Sobota, 29 Styczeń
Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei -

Reklama


Reklama

Tragedia wisi na włosku, czy w gminie zabraknie wody?


Pompy wody na terenie gminy Dźwierzuty nie nadążają z „produkcją”. Bywa, że zasysają już piasek, a w kranach domów w Dźwierzutach, Rumach, czy Orzynach nie ma ani kropli. Sytuacja jest bardzo poważna. Władze gminy wystosowały apel do mieszkańców o oszczędzanie wody oraz wprowadziły całkowity zakaz podlewania przydomowych ogródków i trawników.Do tej pory wodę na terenie gminy Dźwierzuty znajdowano już na głębokości około 30 metrów. Ale to już historia.

 

- Robiliśmy ostatnio rozeznanie i przymiarki do budowy nowej studni w Dźwierzutach i wodę znaleźliśmy dopiero na 205 metrze! - mówi Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty i dodaje, że sytuacja jest bardzo poważna. - Dotyczy ona również naszych sąsiednich gmin. Jeśli nie zaczniemy rozsądniej gospodarować wodą, to rzeczywiście może jej zabraknąć.

 

Do incydentalnych przerw w dostawie wody dochodzi głównie weekendami, gdy pobór drastycznie rośnie, bo mieszkańcy podlewają ogrody, trawniki, czy napełniają baseny. W weekendy i wakacje wzrasta też znacznie liczba mieszkańców, bo do gminy przyjeżdżają turyści. Przed nami wakacje Czy dojdzie do katastrofy? Władze gminy Dźwierzuty nie mają wątpliwości, że może być trudno dlatego już dziś wprowadziły całkowity zakaz podlewania ogrodów oraz trawników.


Reklama

 

- Musimy dać odetchnąć studniom głębinowym i dać im szanse na zmagazynowania wody – mówi Barbara Trusewicz. - Bo naprawdę możemy mieć kłopot, mimo że prowadzimy w tej chwili ogromne inwestycje związane z modernizacją stacji uzdatniania wody. Jest to nasz priorytet. Szukamy miejsca na budowę nowych oraz środków na te inwestycje.

 

Koszt budowy studni to 1500 zł za metr. Do tej pory woda była na 30 metrach, a teraz trzeba ja wydobywać z ponad 200.

 

- Utrzymać wodę nie pomagają nam nawet wybudowane zbiorniki retencyjne w Orzynach – mówi Trusewicz. - Musimy wybudować nową studnię w Orzynach, pogłębiliśmy też studnie w Laurentowie. Walczymy o wodę i komfort życia naszych mieszkańców, ale sytuacja jest naprawdę bardzo poważna i w dużej mierze od nas niezależna. Z niepokojem patrzymy w przyszłość. Stąd nasz apel do mieszkańców i turystów o racjonalne użytkowanie wody. Tym bardziej, że nasza gmina jest typowo rolnicza i woda potrzebna jest do prowadzenia gospodarstw.

Reklama

 

Podobne problemy są w gminie Pasym, Świętajno, czy Jedwabno. Czy grozi nam susza?

 

Więcej informacji z naszego powiatu zawsze w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno".

Tygodnik dostępny jest w niemal każdym sklepie, w tym w sieci sklepów Biedronka. Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  W Portugalii i Izraelu ponad 90% populacji zaszczepione, a chorych więcej.i hospitalizacji też więcej, niż rok temu i dwa lata temu kiedy to wybuchło... niby.

  Rodak


  2022-01-29 08:54:18
 • O czerni, maskach i uśmiechach błyskawicznych – felieton Jerzego Niemczuka
  Panie Niemczuk widać pańskie nazwisko ma charakter niepolski to że jest Pan mieszkańcem powiatu nie stanowi żeby Pan pisał głupoty zajmij się człowieku swoim domkiem w Piecach i nie rozprawiaj o sprawach które cię przerastają

  Przyjaciel ludu


  2022-01-29 02:17:41
 • Do urzędu już bez gotówki
  No co - kurę trzeba przynieść!

  Śmieszek


  2022-01-28 23:33:54
 • Drogowy boom, przygotowują przetargi
  Zrobimy to za 4 miliony ????

  Marcin


  2022-01-28 21:48:50
 • Dni i Noce wracają do Szczytna
  Co za bzdura, łaskawy Mańkowski z łaskawym Kiersikowskim przywracają imprezę, która ma dłuższą tradycje niż ich kariera partyjna.

  Adrian


  2022-01-28 21:19:06
 • List do Redakcji – Tomasz Łachacz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie
  Panie Łachacz należy pogodzić się z porażkami gdyż Pana praca jako radnego jest nimi uslana. Zadbaj lepiej o podwyżki dla nauczycieli to twój domowy budżet się podniesie a sprawy trudne zostaw specjalistom.

  Dariusz


  2022-01-28 20:55:48
 • Dekanat urośnie w... parafie
  Przecież Wysocki chodząc, musiał ściągnąć po trzy stówy na granity i marmury, owieczki trzeba strzyc równo!!!

  XYZ


  2022-01-28 20:00:56
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Śmiech

  Krzyś


  2022-01-28 19:56:51
 • Szok! Policjant podejrzany o napad na bank w Rozogach
  Jakiś czas temu w lokalnej prasie :Marcin M. mówił że gmina Ruciane-Nida jest najspokojniejszą gminą w powiecie piskim. Mimo wszystko pracy nie brakuje. W wolnych chwilach znajdzie jednak czas na hobby, czyli wędkarstwo i wycieczki rowerowe. — Wygrana w plebiscycie jest dla mnie ogromną motywacją. Bardzo dziękuję za oddane na mnie głosy. Mieszkańcy obdarzyli mnie dużym zaufaniem. I mogę obiecać, że zrobię wszystko, by ich nie zawieść. Mam nadzieję, że będę dobrym dzielnicowym. Będę się starał pomoc każdemu, kto do mnie przyjdzie — dodaje. Warto również wspomnieć, że Marcin M. awansował podczas oficjalnych obchodów Święta Policji, które odbyły się 5 sierpnia, rok temu.

  Krzyś


  2022-01-28 19:55:07
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Według treści przysięgi lekarskiej i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam: obowiązki te sumiennie spełniać; służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu; według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek; nie nadużywać ich zaufania i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego; strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich, jednak postępując bezstronnie i mając na względzie dobro chorych; stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić. Niestety, ale na takich prowincjach jak Szczytno lekarz poprzez rutyny zapomina co przysięgał robić. Kwestia szczepień jest rzeczą indywidualna można promować ale nie przymuszać. I skończcie te teorie spiskowe oparte na wymysłach, bez twardych dowodów.

  Prawda jest taka ze


  2022-01-28 18:32:48

Reklama