Środa, 3 Czerwiec, Imieniny: Anatola, Leszka, Tamary -

Reklama


Reklama

To nie droga, to już cmentarz...


Droga śmierci, jak nazywany jest odcinek Szczytno – Olszyny, zabrała kolejne życie. W wypadku zginął tam w poniedziałek 34-letni mężczyzna. Mimo obietnic, remontu drogi nie widać. - Trup za trupem, a ludzi wciąż się oszukuje, mami, że jest już przetarg na tę inwestycję – denerwuje się Zygmunt Rząp, radny powiatowy i były sołtys Olszyn. - To nie droga, to już cmentarz...W poniedziałek, 20 kwietnia w okolicach Olszyn (trasa Szczytno – Olszyny) czołowo zderzyły się volkswagen caddy oraz audi.

 

- Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący volkswagenem stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka pojazdem marki Audi – mówi Izabela Cyganiuk ze szczycienskiej policji.

 

Siła uderzenia była tak potworna, że oba samochody zostały całkowicie zniszczone. We wrakach uwięzione były trzy osoby.

 

Zmiażdżone auta

 

Gdy na miejsce dotarli ratownicy strażacy musieli wykonać najpierw dostęp do zakleszczonych, używając sprzętu hydraulicznego. Potem poszkodowani zostali wydobyci z pojazdów. Rozpoczęto walkę o ich życie.

 

- Na miejscu wypadku zjawiły się dwa zespoły ratownictwa medycznego – mówi Grzegorz Achremczyk, koordynator pogotowia w naszym powiecie. - Po ocenie sytuacji i zaopatrzeniu poszkodowanych zadecydowano o ich transporcie do szpitali w Olsztynie.

 

Volkswagenem caddy jechał 25-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Z poważnymi urazami trafił on najpierw do szpitala w Szczytnie, a potem został przetransportowany do Olszyna. Tam też pojechała poważnie ranna 30-letnia mieszkanka powiatu piskiego.

Niestety, wypadku nie przeżył 34-letni mieszkaniec Mławy, pasażer audi. Po próbie reanimacji, lekarz stwierdził zgon.

 

 

Zygmunt Rząp,

były sołtys Olszyn i obecny radny powiatowy

 

Od lat domaga się pan remontu tej drogi...

 

To nie droga, to już cmentarz. Gdyby stały przy niej krzyże wszystkich ofiar, to aby ją przebudować trzeba byłoby wyciąć na całej jej długość pas lasu, bo nie byłoby miejsca na drogę.


Reklama

 

Prowadzi pan jakieś statystki?

 

Nie. Ale jeśli mnie pamięć nie myli, to na tej drodze zginęło około 20 osób, a ponad setka została poważnie ranna. Praktycznie nie ma roku bez tragedii. Od lat zadaję pytanie rządzącym, ile jest dla nich warte ludzkie życie? Wspólnie z mieszkańcami Olszyn, Szczytna, powiatu zebraliśmy ponad 3500 podpisów pod petycją wnioskującą o remont.

 

 

I?

 

I od lat oszukuje się ludzi, mami, a życie ma za nic. Od kilku lat na każdym zebraniu wiejskim słyszymy, że przetarg jest już w przygotowaniu, że są pieniądze na budowę, że jest przetarg... I co? I nic, dalej giną na tej drodze ludzie. Odcinek Szczytno – Olszyny to droga krajowa, pytam zatem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ile dla nich warte jest ludzkie życie? Ile?

 

 

Jest pan radnym powiatowym, był pan sołtysem Olszyn, co robił pan, aby doprowadzić do remontu tej drogi?

 

Najpierw starałem się tą sprawą zainteresować pana wójta. Za jego pośrednictwem dotarliśmy do GDDKiA, potem też do ministra infrastruktury. Zebraliśmy ponad 3500 tysiąca podpisów pod petycją o remont. Dostaliśmy nawet zapewnienie, że droga zostanie przebudowana. Ale strasznie to się ślimaczy, a ludzie giną...

 

Co zamierza pan dalej?

 

Na sto procent, gdy przestaną obowiązywać zakazy związane z koronawirusem, dojdzie do blokady tej drogi. Mieszkańcy Olszyn, Szczytna, powiatu są już tak zdeterminowani, że sami do mnie dzwonią i to proponują. Blokada to jednak minimum. Myślę, że czas jest też pozwać Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad o narażanie ludzkiego życia. Może wówczas do nich dotrze, że remont jest niezbędny.

 

 

Odcinek Szczytno – Olszyny jest dość prosty, dlaczego dochodzi tam do tylu wypadków?

 

Reklama

 

I właśnie ta prosta droga gubi kierowców. Pozornie wygląda na idealną do bezpiecznej jazdy. Niestety, nawierzchnia jezdni jest tak krzywa, pełna kolein, że nawet potężne tiry, samochody ciężarowe potrafi wyrzucić do rowu. Mechanicy mówią, że można tam testować zawieszenia aut. Jeśli ktoś ma złe, to na pewno wyląduje w rowie. Koleiny sprawiają, że auta wyrzuca, nie radzą sobie z tym nawet doświadczeni kierowcy. Nie mam pojęcia, ile osób musi zginąć, aż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad drogę wyremontuje. Nie wiem, jaki mają przelicznik śmierci. Dla mnie nawet jedno ludzie życie jest bezcenne.

 

 

* * *

 

 

Karol Głębocki

rzecznik prasowy GDDKiA Oddział w Olsztynie

 

Obecnie toczy się procedura przetargowa na realizację tego zadania. Podkreślam, że jest to pierwszy przetarg. Cztery oferty, których otwarcie nastąpiło 24 marca, sprawdzane są pod względem formalnym. Najtańsza z nich opiewa na kwotę nieco wyższą niż środki w naszym budżecie. Bierzemy pod uwagę możliwość wystąpienia do Ministerstwa Infrastruktury o zwiększenie finansowania tego zadania, co będzie można zrobić dopiero po ocenie formalnej ofert. Zaplanowany budżet zadania to 26 122 868,00 zł. Najtańsza z ofert mówi o kwocie 30 122 241,87 zł, najdroższa – to 53 929 293,11 zł.Komentarze do artykułu

...

Przy 60 km /h sie zabijaja na tej drodze?

piotr

Ile Pan Rząp jest już w kręgach władzy? Obudził się teraz i nabrał aktywności a co robił do tej pory? Aby dotrzeć do GDDKiA czy ministerstwa potrzebował wsparcia Wójta? Wstyd Panie Rząp. Chyba mało kto wierzy w to co Pan mówi. Remont nie jest jedynym panaceum na problemy ale przecież to Pana nie interesuje.

Zosia

Jak ta droga pójdzie do remontu wypadków będzie jeszcze więcej.. każdy tam zapier... Nie oszukujmy sie

kier owca

Wypadki były są i będą efektem jest brawura i alkohol w kierownicy.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Żartowniś z niego rybacy 9 a wędkarze 15 kg widziałem jak stawiają tam siaty co 20m w poprzek jeziora i tak kilka rzędów koło siebie żeby co nic nie spier.....o(j .kiersztanowo),już tam nie łapie bo studnia,bezrybie totalne

  Nicram1222


  2020-06-03 17:47:16
 • Odłów ryb z drugiej strony barykady
  Tak o kłamstwo sam widziałem na własne oczy jak rybacy łowio w tarło szczupaki i wrzucano do skrzynek nie do wytarcia i też one ryby wiosno w tarło kedyś tak nie było a jak były nie wymiarowe do wyrzucali śnięte do wody i niech nie oszukuje tak jest co roku na .jedzorze Leleskim

  Piotr polak


  2020-06-03 14:45:49
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Uderz w stół, a nożyce się zawsze odezwą.

  Śmieszek do Mieszkańca


  2020-06-03 13:45:58
 • 30 lat Samorządu Miejskiego w Szczytnie (wideo)
  No obejrzałem. Przykro pisać, ale szału nie ma. A wręcz nie ma czym się chwalić :( Najwięcej chyba o obiektach sportowych (ciekawe dlaczego?), trochę o oświacie, nieco o ulicach. I ciągłe podczepianie się pod tzw. Port Lotniczy, który wiemy jak intensywnie funkcjonuje i... co z niego nasz samorząd i mieszkańcy mają? Nawet porządna droga do Olsztyna nie powstała. Mdłe to wszystko, bez konkretów. Oceniam, że żaden z wymienionych włodarzy nie ma na koncie jakiejś sensownej inwestycji. A korki przy opuszczonych szlabanach i obraz wieży ciśnień z dostawką chyba najlepiej wkomponowują się w 30 lat udanej samorządności w naszym mieście. I zapowiada się takie sobie dalsze trwanie.

  taki sobie obywatel


  2020-06-03 12:47:28
 • Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata
  Wszyscy na łeb na szyję się tam budowali....aż żal było patrzeć

  Niko


  2020-06-03 10:14:07
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Śmieszek, jak Ty jesteś taki idealny to dlaczego nie zostaniesz Burmistrzem, a może nawet Posłem lub Premierem...?

  Mieszkaniec


  2020-06-02 21:44:25
 • Pływający dom stanie się atrakcją powiatu?
  I na noc trzeba spłynąć do brzegu. Na śródlądziu nie pływa się w porze nocnej. Ale pomysł fajny. Trzymamy kciuki żeby się powiodło przedsięwzięcie.

  Jarek


  2020-06-02 15:09:29
 • Obwodnica przyklepana, budowa za cztery lata
  Szanowny \"Gościu\" i \"X-Men\"-ie, każdy bardzo dobrze wiedział, że w tym miejscu będzie w przyszłości budowana obwodnica. Mówiono o tym i pisano otwartym tekstem od dawna. Nie trzeba było budować tam domów, to i stres teraz byłby mniejszy, no i przeciwników budowy supermarketu i obwodnicy byłoby dużo mniej. Teraz na pewno niektórzy mieszkańcy Rudki będą tam leżeć, demonstrować i bronić, jak Rejtan własną piersią, w poprzek nowej drogi. No co zrobić, \"cebula mentalna\" bardzo boi się wszystkiego co nowe.

  Mieszkaniec Szczytna


  2020-06-02 07:46:37
 • Trwa specjalna sesja rady miejskiej (wideo)
  Rada Miejska Miasta Szczytno zaprosiła do dyskusji o stanie miasta 15 mieszkańców, którzy wg ustawy mieli uzyskać 50 podpisów od swoich współobywateli, aby w tej debacie móc uczestniczyć. Tragifarsa. Na sali obrad wszyscy radni. Gdzie mieliby się zmieścić wg rygorów sanitarnych ci wybrańcy w liczbie 15? Oglądałem tę - jak to się obecnie mówi \"ekstraordynaryjną\" sesję (rzadko w ogóle to robię i cieszę się z tego). Elokwencja prezydium rady - na poziomie licealistów ze stresem przed tablicą. Radna Kosakowska - nauczyciela - która mówi tylko, że jej się wydaje, albo , że jest wszystko \"jak by\". Radna Boczar też raczej \"niewymowna\". Żadna z tych Pań nie sformułowała jasno żadnej myśli. Złote medale mogę przyznać jedynie Seniorce Ewie Czerw, która usiłowała opanować chaos intelektualny oraz Annie Rybińskiej, która - nie zagłębiając się w erystykę po prostu zadawała proste pytania. Zauważę tutaj też specyficzną dykcję Panów Łachacza, Myślaka, Kiersikowskiego, nad którą powinni popracować - bo to wstyd. Pomijam to, iż niektórzy radni - zamiast wyrazić swoje opinie - wyczytywali (z błędami i bez odpowiedniej wymowy, z użyciem słów nieadekwatnych) wcześniej przygotowane elaboraty. Żenada

  Śmieszek


  2020-06-02 00:39:56
 • Dozór policyjny za stalking
  Chory człowiek nie może się powstrzymać od alkoholu,trzeba było go skierować na przymusowe leczenie.

  Abstynent


  2020-06-01 22:34:26