Reklama


Reklama

Trzy tysiące maseczek... na początek


Najpierw na swoim profilu facebookowym rzuciłam pomysł, by – kto może i umie – szyć maseczki dla szpitala. Z tego teraz zrobiła się duża akcja, a codziennie przybywa zaangażowanych osób i firm – mówi Sylwia Ciskowska z Lipowej Góry Wschodniej.Zawsze wszystko zaczyna się od pomysłu – inicjatywy. A czas wyjątkowo trudny, z jakim mamy obecnie do czynienia, wzmaga społeczną aktywność. Z tego powodu pomysł pani Sylwii nie czekał długo na odpowiedź. Ona też nie czekała.

 

- Zadzwoniłam do szpitala deklarując swoją pomoc i ona została chętnie przyjęta. Zamierzałam szyć maseczki bawełniane, ale usłyszałam, że to nie jest dobry materiał, a przydatność takich maseczek jest mizerna. Otrzymałam ze szpitala właściwy surowiec: medyczną fizelinę i... szyję – opowiada pani Sylwia.

 

Do niej, zarówno bezpośrednio, jak i facebooku, zaczęły się zgłaszać inne osoby chętne do pomocy. I tak powstała grupa, którą logistycznie ogarnia Maria Chmielińska. Założyła na facebooku inny profil, wydarzeniowy, z hasłem: „Łączymy siły – Szczytno szyje maseczki” gdzie zamieszczane są wszystkie bieżące informacje dotyczące akcji. Zgłaszają się nie tylko osoby, które mają techniczne możliwości, ale i takie, które mają chęć, czas i trochę umiejętności. Są na tej stronie na przykład posty, że ktoś chętnie by się podjął szycia, ale nie ma maszyny, a w odpowiedzi czyta np. wpis innej osoby: „mam maszynę, mogę udostępnić”.


Reklama

 

- Włączyła się firma „Novum” oraz pracownia „Małe cuda” z Rudki, które profesjonalnym sprzętem tną całe bele materiału na części. Gotowe elementy potrzebne do uszycia maseczek są wydawane w specjalnie utworzonym punkcie w hali Wagnera – opisuje działania grupy Sylwia Ciskowska. - Część osób szyje, część dostarcza surowiec, a jeszcze inni wspierają akcję finansowo. Na portalu zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/ydhvj5) trwa zbieranie funduszy na zakup kolejnych partii materiału i dodatków. Aktualnie grupa dysponuje materiałami na 3 tysiące maseczek. - A chętnych nie brakuje. Nie tylko nasz, miejscowy szpital. Prośbę o maseczki kierowały do nas na przykład domy dziecka w Szczytnie i w Pasymiu, ale nawet oddział onkologiczny jednego z olsztyńskich szpitali – mówi inicjatorka akcji.

 

Pani Sylwia to młoda jeszcze (28 lat) mieszkanka Lipowej Góry Wschodniej. Zakład krawiecki, jako własną działalność gospodarczą otworzyła zaledwie rok temu. Wcześniej... skończyła studia pedagogiczne o kierunku: resocjalizacja.

Reklama

 

- To wykształcenie traktuję bardziej jako swoiste zabezpieczenie, bo zawsze planowałam zajmować się szyciem. To moja pasja już chyba od przedszkola - mówi. - Początkowo się bałam, czy zdołam „walczyć” z sieciówkami i gotową odzieżą, ale okazało się, że nie było tak źle, klientek i zleceń nie brakowało. Obecnie, niestety, sytuacja zmieniła się całkowicie. Zamówień prawie nie ma, a te, które były, są odwoływane. Trudno się dziwić, bo sporo pań zamawiało kreacje na jakieś wydarzenia, np. wesela, które się przecież teraz nie odbywają. Działam w takiej branży, której obecnie jeszcze zakazy nie obowiązują, ale skutki kryzysu odczuwam.

 Komentarze do artykułu

Krajan

To mnie zastanawiało od dawna, bo od dawna (od zeszłego roku) firma Novum poszukuje szwaczek w ogłoszeniach... Że nawet przyuczą. Coś wcześniej wiedzieli? No chyba nie, ale to ciekawe. Ale dobra sprawa. Tylko tak się podśmiechuję.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Nowa kia sportage trafiła do drogówki (zdjęcia)
  Służyć pisowi i bronić księży pedofili oraz przemarszów faszystów Taka to rola dzisiejszej policji. Ten kraj za chwilę cofnie się do średniowiecza za sprawą kościoła.

  Vlad Palownik


  2020-11-29 08:23:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Czytając to co opowiada pan burmistrz dochodzi się do wniosku, że wszystkie rzeczy które obiecywał w swoim programie można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza - te które są realizowane mimo że nie miał na nie ma żadnego wpływu. Czyli m.in. obwodnica (pomysł PiS i rządu), wymiana śmieciuchów (działania rządu i Unii), remonty dróg (pieniądze rządowe i od urzędu marszałkowskiego). Kategoria druga - wszystkie te punkty które Mańkowski powinien realizować bo leżą w jego kompetencjach i obiecał w swoim programie \"są opracowywane\", \"dyskutowane\", \"przygotowywane\", \"planujemy\". No i trzecia kategoria to absoluty hit: obiecał mimo że wiedział że nic z tym nie zrobi i teraz tłumaczy się że nie leży to w kompetencjach burmistrza. Mańkowski sam przyznał że wszystko co jest realizowane to nie zależy od niego, a to na co ma wpływ jest w fazie przygotowań i nie wiadomo kiedy się skończy planowanie i zacznie realizacja, bo o to redaktor niestety nie dopytał.

  Wnikliwy


  2020-11-29 00:28:34
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Pan burmistrz zdaje się obiecał w kampanii przedwyborczej parkingi. Plac Juranda nadal jest zastawiony pojazdami przede wszystkim pracowników urzędu, parking przy cmentarzu komunalnym straszy dziurami. Wstyd, dużo mniejsze miejscowości poradziły sobie z parkingami i infrastrukturą przy cmentarzach, a u nas jak rodem z PRL-u.

  Mieszkanka


  2020-11-28 20:45:53
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Krzysztof powienneś zacząć od początku czyli od pierwszej sesji rady i ustaleniu sobie poborów na najwyższym poziomie w Polsce, dzięki twoim poplecznikom z PSL u

  Janusz


  2020-11-28 19:41:17
 • Uczciwość godna pochwały
  Dajcie spokoj dla Pana wojta niech dotrwa do konca. W lipowcu ludzie mowia ze to jego ostatnia kadencja.

  Kwiaciarz


  2020-11-28 16:12:55
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  Tak, tak. Masz rację. Najczęściej winni wypadkom są piesi. Zwłaszcza ci poruszający się po chodnikach. A już ci, którzy chcą przejść przez jezdnię - to po prostu sami się proszą o nieszczęście.

  Do Zebry


  2020-11-28 15:39:19
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  W każdym wypadku są dwie racje- poszkodowanych i sprawcy. Dlatego jest potrzeba przeprowadzenia rzetelnego dochodzenia. A może opiekunka dzieci wcale nie jest bez winy?

  Zebra


  2020-11-28 13:52:44
 • Koronawirus będzie bardziej „tajny”?
  Każdy przypadek koronawirusa powinień być hospitalizowanym , niema czegoś takiego że on odpuści sam lub organizm zwalczy sam go. Ten wirus działa jak choroba popromienna rozkłada się w czasie bez leczenia i rehabilitacji wyniszcza organizm prowadząc do śmierci.

  X


  2020-11-28 09:04:08
 • Witacze Juranda, a w marzeniach... gród rycerza
  na budowę grodu pieniądze unijne to 90%, ale żeby złożyć wniosek trzeba mieć kompletną dokumentację z projektem, I tu jest problem skąd to wziąć.

  Adam


  2020-11-27 22:11:28
 • Koronawirus będzie bardziej „tajny”?
  Śmieszne do imentu. I co z tego, ze zamieściliście ostatni post? A co z poprzednimi, które - niczym koronawirus w statystykach - zostały przez TS utajnione? Jednym z nich był tekst :\" koronowairus zejdzie do podziemia\". Innym był komentarz o tym, ze miejscowa gazeta czyści wypowiedzi, które - nie wiadomo - albo i wiadomo - komu przeszkadzają. No ale taki jest przywilej czwartej władzy czwartej klasy.

  Śmieszek


  2020-11-27 20:35:33