Reklama


Reklama

To nie droga, to już cmentarz...


Droga śmierci, jak nazywany jest odcinek Szczytno – Olszyny, zabrała kolejne życie. W wypadku zginął tam w poniedziałek 34-letni mężczyzna. Mimo obietnic, remontu drogi nie widać. - Trup za trupem, a ludzi wciąż się oszukuje, mami, że jest już przetarg na tę inwestycję – denerwuje się Zygmunt Rząp, radny powiatowy i były sołtys Olszyn. - To nie droga, to już cmentarz...



W poniedziałek, 20 kwietnia w okolicach Olszyn (trasa Szczytno – Olszyny) czołowo zderzyły się volkswagen caddy oraz audi.

 

- Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący volkswagenem stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka pojazdem marki Audi – mówi Izabela Cyganiuk ze szczycienskiej policji.

 

Siła uderzenia była tak potworna, że oba samochody zostały całkowicie zniszczone. We wrakach uwięzione były trzy osoby.

 

Zmiażdżone auta

 

Gdy na miejsce dotarli ratownicy strażacy musieli wykonać najpierw dostęp do zakleszczonych, używając sprzętu hydraulicznego. Potem poszkodowani zostali wydobyci z pojazdów. Rozpoczęto walkę o ich życie.

 

- Na miejscu wypadku zjawiły się dwa zespoły ratownictwa medycznego – mówi Grzegorz Achremczyk, koordynator pogotowia w naszym powiecie. - Po ocenie sytuacji i zaopatrzeniu poszkodowanych zadecydowano o ich transporcie do szpitali w Olsztynie.

 

Volkswagenem caddy jechał 25-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Z poważnymi urazami trafił on najpierw do szpitala w Szczytnie, a potem został przetransportowany do Olszyna. Tam też pojechała poważnie ranna 30-letnia mieszkanka powiatu piskiego.

Niestety, wypadku nie przeżył 34-letni mieszkaniec Mławy, pasażer audi. Po próbie reanimacji, lekarz stwierdził zgon.

 

 

Zygmunt Rząp,

były sołtys Olszyn i obecny radny powiatowy

 

Od lat domaga się pan remontu tej drogi...

 

To nie droga, to już cmentarz. Gdyby stały przy niej krzyże wszystkich ofiar, to aby ją przebudować trzeba byłoby wyciąć na całej jej długość pas lasu, bo nie byłoby miejsca na drogę.


Reklama

 

Prowadzi pan jakieś statystki?

 

Nie. Ale jeśli mnie pamięć nie myli, to na tej drodze zginęło około 20 osób, a ponad setka została poważnie ranna. Praktycznie nie ma roku bez tragedii. Od lat zadaję pytanie rządzącym, ile jest dla nich warte ludzkie życie? Wspólnie z mieszkańcami Olszyn, Szczytna, powiatu zebraliśmy ponad 3500 podpisów pod petycją wnioskującą o remont.

 

 

I?

 

I od lat oszukuje się ludzi, mami, a życie ma za nic. Od kilku lat na każdym zebraniu wiejskim słyszymy, że przetarg jest już w przygotowaniu, że są pieniądze na budowę, że jest przetarg... I co? I nic, dalej giną na tej drodze ludzie. Odcinek Szczytno – Olszyny to droga krajowa, pytam zatem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ile dla nich warte jest ludzkie życie? Ile?

 

 

Jest pan radnym powiatowym, był pan sołtysem Olszyn, co robił pan, aby doprowadzić do remontu tej drogi?

 

Najpierw starałem się tą sprawą zainteresować pana wójta. Za jego pośrednictwem dotarliśmy do GDDKiA, potem też do ministra infrastruktury. Zebraliśmy ponad 3500 tysiąca podpisów pod petycją o remont. Dostaliśmy nawet zapewnienie, że droga zostanie przebudowana. Ale strasznie to się ślimaczy, a ludzie giną...

 

Co zamierza pan dalej?

 

Na sto procent, gdy przestaną obowiązywać zakazy związane z koronawirusem, dojdzie do blokady tej drogi. Mieszkańcy Olszyn, Szczytna, powiatu są już tak zdeterminowani, że sami do mnie dzwonią i to proponują. Blokada to jednak minimum. Myślę, że czas jest też pozwać Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o narażanie ludzkiego życia. Może wówczas do nich dotrze, że remont jest niezbędny.

 

 

Odcinek Szczytno – Olszyny jest dość prosty, dlaczego dochodzi tam do tylu wypadków?

 

Reklama

 

I właśnie ta prosta droga gubi kierowców. Pozornie wygląda na idealną do bezpiecznej jazdy. Niestety, nawierzchnia jezdni jest tak krzywa, pełna kolein, że nawet potężne tiry, samochody ciężarowe potrafi wyrzucić do rowu. Mechanicy mówią, że można tam testować zawieszenia aut. Jeśli ktoś ma złe, to na pewno wyląduje w rowie. Koleiny sprawiają, że auta wyrzuca, nie radzą sobie z tym nawet doświadczeni kierowcy. Nie mam pojęcia, ile osób musi zginąć, aż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad drogę wyremontuje. Nie wiem, jaki mają przelicznik śmierci. Dla mnie nawet jedno ludzie życie jest bezcenne.

 

 

* * *

 

 

Karol Głębocki

rzecznik prasowy GDDKiA Oddział w Olsztynie

 

Obecnie toczy się procedura przetargowa na realizację tego zadania. Podkreślam, że jest to pierwszy przetarg. Cztery oferty, których otwarcie nastąpiło 24 marca, sprawdzane są pod względem formalnym. Najtańsza z nich opiewa na kwotę nieco wyższą niż środki w naszym budżecie. Bierzemy pod uwagę możliwość wystąpienia do Ministerstwa Infrastruktury o zwiększenie finansowania tego zadania, co będzie można zrobić dopiero po ocenie formalnej ofert. Zaplanowany budżet zadania to 26 122 868,00 zł. Najtańsza z ofert mówi o kwocie 30 122 241,87 zł, najdroższa – to 53 929 293,11 zł.



Komentarze do artykułu

...

Przy 60 km /h sie zabijaja na tej drodze?

piotr

Ile Pan Rząp jest już w kręgach władzy? Obudził się teraz i nabrał aktywności a co robił do tej pory? Aby dotrzeć do GDDKiA czy ministerstwa potrzebował wsparcia Wójta? Wstyd Panie Rząp. Chyba mało kto wierzy w to co Pan mówi. Remont nie jest jedynym panaceum na problemy ale przecież to Pana nie interesuje.

Zosia

Jak ta droga pójdzie do remontu wypadków będzie jeszcze więcej.. każdy tam zapier... Nie oszukujmy sie

kier owca

Wypadki były są i będą efektem jest brawura i alkohol w kierownicy.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Szynobus zderzył się samochodem dostawczym (foto)
  kurierka i wszystko jasne

  były kurier


  2020-12-04 16:22:48
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do NIKT. No to zanalizujmy pokrotce 16 lat minionej wladzy. Na przyklad jeziora. 1. Uzyskanie przez miasto wladztwa nad nimi, o co sie poprzednicy nieudolnie i malo wytrwale starali, bardziej pozorujac dzialania niz je istotnie realizujac. 2. Wladztwo otworzylo droge do tego, by miasto moglo cokolwiek w nich i przy nich robic, a jeziora, glownie duze, mogly czemus pozytecznemu sluzyc. 3. Oczyszczenie wody: wymagalo najpierw przebudowy kolektorow tak, by kanaly burzowe nie wlewaly wszelkiego g. do jezior. Wczesniej, w efekcie roznych \"awarii\" tymi odplywami burzowymi szly do jezior poprodukcyjne scieki, m,.in. z browaru czy mleczarni. 4. Po likwidacji zrodel syfu zrzucanego do jezior przyszedl czas na oczyszczenie wody we wspolpracy z UWM - trwalo trzy lata. 5. Kiedy woda juz nadawala sie do uzytku - powstala plaza miejska i milo bylo (i jest) widziec gromady uszczesliwionych dzieciakow taplajacych sie w tej wodzie, czego Szczytno bylo pozbawione przez kilkadziesiat wczesniejszych lat. 6. Uporzadkowanie terenow nadjeziornych lacznie z budowa sciezki wokol wiekszego z akwenow (przy wspolpacy z gmina, jako ze spora czesc tej sciezki przez teren gminy prowadzi). Warto byloby spytac tych, ktorzy nieustannie i licznie z tej sciezki korzystaja, czy w ogole pamietaja, ze to dzielo Gorskiej od poczatku do konca. To tylko jeden z kierunkow dzialan, ktore poprzednia wladza konsekwentnie realizowala: byla wizja, byl cel i wytyczona droga do jego osiagniecia. ULICE. Czy osoby mieszkajace przy ul. Lwowskiej pamietaja co im powiedzial burmistrz Zuchowski, gdy zadali budowy tej ulicy? \"To nie nasze, to powiatowe. Nie mozemy, nie da sie\". A za Gorskiej \"sie dalo\": I Lwowska, i Moniuszki, Przemyslowa, itp., dzieki czemu w wielu przypadkach nie trzeba sie przebijac przez zatloczone centrum. TERMOMODERNIZACJE. Ktos pamieta jak wygladal i jaki ziab panowal w budynku MDK-u? Ze takiego remontu doczekaly tez m.in. budynek MOPS-u czy przedszkola przy Polnej? Jesli wiec dzis Mankowski szczyci sie dzialaniami w SP6 czy przedszkolu przy ul. Konopnickiej, to raczej nie powinien mowic ze nadrabia \"wieloletnie zaleglosci\", bo te akurat inwestycje byly juz przygotowane przez Gorska, jak zreszta znakomita wiekszosc innych, ktore sa obecnie realizowane - np. ruiny zamku. I w tym tempie mozna by dlugo... A ze ludzka pamiec jest dobra, lecz krotka... coz.

  pirania


  2020-12-04 14:48:03
 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11
 • Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego
  Zobaczymy zainteresowanie tą szczepionką w Wielkiej Brytanii , tam już za tydzień będzie dostępna.

  Czy spadnie liczba zachorowań?.


  2020-12-03 12:21:55
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie Krajanie, co do apolityczność. Pani Górska startowała jawnie z ramienia PSL, a pan Mańkowski z komitetu \" Razem dla mieszkańców\" i udaje apolitycznego, czyżby się bał przed wyborami ujawnić swoje preferencje polityczne? Czy po prostu nie chciał grać z wyborcami w otwarte karty ?

  X-Men


  2020-12-03 09:25:47
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do Krajana: No pewnie - wybierzmy samych swoich, radnych i burmistrza! Wtedy okaże się jak są apolityczni. Bo zanim zostaną wybrani - musza powstać komitety wyborcze - społeczne. No to wówczas ciężka praca dla zwykłego obywatela - szaraka: zdobyć podpisy, czyli przelecieć się po iluś domach, blokach, aby móc zarejestrować tenże komitet i tego kandydata. Trzeba też jakąś kasę na to wyłożyć, czyli poświęcić nie tylko czas, ale i pieniądze. A potem... Taka inicjatywa społeczna oczekuje spłaty długu: tu ulica, tam jezdnia, a gdzie indziej posadki i fuchy. I tak to jest. Każdy jest poszkodowany, jak nie załapie się na profity z władzy, lub przynajmniej jej okolic. Najłatwiej maja radni - jak już zostaną wybrani - to klamka zapadła - najwyżej ich drugi raz nie wybiorą - bo i tak już się najedli, czego mogli.

  Taki sobie czytelnik


  2020-12-02 19:45:55