Reklama


Reklama

Turniej rycerski po raz drugi (zdjęcia, komentarze)


Za nami II Turniej Rycerski o Puchar Juranda. Organizatorem tej historyczno - kulturalnej imprezy było Bractwo Rycerskie 34. Chorągwi Komturii i Miasta Szczytno oraz Miejski Dom Kultury. Dopisała pogoda i uczestnicy, ale nie mieszkańcy miasta. Publiczność, oczywiście, była, ale niestety bardzo nieliczna. Obecni obwiniali za to słabą promocję wydarzenia, a nieobecni... Cóż, niech żałują.W rycerskim wydarzeniu w parku przy ulicy Pasymskiej uczestniczyło w sobotę łącznie 63 średniowiecznych rekonstruktorów, których trzon stanowili oczywiście panowie. Wśród nich byli znani i cenieni medaliści turniejów regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych.

 

- Jest to nasz już drugi turniej rycerski organizowany w Szczytnie – mówi o wydarzeniu Grzegorz Drężek. Jak dodaje dowódca szczycieńskich rycerzy, udział w turnieju mistrzów i reprezentantów Polski w średniowiecznych bojach, w sposób znaczący podnosi rangę wydarzenia. - W naszej drużynie jest również mistrzyni Polski i Europy w strzelaniu z łuku tradycyjnego – Wiktoria Maciejewska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Szczytnie.

 

W szranki stawali łucznicy, miecznicy oraz 3-osobowe rycerskie drużyny w starciu nazywanym bohurt. Walki na miecze podjął się m.in. 17-letni mieszkaniec Szczytna – Jakub Rojewski, który przygodę ze średniowiecznym fechtunkiem rozpoczął niespełna 2 lata temu. - Było ciężko, ponieważ niełatwo jest walczyć z reprezentantem Polski, który jest starszy, silniejszy i ma wieloletnie doświadczenie. Ale była to też świetna okazja sprawdzenia własnych sił i techniki. Niestety, ale po jednej z rund, musiałem ze względu na usterkę rękawicy, przerwać udział w walkach.

 

Sobotni turniej był wzbogacony o koncerty muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołów Turba Iacobi oraz Fleurdeli, natomiast na zakończenie odbył się pokaz ognia oraz gala PWR, czyli Profesjonalnych Walk Rycerskich.

 

Łuk:

1. Krzysztof Drypa - Kwidzyn

2. Sylwester Góralski – 34 Chorągiew Komturii i Miasta Szczytno

3. Bolesław Dudek - 34 Chorągiew Komturii i Miasta Szczytno

 

Miecz i tarcza:

1. Marcin Waszkielis - Stowarzyszenie Mazuria Kętrzyn


Reklama

2. Mikołaj Brzozowski - KSPO

3. Grzegorz Kluczek – KSPO

 

Bohurt 3x3:

 

1. Aleksander Bleusz – KSR

2. Mikołaj Brzozowski - KSPO

3. Konrad Lewicki – Działdowskie Bractwo Rycerskie

 

 

Komentarze:

 

Piotr Cherkowski – Działdowo (Chorągiew Pomezańska)

Dziś w Szczytnie spotkało się sześciu zawodników z czołówki rycerskiej kraju. Jest dosyć ciężko, ponieważ podczas takich zawodów upały dają się nam we znaki. Praktycznie co tydzień, podczas trwania sezonu letniego, spotykamy się w różnych miastach i zamkach w Polsce i mimo że impreza w Szczytnie jest organizowana dopiero po raz drugi, to śmiało mogę ją zaliczyć do jednej z lepszych w kraju, jeśli chodzi o jakość bojową walczących.

 

 

 

Marcin Waszkielis – Kętrzyn, Grzegorz Kluczek – Olsztynek

Wspólnie mamy około 30 lat rycerskiego doświadczenia i przy tym stażu nie liczymy już, ile walk odbyliśmy. Szczycieński turniej jest bardzo interesujący i można by go nazwać „kameralny”, ponieważ wszystkie tego typu imprezy, zwane przez nas „miejskimi”, są bardzo podobne do siebie. Szczycieńskiego turnieju nie można porównywać do tych, które się odbywają na przykład w Warszawie lub Krakowie, ale jeśli chodzi o region, to jest to impreza bardzo dobrze zorganizowana i na bardzo wysokim poziomie, a wiemy coś o tym, bo jeździmy nie tylko po kraju, ale i całej Europie.

Reklama

 

Aneta i Grzegorz Gudzbelerowie – Szczytno

Na tego typu imprezie w Szczytnie jesteśmy po raz pierwszy, która sprawia wrażenie bardzo dobrze zorganizowanej. Zabraliśmy ze sobą dwójkę naszych dzieci, które są bardzo zainteresowane walkami, a jeden z naszych synów nawet się identyfikuje z jednym z uczestników walk, ponieważ ma takie same imię.

Bardzo się cieszymy, że w takim miejscu i na turnieju możemy zobaczyć zawodników nie tylko z czołówki krajowej, ale i europejskiej. Według nas, pomimo niesprzyjającej wysokiej temperatury, pokazy i jakość walk są na bardzo wysokim poziomie. Jest to świetna żywa lekcja historii oraz bardzo dobra promocja naszego miasta i mamy nadzieję, że za rok znów będziemy mogli w Szczytnie obejrzeć kolejny turniej rycerski.

