Wtorek, 18 Luty, Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Turniej rycerski po raz drugi (zdjęcia, komentarze)


Za nami II Turniej Rycerski o Puchar Juranda. Organizatorem tej historyczno - kulturalnej imprezy było Bractwo Rycerskie 34. Chorągwi Komturii i Miasta Szczytno oraz Miejski Dom Kultury. Dopisała pogoda i uczestnicy, ale nie mieszkańcy miasta. Publiczność, oczywiście, była, ale niestety bardzo nieliczna. Obecni obwiniali za to słabą promocję wydarzenia, a nieobecni... Cóż, niech żałują.W rycerskim wydarzeniu w parku przy ulicy Pasymskiej uczestniczyło w sobotę łącznie 63 średniowiecznych rekonstruktorów, których trzon stanowili oczywiście panowie. Wśród nich byli znani i cenieni medaliści turniejów regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych.

 

- Jest to nasz już drugi turniej rycerski organizowany w Szczytnie – mówi o wydarzeniu Grzegorz Drężek. Jak dodaje dowódca szczycieńskich rycerzy, udział w turnieju mistrzów i reprezentantów Polski w średniowiecznych bojach, w sposób znaczący podnosi rangę wydarzenia. - W naszej drużynie jest również mistrzyni Polski i Europy w strzelaniu z łuku tradycyjnego – Wiktoria Maciejewska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Szczytnie.

 

W szranki stawali łucznicy, miecznicy oraz 3-osobowe rycerskie drużyny w starciu nazywanym bohurt. Walki na miecze podjął się m.in. 17-letni mieszkaniec Szczytna – Jakub Rojewski, który przygodę ze średniowiecznym fechtunkiem rozpoczął niespełna 2 lata temu. - Było ciężko, ponieważ niełatwo jest walczyć z reprezentantem Polski, który jest starszy, silniejszy i ma wieloletnie doświadczenie. Ale była to też świetna okazja sprawdzenia własnych sił i techniki. Niestety, ale po jednej z rund, musiałem ze względu na usterkę rękawicy, przerwać udział w walkach.

 

Sobotni turniej był wzbogacony o koncerty muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołów Turba Iacobi oraz Fleurdeli, natomiast na zakończenie odbył się pokaz ognia oraz gala PWR, czyli Profesjonalnych Walk Rycerskich.

 

Łuk:

1. Krzysztof Drypa - Kwidzyn

2. Sylwester Góralski – 34 Chorągiew Komturii i Miasta Szczytno

3. Bolesław Dudek - 34 Chorągiew Komturii i Miasta Szczytno

 

Miecz i tarcza:

1. Marcin Waszkielis - Stowarzyszenie Mazuria Kętrzyn


Reklama

2. Mikołaj Brzozowski - KSPO

3. Grzegorz Kluczek – KSPO

 

Bohurt 3x3:

 

1. Aleksander Bleusz – KSR

2. Mikołaj Brzozowski - KSPO

3. Konrad Lewicki – Działdowskie Bractwo Rycerskie

 

 

Komentarze:

 

Piotr Cherkowski – Działdowo (Chorągiew Pomezańska)

Dziś w Szczytnie spotkało się sześciu zawodników z czołówki rycerskiej kraju. Jest dosyć ciężko, ponieważ podczas takich zawodów upały dają się nam we znaki. Praktycznie co tydzień, podczas trwania sezonu letniego, spotykamy się w różnych miastach i zamkach w Polsce i mimo że impreza w Szczytnie jest organizowana dopiero po raz drugi, to śmiało mogę ją zaliczyć do jednej z lepszych w kraju, jeśli chodzi o jakość bojową walczących.

 

 

 

Marcin Waszkielis – Kętrzyn, Grzegorz Kluczek – Olsztynek

Wspólnie mamy około 30 lat rycerskiego doświadczenia i przy tym stażu nie liczymy już, ile walk odbyliśmy. Szczycieński turniej jest bardzo interesujący i można by go nazwać „kameralny”, ponieważ wszystkie tego typu imprezy, zwane przez nas „miejskimi”, są bardzo podobne do siebie. Szczycieńskiego turnieju nie można porównywać do tych, które się odbywają na przykład w Warszawie lub Krakowie, ale jeśli chodzi o region, to jest to impreza bardzo dobrze zorganizowana i na bardzo wysokim poziomie, a wiemy coś o tym, bo jeździmy nie tylko po kraju, ale i całej Europie.

Reklama

 

Aneta i Grzegorz Gudzbelerowie – Szczytno

Na tego typu imprezie w Szczytnie jesteśmy po raz pierwszy, która sprawia wrażenie bardzo dobrze zorganizowanej. Zabraliśmy ze sobą dwójkę naszych dzieci, które są bardzo zainteresowane walkami, a jeden z naszych synów nawet się identyfikuje z jednym z uczestników walk, ponieważ ma takie same imię.

Bardzo się cieszymy, że w takim miejscu i na turnieju możemy zobaczyć zawodników nie tylko z czołówki krajowej, ale i europejskiej. Według nas, pomimo niesprzyjającej wysokiej temperatury, pokazy i jakość walk są na bardzo wysokim poziomie. Jest to świetna żywa lekcja historii oraz bardzo dobra promocja naszego miasta i mamy nadzieję, że za rok znów będziemy mogli w Szczytnie obejrzeć kolejny turniej rycerski.

