Reklama


Reklama

To nie droga, to już cmentarz...


Droga śmierci, jak nazywany jest odcinek Szczytno – Olszyny, zabrała kolejne życie. W wypadku zginął tam w poniedziałek 34-letni mężczyzna. Mimo obietnic, remontu drogi nie widać. - Trup za trupem, a ludzi wciąż się oszukuje, mami, że jest już przetarg na tę inwestycję – denerwuje się Zygmunt Rząp, radny powiatowy i były sołtys Olszyn. - To nie droga, to już cmentarz...W poniedziałek, 20 kwietnia w okolicach Olszyn (trasa Szczytno – Olszyny) czołowo zderzyły się volkswagen caddy oraz audi.

 

- Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący volkswagenem stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka pojazdem marki Audi – mówi Izabela Cyganiuk ze szczycienskiej policji.

 

Siła uderzenia była tak potworna, że oba samochody zostały całkowicie zniszczone. We wrakach uwięzione były trzy osoby.

 

Zmiażdżone auta

 

Gdy na miejsce dotarli ratownicy strażacy musieli wykonać najpierw dostęp do zakleszczonych, używając sprzętu hydraulicznego. Potem poszkodowani zostali wydobyci z pojazdów. Rozpoczęto walkę o ich życie.

 

- Na miejscu wypadku zjawiły się dwa zespoły ratownictwa medycznego – mówi Grzegorz Achremczyk, koordynator pogotowia w naszym powiecie. - Po ocenie sytuacji i zaopatrzeniu poszkodowanych zadecydowano o ich transporcie do szpitali w Olsztynie.

 

Volkswagenem caddy jechał 25-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Z poważnymi urazami trafił on najpierw do szpitala w Szczytnie, a potem został przetransportowany do Olszyna. Tam też pojechała poważnie ranna 30-letnia mieszkanka powiatu piskiego.

Niestety, wypadku nie przeżył 34-letni mieszkaniec Mławy, pasażer audi. Po próbie reanimacji, lekarz stwierdził zgon.

 

 

Zygmunt Rząp,

były sołtys Olszyn i obecny radny powiatowy

 

Od lat domaga się pan remontu tej drogi...

 

To nie droga, to już cmentarz. Gdyby stały przy niej krzyże wszystkich ofiar, to aby ją przebudować trzeba byłoby wyciąć na całej jej długość pas lasu, bo nie byłoby miejsca na drogę.


Reklama

 

Prowadzi pan jakieś statystki?

 

Nie. Ale jeśli mnie pamięć nie myli, to na tej drodze zginęło około 20 osób, a ponad setka została poważnie ranna. Praktycznie nie ma roku bez tragedii. Od lat zadaję pytanie rządzącym, ile jest dla nich warte ludzkie życie? Wspólnie z mieszkańcami Olszyn, Szczytna, powiatu zebraliśmy ponad 3500 podpisów pod petycją wnioskującą o remont.

 

 

I?

 

I od lat oszukuje się ludzi, mami, a życie ma za nic. Od kilku lat na każdym zebraniu wiejskim słyszymy, że przetarg jest już w przygotowaniu, że są pieniądze na budowę, że jest przetarg... I co? I nic, dalej giną na tej drodze ludzie. Odcinek Szczytno – Olszyny to droga krajowa, pytam zatem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ile dla nich warte jest ludzkie życie? Ile?

 

 

Jest pan radnym powiatowym, był pan sołtysem Olszyn, co robił pan, aby doprowadzić do remontu tej drogi?

 

Najpierw starałem się tą sprawą zainteresować pana wójta. Za jego pośrednictwem dotarliśmy do GDDKiA, potem też do ministra infrastruktury. Zebraliśmy ponad 3500 tysiąca podpisów pod petycją o remont. Dostaliśmy nawet zapewnienie, że droga zostanie przebudowana. Ale strasznie to się ślimaczy, a ludzie giną...

 

Co zamierza pan dalej?

 

Na sto procent, gdy przestaną obowiązywać zakazy związane z koronawirusem, dojdzie do blokady tej drogi. Mieszkańcy Olszyn, Szczytna, powiatu są już tak zdeterminowani, że sami do mnie dzwonią i to proponują. Blokada to jednak minimum. Myślę, że czas jest też pozwać Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o narażanie ludzkiego życia. Może wówczas do nich dotrze, że remont jest niezbędny.

 

 

Odcinek Szczytno – Olszyny jest dość prosty, dlaczego dochodzi tam do tylu wypadków?

 

Reklama

 

I właśnie ta prosta droga gubi kierowców. Pozornie wygląda na idealną do bezpiecznej jazdy. Niestety, nawierzchnia jezdni jest tak krzywa, pełna kolein, że nawet potężne tiry, samochody ciężarowe potrafi wyrzucić do rowu. Mechanicy mówią, że można tam testować zawieszenia aut. Jeśli ktoś ma złe, to na pewno wyląduje w rowie. Koleiny sprawiają, że auta wyrzuca, nie radzą sobie z tym nawet doświadczeni kierowcy. Nie mam pojęcia, ile osób musi zginąć, aż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad drogę wyremontuje. Nie wiem, jaki mają przelicznik śmierci. Dla mnie nawet jedno ludzie życie jest bezcenne.

 

 

* * *

 

 

Karol Głębocki

rzecznik prasowy GDDKiA Oddział w Olsztynie

 

Obecnie toczy się procedura przetargowa na realizację tego zadania. Podkreślam, że jest to pierwszy przetarg. Cztery oferty, których otwarcie nastąpiło 24 marca, sprawdzane są pod względem formalnym. Najtańsza z nich opiewa na kwotę nieco wyższą niż środki w naszym budżecie. Bierzemy pod uwagę możliwość wystąpienia do Ministerstwa Infrastruktury o zwiększenie finansowania tego zadania, co będzie można zrobić dopiero po ocenie formalnej ofert. Zaplanowany budżet zadania to 26 122 868,00 zł. Najtańsza z ofert mówi o kwocie 30 122 241,87 zł, najdroższa – to 53 929 293,11 zł.Komentarze do artykułu

...

Przy 60 km /h sie zabijaja na tej drodze?

piotr

Ile Pan Rząp jest już w kręgach władzy? Obudził się teraz i nabrał aktywności a co robił do tej pory? Aby dotrzeć do GDDKiA czy ministerstwa potrzebował wsparcia Wójta? Wstyd Panie Rząp. Chyba mało kto wierzy w to co Pan mówi. Remont nie jest jedynym panaceum na problemy ale przecież to Pana nie interesuje.

Zosia

Jak ta droga pójdzie do remontu wypadków będzie jeszcze więcej.. każdy tam zapier... Nie oszukujmy sie

kier owca

Wypadki były są i będą efektem jest brawura i alkohol w kierownicy.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Racja, a we wrześniu będzie płacz i lament że młodzież do szkoły nie może bo korona w mieście, którą turyści przywlekli, hahahaha

  do szary obywatel


  2020-08-04 13:07:07
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  No, no, widzę prawdziwe Matki - Polki. Szczególnie jeśli chodzi o troskę o zdrowie własne i swoich rodzin.

  szary obywatel


  2020-08-04 12:11:21
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Inicjatywa świetna ale maseczek brak, czy przypadkiem w miejscach zamkniętych typu kina, sklepy itp nie powinno się nosić maseczek to może jakiś mandacik dla przykładu????

  Anna


  2020-08-04 10:56:40
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  A czy nie jest tak że w sklepach, kinie i generalnie powierzchni zamkniętej powinno się nosić maseczki??????

  mAREK


  2020-08-04 09:49:11
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  SUPER, ŚWIETNA INICJATYWA A MASECZKI GDZIE JA SIĘ PYTAM????????

  KORONA


  2020-08-04 09:26:10
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Zabawa fajnie a gdzie maseczki


  2020-08-04 06:17:54
 • O krok od kolejnej tragedii na drodze
  Niewyżytym kretynom odbierać na zawsze prawka, auta, obcinać stopy - by nie mogli za szybko usiąść za kółkiem i obciążać kosztami leczenia i rehabilitacji ich ofiar, przeczołgać przez minimum roczny wolontariat w szpitalu lub hospicjum i dokładnie przebadać psychiatrycznie i psychologicznie. A może też pozbawiać źródeł testosteronu....

  ika


  2020-08-03 22:22:08
 • 22 kilometry szczęścia wójt Szydlik
  Wedle zaleceń przyjrzałem się sobie i doszedłem do wniosku, że wszystko jest dobrze. Dziękuję za troskę. Rzeczywiście, mam wyższe wykształcenie; cieszę się, że to widać. Jednak etatu w gminie nie mam, tutaj nos Cię zawiódł. Dosyć jednotorowe myślenie skoro pochwała równa się praca. A jeśli pochwalę chleb, wywąchasz z mojej klawiatury etat w piekarni? Co złego jest w docenieniu czyjegoś wysiłku? Uważam, że pisać można o ile ma się coś do powiedzenia na temat. Równie dobrze artykuł o wywozie śmieci w powiecie może się skończyć dyskusją w komentarzach o stanie dróg lub o masztach w Rańsku. Nie rozumiem czego bronisz? Naprawdę wyzywanie wójta od hipokrytek ma zmusić do odpowiedzi? Wystarczy napisać pismo do gminy z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Powaga takiego dokumentu wykluczy też wyzwiska. Żeby media się tą sprawą zajęły również trzeba bezpośrednio się skontaktować. Radzę czytać uważnie, nie czepiam się porównania drogi do sera. Można napisać, że droga przypomina/jest jak ser z dziurami. Tymczasem Oburzona napisała \"jeździ się jak po serze z wielkimi dziurami\". Wyszło komicznie. Podsumowanie: krytykujesz innych, lepiej zastanów się nad sobą.

  wdzięczny raz jeszcze


  2020-08-03 17:08:35
 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Bardzo panu dziękuję za tę Dobrą Nowinę. Jak to pewien francuski polityk powiedział - niektórzy nie korzystają z okazji, aby milczeć. Dobrze, że Pan z tej możliwości nie skorzystał. Dzięki temu mieszkańcy Szczytna - no nie wszyscy, nie popadajmy w samozachwyt - mogli się zapoznać z Pana dokonaniami opozycyjnymi, Pana oglądem świata, z Pana mizantropią (proszę zapytać Prezesa, co to znaczy), a także z Pana oikofobią (moim zdaniem człowiek, który nienawidzi swoich rodaków - nienawidzi również swej Ojczyzny). Zna Pan środowisko z restauracji SOWA? Nie znosi go Pan? A skąd je Pan zna? Był Pan tam kelnerem, czy pracował w szatni, że aż tak ich Pan zna i nie lubi? Jeśli chciał się Pan przedstawić mieszkańcom Szczytna - jako cichy bohater opozycji (nie odmawiam panu zasług \"w sprawie\") - wśród \"resztek komuchów\" - to niestety spadł Pan z cokołu. Tak rewolucja pożera swoje dzieci... albo one same się pożerają, albo też zwykła ludzka zawiść.

  Śmieszek


  2020-08-03 13:17:48
 • Ciężarówka wyładowana soją przewróciła się w Młyńsku (zdjęcia)
  Przed dostawczakiem jechały dwie osobówki. Pierwsza skręciła na Lipowiec, osobówka za nią wyhamowała a dostawczakiem chyba się zagapił i żeby im w tył nie wjechać odbił w lewo a na tym pasie jechała Scania. Ciężarówką zjechał na pobocze i po chwili naczepa się zapadła na poboczu i przewróciła zestaw. Farta to ma typ co na poboczu trawę kosił. Naczepa minęła go na centymetry.

  JWB


  2020-08-03 12:02:50