 

 

Marcin i Agnieszka Wojtaszkowie – Dębica

W Szczytnie jesteśmy już po raz kolejny, ale turniej rycerski mamy okazję obejrzeć po raz pierwszy. Za każdym razem, gdy jesteśmy w Szczytnie, odkrywamy miasto na nowo, ale obowiązkowym miejscem, które musimy każdorazowo obejrzeć, to ruiny zamku i pomnik Krzysztofa Klenczona. Turniej jest bardzo interesujący, ponieważ nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy „na żywo”, a jedynie z ekranu telewizora. Wybieraliśmy się na Mazury, do Nart, nieco później, ale gdy wczoraj, jeszcze w Dębicy, dowiedzieliśmy się, że taki turniej będzie w Szczytnie – przyśpieszyliśmy nieco nasz przyjazd.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Znamy numer do Mikołaja Zadzwoń!
  Mikołaju chciałabym iphone 11 pro ps4 z minecraft oraz spotkać fajnego chłopaka

  mel


  2021-01-26 15:19:04
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Taki sobie czytelniczku z Razem dla Mieszkańców. Jaki pomysł na miasto mają Twoi koledzy p. Siudak, p. Boczar, p. Malec, p. Furczak i inni? Czy jedynym Waszym pomysłem jest kredyt i zadłużenie miasta? A może etaciki w Urzędzie?

  Anna


  2021-01-26 13:39:36
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Odpowiedź jest prosta. Szeregowa p. Rybińska prawdopodobnie nie dostała zgody z góry. Zresztą łatwo jest klepać swoje mądrości, ale już brać pieniądze za odpowiedzialność, to zupełnie inna sprawa. I to wychwalanie Henryka, obrzydliwe. Tyle teraz robi dla miasta... A ile zepsuł lub przespał, gdy miał swoje pięć minut? Widzę tu pewną sprzeczność. Brudne polityczne gierki!

  Do TSC


  2021-01-26 09:18:09
 • 90 pensjonariuszy domu pomocy zaszczepionych
  Zaszczepiono, czy raczej poddano eutanazji?...przecież Pfizer jasno napisał w ulotce, że nie wolno szczepić ludzi z osłabioną odpornością i przyjmujących leki... To jest ludobójstwo....a ci, co są tego świadomi, a jednak wstrzykują staruszkom ten eksperymentalny preparat, są zbrodniarzami, dla których specjalnie stworzono ustawę bezkarnościową.

  kroll


  2021-01-26 08:31:06
 • Afrykański pomór w powiecie szczycieńskim
  W 2018r. było głośno o dzikach spadających z nieba, może i w tym znowu zaczęły spadać???...właściwie to nie ma co się dziwić, kawał drogi mają do przelecenia :D A tak na poważnie, to mógłby ktoś ustalić stawkę, za odstrzelenie myśliwego???...chętnie bym zapolował...z ich truchła, darmową karmę dla psów można zrobić.

  kroll


  2021-01-26 08:22:18
 • Krzyżówki znowu niebezpieczne dla kierowców (zdjęcia)
  To jest doskonałe miejsce na duże rondo - ono spowolniłoby ruch w tym miejscu oraz ułatwiłoby włączanie się do ruchu od strony Świętajna.

  PLAY


  2021-01-26 08:09:05
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do X-Men - źle przeczytałeś, temu, co zginął pod autobusem, wpisali covida w akcie zgonu...a ci, co teraz umierają, zaraz po poddaniu się eksperymentowi medycznemu, wpisują, że umarli na choroby współistniejące....ciekawe, co Tobie wpiszą :)

  kroll


  2021-01-26 08:06:39
 • Czy to już wojna pomiędzy koalicyjnymi ugrupowaniami?
  Moje odczucia wobec RADNEJ RYBIŃSKIEJ są bardzo mieszane. Dziwi mnie, że taka mądra i dbająca o dobro miasta przez wiele kadencji osoba nie starowała na stanowisko Burmistrza Miasta. Nie wiem jak to się dzieje, że takie SKARBY jak radna RYBIŃSKA i radny KIERSIKOWSKI oraz doktor ŁACHACZ nie stworzyli do tej pory (wszyscy z kilkoma kadencjami i giganci intelektu) jakiegoś triumwiratu w mieście. Aż żal patrzeć jak się marnują.

  Taki sobie czytelnik


  2021-01-26 00:44:44
 • Pyskówka, jak w piaskownicy - miejski poziom debaty
  Jak burdel nie zarabia to się wymienia ku...wy nie firanki.....

  Ironia


  2021-01-25 21:16:51
 • Śmieci drenują portfele, skąd się biorą te kwoty?
  Problemem w opłatach nie są ani osoby,ani firmy... bo firmy rozliczają się na jeszcze innych zasadach:) problemem są nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjne. I to tych nieruchomości ( które ani nie są stałe zamieszkiwane, więc nie można stosować stawki od osoby, ani nie jest tam prowadzona działalność gospodarczą, więc nie rozliczają się jak przedsiębiorcy) dotyczy stawka 169 zł rocznie. A to czy kogoś można tak czy inaczej policzyć reguluje ustawa.Wynika wiec z tego że nawet jeśli jest beznadzieja,to w obowiązującym prawie.Dura lex, sex lex.I na to ani my jako mieszkańcy,ani nasi samorządowcy wpływu nie mamy.

  Roman


  2021-01-25 15:18:03