 

 

Marcin i Agnieszka Wojtaszkowie – Dębica

W Szczytnie jesteśmy już po raz kolejny, ale turniej rycerski mamy okazję obejrzeć po raz pierwszy. Za każdym razem, gdy jesteśmy w Szczytnie, odkrywamy miasto na nowo, ale obowiązkowym miejscem, które musimy każdorazowo obejrzeć, to ruiny zamku i pomnik Krzysztofa Klenczona. Turniej jest bardzo interesujący, ponieważ nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy „na żywo”, a jedynie z ekranu telewizora. Wybieraliśmy się na Mazury, do Nart, nieco później, ale gdy wczoraj, jeszcze w Dębicy, dowiedzieliśmy się, że taki turniej będzie w Szczytnie – przyśpieszyliśmy nieco nasz przyjazd.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  Witam, czytam i wierzę że beret jest i to faktycznie moherowy,bo jaki rozwój daje kolejny spożywczy sklep? Jak na tą miejscowość mamy ich nad to. Ten sklep zatrudni z dwanaście osób z czego część pewnie będzie na pracach interwencyjnych część stażystów. Sprawi tylko że inne mniejsze upadną, i nikt nie otworzy żadnego mniejszego sklepu bo nie uda mu się przetrwać. Wystarczy teraz policzyć ile osób straci pracę i zobaczyć czy to faktycznie dobry bilans. Co do stacji benzynowej to się zgodzę, jakoś q jest do ku... nędzy. Można tchnąć życie w tą wyludniającą się miejscowość ale nie takim nędznym sporzywczakiem. Większość ludzi którzy opóścili tą wieś to młode osoby dla których jedyną niewystarczającą rozrywką jest picie piwka w parku bo nic tu dla nich nie ma!!!

  Do moherka


  2020-02-18 02:38:53
 • Krzywonoga walczy z wieżą
  \"My nie mamy na to wpływu\" to tłumaczenie się gminy,a może wpływ będzie miało Samorządowe kolegium odwoławcze w Olsztynie.

  Allo allo


  2020-02-17 20:26:30
 • Czekoladowa fabryka coraz bliżej Piwnic Wielkich
  Jakie są wyniki prac archeologicznych ?

  Artur Urbański


  2020-02-17 19:35:23
 • 111 km/h kosztowało utratę prawa jazdy
  A pan sędzia z Olsztyna zasłonił się immunitetem i nie poniósł żadnej odpowiedzialności za podobne naruszenie przepisów. Takiej nietykalności i stania ponad prawem bronią sędziowie?

  aleks


  2020-02-17 17:04:25
 • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Zgadzam się ze Śmieszkiem. Dlaczego Pan Bogusz nie ujawnił w swoim liście źródeł wiedzy na temat przeszłości pana Mądrzejowskiego? Tylko posługiwał się tą wredną retoryką niedomówień. Dlaczego sam nie przyznał się do tego, że też był milicjantem i pracował w DO. I że stąd wie, co wie. To po prostu ohydne.

  Krajan


  2020-02-17 15:39:35
 • Budownictwo mieszkalne w Szczytnie w rozkwicie
  To nie wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej ale zapotrzebowania na mieszkania. Jeżeli samorząd i spółdzielnia nic nie budują to wypełniają to prywatni inwestorzy. Jeżeli miasto budowałoby więcej to firma ZELBO ponownie wróciłaby do inwestycji w energetyce :)

  mariusz


  2020-02-17 11:41:49
 • Nowy klub sportowy – LKS Masuria Jęcznik
  Brawo Mateusz !!! Zaczynałeś w GKS Szczytno więc wszyscy z Klubu serdecznie Ci kibicujemy tak jak innym talentom z naszej Gminy

  Grzegorz Pilecki


  2020-02-16 21:11:02
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Przestańcie, ludzie jechać po lekarzach! Pracują, jak mogą! W takich warunkach, jakie mają. Jak się komuś nie podoba - niech jedzie do Mrągowa, czy Biskupca! Ale większość pacjentów i tak trafi do szpitala w Szczytnie! I co - lekarz - który wciąż słyszy, że pracuje w \"umieralni\" jak może się czuć? Ja się cieszę, że będzie ZOL, tylko jestem ciekaw, jaka będzie jego dostępność. Ludzie pracują, starzeją się, a mają pod opieką swoich jeszcze starszych rodziców. MOPS ma ograniczone możliwości wspomagania takich rodzin.

  Taki sobie czytelnik


  2020-02-16 18:56:06
 • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
  Pomarzę sobie- w odnowionym szpitalu porządni fachowcy, lekarze zarządzający. Przy obecnej obsadzie nie pomoże nic- zawsze będzie to tylko umieralnia dla nieświadomych, liczących na fachową opiekę. Każdy znający realia wieje do okolicznych szpitali- Olsztyn, Biskupiec, gdzie się tylko da aby nie w Szczytnie.

  dr


  2020-02-16 17:12:49
 • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
  SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Joanna


  2020-02-15 22:52:13

Reklama