Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Trzej królowie mieli w Szczytnie tysiące „poddanych”


W Orszakach Trzech Króli, które w niedzielę 6 stycznia przeszły ulicami całej Polski, uczestniczyło około 1,2 miliona osób. To uliczne przedstawienie jasełek jest organizowane w setkach miast i miasteczek. W tym roku w 752 miejscowościach w Polsce i w 22 poza naszymi granicami. Na mapie tego wydarzenia po raz pierwszy pojawiło się Szczytno. Według wstępnych wyliczeń, w niedzielne południe w naszym mieście spotkało się łącznie ponad 3 tysiące mieszkańców miasta i regionu.


  • Data:

- W Szczytnie posługę kapłańską pełnię dokładnie od 10 lat. Od samego początku moim marzeniem było zorganizowanie Orszaku Trzech Króli – opowiada ksiądz Andrzej Preuss. - Już pięć lat temu rozmawiałem o tym z władzami miasta, które i wtedy i obecnie były inicjatywie przychylne, bardzo nas wspierając w rozwiązywaniu konkretnych problemów. Na przykład bezpłatnie udostępnione autobusy dowoziły osoby starsze i inne chętne z kościołów na Plac Juranda.

 

 

 

Aktorów aktywnie zaangażowanych było 120. Oczywiście poza aktorami były i inne osoby funkcyjne. Według księdza Preussa, łącznie w niedzielnym wydarzeniu uczestniczyło 200 osób, które były bezpośrednio zaangażowane w przygotowanie i organizację orszaku. Jak twierdzi ksiądz Andrzej, bez rzeszy wolontariuszy, takie przedsięwzięcie by się nie udało. Liczba chętnych do pomocy była o wiele większa, ale nie było możliwości, aby ich moce wykorzystać.

 

 

 

 

- Na przykład na moje ogłoszenie w kościele, że potrzebuję do pomocy panie, które trudnią się krawiectwem, ostatecznie otrzymałem 30 ofert pomocy i uszycia niezbędnych materiałów – opowiada.

 

W przedsięwzięcie ostatecznie zaangażowały się wszystkie miejscowe parafie, na równych prawach, bez rywalizacji, zmieniały się jedynie te, które stanowiły swoiste centra. - W pierwotnych planach były założenia, że poszczególne grupy wyjdą ze szczycieńskich kościołów pw. Św. Krzyża, Chrystusa Króla i WNMP. Okazało się jednak, że w tych dwóch przypadkach byłoby za daleko i postanowiliśmy przełożyć to na kościoły, które znajdują się bliżej śródmieścia Szczytna – komentuje ksiądz Andrzej.


Reklama

 

 

 

Według wstępnych wyliczeń, w szczycieńskim Orszaku Trzech Króli brało udział około 3500 osób. – Jednak nie to jest ważne, ile osób uczestniczyło w tym wydarzeniu – mówi ksiądz Andrzej. - Gdyby przyszło tylko 300 osób zamiast 3 tysięcy, też bym się cieszył, bo na takie wydarzenie i jak niektórzy mówią – największe jasełka na świecie, przychodzą ci, którzy chcą wziąć w tym udział. A w naszym Orszaku uczestniczyły całe rodziny. Wiele osób komentowało, że uczestniczyły w czymś wyjątkowym.

 

W firmach i instytucjach, do których ksiądz Andrzej zwracał się o wsparcie inicjatywy często padało pytanie o przewidywaną liczbę uczestników. - Mówiłem o tysiącu, patrzono na mnie z niedowierzaniem, a ja w duchu modliłem się o to, żeby chociaż z pięćset osób przyszło.

 

Niewątpliwą „gwiazdą” szczycieńskiego Orszaku Trzech Króli był jeden z mędrców, który naprawdę pochodzi z Afryki i wcielił się w postać Baltazara. Był nim misjonarz, ksiądz Emanuel, którzy pochodzi z Afryki Zachodniej, a dokładnie z Burkina Faso. Ksiądz Emanuel od półtora roku przebywa w Lublinie w Domu Misyjnym Ojców Białych, bo tak nazywa się zgromadzenie, do którego należy.

 

 

 

Dla uczestników przygotowany też był konkurs na najlepiej przebraną rodzinę. Okazało się, że zwyciężyły aż trzy familie: Sierakowie, Siurniccy oraz Sulejowie. W nagrodę rodziny te otrzymały zaproszenia na obiad lub kolację w szczycieńskich restauracjach. Na końcowym „przystanku” czyli w parku przy ul. Skłodowskiej-Curie na uczestników czekały ogniska i jadło. - I tego nieco zabrakło, bo aż takiej liczby osób nie przewidziałem – przyznaje ze skruchą organizator.

Reklama

 

Ksiądz Andrzej z radością mówi, że tegoroczny orszak dał siłę napędowa dla niego i wszystkich, którzy pomogli go zorganizować, do kolejnych działań związanych z tym samym przedsięwzięciem za rok. - Ogromnie dziękuję wszystkim ziemskim instytucjom i osobom, które wspomogły organizację tego wydarzenia. Osobiście podziękuję też Panu Bogu co najmniej za to, że okazał swą przychylność wspaniałą pogodą. I mam nadzieję, że Pan Bóg wszystkim uczestnikom podziękuje dając nam zadowolenie, napełniając radością dnia codziennego i miłością bliźniego.

 

 

 

 

Współorganizatorzy: Stowarzyszenie „Rodzinne Szczytno” w partnerstwie z Urzędem Miejskim Szczytno; Parafie Dekanatu Szczytno; Urząd Gminy Szczytno, Starostwo Powiatowe Szczytno, Zespoły Szkół nr 1, 2 i 3, SOSW Szczytno, burmistrz Danuta Górska (której ks. Andrzej składa szczególne podziękowania jako najpierwszej inicjatorce Orszaku), Morsy Reset Szczytno, szczycieńskie koło Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Grupa Teatralna Młodych z ZS nr 1, Grupa Rowerowa „Kręcioły”, Sekcja bokserska „Gwardii” Szczytno, Szczycieńska Drużyna Łucznicza.

 

Sponsorzy i pomoc: Restauracje: Zacisze, Leśna, Krystyna i Pryma, Firma Zelbo, Stolarnie p. Rosińskich i Żywica, Piekarnia Majami p. Bryczkowskich, Piekarnia GS „Rogalik”, państwo Jagaczewscy, banki: SKOK św. Brata Alberta i Spółdzielczy w Szczytnie, 8. Szczycieński Batalion radiotechniczny w Lipowcu, OSP Trelkowo, państwo Piórkowscy z Sasku Małego, państwo Kojtkowie, firma Oskar, zakłady Orkus i Exodus, Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie, Straż Miejska, Pogotowie Ratunkowe, Firma Bodar państwa Hodkowskich, Fundacja Autrimpus, firma Danpol, firma Usługi Komunalne Irena Ochtera-Krzysztonek.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama