Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Towarzystwo Miłośników Połomu


Ta historia rozpoczęła się w 2008 r, kiedy to urzeczony pięknem Połomu Władysław Kargol, wspierany przez Romana Dydo, podejmuje próbę założenia stowarzyszenia. Obaj panowie opracowują regulamin, ale zainteresowanie mieszkańc...


  • Data:

Ta historia rozpoczęła się w 2008 r, kiedy to urzeczony pięknem Połomu Władysław Kargol, wspierany przez Romana Dydo, podejmuje próbę założenia stowarzyszenia. Obaj panowie opracowują regulamin, ale zainteresowanie mieszkańców jest niewielkie. Dopiero po roku sytuacja zmienia się i Komitet Założycielski w składzie: Władysław Kargol, Jacek i Maryla Piątkowie, Roman Dydo, Wanda Nowak, Ewa i Czesław Czarnuszkowie, Łucja i Paweł Kargolowie zakłada Towarzystwo Miłośników Połomu. Za główny cel przyjęto ochronę wschodniego brzegu półwyspu Połom przed zabudową. Piękno przyrody i harmonijne współistnienie z nią człowieka stają się credo Towarzystwa. Pierwsze walne zebranie potwierdza, że cele Towarzystwa są zbieżne z tym, czego oczekują mieszkańcy Połomu. W szeregi wstępują nowi członkowie i rozpoczyna się praca, starcie z rzeczywistością, która coraz częściej dostarcza powodów do troski. Wewnętrznie zwarci, zawsze w doskonałym nastroju podczas spotkań, członkowie TMP zdecydowanie występują w obronie unikalnego piękna Połomu. Prezes Władysław Kargol nawiązuje kontakty z Lasami Państwowymi w Spychowie, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Olsztynie, Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich. Współuczestniczy w działaniach Mazurskiego Parku Krajobrazowego, wspierając działania powołujące ,,Otulinę” Mazurskiego Parku. Towarzystwo staje w obronie mieszkańców i domagając się od samorządu godnego traktowania, wchodzi z nim w 2013 roku w spór o opłatę za wywóz nieczystości. Istotą jest naliczanie opłat za cały rok w sytuacji, kiedy domy zamieszkiwane są tylko latem. Korekta zadowala, ale to nie koniec potrzeb. Połom to duża osada, niezbędne więc są kanalizacja i drogi. Wszyscy są zgodni, że to ważne, ale prezesa niepokoi fakt, że sprawy albo stoją w miejscu, albo idą zbyt wolno. W tym czasie wielokrotnie podejmowane są próby zabudowy brzegów jeziora Zdrużno, Towarzystwo aktywnie broni więc interesów Połomu. Skutkiem tego kolejne decyzje i pozwolenia są odwoływane. Zwycięstwa przestają cieszyć, rośnie nieufność i obawa przed utratą tego, co mają najcenniejszego – Połomu jako miejsca, gdzie mogą żyć i odpoczywać. Władysław Kargol, oddany sprawie bez reszty, organizuje otwarte posłuchanie w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Nie jadą na skargę, mają swoje pomysły, jak ocalać to, co pozostało. Spotykają się z posłami, szukają wsparcia i zrozumienia.


Reklama

W tym czasie gminny samorząd pozyskuje środki i długo oczekiwana kanalizacja powstaje, a wraz z nią poprawiono część wewnętrznych dróg. To wielki sukces wszystkich zaangażowanych. Starania TMP zakończone sukcesem cieszą wszystkich mieszkańców, ale pojawiają się nowe tematy. Powiększenie Rezerwatu Biosfery Jeziora Łuknajno i granica określona na linii brzegowej Jeziora Zdrużno są - według Władysława Kargola niezadowalające - powinny być spójne z granicami Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Wybudowane plaża i pomosty wymagają dziś remontu, należy stworzyć parking dla gości, zadbać o ochronę przeciwpożarową, wyłączając część terenu z organizowania ognisk. Spraw jest wiele, brak właściwych znaków drogowych, fatalna nawierzchnia głównej drogi dojazdowej - wysuwają się na pierwszy plan.

Kim są ci ludzie? Skąd przyjeżdżają i na jak długo? Co ich przyciąga do Połomu? Okazuje się, że to głównie mieszkańcy Warszawy, Olsztyna, Szczytna i Połomu, ale też i innych miast z Polski i z zagranicy tworzą wspólnie Towarzystwo Miłośników Połomu. Reprezentują niemalże wszystkie zawody i środowiska, zarówno czynne zawodowo, jak i na emeryturze. Najwięcej czasu mają latem, nie brakuje im też pomysłów, jak doskonale organizować sobie czas.

W sobotę, 27 czerwca, odbyło się kolejne Walne Zebranie Towarzystwa Miłośników Połomu. Prezes Władysław Kargol zaprosił na to spotkanie wójt Alicję Kołakowską, która deklaruje współpracę. Plany na przyszłość to wspólnie z samorządem troszczyć się o przyrodę Połomu, dbać o ład, porządek i bezpieczeństwo. Mówiąc o potrzebach i spostrzeżeniach, pracując wspólnie, budować codzienną radość dla mieszkańców i jak najlepszy wizerunek wobec wszystkich, a szczególnie wobec gości i turystów.

Reklama



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama