Reklama


Reklama

Trwa budowa części ścieżki Szczytno - Biskupiec (zdjęcia)


Jest szansa, że w ciągu najbliższych dwóch lat będzie gotowy cały odcinek ścieżki rowerowej Szczytno – Biskupiec, wiodącej starym nasypem kolejowym. Właśnie znalazły się pieniądze na najdłuższą cześć trasy od Ochódna do granicy z gminą Biskupiec.Z pomocą przyszła... Rosja. We wtorek starosta szczycieński Jarosław Matłach podpisał umowę partnerską z merem Gminy Miejskiej Swietłogorsk w Obwodzie Kaliningradzkim Vladimirem Bondarenko. Dzięki tej współpracy do obu samorządów trafi ponad 5 mln złotych, czyli 90% przewidywanych kosztów wspólnego projektu. Na jego realizację partnerzy mają dwa lata. Część z tych pieniędzy pójdzie na budowę ścieżki pieszo-rowerowej.

 

Koszty po stronie polskiej, czyli powiatu szczycieńskiego to ponad 2,7 mln zł z czego jedynie 272 tys. zł będzie pochodziło z budżetu starostwa, a i to nie w całości, bo 30 procent tej kwoty dorzuci gmina Dźwierzuty, na której terenie leży najdłuższy, bo aż 22-kilometrowy fragment ścieżki.

 

Po podpisaniu umowy starosta oraz mer wybrali się na budowany już fragment ścieżki od Szczytna do Ochódna.

 

- Zależy nam na jak najszybszym wykonaniu tego zadania – mówi Mirosław Głażewski, właściciel firmy, która buduje trasę. - Jeśli nie pojawią się jakieś nadzwyczajne okoliczności, to może się okazać, że inwestycja będzie zrealizowana jeszcze do końca tych wakacji.

 

W ramach prac ma powstać odcinek trasy rowerowej o długości 8 kilometrów i 122 metrów. Połączy on Szczytno z Ochódnem. Ścieżka ma być asfaltowa, dwukierunkowa o szerokości trzech metrów, z pustymi poboczami łącznie metrowej szerokości. W ramach prac mają zostać odremontowane dwa wiadukty – murowany i stalowy. To przez nie będzie wiodła trasa rowerowa. W samym Ochódnie, w pobliżu dawnego dworca kolejowego ma powstać plac do obsługi rowerzystów z wiatą, pojemnikami na śmieci, parkingiem dla rowerzystów.


Reklama

 

Inwestycja będzie kosztowała ponad 3,1 mln zł.

 

Komentarze:

 

Jarosław Matłach,

starosta szczycieński

 

 

Pieniądze pochodzą bezpośrednio z Komisji Europejskiej, a otrzymamy je za pośrednictwem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Rzeczpospolitej Polskiej. Wspólnie z Swietłogorskiem realizujemy projekt pod nazwą „Rozwój turystyki transgranicznej w Powiecie szczycieńskim i Gminie Miejskiej Swietłogorsk”. Muszę jednak zaznaczyć, że te pieniądze nie będą mogły pójść w całości na budowę ścieżki. Projekt jest znacznie szerszy, bo przewiduje przeprowadzenie konferencji dotyczącej turystyki transgranicznej, wymianę grup, czy zorganizowanie rajdu rowerowego. Będzie to taki most kulturowy łączący nasz powiat z rejonem Swietłogorsk. Muszę jednak zaznaczyć, że te pieniądze nie będą mogły pójść w całości na budowę ścieżki. Projekt jest znacznie szerszy, bo przewiduje przeprowadzenie konferencji dotyczącej turystyki transgranicznej, wymianę grup, czy zorganizowanie rajdu rowerowego. Będzie to taki most kulturowy łączący nasz powiat z rejonem Swietłogorsk.

 

 

 

Reklama

Vladimir Bondarenko,

mer Gminy Miejskiej Swietłogorsk

 

 

Za pieniądze z Unii Europejskiej my przebudujemy i zmodernizujemy m.in. park w Swietłogorsku, przywrócimy rzeźbę „Nosiciela wody”, odtworzymy kopię posągów „Sfinksów”. W parku ma powstać też Scena Letniej Sztuki Centralnej (amfiteatr). Dodatkowo gmina Miejska Swietłogorsk ma kupić też instrumenty muzyczne oraz kostiumy dla artystów i dla dziecięcego zespołu muzycznego. Planujemy też zorganizować międzynarodowy festiwal sztuki. Wszystkie nasze działania nakierowane są na młodzież, ale najważniejsze jest to, że będziemy mogli spotykać się i wymieniać doświadczeniami. Z powiatem szczycieńskim mamy kontakty od 2012 roku i bardzo cieszę się, że udało nam się w końcu zrealizować wspólny projekt. Mam nadzieję, że w przyszłym roku przyjadę rowerem ze Szczytna do Biskupca. Nie ukrywam, że pomysł takiej ścieżki chcielibyśmy zaszczepić też u siebie. Ale już dziś zapraszam do Swietłogorska. Jest to przepiękna miejscowość kurortowa, podobna do waszego Sopotu.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze