Środa, 20 Listopad, Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

UWAGA! KONKURS! Fraszką ozdabiamy Szczytno


Jeśli nie grzeszysz, jako mi powiadasz, Czego się miła! tak często spowiadasz? - Jan Kochanowski.  Zacytowany Jan Kochanowski to twórca fraszki polskiej. Także i samej nazwy tej bardzo krótkiej, ale zwykle bardzo treściwej formy poetyckiej. Ponieważ za miesiąc, bo 21 marca, nadejdzie Międzynarodowy Dzień Poezji, postanowiliśmy to święto jakoś uczcić. A jakaż jest inna, najlepsza forma okazania tej czci jeśli nie konkurs?Ogłaszamy zatem poetycki konkurs na fraszkę. Ale nie taką zwykłą. Musi być ona nasza, lokalna. Ma dotyczyć spraw (ewentualnie ludzi) związanych z miastem, gminami, powiatem. Może być żałosna albo radosna, smętna bądź satyryczna, byleby mówiła o tym, co nas otacza, co nam doskwiera lub co nas cieszy.

 

Na przykład taka, jaką pozwoliłam sobie na tę okoliczność (pozakonkursowo) popełnić:

Na znany miejski koszmar spoglądam żałośnie

i od tej wieży ciśnień... ciśnienie mi rośnie.

 

Zasady są proste. Wystarczy swoją myśl twórczą zawartą we fraszce nadesłać do redakcji „Tygodnika Szczytno” drogą elektroniczną (h.bielawska@tygodnikszczytno.pl) bądź zwykłym listem (na adres: 12-100 Szczytno, ul. Pl. Juranda 2/1), lub też dostarczyć osobiście.

Dzieło należy podpisać imieniem i nazwiskiem oraz co najmniej numerem telefonu, by umożliwić nam kontakt z autorami. Z przyczyn formalnych każdy list trzeba też opatrzyć klauzulą zgody na przetwarzanie danych osobowych wyłącznie do celów konkursu oraz wyrazić zgodę na publikację fraszki.


 

Publikację – bo przecież nie organizujemy konkursu po to, by Wasze utwory trzymać w szufladzie. Chcemy, by w dniu świątecznym dla poezji, czyli 21 marca, ukazały się one na naszych łamach. Dlatego też, jeśli ktoś będzie miał ochotę zaprezentować się nie tylko imieniem i nazwiskiem. Ale również fizys, prosimy o nadsyłanie (dostarczanie) własnych fotografii. Fraszki opublikujemy razem z werdyktem jury, któremu będzie przewodniczył najbardziej znany spośród naszych miejscowych mistrzów pióra – sam Jerzy Niemczuk (już się na to zgodził). Nie zabraknie też nagród. Może nie tyle cennych co... bezcennych.

I najważniejsze: termin nadsyłania prac mija 15 marca.Komentarze do artykułu

Taki sobie czytelnik

Jedyną ozdobą Szczytna jest JEDYNA KSIĘGARNIA o nazwie \"FRASZKA\"

Redakcja "Tygodnika Szczytno"

Jedna osoba może wysłać kilka fraszek.

xyz

Jedna osoba może wysłać tylko jedną fraszkę? Czy może wysłać kilka własnych fraszek?

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Niedziela, 2019-11-17 20:49:51

Szczytno stawia na sport od najmłodszych lat

 • Piątek, 2019-11-08 13:17:29

Trzynasta porażka SKS Szczytno

 • Środa, 2019-10-23 17:20:55

Szczytno lepsze od... Zakopanego

 • Poniedziałek, 2019-10-14 12:43:07

Uwaga! Woda już nadaje się do picia

 • Czwartek, 2019-10-10 21:23:43

Uwaga! Woda zanieczyszczona bakteriologicznie


Komentarze

 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Za taki bałagan tylko pouczenie ? Widocznie policjanci nie szanują naszego miasta i zlitowali się nad kowbojami, co myślą, że im wszystko na drodze wolno. To, że wiozą duży ładunek to ich od niczego nie zwalnia. A wręcz przeciwnie powinni wykazać się większą kreatywnością i odpowiedzialnością.
  Autor: Zawiedzony
  2019-11-20 09:47:13
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Do tygodnik.szczytno.pl . TIR, dwa TIRy???? .TIR - Transport International Routier porozumienie z 1975 roku o przewożeniu towarów transportem drogowym, tabliczka zabezpieczająca uiszczenie opłaty celnej przez przewoźnika. Polska jako państwo członkowskie UE nie używa tych tablic, stosujemy je tylko gdy pojazd Wywozi , przywozi towar poza UE do kraju objętego poroz. Z 14.11. 1975r . Poprawnie - Ciągnik siodłowy z naczepa . Wiem że się czepiam, ale nie jestem TIRowcem, tylko kierowcą ciężarówki , a z TIRówek korzystają głównie przedstawiciele handlowi ????
  Autor: Kierowca Ciężarówki
  2019-11-20 09:37:44
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Przypomina mi to czasy minione. I sekretarz na kopalni do górników /towarzysze, nasi bracia towarzysze w Gdańsku marzną, zimno jest, trzeba więcej wyngla fedrować/. Chłopy narobili się, całe noce fedrowali, nie jedli, nie pili i 100 ton węgla więcej urobili. Węgiel na wagony załadowano i opisano kartką / dla marznących towarzyszy w Gdańsku/. Skład dojechał do Gdańska, już mają go rozładowywać a tamtejszy I sekretarz do swych towarzyszy /towarzysze jest nam zimno, w zimie zawsze jest zimno, towarzysze w Warszawie marzną, pokażmy im, że jesteśmy mężczyznami, pomożecie?-pomożemy/. W ten sposób skład z węglem pojechał do Warszawy. Tam kolejarz zerwał kartkę z opisem nadawcy i odbiorcy i przykleił następną o treści/dla towarzyszy w Moskwie w ramach solidarności narodów/. W ten oto sposób wszyscy mieli węgiel za darmo. Pieniędzy za węgiel nikt nie zobaczył. Przypadkiem tylko i mocą natury, węgiel ten słabo grzał bo i zima szczególnie mroźna była. Widać już wtedy ekonomistów mieliśmy nie od parady.
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-20 08:36:12
 • Będą kroić etaty. Kto ucierpi najbardziej?
  Jakie zmniejszenie wymiaru zatrudnienia? Jakie wypowiedzenia pracy? Wszystko się zgadza. Zamiast ciężkiej pracy na cały etat w szkole, będzie 3/4 etatu w szkole i 1/4 etatu na lodowisku. Niby mniejsze wynagrodzenie za pracę ale za jaka pracę. Trud i przyjemność w jednym. Przedmiotowy ubytek wynagrodzenia też jest wyłącznie pozorny. Ślizgawka kosztuję 200 tys zł.Z ekonomicznego punktu widzenia rachunek się spina. Nikt nie traci, no może niektórzy zyskują ale, nie bądźmy hejterami. Nie ładnie zazdrościć komuś, że ma więcej.
  Autor: Tomasz TK
  2019-11-20 08:11:37
 • Śledzińska zastąpiła Domalewskiego w Orzynach
  Sołtys który nawet nie wychodzi z domu i znając życie nawet nie zna wszystkich mieszkańców
  Autor: Mieszkaniec!
  2019-11-19 22:28:00
 • Śledzińska zastąpiła Domalewskiego w Orzynach
  Otóż to taka prawda , co za sołtys , podstawiony ? Śmiech na sali!
  Autor: Mieszkanka ...
  2019-11-19 22:22:58
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Nie mogę sobie wyobrazić, że lata lecą a w Szczytnie bez zmian. Wszyscy dookoła jakoś mogą, posiadają czy budują obwodnicę a u nas ogólna niemoc…… Ciekawy jestem, po co są wybory ?
  Autor: Ogólna Niemoc.
  2019-11-19 20:41:10
 • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
  Przecież to wcale nie chodzi o Pana D. czy innego. To chodzi o to, że wydano decyzję, która skrzywdziła wszystkich mieszkańców Szczytna, pana D. też, tylko on tego jeszcze nie rozumie! Ludzie!!! Jacyś niedouczeni decydenci zabrali wam wasz widok, waszą piękną panoramę miasta. Z jakiejkolwiek strony dojeżdżasz do miasta, to widzisz tego cudaka! Już nie da się zrobić miastu ładnego zdjęcia. Ani z daleka, ani od jeziora. Zajrzyjcie na stare widokówki. Na nich jezioro, dalej domki, a nad nimi wieże. Każda inna! Pięknie było, prawda? To wy wszyscy dostaliście po dupie. Piękne widoki teraz, to ma tylko ten, kto na to szkaradstwo wlezie. ????
  Autor: Ewa
  2019-11-19 18:50:48
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Nie mogę sobie wyobrazić jak duży musiał być pojazd który zepchnął ciągnik z takim ładunkiem. Czy to normalne że pasy dojazdowe do ronda nie zostały zamknięte przez pilotów podczas jazdy pod prąd?
  Autor: Łukasz A
  2019-11-19 18:17:10
 • Potężny tir wypadł z ronda i oparł się o drzewo (zdjęcia)
  Z wpisów poniżej wynika że jak zawsze w Szczytnie: NIC SIĘ NIE DA ZROBIĆ. Ciekawe że w tak potężnej aglomeracji miejskiej jak Chorzele jakoś się da i można budować nawet obwodnicę. Ciekawe bardzo. Nic dziwnego że Szczytno gospodarczo stoi w miejscu, z taką mentalnością ludzi, że nic się nie da i nic nie można poradzić. Tylko płakać. Nic się w tym mieście nie zmienia.
  Autor: Wrocek56
  2019-11-19 15:52:22