Poniedziałek, 30 Listopad, Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza -

Reklama


Reklama

Turcja kupi 20 mln dawek chińskiej szczepionki przeciw Covid-19


Turcja planuje zakupić w najbliższych dniach 20 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 od chińskiej firmy Sinovac - poinformował minister zdrowia Fahrettin Koca. Rząd prowadzi także rozmowy w sprawie zakupu szczepionki od Pfizera i BioNTech."Będziemy w stanie pozyskać co najmniej 10 mln dawek chińskiej szczepionki w grudniu. (...) Tyle samo zabezpieczymy w styczniu" - powiedział Koca w środę w tureckim parlamencie. Dodał, że liczba zakupionych szczepionek może się jeszcze zwiększyć, a umowa zostanie podpisana w ciągu jednego lub dwóch dni.

 

Preparat opracowany przez Sinovac jest jednym z pięciu projektów szczepionki przeciw Covid-19 rozwijanych przez chińskie firmy, które są już w ostatniej fazie testów klinicznych - przypomina agencja Reutera. Opublikowane w środę wstępne wyniki prób klinicznych pokazały, że szczepionka Sinovac wywołuje szybką odpowiedź immunologiczną, ale poziom wyprodukowanych przeciwciał jest mniejszy niż u osób, które przeszły infekcję.

 

Turcja byłaby drugim nabywcą szczepionki Sinovac. Brazylijski stan Sao Paulo kupił 46 mln dawek szczepionki, dostawy mają rozpocząć się w tym tygodniu. Zarówno w Turcji, jak i w Brazylii prowadzone były badania kliniczne szczepionki Sinovac.


Reklama

 

Koca przekazał, że Turcja prowadzi również rozmowy w sprawie zakupu szczepionki przygotowanej przez amerykański koncern Pfizer we współpracy z niemiecką firmą BioNTech; według środowych doniesień preparat ten ma ok. 95 proc. skuteczności. Według ministra zdrowia po dopuszczeniu tej szczepionki do użytku Turcja na początku mogłaby liczyć na milion dawek, a w przyszłym roku - na 25 mln.

 

Rząd turecki ogłosił wprowadzenie od piątku do końca roku nowych restrykcji mających ograniczyć rosnącą liczbę nowych zakażeń. Szkoły zostaną zamknięte, a dzieci będą się uczyć zdalnie, restauracje i kawiarnie będą mogły prowadzić sprzedaż tylko na wynos, w weekendy obowiązywać będą częściowe ograniczenia w przemieszczaniu się ludności.

 

Reklama

W Turcji w środę na Covid-19 zmarło 116 pacjentów, wykryto też 4 215 nowych infekcji koronawirusem - poinformowały władze. Według oficjalnych statystyk wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się tam dotąd 425 628 osób, z których 361 655 wyzdrowiało, a 11 820 zmarło. Opozycyjni politycy i związki służby zdrowia krytykują jednak te dane, jako nieodpowiadające faktycznej skali epidemii w kraju - pisze Reuters.

 

(PAP)

adj/ akl/Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Ze swojego nie daje. Chojny bo cudze. Jak słyszę że ktoś komuś coś daje, to od razu zastanawiam się komu zabiera. Lepszej zmiany maseczki też nie obowiązują. Są tylko dla pospólstwa.

  Mieszkaniec


  2020-11-30 06:28:08
 • Ciężarówka blokuje część drogi do Dźwierzut
  Duży może więcej. Jadą jak wariaty, i jest efekt...

  Land


  2020-11-29 20:24:34
 • Nowa kia sportage trafiła do drogówki (zdjęcia)
  Służyć pisowi i bronić księży pedofili oraz przemarszów faszystów Taka to rola dzisiejszej policji. Ten kraj za chwilę cofnie się do średniowiecza za sprawą kościoła.

  Vlad Palownik


  2020-11-29 08:23:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Czytając to co opowiada pan burmistrz dochodzi się do wniosku, że wszystkie rzeczy które obiecywał w swoim programie można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza - te które są realizowane mimo że nie miał na nie ma żadnego wpływu. Czyli m.in. obwodnica (pomysł PiS i rządu), wymiana śmieciuchów (działania rządu i Unii), remonty dróg (pieniądze rządowe i od urzędu marszałkowskiego). Kategoria druga - wszystkie te punkty które Mańkowski powinien realizować bo leżą w jego kompetencjach i obiecał w swoim programie \"są opracowywane\", \"dyskutowane\", \"przygotowywane\", \"planujemy\". No i trzecia kategoria to absoluty hit: obiecał mimo że wiedział że nic z tym nie zrobi i teraz tłumaczy się że nie leży to w kompetencjach burmistrza. Mańkowski sam przyznał że wszystko co jest realizowane to nie zależy od niego, a to na co ma wpływ jest w fazie przygotowań i nie wiadomo kiedy się skończy planowanie i zacznie realizacja, bo o to redaktor niestety nie dopytał.

  Wnikliwy


  2020-11-29 00:28:34
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Pan burmistrz zdaje się obiecał w kampanii przedwyborczej parkingi. Plac Juranda nadal jest zastawiony pojazdami przede wszystkim pracowników urzędu, parking przy cmentarzu komunalnym straszy dziurami. Wstyd, dużo mniejsze miejscowości poradziły sobie z parkingami i infrastrukturą przy cmentarzach, a u nas jak rodem z PRL-u.

  Mieszkanka


  2020-11-28 20:45:53
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Krzysztof powienneś zacząć od początku czyli od pierwszej sesji rady i ustaleniu sobie poborów na najwyższym poziomie w Polsce, dzięki twoim poplecznikom z PSL u

  Janusz


  2020-11-28 19:41:17
 • Uczciwość godna pochwały
  Dajcie spokoj dla Pana wojta niech dotrwa do konca. W lipowcu ludzie mowia ze to jego ostatnia kadencja.

  Kwiaciarz


  2020-11-28 16:12:55
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  Tak, tak. Masz rację. Najczęściej winni wypadkom są piesi. Zwłaszcza ci poruszający się po chodnikach. A już ci, którzy chcą przejść przez jezdnię - to po prostu sami się proszą o nieszczęście.

  Do Zebry


  2020-11-28 15:39:19
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  W każdym wypadku są dwie racje- poszkodowanych i sprawcy. Dlatego jest potrzeba przeprowadzenia rzetelnego dochodzenia. A może opiekunka dzieci wcale nie jest bez winy?

  Zebra


  2020-11-28 13:52:44
 • Koronawirus będzie bardziej „tajny”?
  Każdy przypadek koronawirusa powinień być hospitalizowanym , niema czegoś takiego że on odpuści sam lub organizm zwalczy sam go. Ten wirus działa jak choroba popromienna rozkłada się w czasie bez leczenia i rehabilitacji wyniszcza organizm prowadząc do śmierci.

  X


  2020-11-28 09:04:08