
 • OSP z „tajnymi” dopłatami rolniczymi, sprawą zainteresował się przewodniczący
  Wyłudzenie i poświadczenie nieprawdy.

  Wniosek do prokuratury.


  2020-08-09 08:01:33
 • Taniec „zaraził” koronawirusem dwie mieszkanki gminy Szczytno
  Brednie, skoro nie miały objawów to skąd nawet przypuszczenia że mają wirusa?

  Marek


  2020-08-07 23:05:37
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Ponieważ Szanowna Redakcja nie umieszcza wpisów, których nie może w pierwszej fazie zweryfikować - tzn. nie wiadomo, jaki będzie odzew ludu - to pozwolę sobie ponownie się wypowiedzieć, zmieniając jedynie formę (poprzednia była bardziej kulturalna). Posłużę się w tym celu parafrazą cytatu niezapomnianego filmowego dr. Sztrosmajera: Gdyby głupota umiała latać fruwać wszystkie Panie wznosiłyby się jak gołębice.

  Waga


  2020-08-06 16:26:48
 • O krok od kolejnej tragedii na drodze
  Gadanie, gadanie, gadanie, gadanie i.t.d..... a powinno być KARANIE, KARANIE i KARANIE. Tylko kij w ręku władzy coś zmieni.

  Też kierowca


  2020-08-06 09:56:28
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  do uczestnika : żal ściska bo ktoś sobie poszedł do kina...niezłe jest się czym chwalić.

  Matka


  2020-08-06 07:59:04